Enfold v7 - en to fr_FR translation catalogue (6372 entries)

en:  *** Error:  Term %d missing
fr_FR:  *** Erreur :  Terme %d manquant

en:  *** Error: Post %d missing
fr_FR:  *** Erreur : Article %d manquant

en:  - Customize Item: %s
fr_FR:  - Personnaliser l’élément : %s

en:  - Customize: %s
fr_FR:  - Personnaliser : %s

en:  - in use
fr_FR:  - en service

en:  - unused
fr_FR:  - non utilisé

en:  ALB Elements
fr_FR:  Éléments de l’éditeur de mise en page avancé

en:  Check API Key
fr_FR:  Vérifier la clé d’API

en:  Check reCAPTCHA API Keys V3
fr_FR:  Vérifier la clé d’API V3 du reCaptcha

en:  Check reCAPTCHA API Keys Version 2
fr_FR:  Vérifier la clé d’API V2 du reCaptcha

en:  Custom Layouts
fr_FR:  Mises en page personnalisées

en:  Theme</strong> and wont appear on other themes</small>
fr_FR: Thème</strong> et n’apparaitra pas sur d’autres thèmes</small>

en:  This is currently a beta feature (added 4.8.7)
fr_FR:  Il s’agit actuellement d’une version Beta (ajouté en 4.8.7)

en:  Unknown
fr_FR:  Inconnu

en:  adds a button that opens the privacy modal popup window - you have to enable cookie consent message bar
fr_FR:  ajoute un bouton qui ouvre la fenêtre modale avec les termes de confidentialité - la barre de consentement des cookies doit être activée

en:  adds a do not accept cookies button
fr_FR:  ajoute un bouton refusant les cookies

en:  adds a list about used and accessable cookies in domain with value and additional info about the cookie
fr_FR:  ajoute une liste à propos des cookies utilisés et accessibles en domaine avec leur valeur et autres informations les concernant

en:  adds an accept all cookies and services button
fr_FR:  ajoute un bouton acceptant tous les cookies et leur utilisation

en:  adds an accept cookies button
fr_FR:  ajoute un bouton accepter les cookies

en:  allows a user to disable Google tracking in his or her browser
fr_FR:  permet à un utilisateur de désactiver le tracking de Google dans son navigateur

en:  allows a user to disable custom cookies (see options below) in his or her browser
fr_FR:  permet à un utilisateur de désactiver certains cookies (voir options ci-dessous) dans son navigateur

en:  allows a user to disable the use of Google Maps in his or her browser
fr_FR:  permet à un utilisateur de désactiver l’utilisation de Google Maps dans son navigateur

en:  allows a user to disable the use of Google reCaptcha in his or her browser
fr_FR:  permet à un utilisateur de désactiver Google reCaptcha dans son navigateur

en:  allows a user to disable the use of Google webfonts in his or her browser
fr_FR:  permet à un utilisateur de désactiver Google Fonts dans son navigateur

en:  allows a user to disable video embeds in his or her browser
fr_FR:  permet à un utilisateur de désactiver les inclusions de vidéos dans son navigateur

en:  allows a user to opt out from essential theme and all other cookies (except 2 from av_privacy_allow_cookies)
fr_FR:  permet à un utilisateur de se passer des cookies essentiels au thème et autres cookies (sauf 2 indispensables pour mémoriser ce choix)

en:  allows a user to refuse cookies and hides message bar (needs 2 cookies for that, others are removed)
fr_FR:  permet à un utilisateur de refuser les cookies et masque la barre de message (2 cookies nécessaires à ce choix, les autres effacés)

en:  displays a link to the privacy policy page set in your WordPress admin panel or to a custom page
fr_FR:  affiche un lien vers la page de politique de confidentialité prévue dans WordPress ou vers une page personnalisée

en:  just in case controls are necessary.
fr_FR:  uniquement dans le cas où les contrôles sont requis.

en:  this site
fr_FR:  ce site

en: %1$s at %2$s
fr_FR: %1$s à %2$s

en: %1$s update to version %2$s was successfull
fr_FR: %1$s mise à jour vers la version %2$s effectuée avec succès

en: %d comment(s) need to be approved.
fr_FR: %d commentaire(s) nécessitant une approbation.

en: %d error(s)
fr_FR: %d erreur(s)

en: %d error(s) detected
fr_FR: %d erreur(s) détectée(s)

en: %d fatal error(s)
fr_FR: %d erreur(s) fatale(s)

en: %d fatal error(s), %d error(s) and %d warning(s) detected parsing the shortcodes.
fr_FR: %d erreur(s) fatale(s), %d erreur(s) %d et avertissement(s) détectés lors de l’analyse des shortcodes.

en: %d warning(s)
fr_FR: %d alerte(s)

en: %s (Invalid)
fr_FR: %s (Invalide)

en: %s (Pending)
fr_FR: %s (En attente)

en: %s - unknown error code
fr_FR: %s - erreur de code inconnue

en: %s Comment
fr_FR: %s Commentaire

en: %s Comments
fr_FR: %s Commentaires

en: %s revision
fr_FR: %s révision

en: %s revisions
fr_FR: %s révisions

en: &laquo; All Events
fr_FR: &laquo; Tous les évènements

en: &laquo; Older Comments
fr_FR: &laquo; Anciens commentaires

en: &percnt; is based on the closest surrounding layout container (e.g. Color Section, Grid Row Cell, ...) or browser window height. Setting of first row column is used for all columns when using &quot;Equal Height Columns&quot;.
fr_FR: &percnt; est basé sur le conteneur englobant le plus proche (ex. Section couleur, cellule de ligne de grille, …) ou sur la hauteur de la fenêtre navigateur. Le réglage appliqué à la première colonne d’une ligne est utilisé pour toutes les colonnes lors de l’utilisation de &quot;Colonnes de hauteur égale&quot;.

en: &quot;Additional information&quot; tab with product attributes
fr_FR: Onglet &quot;Information supplémentaire&quot; avec les attributs du produit

en: &quot;Follow on Instagram&quot; Button
fr_FR: Bouton Suivre sur Instagram

en: &quot;Load More&quot; Button
fr_FR: Bouton Charger Plus

en: &quot;Reviews&quot; tab (Needs to enable reviews in WC -&gt; Settings -&gt; Product -&gt; Product -&gt; Enable reviews)
fr_FR: Onglet &quot;Avis&quot; (Nécessite d’activer les avis dans WC -&gt; Réglages -&gt; Produit -&gt; Produit -&gt; Activer avis)

en: ( %d templates found )
fr_FR: ( %d templates trouvés )

en: (Classic)
fr_FR: (Classique)

en: (Copy)
fr_FR: (Copie)

en: (Custom SVG)
fr_FR: (SVG Perso)

en: (Default)
fr_FR: (Par défaut)

en: (Edit)
fr_FR: (Modifier)

en: (Fixed)
fr_FR: (Fixe)

en: (If you are running a caching plugin that is not detected or your webhost has built in caching ignore this message)
fr_FR: (Si vous utilisez un plugin de mise en cache qui n’est pas détecté, ou si votre hébergeur gère la mise en cache, ignorez ce message)

en: (If you are running an image optimization plugin that is not detected just ignore this message)
fr_FR: (Si vous utilisez un plugin d’optimisation d’image qui n’est pas détecté il suffit d’ignorer ce message)

en: (It is recommended to only activate this if you receive spam from your contact form, since an invisible spam protection is also implemented that should filter most spam messages by robots anyway)
fr_FR: (il est recommandé de n’activer ceci que si vous recevez du spam depuis votre formulaire de contact. En effet, une protection invisible antispam est déjà employée et censée en filtrer la plupart)

en: (Note: Images will be scaled to fit for the amount of columns chosen above)
fr_FR: (Note : les images seront mises à l’échelle pour s’adapter au nombre de colonnes choisi ci-dessus)

en: (Parent Theme)
fr_FR: (Thème parent)

en: (Show Styling Page)
fr_FR: (Afficher la page de styles)

en: (Unnamed Slider - #%d)
fr_FR: (Slider sans nom - #%d)

en: (Visible to admins only.)
fr_FR: (Visible aux administrateurs seulement.)

en: (copy)
fr_FR: (Copie)

en: (cropped)
fr_FR: (recadré)

en: (disabled)
fr_FR: (désactivé)

en: (for forum functionality)
fr_FR: (pour fonctionnalité forum)

en: (for shop functionality)
fr_FR: (pour fonctionnalité boutique)

en: (if you want to provide online ordering and delivery)
fr_FR: (si vous voulez proposer la commande et la livraison en ligne)

en: (if you want to sell photos online)
fr_FR: (si vous voulez vendre des photos en ligne)

en: (needs to be active to allow date based bookings)
fr_FR: (doit être actif pour permettre les réservations en fonction de la date)

en: (needs to be active to install the demo)
fr_FR: (doit être actif pour installer la démo)

en: - Box shadow does not work when you select to zoom the image.
fr_FR: - L’effet Box shadow ne marche pas quand vous sélectionnez le zoom image.

en: - Image fading does not work when image caption overlay or a link is used.
fr_FR: - le fondu image ne fonctionne pas quand l’une des options superposition de légendes d’images ou un lien est utilisée.

en: -- Bubble Chart datapoint structure: x/y/r  (e.g. 5/20/3;15/30/2 )
fr_FR: -- Structure des points de données du graphique à bulles : x/y/r  (ex. 5/20/3;15/30/2 )

en: -- Scatter Chart datapoint structure: x/y  (e.g. 5/20;10/15 )
fr_FR: -- Structure des points de données du graphique en nuages : x/y  (e.g. 5/20;10/15 )

en: .... possible 3rd party tabs
fr_FR: …. onglets de possible système tiers

en: 1 Column
fr_FR: 1 Colonne

en: 1 Column layout
fr_FR: Disposition 1 Colonne

en: 1 Columns
fr_FR: 1 colonnes

en: 1 Milestone
fr_FR: 1 Période

en: 1 Pixel Gap
fr_FR: Ecart de 1 pixel

en: 1 cell
fr_FR: 1 cellule

en: 1 column
fr_FR: 1 colonne

en: 10% of viewport height
fr_FR: 10% de la hauteur du viewport

en: 16:9
fr_FR: 16/9

en: 2 Columns
fr_FR: 2 Colonnes

en: 2 Milestones
fr_FR: 2 Périodes

en: 2 cells
fr_FR: 2 cellules

en: 2 colums
fr_FR: 2 colonnes

en: 20% of viewport height
fr_FR: 20% de la hauteur du viewport

en: 2k+ likes
fr_FR: +2k likes

en: 2nd Opacity
fr_FR: 2nd Opacité

en: 3 Columns
fr_FR: 3 Colonnes

en: 3 Milestones
fr_FR: 3 Périodes

en: 3 cells
fr_FR: 3 cellules

en: 3 colums
fr_FR: 3 colonnes

en: 30% of viewport height
fr_FR: 30% de la hauteur du viewport

en: 3rd Opacity
fr_FR: 3rd Opacité

en: 3rd Party Accessibility Support
fr_FR: Support de 3rd Party Accessibility

en: 4 Columns
fr_FR: 4 Colonnes

en: 4 Milestones
fr_FR: 4 Périodes

en: 4 cells
fr_FR: 4 cellules

en: 4 colums
fr_FR: 4 colonnes

en: 40% of viewport height
fr_FR: 40% de la hauteur du viewport

en: 404 Not Found
fr_FR: Erreur 404

en: 4:3
fr_FR: 4/3

en: 5 Columns
fr_FR: 5 Colonnes

en: 5 Milestones
fr_FR: 5 Périodes

en: 5 cells
fr_FR: 5 cellules

en: 5 colums
fr_FR: 5 colonnes

en: 50% of viewport height
fr_FR: 50% de la hauteur du viewport

en: 500px Link
fr_FR: 500px Lien

en: 500px Profile Link
fr_FR: 500px Lien du Profil

en: 500px SVG Link
fr_FR: Lien SVG 500px

en: 500px SVG Profile Link
fr_FR: Lien de profil SVG 500px

en: 6 colums
fr_FR: 6 colonnes

en: 60% of viewport height
fr_FR: 60% de la hauteur du viewport

en: 70% of viewport height
fr_FR: 70% de la hauteur du viewport

en: 80% of viewport height (default)
fr_FR: 80% de la hauteur du viewport

en: 90% of viewport height
fr_FR: 90% de la hauteur du viewport

en: <a href="%s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Settings</a>
fr_FR: <a href="%s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Réglages</a>

en: <br/><br/>The script returned the following message: <br/>
fr_FR: <br/><br/>Le script a renvoyé le message suivant : <br/>

en: <span class="av-screen-reader-only"> on %s</span>
fr_FR: <span class="av-screen-reader-only"> sur %s</span>

en: <span style="color: #ff33ff; font-weight: bold;">Maintenance Mode Enabled</span>
fr_FR: <span style="color: #ff33ff; font-weight: bold;">Mode Maintenance Activé</span>

en: <strong>A superflexible and responsive Business Theme by Kriesi</strong> -  Update notifications available on Facebook and via newsletter: - <a href='http://www.facebook.com/pages/Kriesi/333648177216'>Join the Facebook Group</a> - <a href='http://www.kriesi.at/newsletter'>Subscribe to our Newsletter</a>
fr_FR: <strong>Un thème Business super flexible et responsive par Kriesi</strong> - Notifications de mises à jours disponibles par Facebook et par newsletter : - <a href='http://www.facebook.com/pages/Kriesi/333648177216'>Rejoindre le groupe Facebook </a> - <a href='http://www.kriesi.at/newsletter'>S’inscrire à la Newsletter</a>

en: A (Lowest)
fr_FR: A (Plus petit)

en: A Button Row Button Element
fr_FR: Un élément Bouton Ligne de boutons

en: A Catalogue Element Item
fr_FR: Un élément Catalogue

en: A Chart Dataset Item
fr_FR: Un élément jeu de données de graphique

en: A Contact Form Element Item
fr_FR: Un élément Formulaire de contact

en: A Content Slider Element Item
fr_FR: Un élément Slider de contenu

en: A Fullscreen Slider image or video item
fr_FR: Un élément Slider plein écran, image ou vidéo

en: A Fullwidth Easy Slider image or video item
fr_FR: Un élément Easy Slider plein écran, image ou vidéo

en: A Headline Rotator Headline Element
fr_FR: Un élément Titres défilants

en: A OSM Map Marker
fr_FR: Un marqueur de point OSM

en: A Partner/Logo Element Item
fr_FR: Un élément Partenaire / Logo

en: A Progress Bars Element Item
fr_FR: Un élément Barre de progression

en: A Sidebar widget to display latest portfolio entries in your sidebar
fr_FR: Un widget pour afficher les dernières entrées de Portfolio dans votre barre latérale

en: A Sidebar widget to display latest post entries in your sidebar
fr_FR: Un widget pour afficher les derniers articles dans votre barre latérale

en: A Sidebar widget to display latest post entries in your sidebar.
fr_FR: Un widget pour afficher les derniers articles dans votre barre latérale.

en: A Team Member Element Item
fr_FR: Un élément Membre de l’équipe

en: A Testimonial Element Item
fr_FR: Un élément Témoignage

en: A Timeline Element Item
fr_FR: Un élément Timeline

en: A connection error occured last time we tried verify your key with your Mailchimp account - please revalidate the key.
fr_FR: Une erreur de connexion s’est produite lors de la dernière vérification de votre clé MailChimp - Merci de revalider la clé.

en: A connection error occurred last time we tried verify your key with Google Maps - please revalidate the key.
fr_FR: Une erreur de connexion s’est produite lors de la dernière vérification de votre clé Google Maps - Merci de revalider la clé.

en: A connection error occurred last time we tried verify your keys with Google reCAPTCHA - please revalidate the keys.
fr_FR: Une erreur de connexion s’est produite lors de la dernière vérification de votre clé Google reCAPTCHA - Merci de revalider la clé.

en: A custom element is a new element with predefined option values based on an existing element.
fr_FR: Un élément personnalisé est un nouvel élément avec des valeurs d’option prédéfinies, basées sur un élément existant.

en: A dataset consists of a series of datapoints. You may use multiple datasets.
fr_FR: Un jeu de données consiste en une série de points de données. Vous pouvez utiliser plusieurs jeux de données.

en: A detailed description for generating this token can be found %s here %s
fr_FR: Une description détaillée pour générer ce jeton est disponible %s ici %s

en: A few
fr_FR: Quelques

en: A list of all supported Video Services can be found on
fr_FR: Une liste de tous les services vidéo supportés se trouve sur

en: A network timeout problem occurred. Could be caused by an invalid V3 sitekey. Please recheck the key and try again.
fr_FR: Un problème de timeout réseau s’est produit. Peut être dû à une clé V3 invalide. Merci de vérifier votre clé à nouveau.

en: A new Version (%1$s) of your %2$s is available! You are using Version %3$s. <br/>See what's new in %4$s. Do you want to update?<br/><br/>
fr_FR: Une nouvelle version (%1$s) de votre %2$s est disponible ! Vous utilisez la version %3$s. <br/>Voir les nouveautés sur %4$s. Souhaitez-vous mettre à jour ?<br/><br/>

en: A non functional image only preview for checkbox of Google reCAPTCHA
fr_FR: Une image non fonctionnelle uniquement prévisualisée pour la validation du reCAPTCHA Google

en: A personal token is required to get access to the Envato API
fr_FR: Un jeton personnel est requis pour accéder à l’API Envato

en: A rough layout preview of the header area
fr_FR: Aperçu sommaire de la zone d’entête

en: A rough layout preview of the main menu
fr_FR: Un aperçu approximatif du menu principal

en: A rough preview of the frontend.
fr_FR: Aperçu approximatif du frontend.

en: A score of 1.0 is very likely a good interaction, 0.0 is very likely a bot. Google recommends a threshold of 0.5 by default. In case we encounter a non human we ask user to verify with Version 2 chckbox.
fr_FR: Un score de 1.0 correspond à une bonne interaction, 0.0 correspond à un robot. Google recommande un seuil de of 0.5 par défaut. En cas de non humain détecté nous proposons la double vérification via la version 2.

en: A short message that can be displayed below forms, along with a checkbox, that lets the user know that he has to agree to your privacy policy in order to send the form. See default text above if you leave empty.
fr_FR: Un message court qui peut être affiché sous les formulaires, avec une case à cocher, qui permet à l’utilisateur de savoir qu’il doit accepter votre politique de confidentialité pour envoyer le formulaire. Voir le texte par défaut ci-dessus si vous laissez vide.

en: A single tabs item
fr_FR: Un élément de simples onglets

en: A small caption below the icon
fr_FR: Une petite légende au-dessous de l’icône

en: A small title above the buttons.
fr_FR: Un petit titre au-dessus des boutons.

en: A widget that displays a Facebook Likebox to a Facebook page of your choice
fr_FR: Un widget affichant une Facebook Like Box reliée à la page Facebook de votre choix

en: A widget that displays a Mailchimp newsletter signup form
fr_FR: Une extension qui affiche un formulaire d’abonnement à une newsletter Mailchimp

en: A widget that displays your popular posts, recent posts, recent comments and a tagcloud
fr_FR: Un widget qui affiche vos articles populaires ou récents, des commentaires récents et un nuage de mot-clés

en: A widget to display a link to your X profile and rss feed
fr_FR: Un widget pour afficher un lien vers votre profil X et son flux RSS

en: AA (Midrange)
fr_FR: AA (Moyen)

en: AAA (Highest)
fr_FR: AAA (Plus grand)

en: ACF - Advanced Custom Fields
fr_FR: ACF - Champs Personnalisés Avancés

en: ALB Custom Element
fr_FR: Elément personnalisé pour l’éditeur de mise en page avancée

en: ALB Custom Element Template Categories
fr_FR: Catégories de modèle d’élément personnalisé pour l’éditeur de mise en page avancé

en: ALB Custom Element Template Category
fr_FR: Catégorie de modèle d’élément personnalisé pour l’éditeur de mise en page avancé

en: ALB Custom Elements
fr_FR: Elément personnalisé pour l’éditeur de mise en page avancé

en: ALB Element
fr_FR: Elément de l’éditeur de mise en page avancé

en: ALB Elements:
fr_FR: Eléments de l’éditeur de mise en page avancé :

en: AND
fr_FR: ET

en: API check returned false.
fr_FR: Le contrôle d’API a retourné faux.

en: ATTENTION - DEPRECATION NOTICE:
fr_FR: ATTENTION - NOTIFICATION DE DEPRECIATION :

en: ATTENTION with position: absolute. This might break the layout (esp. when used for first column in a row). Consider to put each row in an own Color Section and check frontend carefully - also different screen sizes.
fr_FR: ATTENTION avec position: absolute. Cela peut briser la mise en page (part. quand utilisé pour la première colonne d’une ligne). Envisager de placer chaque ligne dans une section couleur et vérifier en frontend attentivement - ainsi que sur les différentes tailles d’écran.

en: About
fr_FR: A propos de

en: Above content (= default)
fr_FR: Au-dessus du contenu (par défaut)

en: Absolute
fr_FR: Absolu(e)

en: Accept all cookies and services, dismiss notification
fr_FR: Accepter tous les cookies et services, masquer ce message

en: Accept settings
fr_FR: Accepter les réglages

en: Accept settings and dismiss notification
fr_FR: Accepter les réglages et masquer cette notification

en: Accept use of all cookies and services
fr_FR: Accepter l’utilisation des cookies et des services

en: Accept use of cookies
fr_FR: Accepter l’utilisation des cookies

en: Accepted formats: .ico, .png, .gif
fr_FR: Formats acceptés : .ico, .png, .gif

en: Accessibility
fr_FR: Accesibilité

en: Accessibility Conformance Level
fr_FR: Niveau de conformité d’accessibilité

en: Accessibility Plugin
fr_FR: Extension d’accessibilité

en: Accessibility Support
fr_FR: Support d’accessibilité

en: Accordion
fr_FR: Accordéon

en: Accordion Image Size
fr_FR: Taille de l’image Accordéon

en: Accordion Item
fr_FR: Elément d’accordéon

en: Accordion Slider
fr_FR: Slider accordéon

en: Accordion Slider Item
fr_FR: Elément de Slider accordéon

en: Account Page Link
fr_FR: Lien vers la page de compte

en: Action with codeblock
fr_FR: Action avec CodeBlock

en: Activate Multiline?
fr_FR: Activer le multilignes ?

en: Activate Plugin
fr_FR: Activer le plugin

en: Activate Your Custom Post Types For ALB
fr_FR: Activez vos Custom Post Types pour l’éditeur avancé

en: Activate and select who is allowed to create and edit custom elements. See documentation if you need a more specific handling.
fr_FR: Activer et sélectionner qui est autorisé à créer et modifier des éléments personnalisés. Voir la documentation pour toute manipulation plus spécifique.

en: Activate animation on page load (might be preferable on large galleries)
fr_FR: Lancer l’animation au chargement de la page (préférable pour les galeries importantes)

en: Activate bundled plugin
fr_FR: Activer le plugin packagé

en: Activate double opt-in?
fr_FR: Activer le double opt-in ?

en: Activate for Smartphones and Tablets (browser width below 990px)
fr_FR: Activer pour les Smartphones et Tablettes (Largeur du navigateur en-dessous de 990px)

en: Activate if you want to use this feature.
fr_FR: Activer si vous voulez utiliser cette fonctionnalité.

en: Activate only for Smartphones (browser width below 768px)
fr_FR: Activer seulement pour les Smartphones (Largeur du navigateur en-dessous de 768px)

en: Activate reset all options button
fr_FR: Activer le bouton de reset des options

en: Activate to hide the developer options for template builder elements. (Usually located in the "advanced" tab of the element and containing options like custom IDs and CSS classes).
fr_FR: Activer afin de masquer les options pour développeur dans les éléments du constructeur de mise en page. (Habituellement situées dans l’onglet "Avancé" de l’élément contenant les options comme les IDs personnalisés et les classes CSS).

en: Activate to replace predefined selectboxes with font sizes with text fields to use custom units. Only recommended for experienced users who know, what they are doing. This is in active beta (since 5.0.1).
fr_FR: Activer pour remplacer les champs de sélection avec valeurs prédéfinies de tailles de polices par des champs texte, afin d’utiliser vos propres unités personnalisées. Uniquement pour utilisateurs avertis. Ceci est actif en version beta (depuis V5.0.1).

en: Activated
fr_FR: Activé

en: Active Custom 404 Page
fr_FR: Page 404 personnalisée active

en: Active Custom Footer Page
fr_FR: Page personnalisée de Footer active

en: Active Image Style
fr_FR: Style d’image actif

en: Active Maintenance Mode Page
fr_FR: Page de Mode Maintenance active

en: Active Navigation Dot Color
fr_FR: Couleur du point de navigation active

en: Active Slide Tab Font Color
fr_FR: Couleur de police de l’onglet de la diapositive active

en: Active Slide Tab Font Color On Hover
fr_FR: Couleur de police au survol de l’onglet pour la diapositive active

en: Active Slide Title Tabs Font Color
fr_FR: Couleur de police du titre de l’onglet de la diapositive active

en: Active Slide Title Tabs Font Color On Hover
fr_FR: Couleur de police au survol du titre de l’onglet pour la diapositive active

en: Active Tab Font Color
fr_FR: Couleur de police de l’onglet actif

en: Active Tab Font Color On Hover
fr_FR: Couleur de la police de l’onglet actif au survol

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Add Cell
fr_FR: Ajouter une cellule

en: Add Description
fr_FR: Ajouter une description

en: Add FAQ markup
fr_FR: Ajouter un élément de FAQ

en: Add Google reCAPTCHA widget functionality to the theme to verify if user is a human. Currently only enfold contact forms are supported and you can choose for each form individually if you want to use a reCAPTCHA.
fr_FR: Ajouter le widget Google reCAPTCHA au thème pour vérifier si l’utilisateur est humain. Pour l’instant seul l’élément de formulaire Enfold est concerné, vous pouvez l’activer ou non individuellement à chaque formulaire de ce type.

en: Add Hotspot
fr_FR: Ajouter un Hotspot

en: Add Icon
fr_FR: Ajouter une icône

en: Add Image
fr_FR: Ajouter une image

en: Add Images
fr_FR: Ajouter des images

en: Add New
fr_FR: Ajouter Nouveau

en: Add New ALB Custom Element
fr_FR: Ajouter un nouvel élément personnalisé de l’éditeur avancé

en: Add New Custom Element
fr_FR: Ajouter un nouvel élément personnalisé

en: Add New Custom Layout
fr_FR: Ajouter une nouvelle mise en page personnalisée

en: Add New Portfolio Entry
fr_FR: Ajouter une nouvelle publication de portfolio

en: Add Preview Images
fr_FR: Ajouter des images d’aperçu

en: Add Preview Text
fr_FR: Ajouter un texte d’aperçu

en: Add Slide
fr_FR: Ajouter une diapositive

en: Add Tab
fr_FR: Ajouter un onglet

en: Add Table Column
fr_FR: Ajouter une colonne au tableau

en: Add Table Row
fr_FR: Ajouter une ligne au tableau

en: Add Widget Area
fr_FR: Ajouter une zone de widget

en: Add a CSS class to the feed container
fr_FR: Ajouter une classe CSS au conteneur du flux

en: Add a CSS class to the feed container.
fr_FR: Ajouter une classe CSS au conteneur du flux.

en: Add a box-shadow to the column
fr_FR: Ajouter une ombre à la colonne

en: Add a box-shadow to the row
fr_FR: Ajouter une ombre à la ligne

en: Add a color for each datapoint, separate by ; (e.g. #fefefe;#efefef;green). Missing colors will loop from the beginning again.
fr_FR: Ajouter une couleur pour chaque point de donnée, séparé par ; (ex. #fefefe;#efefef;green). Les couleurs manquantes seront reprises au début.

en: Add a comment form and comments list to the template
fr_FR: Ajouter un formulaire de commentaire et la liste des commentaires au template

en: Add a custom alt attribute limited to this instance, replaces media gallery settings.
fr_FR: Ajouter un attribut Alt personnalisé à cette instance, prioritaire sur le réglage de la médiathèque.

en: Add a custom copyright text at the bottom of your site. eg:
fr_FR: Ajouter un copyright personnalisé en bas de votre site. ex :

en: Add a custom css class for the element here. Make sure to only use allowed characters (latin characters, underscores, dashes and numbers, no special characters can be used)
fr_FR: Ajouter une classe CSS personnalisée pour l’élément ici. Assurez-vous de n’utiliser que des caractères autorisés (lettres, underscore, tirets et chiffres, aucun autre caractère ne peux convenir)

en: Add a custom css class for the heading here. Make sure to only use allowed characters (latin characters, underscores, dashes and numbers).
fr_FR: Ajouter une classe CSS personnalisée pour le titre ici. Assurez-vous de n’utiliser que des caractères autorisés (lettres, underscore, tirets et chiffres, aucun autre caractère ne peux convenir)

en: Add a custom text for the element here. This text will be added to the aria-label attribute and can be used by accessibility tree and screen readers. Leave empty if not needed.
fr_FR: Ajouter un texte personnalisé pour l’élément ici. Ce texte sera ajouté en tant qu’attribut Aria-label, pouvant servir pour l’accessibilité et les lecteurs d’écrans. Laisser vide si inutile.

en: Add a custom title attribute limited to this instance, replaces media gallery settings.
fr_FR: Ajouter un attribut de titre personnalisé limité à cette instance, prioritaire sur le réglage de la médiathèque.

en: Add a fullwidth section with slides that can contain columns and other elements
fr_FR: Ajouter une section pleine largeur pouvant contenir des colonnes et autres éléments

en: Add a fullwidth section with tabs that can contain columns and other elements
fr_FR: Ajoutez une section pleine largeur avec des onglets qui peuvent contenir des colonnes et autres éléments

en: Add a google map to your blog or site
fr_FR: Ajouter une carte Google Map à votre blog ou site

en: Add a mouse hover effect to the image.
fr_FR: Ajouter un effet au survol de la souris à l’image.

en: Add a number here to start the animation. Leave blank to start from 0. Only use numerical characters for a valid integer number.
fr_FR: Ajouter ici un chiffre pour démarrer l’animation. Laisser vide équivaut à 0. N’utiliser que des chiffres entiers.

en: Add a number here. It will be animated. You can also add non numerical characters. Valid examples: 24/7, 50.45, 99.9$, 90&percnt;, 35k, 200mm etc. Leading 0 will be kept, separated numbers will be animated individually.
fr_FR: Ajouter un nombre ici, il sera animé. Vous pouvez également y ajouter un caractère non numérique. Exemples valides : 24/7, 50.45, 99.9€, 90&percnt;, 35k, 200mm etc. Un premier 0 sera conservé, les nombres séparés seront animés individuellement.

en: Add a page split to the template. A pagination helps the user to navigate to the previous/next content part. Do not use together with other pagination on this page.
fr_FR: Ajouter un saut de page au modèle. Une pagination aide l’utilisateur à passer à la partie suivante/précédente. Ne pas utiliser conjointement avec d’autres paginations dans cette page.

en: Add a short caption to the table so visitors know what the data is about
fr_FR: Ajouter une courte légende au tableau pour permettre d’indiquer aux visiteurs son type de données

en: Add a short content description to identify the element in backend when editing ALB content
fr_FR: Ajouter une courte description pour identifier l’élément dans l’interface d’administration lors de l’édition du contenu via le constructeur de page

en: Add a small animation to the button when the user first scrolls to the button position. This is only to add some &quot;spice&quot; to the site and only works in modern browsers and only on desktop computers to keep page rendering as fast as possible.
fr_FR: Ajouter une petite animation au bouton quand l’utilisateur scroll pour la première fois jusqu’à la position du bouton. Cela ajoute simplement un peu de &quot;piment&quot; au site et ne fonctionne que sur les navigateurs modernes et seulement sur ordinateur de bureau ou portable pour conserver un rendu aussi rapide que possible.

en: Add a small animation to the column when the user first scrolls to the column position. This is only to add some &quot;spice&quot; to the site.
fr_FR: Ajouter une petite animation à la colonne quand l’utilisateur scroll vers celle-ci pour la première fois. Juste pour ajouter un peu de &quot;piment&quot; au site.

en: Add a small animation to the image when the user first scrolls to the image position. This is only to add some &quot;spice&quot; to the site.
fr_FR: Ajouter une petite animation à l’image quand l’utilisateur scroll vers celle-ci pour la première fois. Juste pour ajouter un peu de &quot;piment&quot; au site.

en: Add a small animation to the image when the user first scrolls to the image position. This is only to add some 'spice' to the site and only works in modern browsers
fr_FR: Ajoute une petite animation à l’image quand l’utilisateur scrolle à sa hauteur pour la première fois. Cela ne sert qu’à ajouter un peu de piment au site et fonctionne uniquement dans les navigateurs récents

en: Add a small animation to the image when the user first scrolls to the image position. This is to add some &quot;spice&quot; to the site.
fr_FR: Ajoute une petite animation à l’image quand l’utilisateur scrolle à sa hauteur pour la première fois. Cela ne sert qu’à ajouter un peu de &quot;sel&quot; au site.

en: Add a small animation to the lottie image when the user first scrolls to the lottie image position. This is only to add some &quot;spice&quot; to the site.
fr_FR: Ajoute une petite animation à l’image lottie quand l’utilisateur scrolle à sa hauteur pour la première fois. Cela ne sert qu’à ajouter un peu de &quot;piment&quot; au site.

en: Add a small animation to the masonry items when the user first scrolls to the masonry element. This is only to add some &quot;spice&quot; to the site and only works in modern browsers.
fr_FR: Ajouter une petite animation aux éléments présentés en masonry quand l’utilisateur scroll vers ceux-ci pour la première fois. Juste pour ajouter un peu de &quot;piment&quot; au site et ne marche que sur certains navigateurs.

en: Add a title attribut for screen reader
fr_FR: Ajouter un attribut Titre destiné aux lecteurs d’écrans

en: Add a title attribute for this button. This is shown by most browsers as tooltip popup and is also used for aria-label.
fr_FR: Ajouter un attribut de titre à ce bouton. Ceci est affiché dans la plupart des navigateurs comme une légende au survol et également utilisé en aria-label.

en: Add a tooltip for this icon. The tooltip will appear on mouse over
fr_FR: Ajouter une légende à cette icône. La légende s’affichera au survol

en: Add additional custom css classes for the element here. This field can be locked in template elements. Make sure to only use allowed characters (latin characters, underscores, dashes and numbers, no special characters can be used)
fr_FR: Ajouter ici une classe CSS conditionnelle pour cet élément. Ce champ peut être verrouillé au niveau du Template. Assurez-vous de n’utiliser que des caractères autorisés (lettres, underscore, tirets et chiffres, aucun autre caractère ne peux convenir)

en: Add an IconBox title here
fr_FR: Ajouter ici un titre de la boîte avec icône

en: Add an alt attribut for screen reader
fr_FR: Ajouter un attribut Alt destiné aux lecteurs d’écrans

en: Add an audio player element
fr_FR: Ajouter un player audio

en: Add an extra descriptive subheading above or below the actual heading
fr_FR: Ajouter un sous-titre descriptive supplémentaire au-dessus ou en dessous de l’actuel titre d’entête

en: Add an icon to the element?
fr_FR: Ajouter une icône à l’élément ?

en: Add codeblock to content
fr_FR: Ajouter CodeBlock au contenu

en: Add columns (taxonomy with terms, thumbnail)
fr_FR: Ajouter des colonnes (taxonomie avec termes, vignette)

en: Add content to display using custom fields content combined with static content or only static content (e.g. for descriptive text in an ALB table element column)
fr_FR: Ajouter du contenu à afficher en utilisant des champs personnalisés combinés avec du contenu statique ou seulement du contenu statique (ex. pour du texte descriptif dans une colonne de l’élément Tableau de l’éditeur avancé)

en: Add custom css class
fr_FR: Ajouter une class CSS personnalisée

en: Add item to cart (if item has variations the single product page will be opened)
fr_FR: Ajouter l’article au panier (si l’article présente des variations la page produit sera ouverte)

en: Add links to open the CPT screens
fr_FR: Ajouter des liens pour ouvrir les écrans des CPT

en: Add multiple Grid Rows below each other to create advanced grid layouts. Cells can be styled individually
fr_FR: Ajouter plusieurs lignes à la grille ci-dessous pour créer des dispositions en grille avancées. Les cellules peuvent être stylisées individuellement

en: Add multiple Images
fr_FR: Ajouter plusieurs images

en: Add selected page/post metadata in a textline
fr_FR: Ajoute les métadonnées article ou de la page sélectionnée dans une ligne de texte

en: Add single audio
fr_FR: Ajouter un unique fichier audio

en: Add single image
fr_FR: Ajouter une image unique

en: Add single image or video
fr_FR: Ajouter une seule image ou vidéo

en: Add some content for this IconBox
fr_FR: Ajouter du contenu pour cette boîte avec icône

en: Add some content to be displayed below the number
fr_FR: Ajoutez un peu de contenu à afficher en dessous du numéro

en: Add text, shortcodes, HTML, CSS, JavaScript and non executeable codesnippets to your website (without any formatting or text optimization).
fr_FR: Ajoutez du texte, shortcodes, HTML, CSS, JavaScript ou tout code non exécutable à votre site (sans aucune mise en forme ou optimisation de texte).

en: Add the background colors.
fr_FR: Ajouter les couleurs d’arrière plan.

en: Add the border or line colors.
fr_FR: Ajouter les couleurs de bordure ou des traits.

en: Add the dataset datapoints. Separate with ;. Use numeric values for a point (e.g. 5, 5.20)
fr_FR: Ajouter les points des jeux de données. Séparés par des ;. Utiliser des valeurs numériques (ex. 5, 5.20)

en: Add the descriptive x-axis lables for your data points. Separate with ;. Number of labels should correspond with number of datapoints. Default labels are created if needed.
fr_FR: Ajouter les labels descriptifs de l’axe des X pour vos points de données. Séparés avec ;. Le nombre de labels doit correspondre avec le nombre de points de données. Des labels par défaut sont créés si besoin.

en: Add the text that should be displayed in your header here
fr_FR: Ajouter le texte qui doit être affiché dans votre entête ici

en: Add the width of the animation, e.g. 180px, 50&percnt;. Leave empty for default. Both CSS units are allowed, px is default.
fr_FR: Ajouter la largeur de l’animation, ex. 180px, 50&percnt;. Laisser vide par défaut. Toutes les valeurs CSS sont acceptées, le px par défaut.

en: Add title
fr_FR: Ajouter un titre

en: Add to Gallery
fr_FR: Ajouter à la galerie

en: Add to cart
fr_FR: Ajouter au panier

en: Add unique timestamps (= default)
fr_FR: Ajouter un unique timestamps (= defaut)

en: Add your Custom Element Name
fr_FR: Ajouter le nom de votre élément personnalisé

en: Add your caption text
fr_FR: Ajouter votre texte de légende

en: Add your own text
fr_FR: Ajouter votre propre texte

en: Add your subheading here
fr_FR: Ajoutez votre sous-titre ici

en: Add/Edit Audio Files
fr_FR: Ajouter/Modifier les fichiers audio

en: Add/Edit Buttons
fr_FR: Ajouter/modifier les boutons

en: Add/Edit Contact Form Elements
fr_FR: Ajouter/Modifier des éléments de formulaire

en: Add/Edit Datasets
fr_FR: Ajouter/Editer jeux de données

en: Add/Edit Gallery
fr_FR: Ajouter/Modifier Galerie

en: Add/Edit Grid items
fr_FR: Ajouter/Modifier les items de la grille

en: Add/Edit Icon items
fr_FR: Ajouter/Editer les éléments Icône

en: Add/Edit List items
fr_FR: Ajouter/Modifier les items de liste

en: Add/Edit Map Locations
fr_FR: Ajouter/Modifier des points de la carte

en: Add/Edit Marker Locations
fr_FR: Ajouter/Modifier un marqueur de lieux

en: Add/Edit Metadata
fr_FR: Ajouter/Modifier des méta-informations

en: Add/Edit Milestones
fr_FR: Ajouter/Modifier les périodes

en: Add/Edit Progress Bars
fr_FR: Ajouter/Modifier les barres de progression

en: Add/Edit Slides
fr_FR: Ajouter/Modifier les diapositives

en: Add/Edit Social Service or Icon Links
fr_FR: Ajouter/Modifier un réseau social ou un lien d’icône

en: Add/Edit Tabs
fr_FR: Ajouter/Modifier les onglets

en: Add/Edit Testimonial
fr_FR: Ajouter/Modifier un témoignage

en: Add/Edit Toggles
fr_FR: Ajouter/Modifier les panneaux

en: Add/Edit rotating text
fr_FR: Ajouter/Modifier un texte rotatif

en: Add/Edit submenu item text
fr_FR: Ajouter/Modifier les libellés de sous-menu

en: Add/Edit your hotspots.
fr_FR: Ajouter/Modifier vos hotspots.

en: Adding possible file caching on server might need a longer period of time to invalidate cache.
fr_FR: L’ajout possible de fichier de mise en cache sur le serveur peut nécessiter une plus longue période pour invalider le cache.

en: Additional Attributes
fr_FR: Attributs additionnels

en: Additional Custom Cookies
fr_FR: Ajouter des cookies personnalisés

en: Additional Description
fr_FR: Description additionnelle

en: Additional Description Position
fr_FR: Position de description additionnelle

en: Additional Functionality
fr_FR: Fonctionnalité additionnelle

en: Additional Information:
fr_FR: Informations supplémentaires :

en: Additional Map Attributes
fr_FR: Attributs additionnels de carte

en: Additional Marker Attributes
fr_FR: Attributs additionnels de marqueur

en: Additional Portfolio Settings
fr_FR: Options supplémentaires de portfolio

en: Additional Shortcode Attributes
fr_FR: Attributs additionnels de shortcode

en: Additional Translate Icon
fr_FR: Traduction d’icône additionnelle

en: Address
fr_FR: Adresse

en: Address couldn't be found by Google, please add it manually
fr_FR: Adresse introuvable par Google, merci de l’ajouter manuellement

en: Address:
fr_FR: Adresse :

en: Adjust table to screen size
fr_FR: Ajuster le tableau à la taille de l’écran

en: Adjust to content width
fr_FR: Ajuster à la largeur du contenu

en: Admin notice for:
fr_FR: Notification d’admin pour :

en: Admins only
fr_FR: Administrateurs seulement

en: Advanced
fr_FR: Avancé

en: Advanced Color And Styling Options
fr_FR: Options de couleurs et de styles avancés

en: Advanced Fade Animations
fr_FR: Animations avancées de fondu

en: Advanced Layerslider
fr_FR: LayerSlider avancé

en: Advanced Layout Builder
fr_FR: Constructeur de mise en page avancée

en: Advanced Layout Builder Options
fr_FR: Options de l’éditeur de mise en page avancé

en: Advanced Layout Editor
fr_FR: Editeur de mise en page avancée

en: Advanced Options
fr_FR: Options Avancées

en: Advanced Options: Customize Typography Settings
fr_FR: Options avancées : Réglages de personnalisation des polices

en: Advanced Styling
fr_FR: Styles avancés

en: Advanced options
fr_FR: Options avancées

en: Advanced users can have %s.
fr_FR: Les utilisateurs expérimentés peuvent avoir %s.

en: Advertise here
fr_FR: Faire de la publicité ici

en: Advertising Area
fr_FR: Zone publicitaire

en: After
fr_FR: Après

en: After Button Text
fr_FR: Texte du bouton après

en: After Image
fr_FR: Image après

en: After activating this feature you must reload backend to load the necessary menus to work with the &quot;Custom Layout Screens&quot;.
fr_FR: Après avoir activé cette fonctionnalité vous devez recharger l’interface d’administration afin de charger les menus nécessaires pour fonctionner avec les &quot;Écrans de mise en page personnalisée&quot;.

en: After activating this feature you must reload backend to load the necessary menus to work with the CPT screens.
fr_FR: Après avoir activé cette fonctionnalité vous devez rafraichir l’interface d’administration pour charger les menus nécessaires pour fonctionner avec les écrans des CPT.

en: After changing the custom element template the new visual appearance is not recognized in the base element. Please save and reopen the base element to load visual support for this template.
fr_FR: Après le changement d’un modèle personnalisé sa nouvelle apparence n’est pas reconnue immédiatement dans l’élément de base. Merci d’enregistrer et de rouvrir l’élément de base pour charger le nouveau modèle.

en: Ajax Portfolio Preview Settings
fr_FR: Options de prévisualisation du portfolio AJAX

en: Alert (Orange)
fr_FR: Alerte (orange)

en: Align Buttons
fr_FR: Boutons alignés

en: Align Center
fr_FR: Centrer

en: Align Left
fr_FR: Aligner à gauche

en: Align Right
fr_FR: Aligner à droite

en: Align to closest corner
fr_FR: Aligner au coin le plus proche

en: Align to closest side
fr_FR: Aligner au côté le plus proche

en: Align to farthest corner
fr_FR: Aligner au coin le plus éloigné

en: Align to farthest side
fr_FR: Aligner au côté le plus éloigné

en: Alignment
fr_FR: Alignement

en: Alignment of the metadata content
fr_FR: Alignement du contenu des métas informations

en: Alignment of the text
fr_FR: Alignement du texte

en: Aligns the menu either to the left, the right or centers it
fr_FR: Aligne le menu soit vers la gauche, la droite ou le centre

en: All
fr_FR: Tout

en: All ALB Custom Elements
fr_FR: Tous les éléments personnalisés de l’éditeur avancé

en: All ALB Elements
fr_FR: Tous les éléments de l’éditeur de mise en page avancé

en: All Custom Layouts
fr_FR: Toutes les mises en page personnalisées

en: All Headings
fr_FR: Tous les titres

en: All Portfolio Items
fr_FR: Tous les items de Portfolio

en: All buttons in a single tab
fr_FR: Tous les boutons d’un même onglet

en: All cookies and services are accepted on first page load, user can opt out
fr_FR: Tous les cookies et services sont acceptés sur la première page chargée, l’utilisateur peut refuser

en: All fonts could be installed successfully.<br /><br />To show them in the option fields we will save your option settings and reload the page.
fr_FR: Toutes les polices peuvent être correctement installées.<br /><br />Pour les lister dans les champs d’options nous sauvegarderons vos réglages er rechargerons la page.

en: All icons
fr_FR: Toutes les icônes

en: All other options have to be set for each language separately.
fr_FR: Toutes les autres options doivent être réglées séparément pour chaque langue.

en: All right!
fr_FR: Très bien !

en: All subitems use the same custom element template
fr_FR: Tous les sous-éléments utilisent le même modèle personnalisé

en: All theme options are available and can be changed
fr_FR: Toutes les options du thème sont disponibles et peuvent être modifiées

en: All users
fr_FR: Tous les utilisateurs

en: Allow block editor for all possible post types (= default)...
fr_FR: Autorise l’éditeur de mise en page avancé pour tous les types de contenus possibles (par défaut) ...

en: Allow dragging
fr_FR: Autoriser le glisement

en: Allow storage of site essential cookies and other cookies and use of features if not opt out
fr_FR: Autorise le stockage des cookies essentiels et les autres ainsi que les fonctionnalités si non refusé

en: Allow to filter products for this element using the 3 WooCommerce sidebar filters: Filter Products by Price, Rating, Attribute. These filters are only shown on the selected WooCommerce Shop page (WooCommerce -&gt; Settings -&gt; Products -&gt; General -&gt; Shop Page) or on product category pages. You may also use a custom widget area for the sidebar.
fr_FR: Permet de filtrer les produits pour cet élément utilisant les 3 filtres WooCommerce de sidebar : Filtre par prix, note, attributs. Ces filtres s’affichent seulement sur la page choisie en tant que page boutique WooCommerce (WooCommerce -&gt; Réglages -&gt; Produits -&gt; Général -&gt; Page Boutique) ou sur une page catégorie de produits. Vous pouvez également utiliser une zone de widget personnalisée pour cette sidebar.

en: Allow to use cookies, you always can modify used cookies and services
fr_FR: Autorise l’utilisation de cookies, vous pouvez toujours modifier les services et cookies utilisés

en: Allow to use cookies, you can modify used cookies in settings
fr_FR: Autorise l’utilisation de cookies, vous pouvez modifier les cookies utilisés dans les réglages

en: Allow use of hierarchical custom elements
fr_FR: Autorise l’utilisation hiérarchique d’éléments personnalisés

en: Allowed Characters: Whitespace
fr_FR: Caractères autorisés : espace

en: Allowed color formats are string in hexadecimal, RGB, named colors or HSL (e.g. #fefefe, rgba(214,87,153,0.58), green).
fr_FR: Les formats de couleurs autorisés sont des chaines de caractères en hexadécimal, des noms de couleurs ou HSL (ex. #fefefe, rgba(214,87,153,0.58), green).

en: Allows stack modifications
fr_FR: Autorise les modifications cumulatives

en: Allows you to display the content of a different entry (element is deprecated - use Custom Layout instead)
fr_FR: Vous permet d’afficher le contenu de différentes entrées (élément déprécié - Utiliser la mise en page personnalisée à la place)

en: Already existing template %1$s is overwritten (%2$s). Make sure this is intended.
fr_FR: Modèle déjà existant %1$s est écrasé (%2$s). Assurez-vous que ce soiy voulu.

en: Alright!<br/>Download worked for demo %s. <br/>You can import the demo content now.
fr_FR: Ok !<br/>Le téléchargement a marché pour la démo %s. <br/>Vous pouvez maintenant importer cette démo.

en: Alright!<br/>Downloaded files for demo %s deleted
fr_FR: Ok !<br/>Fichiers de téléchargement de la démo %s supprimés

en: Alright!<br/>Import worked out for demo %s, no problems whatsoever. <br/>The page will now be reloaded to reflect the changes
fr_FR: Ok !<br/>L’import de la démo %s a marché, aucun problème.<br />La page va maintenant être rechargée pour en tenir compte

en: Also close when user clicks outside icongrid
fr_FR: Fermer également quand l’utilisateur clique en dehors de la grille d’icône

en: Also close when visitor clicks outside icongrid
fr_FR: Fermer également quand le visiteur clique en-dehors de la grille d’icône

en: Alt Attribut
fr_FR: Attribut Alt

en: Alternate
fr_FR: Alternatif

en: Alternate Background Color
fr_FR: Couleur de fond alternative

en: Alternate Background for menu hover, tables etc
fr_FR: Autre couleur de fond pour survol du menu, tableaux etc

en: Alternate Fade Image
fr_FR: Image de fondu alternative

en: Alternate Menu For Mobile
fr_FR: Menu alternatif pour mobile

en: Always
fr_FR: Toujours

en: Always Display
fr_FR: Toujours Afficher

en: Always Sticky
fr_FR: Toujours collant

en: Always display
fr_FR: Toujours afficher

en: Always display attached to the main menu
fr_FR: Toujours afficher attaché au menu principal

en: Always display buttons
fr_FR: Toujour afficher les boutons

en: Always display caption
fr_FR: Toujours afficher la légende

en: Always display floating on the side
fr_FR: Toujours afficher flottant sur le côté

en: Always display message box
fr_FR: Toujours afficher la boite de message

en: Always display submenu items
fr_FR: Toujours afficher les éléments de sous-menu

en: Always display the element
fr_FR: Toujours afficher l’élément

en: Always double check your spelling.
fr_FR: Vérifiez bien votre saisie.

en: Always load all elements
fr_FR: Toujours charger tous les éléments

en: Always load media features (= WP default behaviour)
fr_FR: Toujours charger les réglages des médias (= réglage par défaut WP)

en: Always load videos
fr_FR: Toujours charger les vidéos

en: Always show
fr_FR: Toujours montrer

en: Always visible
fr_FR: Toujours visible

en: An Accordion Item (toggle, accordions, FAQ)
fr_FR: Un élément accordéon (bloc dépliant, accordéons, FAQ)

en: An Accordion Slider image or video item
fr_FR: Un Slider Accordéon d’élément image ou vidéo

en: An Easy Slider image or video item
fr_FR: Un élément Easy Slider image ou vidéo

en: An Icon Circles Element Item
fr_FR: Un élément d’icônes en cercles

en: An Icon Grid Element Item
fr_FR: Un élément Grille d’icônes

en: An Icon List Element Item
fr_FR: Un élément Liste d’icônes

en: An advertising widget that displays 1 big image
fr_FR: Un widget publicitaire qui affiche 1 grande image

en: An advertising widget that displays 2 images with 125 x 125 px in size
fr_FR: Un widget publicitaire qui affiche 2 images de taille 125 x125 px

en: An error occurred
fr_FR: Une erreur est survenue

en: An error occurred creating the folder for the font %s in uploads directory. We are not able to integrate the font
fr_FR: Une erreur est survenue en créant le répertoire destiné à la police %s dans le dossier Uploads. Nous ne sommes pas en mesure d’intégrer cette police

en: An error occurred with the font %s and we are not able to integrate the font
fr_FR: Une erreur est survenue avec la police %s et nous ne pouvons l’intégrer

en: An item for %s
fr_FR: Un élément pour %s

en: An item for %s %s
fr_FR: Un élément pour %s %s

en: Animated Countdown
fr_FR: Compte à rebours animé

en: Animated Numbers
fr_FR: Nombres animés

en: Animation Alignment
fr_FR: Alignement de l’animation

en: Animation Duration
fr_FR: Durée d’animation

en: Animation Height
fr_FR: Hauteur de l’animation

en: Animation Position
fr_FR: Position de l’animation

en: Animation Width
fr_FR: Largeur de l’animation

en: Animation activated
fr_FR: Animation activée

en: Animation deactivated
fr_FR: Animation désactivée

en: Any hashtag. Separate multiple hashtags by commas (e.g. #awesome,#mytag)
fr_FR: Tout hashtag. Multiples hashtag séparés par des virgules (ex. #awesome,#mytag)

en: Appearance
fr_FR: Apparence

en: Appearance -> Menus
fr_FR: Apparence -> Menus

en: Appearance of toggles on mouse hover
fr_FR: Apparence des blocs dépliants au survol

en: Append A Text
fr_FR: Ajouter un texte

en: Append Search Icon To Main Menu
fr_FR: Ajouter l’icône de recherche au menu principal

en: Append a privacy policy message to mailchimp contact forms?
fr_FR: Joindre un message de politique de confidentialité aux formulaires de contact MailChimp ?

en: Append a privacy policy message to template builder contact forms?
fr_FR: Joindre un message de politique de confidentialité aux formulaires de contact issu du constructeur de page avancé ?

en: Append a privacy policy message to your comment form?
fr_FR: Joindre un message de politique de confidentialité à votre formulaires de commentaires ?

en: Append a privacy policy message to your login forms?
fr_FR: Joindre un message de politique de confidentialité à vos formulaires de connexion ?

en: Append a privacy policy message to your registration forms?
fr_FR: Joindre un message de politique de confidentialité à vos formulaires d’inscription ?

en: Append a text
fr_FR: Ajouter un texte à la suite

en: Appended static text
fr_FR: Texte statique ajouté à la fin

en: Applies only for the vertical timeline.
fr_FR: Applicable uniquement pour la timeline verticale.

en: Apply A Link Or Buttons To The Slide
fr_FR: Appliquer un lien ou des boutons à la diapositive

en: Apply A Link To The Slide
fr_FR: Appliquer un lien à la diapositive

en: Apply Link to Image
fr_FR: Appliquer un lien à l’image

en: Apply a custom id attribute to this element. Useful to apply individual styling via CSS or if you want to use anchor links to scroll to the element when a link is clicked.
fr_FR: Applique un ID personnalisé à cet élément. Utile pour appliquer des CSS personnalisés ou pour s’en servir d’ancre pour scroller jusqu’à cet élément via un clic sur un lien.

en: Apply a link to the grid item. On touch screens this will show the animation and then follow the link when touched again.
fr_FR: Appliquer un lien à l’élément de grille. Sur écran tactile cela lancera l’animation puis suivra le lien une fois touché à nouveau.

en: Apply a link to the menu text?
fr_FR: Appliquer un lien au text du menu ?

en: Apply a link to the text?
fr_FR: Appliquer un lien au texte ?

en: Apply link to date and headline
fr_FR: Appliquer le lien à la date et au titre

en: Apply link to date, icon and headline
fr_FR: Appliquer le lien à la date, à l’icône et au titre

en: Apply link to icon and date
fr_FR: Appliquer le lien à l’icône et à la date

en: Apply link to icon and headline
fr_FR: Appliquer le lien à l’icône et au titre

en: Apply link to icon and title
fr_FR: Appliquer le lien vers l’icône et le titre

en: Apply link to icon only
fr_FR: Appliquer le lien seulement à l’icône

en: Apply link to image
fr_FR: Appliquer le lien à l’image

en: Apply link to the title
fr_FR: Appliquer le lien au titre

en: Apply link to title only
fr_FR: Appliquer le lien au titre seulement

en: Apply only to active state
fr_FR: Appliquer seulement à l’état actif

en: Apply only to mouse hover state
fr_FR: Appliquer seulement un survol de la souris

en: Apply the same value to all?
fr_FR: Appliquer la même valeur à tout ?

en: Apply to Section:
fr_FR: Appliquer à la section :

en: Archive for category:
fr_FR: Archive pour la catégorie :

en: Archive for date:
fr_FR: Archive pour la date :

en: Archive for month:
fr_FR: Archive pour le mois :

en: Archive for year:
fr_FR: Archive pour l’année :

en: Archive for:
fr_FR: Archive pour :

en: Archives by Month:
fr_FR: Archives par mois :

en: Archives by Subject:
fr_FR: Archives par sujet :

en: Aria Label Text
fr_FR: Texte d’Aria-label

en: Aria-Label Text
fr_FR: Texte Aria-Label

en: Arrow
fr_FR: Flèche

en: Arrow Shaped
fr_FR: Sous forme de Flèche

en: Arrow control buttons
fr_FR: Boutons flèche de contrôle

en: Arrow shaped bullet
fr_FR: Puce sous forme de Flèche

en: Arrows Color
fr_FR: Couleur des flèches

en: Arrows only
fr_FR: Flèches seulement

en: Artists Name
fr_FR: Nom des artistes

en: As already mentioned above we bundle the necessary Leaflet Javascript Library files to access OSM and load them from your server. You can change this here, if you want to load the files from another location or have problems because plugin was updated and our theme contains an incompatible version of the library:
fr_FR: Comme précédemment mentionné ci-dessus nous packageons la librairie javascript nécessaire à OSM et la chargeons depuis votre serveur. Vous pouvez modifier ceci ici, si vous souhaitez un chargement depuis une autre ressource ou en cas de problème suite à une mise à jour du plugin et une incompatibilité avec notre librairie incluse :

en: As long as you do not change the theme version number all changes to content of js or css files will result in the same hash extension - this means browsers will not recognize these changes until the browser cache expires. To fix this Enfold adds an additional unique timestamp (since 4.7).
fr_FR: Tant que vous ne changez pas de numéro de version du thème tous les changements de contenu des fichiers js et css resteront compilés dans le même fichier commun - ce qui implique que les navigateurs ne verront pas ces changements tant que leur cache n’est pas expiré ou purgé. Pour remédier à cela Enfold ajoute à l’extension du fichier compilé un timestamp (depuis V 4.7).

en: Ascending
fr_FR: Ascendant

en: Ascending Order
fr_FR: Ordre ascendant

en: At cursor position insert a dynamic content replacement from dropdown
fr_FR: A la position du curseur insérer un contenu dynamique de remplacement depuis la liste déroulante

en: At least 100&percnt; of browser window height
fr_FR: Au moins 100&percnt; de la hauteur de la fenêtre du navigateur

en: At least 25&percnt; of browser window height
fr_FR: Au moins 25&percnt; de la hauteur de la fenêtre du navigateur

en: At least 50&percnt; of browser window height
fr_FR: Au moins 50&percnt; de la hauteur de la fenêtre du navigateur

en: At least 75&percnt; of browser window height
fr_FR: Au moins 75&percnt; de la hauteur de la fenêtre du navigateur

en: Attach one button
fr_FR: Attacher un bouton

en: Attach two buttons
fr_FR: Attacher deux boutons

en: Attachment
fr_FR: Pièce jointe

en: Attachment ID: %d
fr_FR: ID pièce jointe : %d

en: Attachment image for:
fr_FR: Image jointe pour :

en: Attention when using caching plugins: Whenever you make changes to a &quot;Custom Layout&quot; please clear your server cache to show the changes.
fr_FR: Attention lors de l’utilisation de plugins de cache : Chaque fois que vous apportez des changements à une &quot;mise en page personnalisée&quot; merci de purger votre cache serveur pour afficher les modifications.

en: Attention when using caching plugins: Whenever you make changes to a custom element template please clear your server cache to show the changes.
fr_FR: Attention en cas d’utilisation de plugin de cache : En cas de changements sur un élément personnalisé pensez à purger votre cache pour afficher les modifications.

en: Attention when using self hosted HTML 5 Videos
fr_FR: Attention en utilisant les vidéos HTML5 hébergées en local

en: Attention!
fr_FR: Attention !

en: Attention! Pages built with the Enfold Advanced Template Builder will not be displayed at the bottom of the checkout page but only with a link.
fr_FR: Attention! Les pages construites avec l’éditeur de mise en page avancé d’Enfold ne seront pas affichées en bas de la page de paiement, mais uniquement avec un lien.

en: Attention! Please update WooCommerce to the latest version to properly display your products
fr_FR: Attention! Veuillez mettre à jour WooCommerce à la dernière version pour afficher correctement vos produits

en: Attention: It is not recommended to edit custom element templates here !
fr_FR: Attention : il n’est pas recommandé d’éditer les modèles d’éléments personnalisés ici !

en: Attention: The old Envato API is deprecated and will be shut down soon. In order to be able to use automated theme updates please generate a new valid API token and enter it above. Your themeforest username and your old API key will then be removed from your installation since they are no longer required.
fr_FR: Attention la précédente API d’Envato est déprécie et ne sera bientôt plus reconnue. Pour continuer à pouvoir recevoir les mises à jour merci de générer un nouveau Token d’API Envato. Votre nom d’utilisateur Themeforest et votre ancienne clé d’API seront retirés de cette installation vu qu’ils ne sont plus nécessaires.

en: Attention: You need WordPress version 4.9.6 or higher to use these features
fr_FR: ATTENTION : WordPress version 4.9.6 ou supérieur est requis pour utiliser ces fonctionnalités

en: Attention: You need to set a Privacy Policy page here to activate these features:
fr_FR: ATTENTION : Vous devez définir une page de Politique de Confidentialité ici pour activer ces fonctionnalités :

en: Audio File
fr_FR: Fichier Audio

en: Audio Player
fr_FR: Player audio

en: Author
fr_FR: Auteur

en: Author Archive
fr_FR: Archive d’auteur

en: Author Archive Post:
fr_FR: Archive de l’auteur/autrice :

en: Author Link
fr_FR: Lien de l’auteur

en: Author Name
fr_FR: Nom de l’auteur

en: Author:
fr_FR: Auteur :

en: Auto - defined by svg viewport
fr_FR: Auto - défini par le viewport svg

en: Auto Load More on Scroll
fr_FR: Automatiquement charger plus au Scroll

en: Auto Numbering
fr_FR: Numérotation automatique

en: Auto Reload Page
fr_FR: Recharger automatiquement la page

en: Auto Repair
fr_FR: Réparation automatique

en: Auto Repair Function enabled - Repairs errors in shortcode structure during update
fr_FR: Fonction de réparation automatique activée - Réparations des erreurs dans la structure du shortcode lors de la mise à jour

en: Auto adjust height to content
fr_FR: Ajuster automatiquement la hauteur au contenu

en: Auto adjust to content
fr_FR: Ajuster automatiquement au contenu

en: Auto reload on &quot;Accept Settings ...&quot; only
fr_FR: Recharger automatiquement lors de &quot;Acceptation des réglages ...&quot; uniquement

en: Auto reload on &quot;Do not accept ...&quot; only
fr_FR: Recharger automatiquement lors de &quot;Refus de ...&quot; uniquement

en: Auto reload on both buttons
fr_FR: Recharger automatiquement via les 2 boutons

en: Automated Schema.org HTML Markup
fr_FR: Automatiser les balises HTML Schema.org

en: Automatic, based on screen width
fr_FR: Automatique, basé sur la largeur écran

en: Autoplay
fr_FR: Autostart

en: Autoplay Animation
fr_FR: Lancement automatique de l’animation

en: Autorespond Text
fr_FR: Message de réponse automatique

en: Autorespond Text After Form Labels
fr_FR: Message de réponse automatique après le label

en: Autoresponder From E-Mail Address
fr_FR: Adresse E-Mail From de la réponse automatique

en: Autoresponder Reply To E-Mail Address
fr_FR: Adresse E-Mail Reply-To de la réponse automatique

en: Autoresponder Subject
fr_FR: Sujet de la réponse automatique

en: Autorotation
fr_FR: Affichage en boucle

en: Autorotation duration
fr_FR: Durée de l’autorotation

en: Autoscroll
fr_FR: Scroll auto

en: Autoscroll distance
fr_FR: Distance de Scroll auto

en: Available Lists
fr_FR: Listes disponibles

en: Available Pages
fr_FR: Pages disponibles

en: Available Template Builder Elements:
fr_FR: Eléments du constructeur de page :

en: Available form elements are: single line Input elements, Textareas, Checkboxes and Select-Dropdown menus.
fr_FR: Les éléments de formulaire disponibles sont : champ texte (simple ligne), zone de texte, boîte à cocher et liste déroulante.

en: Average
fr_FR: Moyenne

en: Average rating
fr_FR: Note moyenne

en: Avia Layout Builder
fr_FR: Outil de mise en page avancée Avia

en: Backend
fr_FR: Interface d’administration

en: Background
fr_FR: Arrière plan

en: Background Attachment
fr_FR: Fixation de l’arrière plan

en: Background Color
fr_FR: Couleur d’arrière plan

en: Background Color Setting
fr_FR: Réglage de couleur d’arrière plan

en: Background Colors
fr_FR: Couleurs de fond

en: Background Current Toggle
fr_FR: Arrière plan du panneau actif

en: Background Gradient
fr_FR: Dégradé en arrière plan

en: Background Gradient Direction
fr_FR: Direction du dégradé d’arrière plan

en: Background Gradient Direction Bottom Card
fr_FR: Carte inférieure de la direction du dégradé d’arrière plan

en: Background Gradient Direction Top Card
fr_FR: Carte supérieure de la direction du dégradé d’arrière plan

en: Background Image
fr_FR: Image d’arrière plan

en: Background Image For Backside Flip Box - IGNORED When &quot;Content Appears In Tooltip&quot; Selected
fr_FR: Image d’arrière-plan pour verso de Flip Box - IGNORÉ quand  &quot;Contenu apparaît dans l’Info-bulle&quot; est sélectionné

en: Background Image For Front Side
fr_FR: Image d’arrière-plan pour le recto

en: Background Image Position
fr_FR: Position de l’image d’arrière plan

en: Background Images
fr_FR: Image d’arrière-plan

en: Background Overlay
fr_FR: Superposition d’arrière plan

en: Background Repeat
fr_FR: Répétition de l’arrière plan

en: Background Video
fr_FR: Arrière plan Vidéo

en: Background can either scroll with the page or be fixed
fr_FR: L’arrière plan peut soit défiler avec la page ou être fixe

en: Background can either scroll with the page, be fixed or scroll with a parallax motion
fr_FR: L’arrière plan peut soit défiler avec la page, être fixe ou défiler avec un mouvement de parallaxe

en: Background color for your site
fr_FR: Couleur d’arrière plan de votre site

en: Background color of the button
fr_FR: Couleur d’arrière plan du bouton

en: Background color of the button:
fr_FR: Couleur d’arrière plan du bouton :

en: Background color of the feed
fr_FR: Couleur d’arrière plan du bouton du flux

en: Background color when hovering over a photo
fr_FR: Couleur d’arrière plan au survol de la photo

en: Background color when hovering over a photo:
fr_FR: Couleur d’arrière plan au survol de la photo :

en: Background image parallax and delayed CSS animations when an element comes in viewport had been restricted on mobile devices prior to Enfold 5.0 due to limited resources on these devices. This has changed with modern devices. Activate this option if you still want to disable background image parallax and start most animations immediately when page has finished loading.
fr_FR: Les fonctionnalités d’image d’arrière-plan parallax et animations CSS retardées quand un élément arrive dans le viewport ont été limitées sur terminaux mobiles antérieurs à Enfold 5.0 pour des raisons de ressources limitées sur ceux-ci. Ceci a changé sur les terminaux modernes. Activer cette option si vous souhaitez toujours désactiver l’image d’arrière-plan parallax et lancer la plupart des animations CSS immédiatement après le chargement de la page.

en: Backwards
fr_FR: En arrière

en: Banner Color Overlay (leave empty for no overlay), only for background image
fr_FR: Superposition de bannière couleur (laisser vide pour aucune superposition), uniquement pour les images d’arrière plan

en: Banner Options
fr_FR: Options de bannière

en: Banner image
fr_FR: Image bannière

en: Bar Chart
fr_FR: Graphique à barres

en: Base element template
fr_FR: Template d’élément de base

en: Base elements only
fr_FR: Eléments de base seulement

en: Based on the CSS Flexible Box Layout Model
fr_FR: Basé sur le modèle de mise en page CSS Flexible Box

en: Baseline (Default)
fr_FR: Ligne de base (Par défaut)

en: Basic Custom Element Information
fr_FR: Informations basiques sur l’élément parsonnalisé

en: Basic options only
fr_FR: Uniquement les options de base

en: Be aware that the result of position is very much depending on the CSS rules of the surrounding containers. Check the CSS and HTML layout if it is not as expected.
fr_FR: Soyez conscient que le résultat de la directive position dépend surtout des règles CSS des conteneurs environnants. Vérifiez le CSS et le HTML si le rendu n’est pas comme prévu.

en: Be sure you added a link, otherwise your selection will be ignored.
fr_FR: Assurez-vous d’avoir ajouté un lien, sans quoi votre sélection sera ignorée.

en: Because these cookies are strictly necessary to deliver the website, refusing them will have impact how our site functions. You always can block or delete cookies by changing your browser settings and force blocking all cookies on this website. But this will always prompt you to accept/refuse cookies when revisiting our site.
fr_FR: Du fait que ces cookies sont absolument nécessaires au bon rendu du site, les refuser aura un impact sur la façon dont il fonctionne. Vous pouvez toujours bloquer ou effacer les cookies via les options de votre navigateur et forcer leur blocage sur ce site. Mais le message vous demandant de les accepter/refuser reviendra à chaque nouvelle visite sur notre site.

en: Before
fr_FR: Avant

en: Before Button Text
fr_FR: Texte du bouton Avant

en: Before Image
fr_FR: Image Avant

en: Before submitting we validate that you are a human first.
fr_FR: Avant soumission nous vérifions que vous êtes bien un humain.

en: Before-After Images
fr_FR: Images Avant-Après

en: Behance Link
fr_FR: Lien Behance

en: Behance Profile Link
fr_FR: Lien de profil Behance

en: Behance SVG Link
fr_FR: Lien SVG Behance

en: Behance SVG Profile Link
fr_FR: Lien de profil SVG Behance

en: Behavior
fr_FR: Comportement

en: Behaviour
fr_FR: Comportement

en: Below 479px (Smartphone Portrait)
fr_FR: Inférieur à 479px (Smartphone Portrait)

en: Below 767px (Tablet Portrait)
fr_FR: Inférieur à 767px (Tablette Portrait)

en: Below 989px (Tablet Landscape)
fr_FR: Inférieur à 989px (Tablette paysage)

en: Below content
fr_FR: En-dessous du contenu

en: Below each Team Member you can add Icons that link to destinations like Facebook page, X account etc.
fr_FR: Sous chaque membre d’équipe, vous pouvez ajouter des icônes qui pointent vers leurs profils sociaux comme Facebook, X, etc.

en: Better keep it short for tooltip due to square layout and check responsive behaviour.
fr_FR: Il vaut mieux que ce soit concis pour l’Info-bulle du fait de son rendu carré et vérifiez le comportement responsive.

en: Big Advertising Area
fr_FR: Grande zone publicitaire

en: Big Image Size
fr_FR: Grande taille d’image

en: Big Top and Bottom Margins
fr_FR: Grandes marges haute et basse

en: Big image only, other images can be accessed via lightbox
fr_FR: Grande image uniquement, les autres images sont accessibles via lightbox

en: Big image with thumbnails below
fr_FR: Grande image avec vignettes dessous

en: Big without border
fr_FR: Grand sans bordure

en: Black
fr_FR: Noir

en: Blank - No Header, no Footer
fr_FR: Vide - Sans header ni footer

en: Blank Hotspot
fr_FR: Hotspot blanc

en: Block
fr_FR: Bloc

en: Block Editor
fr_FR: Editeur de bloc

en: Block and hide reset all options button
fr_FR: Bloque et masque le bouton de réinitialisation de toutes les options

en: Block square
fr_FR: Carré bloc

en: Blog - Latest News
fr_FR: Blog - A la une

en: Blog Content Length
fr_FR: Longueur du contenu du blog

en: Blog Grid Columns
fr_FR: Colonnes de la grille de blog

en: Blog Layout
fr_FR: Mise en page du Blog

en: Blog List Width
fr_FR: Largeur de la liste de Blog

en: Blog Meta Elements
fr_FR: Métadonnées du Blog

en: Blog Post Allowed HTML Tags
fr_FR: Balises HTML autorisées dans le Blog

en: Blog Post Author
fr_FR: Auteur d’article de blog

en: Blog Post Category
fr_FR: Catégorie d’article de blog

en: Blog Post Comment Count
fr_FR: Compteur de commentaires d’article

en: Blog Post Date
fr_FR: Date article de blog

en: Blog Post Tags
fr_FR: Etiquettes d’articles de Blog

en: Blog Posts
fr_FR: Articles de Blog

en: Blog Style
fr_FR: Style du Blog

en: Blog Styling
fr_FR: Design du Blog

en: Blog Usage - which elements are used in the blog
fr_FR: Utilisation de Blog - quels éléments sont utilisés dans le blog

en: Blog status of elements is currently not available
fr_FR: Le statut de blog des éléments n’est actuellement pas disponible

en: Blue
fr_FR: Bleu

en: Blur on hover effect
fr_FR: Flouté au survol

en: Blur-Radius
fr_FR: Rayon du floutage

en: Body Background Color
fr_FR: Couleur d’arrière-plan du Body

en: Body Text Color
fr_FR: Couleur du corps de texte

en: Body background
fr_FR: Arrière-plan du corps de page

en: Bold
fr_FR: Gras

en: Book
fr_FR: Réserver

en: Bookmarks
fr_FR: Marque-pages

en: Border
fr_FR: Bordure

en: Border Color
fr_FR: Couleur Bordure

en: Border Color Flipbox (= Backside)
fr_FR: Couleur de bordure de Flipbox (= Verso)

en: Border Color Item
fr_FR: Couleur de bordure d’élément

en: Border Color Tooltip
fr_FR: Couleur de bordure d’info bulle

en: Border Colors
fr_FR: Couleurs de bordure

en: Border Radius
fr_FR: Arrondi d’angle

en: Border Radius (Front And Flipbox Backside)
fr_FR: Rayon d’angle (Recto et verso de Flipbox)

en: Border Radius Tooltip
fr_FR: Rayon d’angle info bulle

en: Border Style
fr_FR: Style de bordure

en: Border Style Flipbox (= Backside)
fr_FR: Style de bordure Flipbox (= Verso)

en: Border Style Item
fr_FR: Style de bordure d’élément

en: Border Style Tooltip
fr_FR: Style de bordure d’info bulle

en: Border Width
fr_FR: Largeur de Bordure

en: Border Width Flipbox (= Backside)
fr_FR: Largeur de bordure Flipbox (= Verso)

en: Border Width Item
fr_FR: Largeur de bordure d’élément

en: Border Width Tooltip
fr_FR: Largeur de bordure d’info bulle

en: Border Width/Line Width
fr_FR: Largeur de bordure/Largeur de ligne

en: Border around the widget title
fr_FR: Contour autour du titre widget

en: Border on top and bottom
fr_FR: Bordure en haut et en bas

en: Border width
fr_FR: Largeur de bordure

en: Border/Line Colors
fr_FR: Bordure/Couleurs de ligne

en: Borders
fr_FR: Bordures

en: Borders between cells
fr_FR: Contours entre les cellules

en: Borders on top and bottom
fr_FR: Contours haut/bas

en: Borders on top and bottom and between cells
fr_FR: Contours tout autour des cellules

en: Bottom
fr_FR: Bas

en: Bottom Card Background Color
fr_FR: Couleur d’arrière plan de la carte inférieure

en: Bottom Card Numbers Color
fr_FR: Couleur des chiffres de la carte inférieure

en: Bottom Center
fr_FR: En bas centré

en: Bottom Centered
fr_FR: Centré en bas

en: Bottom Framed
fr_FR: En bas encadré

en: Bottom Left
fr_FR: En bas à gauche

en: Bottom Left Corner
fr_FR: Coin en bas à gauche

en: Bottom Margin
fr_FR: Marge du bas

en: Bottom Margin in px
fr_FR: Marge du bas en px

en: Bottom Padding
fr_FR: Padding du bas

en: Bottom Right
fr_FR: En bas à droite

en: Bottom Right Corner
fr_FR: Coin en bas à droite

en: Bottom SVG Divider
fr_FR: Séparateur SVG inférieur

en: Bottom To Top
fr_FR: De bas en haut

en: Bottom left rotation
fr_FR: Rotation depuis le bas à gauche

en: Bottom right rotation
fr_FR: Rotation depuis le bas à droite

en: Bottom to Top
fr_FR: De bas en Haut

en: Bottom to top
fr_FR: De bas en haut

en: Bottom without Frame
fr_FR: En bas sans cadre

en: Bottom-Left-Radius
fr_FR: Arrondi du coin bas-gauche

en: Bottom-Right-Radius
fr_FR: Arrondi du coin bas-droit

en: Bounce
fr_FR: Rebond

en: Box Shadow
fr_FR: Effet Box Shadow

en: Box Shadow Animation
fr_FR: Animation de l’effet Box Shadow

en: Box Shadow Color
fr_FR: Couleur d’effet Box Shadow

en: Box Shadow Color Flipbox (= Backside)
fr_FR: Couleur d’effet Box Shadow Flipbox (= Verso)

en: Box Shadow Color Tooltip
fr_FR: Couleur de l’effet Box Shadow info bulle

en: Box Shadow Flipbox (= Backside)
fr_FR: Effet Box Shadow Flipbox (= Verso)

en: Box Shadow Styling
fr_FR: Style d’effet Box Shadow

en: Box Shadow Styling Flipbox (= Backside)
fr_FR: Style d’effet Box Shadow Flipbox (= Verso)

en: Box Shadow Styling Tooltip
fr_FR: Style d’effet Box Shadow info bulle

en: Box Shadow Tooltip
fr_FR: Effet Box Shadow info bulle

en: Box Shadow Width
fr_FR: Largeur de l’effet Box Shadow

en: Box Shadow with Arrow
fr_FR: Effet Box Shadow avec Flèche

en: Box Size
fr_FR: Dimension du cadre

en: Box shadow
fr_FR: Effet Box Shadow

en: Boxed
fr_FR: Cadré

en: Boxed Grid
fr_FR: Grille cadrée

en: Boxed Layout
fr_FR: Disposition encadrée

en: Boxed Tabs
fr_FR: Onglets cadrés

en: Boxed content block with borders
fr_FR: Bloc de contenu cadré avec des contours

en: Breadcrumb Hierarchy
fr_FR: Hiérarchie du fil d’Ariane

en: Breadcrumb parent page
fr_FR: Page parent du fil d’Ariane

en: Breadcrumbs
fr_FR: Fil d’Ariane

en: Bring To Front
fr_FR: Mettre au premier plan

en: Bubble Chart
fr_FR: Graphique à bulles

en: Bugs have been fixed and new features have been added. Enjoy them ....
fr_FR: Des bogues ont été corrigés et de nouvelles fonctionnalités ajoutées. Profitez-en ...

en: Build simple custom menu
fr_FR: Construire un simple menu personnalisé

en: Bullet Content
fr_FR: Contenu de puce

en: Bullet Shape
fr_FR: Forme de puce

en: Bundled is js version 3.9.1 - so there is no access to any external ressources.
fr_FR: Le Package est en version js 3.9.1 - il n’y a donc aucun accès vers des ressources externes.

en: Burger/Mobile Menu
fr_FR: Menu Mobile dépliant

en: Burger/Mobile Menu Styling
fr_FR: Style de Menu Mobile/Burger

en: But we are proud to say that %s contributed %s entries already.
fr_FR: Mais nous sommes fiers de dire que %s a déjà contribué aux publications %s.

en: Button
fr_FR: Bouton

en: Button 1 Color
fr_FR: Couleur Bouton 1

en: Button 1 Label
fr_FR: Label Bouton 1

en: Button 1 Link
fr_FR: Lien Bouton 1

en: Button 1 Link Target
fr_FR: Cible du lien Bouton 1

en: Button 2 Color
fr_FR: Couleur Bouton 2

en: Button 2 Label
fr_FR: Label Bouton 2

en: Button 2 Link
fr_FR: Lien Bouton 2

en: Button 2 Link Target
fr_FR: Cible du lien Bouton 2

en: Button Action
fr_FR: Action du Bouton

en: Button Animation
fr_FR: Animation du bouton

en: Button Appearance
fr_FR: Apparence du bouton

en: Button Background Color
fr_FR: Couleur d’arrière-plan du Bouton

en: Button Background Color On Hover
fr_FR: Couleur d’arrière-plan du Bouton au survol

en: Button Bar Alignment
fr_FR: Alignement de la barre de boutons

en: Button Bar Style
fr_FR: Style de la barre de boutons

en: Button Color
fr_FR: Couleur du Bouton

en: Button Colors Selection
fr_FR: Sélection des Couleurs du Bouton

en: Button Font Color
fr_FR: Couleur de police du Bouton

en: Button Font Color On Hover
fr_FR: Couleur de police du Bouton au survol

en: Button Font Size
fr_FR: Taille de Police du Bouton

en: Button Font/Icon Color
fr_FR: Couleur de police/icône du Bouton

en: Button Icon
fr_FR: Icône du Bouton

en: Button Label
fr_FR: Libellé du Bouton

en: Button Label Display
fr_FR: Affichage du Libellé du Bouton

en: Button Label display
fr_FR: Affichage du Libellé du Bouton

en: Button Link
fr_FR: Lien sur le Bouton

en: Button Margin And Padding
fr_FR: Marge et Padding du bouton

en: Button Opacity On Hover
fr_FR: Opacité du bouton au survol

en: Button Padding
fr_FR: Padding du bouton

en: Button Position
fr_FR: Position du bouton

en: Button Row
fr_FR: Ligne de bouton

en: Button Row Item
fr_FR: Elément de Ligne de Bouton

en: Button Size
fr_FR: Taille du bouton

en: Button Style
fr_FR: Style du bouton

en: Button Style (Bordered)
fr_FR: Style de bouton (avec contour)

en: Button Style (Colored)
fr_FR: Style de bouton (coloré)

en: Button Text Font Sizes
fr_FR: Tailles de police du bouton

en: Button Text Padding
fr_FR: Padding du bouton

en: Button Title
fr_FR: Titre du Bouton

en: Button Title Attribute
fr_FR: Attribut de Titre du Bouton

en: Button Tooltip
fr_FR: Légende au survol du Bouton

en: Button Type
fr_FR: Type de bouton

en: Button text
fr_FR: Texte du Bouton

en: Button text confirm link to Facebook:
fr_FR: Le texte du bouton confirmer le lien vers Facebook :

en: Button text confirm to load Google Maps
fr_FR: Le texte du bouton confirme le chargement de Google Maps

en: Button text confirm to load Google Maps:
fr_FR: Le texte de bouton confirme le chargement de Google Maps :

en: Buttons
fr_FR: Boutons

en: By default ALB is activated for post types page, post, portfolio, product, alb_elements, alb_custom_layout. Here you can add more post types to use with ALB. Enter each post type in a new line.
fr_FR: Par défaut l’éditeur avancé est activé pour les types de contenu du genre page, article, portfolio, produit, alb_elements, alb_custom_layout. Vous pouvez ici ajouter plus de types de contenu à utiliser avec l’éditeur avancé. Entrer chaque post type sur une nouvelle ligne.

en: By default WPML allows translating Custom Elements from &quot;WPML-&gt; Translation Management&quot; dashboard. Check to add a translate icon to the shortcode buttons, which allows to skip use of the dashboard. Visible when using &quot;Edit Custom Elements&quot; button
fr_FR: Par défaut WPML permet la traduction des élément personnalisés depuis le tableau de bord via &quot;WPML-&gt; Translation Management&quot;. Activer pour ajouter une icône traduite dans les boutons du shortcode, ce qui permet de se passer du tableau de bord. Visible en utilisant le bouton : Editer Eléments Personnalisés

en: By default all menu items of the mobile menu are visible. If you activate this option they will be hidden and a user needs to click on the parent menu item to display the submenus
fr_FR: Par défaut, tous les éléments du menu sont visibles sur le menu des mobiles. Si vous activez cette option, ils seront cachés et un utilisateur doit cliquer sur l’élément de menu parent pour afficher les sous-menus

en: By default all options are copied to a new added language
fr_FR: Par défaut toutes les options sont copiées à une nouvelle langue ajoutée

en: By default images link to a larger image version in a lightbox. You can change this here. A custom link can be added when editing the images in the gallery.
fr_FR: Par défaut les images ont un lien vers leur zoom via une lightbox. Vous pouvez changer ceci ici. Un lien personnalisé peut être ajouté lors de l’édition de l’image dans la galerie.

en: By default navigation elements are always visible. You can change this behaviour here for your selected navigation element.
fr_FR: Par défaut les éléments de navigation sont toujours visibles. Vous pouvez modifier ce comportement ici pour l’élément de navigation que vous avez sélectionné.

en: By default navigation elements are only visible on hover. You can change this behaviour here for your selected navigation elements.
fr_FR: Par défaut les éléments de navigation sont seulement visibles au survol. Vous pouvez modifier ce comportement ici pour les éléments de navigation que vous avez sélectionné.

en: By default the image stretches across the full width of the screen. You can deactivate this behavior and simply align it in the center of the slider
fr_FR: Par défaut l’image s’étire automatiquement sur toute la largeur du navigateur. Vous pouvez désactiver ce comportement et simplement la centrer au milieu du slider

en: By default the linear gradient is bottom to top (0 deg). Here you can rotate the gradient.
fr_FR: Par défaut le dégradé linéaire va de bas en haut (0 deg). Ici vous pouvez appliquer une rotation au dégradé.

en: By default the theme will load wp-mediaelement scripts only if needed on your posts and pages. You can disable the feature or force loading these elements if you run into troubles - some plugins require these elements and rely on the WP default behaviour loading these scripts.
fr_FR: Par défaut le thème chargera les scripts liés aux media-éléments WP uniquement si requis dans vos pages ou articles. Vous pouvez désactiver cette fonctionnalité ou forcer ce chargement en cas de pb. - certains plugins requièrent ces éléments qui remontent dans le processus global de chargement de WP.

en: By default the theme will only load elements that are used on your posts and pages. You can disable the feature or manually manage loaded elements if you run into trouble
fr_FR: Le thème par défaut ne chargera que les éléments qui sont utilisés sur vos articles et pages. Vous pouvez désactiver la fonctionnalité ou gérer manuellement les éléments chargés si vous avez des problèmes

en: By default the video will try to match the default slideshow size that was selected in the slider settings at 'Slideshow Image and Video Size'
fr_FR: Par défaut, la vidéo va essayer de correspondre à la taille du diaporama par défaut qui a été sélectionné dans les paramètres du slider à ’Taille diaporama image et vidéo’

en: By default values of locked options are hidden to clean up the modal window. Check to show the options and values
fr_FR: Par défaut les valeurs des options verrouillées sont masquées pour alléger l’affichage de la fenêtre modale. Cocher pour afficher ces options et valeurs

en: By default we use the built in lightbox to show the popup. If you want to use your own lightbox you can assign a js wrapper function to avia_cookie_consent_modal_callback (see file enfold\js\avia-snippet-cookieconsent.js) to activate yours.
fr_FR: Par défaut nous utilisons une lightbox incluse pour afficher le popup. Si vous souhaitez utiliser votre propre lightbox vous pouvez assigner une fonction d’encapsulage JS au via_cookie_consent_modal_callback (voir fichier enfold\jsvia-snippet-cookieconsent.js) pour activer la votre.

en: By name (ascending)
fr_FR: Par non (ascendant)

en: By name (descending)
fr_FR: Par non (desscendant)

en: By usage
fr_FR: Par usage

en: CSS Classes (optional)
fr_FR: Classes CSS (optionnel)

en: CSS File Compression And Merging
fr_FR: Compression et fusion de fichier CSS

en: Cache Information
fr_FR: Information du cache

en: Cache on your server - no instagram connection needed on pageload
fr_FR: En cache sur votre serveur - pas de connexion d’Instagram nécessaire au chargement

en: Cache used
fr_FR: Cache utilisé

en: Caching Plugins
fr_FR: Plugins de mise en cache

en: Calendar of Events
fr_FR: Calendrier des événements

en: Call to Action
fr_FR: Appel à action

en: Can be used for a job description
fr_FR: Peut être utilisé pour une description de tache

en: Caption
fr_FR: Légende

en: Caption Appearance
fr_FR: Aspect de la légende

en: Caption Content Font Size
fr_FR: Taille de police du texte de la légende

en: Caption Content Font Sizes
fr_FR: Taille des polices du texte de la légende

en: Caption Font Color
fr_FR: Couleur de police de la légende

en: Caption Font Sizes
fr_FR: Taille de polices de la légende

en: Caption Links
fr_FR: Liens de légende

en: Caption Links:
fr_FR: Liens de légende :

en: Caption Overlay Background Color
fr_FR: Couleur de fond de légende au survol

en: Caption Overlay Opacity
fr_FR: Opacité de la superposition de légende

en: Caption Positioning
fr_FR: Position de la légende

en: Caption Text
fr_FR: Légende

en: Caption Title
fr_FR: Titre de la légende

en: Caption Title Font Size
fr_FR: Taille de la police du titre de légende

en: Caption Title Font Sizes
fr_FR: Taille des polices du titre de légende

en: Caption custom font size?
fr_FR: Personnaliser la taille de police de la légende ?

en: Captions
fr_FR: Légendes

en: Carousel Interval Time
fr_FR: Temps d’intervalle du Carrousel

en: Carousel Interval Time:
fr_FR: Temps d’intervalle du Carrousel :

en: Carousel Loop Type
fr_FR: Type de boucle du carrousel

en: Carousel Loop Type:
fr_FR: Type de boucle du carrousel :

en: Carousel Slider
fr_FR: Slider Carrousel

en: Carousel Slider Settings
fr_FR: Réglages du Slider Carrousel

en: Catalogue Item
fr_FR: Elément de Catalogue

en: Categories
fr_FR: Catégories

en: Category Styling
fr_FR: Style de catégorie

en: Category/Term Links
fr_FR: Catégorie / Liens de terme

en: Category/Term Names
fr_FR: Catégorie / Noms de terme

en: Category: | Categories:
fr_FR[0]: Catégorie :
fr_FR[1]: Catégories :

en: Cell Alignment
fr_FR: Alignement de cellule

en: Cell Link
fr_FR: Lien de cellule

en: Cell Padding
fr_FR: Marge interne cellule

en: Cells appear beside each other, just like on large screens
fr_FR: Les cellules apparaissent côte à côte comme sur grand écran

en: Center
fr_FR: Centré

en: Center Center
fr_FR: Centré centré

en: Center Content
fr_FR: Centrer le contenu

en: Center Framed
fr_FR: Au centre encadré

en: Center Left
fr_FR: Centré à gauche

en: Center Left
fr_FR: Centré à gauche

en: Center Logo/Image
fr_FR: Centrer Logo/image

en: Center Right
fr_FR: Centrer à droite

en: Center Text Column
fr_FR: Colonne avec texte centré

en: Center without Frame
fr_FR: Au centre sans cadre

en: Centered
fr_FR: Centré

en: Change
fr_FR: Changer

en: Change Image
fr_FR: Changer l’image

en: Change Leaflet Library Files Location
fr_FR: Changer l’emplacement du fichier librairie du leaflet

en: Change Password
fr_FR: Changer le mot de passe

en: Change WordPress Defaults
fr_FR: Modifier les réglages WordPress par défaut

en: Change big preview image on hover (= default behaviour)
fr_FR: Changer la grande image de prévisualisation au survol (= comportement par défaut)

en: Change layout
fr_FR: Changer la mise en page

en: Change layout on mobile devices
fr_FR: Changer de mise en page sur appareils mobiles

en: Change the alignment of title and excerpt here
fr_FR: Changer l’alignement du titre et de l’extrait ici

en: Change the appearance of your icon grid
fr_FR: Changer l’apparence de votre grille d’icône

en: Change the styling for a button menu item
fr_FR: Changer le style d’un élément Menu Bouton

en: Change the styling for a button menu item with border
fr_FR: Changer le style d’un élément Menu Bouton avec bordure

en: Change the styling for all &lt;blockquote&gt; tags
fr_FR: Changer le style pour toutes les balises blockquote

en: Change the styling for all &lt;mark&gt; tags
fr_FR: Changer le style pour toutes les balises MARK

en: Change the styling for all &lt;p&gt; tags
fr_FR: Changer le style pour toutes les balises P

en: Change the styling for all &lt;strong&gt; tags
fr_FR: Changer le style pour toutes les balises STRONG

en: Change the styling for all &lt;u&gt; (underline) tags
fr_FR: Changer le style pour tous les balises &lt;u&gt; (souligné)

en: Change the styling for all Heading tags
fr_FR: Changer le style pour toutes les balises de titre

en: Change the styling for all your cookie consent extra buttons (not accept buttons )
fr_FR: Changer le style pour tous vos boutons de consentement de cookie additionnels (boutons de refus)

en: Change the styling for the &lt;body&gt; tag.
fr_FR: Changer le style de la balise BODY.

en: Change the styling for the overlay that appears when you place your mouse cursor above a linked image
fr_FR: Changer le style de la superposition qui apparaît lorsque vous placez le curseur de votre souris au-dessus d’une image avec un lien

en: Change the styling for the small bar above the main menu which can contain social icons, a second menu and a phone number
fr_FR: Changer le style de la petite barre au-dessus du menu principal qui peut contenir des icônes sociales, un deuxième menu et un numéro de téléphone

en: Change the styling for your H1 Tag
fr_FR: Changer le style de votre balise H1

en: Change the styling for your H2 Tag
fr_FR: Changer le style de votre balise H2

en: Change the styling for your H3 Tag
fr_FR: Changer le style de votre balise H3

en: Change the styling for your H4 Tag
fr_FR: Changer le style de votre balise H4

en: Change the styling for your H5 Tag
fr_FR: Changer le style de votre balise H5

en: Change the styling for your H6 Tag
fr_FR: Changer le style de votre balise H6

en: Change the styling for your cookie consent Link to another page button
fr_FR: Changer le style du bouton de lien à une autre page d’infos concernant l’utilisation des cookies

en: Change the styling for your cookie consent accept all cookies and settings and dismiss notification button
fr_FR: Changer le style du bouton de consentement à l’utilisation de tous les cookies et services et masquant la notification

en: Change the styling for your cookie consent accept settings and dismiss notification button
fr_FR: Changer le style du bouton d’acceptation des paramètres de consentement des cookies et masquant la notification

en: Change the styling for your cookie consent do not accept and hide notification button
fr_FR: Changer le style du bouton de refus des cookies et masquant la notification

en: Change the styling for your cookie consent message bar
fr_FR: Changer le style de votre barre de message sur le consentement des cookies

en: Change the styling for your cookie consent open info modal on privacy and cookies button
fr_FR: Changer le style du bouton d’ouverture de fenêtre modale concernant les cookies et paramètres de confidentialité

en: Change the styling for your current menu item/hover indicator
fr_FR: Changer le style de l’apparence au survol de l’élément de menu actif

en: Change the styling for your fullscreen, fullwidth and easy slider buttons
fr_FR: Changer le style de votre plein écran, pleine largeur et de vos boutons Easy Slider

en: Change the styling for your fullscreen, fullwidth and easy slider caption
fr_FR: Changer le style de votre plein écran, pleine largeur et la légende du slider

en: Change the styling for your fullscreen, fullwidth and easy slider title
fr_FR: Changer le style de votre plein écran, pleine largeur et le titre du slider

en: Change the styling for your main menu dropdown links
fr_FR: Changer le style des liens de votre menu principal déroulant

en: Change the styling for your main menu links
fr_FR: Changer le style de vos liens du menu principal

en: Change the styling for your main menu links once they are displayed in the page overlay/slide out
fr_FR: Changer le style des liens de votre menu principal une fois affichés dans le calque de superposition

en: Change the styling of the breadcrumb menu
fr_FR: Choisissez le style du menu de fil d’Ariane

en: Change the styling of your buttons
fr_FR: Changer le style de vos boutons

en: Change the styling of your iconlist
fr_FR: Changer le style de votre liste d’icônes

en: Change the styling of your widget
fr_FR: Changer le style de votre widget

en: Change the styling of your widget links
fr_FR: Changer le style des liens de votre widget

en: Change the styling of your widget title
fr_FR: Changer le style du titre de votre widget

en: Change the width of your elements and let them appear beside each other instead of underneath
fr_FR: Modifier la largeur de vos éléments et permettre leur apparition côte à côté au lieu de l’un en dessous de l’autre

en: Changes to these custom element templates will be used in the elements based on these templates.
fr_FR: Les modifications apportées à ces modèles d’éléments personnalisés seront utilisées dans les éléments basés sur ces modèles.

en: Changes will take effect once you reload the page.
fr_FR: Les changement seront appliqués après rechargement de la page.

en: Charcode:
fr_FR: Code Char :

en: Chart
fr_FR: Graphique

en: Chart Background Color
fr_FR: Couleur d’arrière plan du graphique

en: Chart Data
fr_FR: Données du graphique

en: Chart Dataset Item
fr_FR: Jeu de données du graphique

en: Chart Padding
fr_FR: Padding du graphique

en: Chart Subtitle
fr_FR: Sous-titre du graphique

en: Chart Title
fr_FR: Titre du graphique

en: Chart Title, Subtitle, Position
fr_FR: Titre, Sous-titre, Position du graphique

en: Chart Type
fr_FR: Type de graphique

en: Check %s for more information about this library.
fr_FR: Consulter %s pour plus d’infos sur cette librairie.

en: Check API Key
fr_FR: Vérifier la clé API

en: Check API key here
fr_FR: Vérifiez la clé API ici

en: Check Key again & renew Lists
fr_FR: Vérifiez la clé à nouveau et renouveler les listes

en: Check Manually
fr_FR: Vérifiez manuellement

en: Check Only
fr_FR: Cocher seulement

en: Check State - shows, which elements are recognised or new or in update
fr_FR: Vérification d’Etat - montre quels éléments sont reconnus, nouveaux ou en train d’être mis à jour

en: Check enabled on update - checks the structure only
fr_FR: Vérification activée à la mise à jour - vérifie seulement la structure

en: Check if excerpt/caption of the slide should also be displayed
fr_FR: Cochez si l’extrait / légende de la diapositive doit être également affichée

en: Check if prepended, rotating and appended text should each be displayed on its own line
fr_FR: Cochez si les textes de préfixe, de slogan rotatif ou de suffixe doivent être affichés sur leur propre ligne

en: Check if you always want to show the tooltips on mobile phones below the image. Recommended if your tooltips contain a lot of text
fr_FR: Cochez si vous voulez afficher les info-bulles sous les images sur téléphone mobile. Recommandé si vos info-bulles contiennent beaucoup de texte

en: Check if you do not use Youtube or Vimeo video features.
fr_FR: Cocher si vous n’utilisez pas les réglages YouTube ou Vimeo.

en: Check if you do not use the blog. This will disable the blog page as well as the blog template builder element, the comments template builder element and category pages that are based on the default categories (if any plugin post types use these overview styles please keep this feature enabled)
fr_FR: Cochez si vous n’utilisez pas la fonctionnalité Blog. Ceci désactivera la page de blog ainsi que l’élément de constructeur de modèle de blog, les commentaires, l’élément de générateur de modèles et les pages de catégories qui sont basées sur les catégories par défaut (si certains plugins emploient ces types d’aperçu, veuillez garder cette fonctionnalité activée)

en: Check if you do not want to import all settings from an exported theme settings file.
fr_FR: Cocher si vous ne voulez pas importer tous les réglages depuis un fichier d’export de paramètres du thème.

en: Check if you do not want to reset all options.
fr_FR: Cocher si vous ne voulez pas réinitialiser toutes les options.

en: Check if you need to create a textblock shortcode around a plain text content to keep it editable: %s
fr_FR: Cochez si vous devez créer un shortcode de Bloc Texte autour d’un texte brut pour le conserver modifiable : %s

en: Check if you typed the key correctly.
fr_FR: Contrôle si la clé a été tapée correctement.

en: Check if you typed the keys correctly.
fr_FR: Contrôle si les clés ont été tapées correctement.

en: Check if you want an inverted divider image.
fr_FR: Cochez si vous souhaitez une image de séparation inversée.

en: Check if you want people to confirm their email address before being subscribed (highly recommended)
fr_FR: Cochez si vous voulez que les personnes confirment leur adresse mail avant d’être abonnées (fortement recommandé)

en: Check if you want to bring the divider to front.
fr_FR: Cochez si vous souhaitez ramener le séparateur en premier plan.

en: Check if you want to change front and backside. This will show the backside initially.
fr_FR: Cocher si vous voulez changer le recto et le verso. Cela affiche le verso initialement.

en: Check if you want to define your custom color palette for the color selection popup in modal popup window options
fr_FR: Cocher si vous souhaitez pouvoir définir votre propre palette de couleurs dans les popups d’option de choix des couleurs

en: Check if you want to delete expired CSS and JS files generated by the theme. Only recommended if you are NOT using a caching plugin (since a cached page might still use those files)
fr_FR: Cochez si vous voulez supprimer les anciens fichiers CSS et JS générés par le thème. Recommandé seulement si vous N’utilisez PAS de plugin de mise en cache (car une page en cache peut encore utiliser ces fichiers)

en: Check if you want to disable autorotation when the last slide/image is displayed
fr_FR: Cocher si vous voulez désactiver le défilement automatique une fois la dernière diapositive affichée

en: Check if you want to disable the shortcode processing for this code block
fr_FR: Cochez si vous souhaitez désactiver l’interprétation de shortcode pour ce bloc de code

en: Check if you want to disable video autoplay when this slide shows. Autoplayed videos will be muted by default.
fr_FR: Cochez pour désactiver la lecture automatique de la vidéo lorsque ce slide est affiché. Les vidéos en mode lecture auto ont le son coupé par défaut.

en: Check if you want to display a transparent color and/or pattern overlay above your section background image/video
fr_FR: Cochez si vous souhaitez afficher une couleur transparente et/ou un motif de superposition au-dessus de votre image/vidéo d’arrière plan de section

en: Check if you want to display a transparent color and/or pattern overlay above your slideshow image/video. Video player controls will not be accessible when this option is enabled.
fr_FR: Cocher si vous souhaitez afficher une couleur transparente et/ou un motif de superposition par dessus votre diaporama image/vidéo. Les contrôles du player vidéo ne sont pas accessibles quand cette option est activée.

en: Check if you want to enable multiple answers
fr_FR: Cochez si vous souhaitez autoriser plusieurs réponses

en: Check if you want to enable video autoplay when page is loaded. Videos will be muted by default.
fr_FR: Cochez si vous souhaitez activer la lecture automatique de la vidéo au chargement de la page. Les vidéos en mode lecture auto ont le son coupé par défaut.

en: Check if you want to have additional options to qualify rel attribute of links (nofollow, sponsored, ugc) in ALB elements (since 4.8.6.3 this option replaces theme support &quot;avia_rel_nofollow_for_links&quot;)
fr_FR: Cocher si vous souhaitez avoir des options supplémentaires pour qualifier l’attribut Rel de vos liens (nofollow, sponsored, ugc) dans les éléments de contenus de l’éditeur avancé (depuis 4.8.6.3 cette option remplace le support du thème &quot;avia_rel_nofollow_for_links&quot;)

en: Check if you want to hide form labels above the form elements. The form will instead try to use an inline label (not supported on old browsers)
fr_FR: Cochez si vous souhaitez masquer les Labels au-dessus des champs de formulaire. Le formulaire essayera plutôt d’utiliser un label dans les champs (placeholder, non pris en charge sur les vieux navigateurs)

en: Check if you want to hide the controls (works for youtube and self hosted videos)
fr_FR: Cochez si vous souhaitez masquer les commandes (fonctionne pour Youtube et les vidéos hébergées)

en: Check if you want to hide the excerpt and date in ajax search results
fr_FR: Cochez si vous voulez cacher l’extrait et la date dans les résultats de recherche ajax

en: Check if you want to hide the post type titles in ajax search results
fr_FR: Cochez si vous voulez cacher les titres des types de contenus dans les résultats de recherche ajax

en: Check if you want to hide the preview image or icon in ajax search results
fr_FR: Cochez si vous voulez cacher l’image de prévisualisation dans les résultats de recherche ajax

en: Check if you want to hide this form element
fr_FR: Cochez si vous voulez cacher cet élément de formulaire

en: Check if you want to horizontal flip the divider.
fr_FR: Cochez si vous souhaitez un flip horizontal au séparateur.

en: Check if you want to keep your added CSS stylings in &quot;General Styling -> Quick CSS&quot;. In case you select single tabs to import below your Quick CSS settings will be kept by default except you select the tab containing the Quick CSS field. In this case you must check here to keep them.
fr_FR: Cochez si vous souhaitez conserver vos ajouts de CSS en ligne dans &quot;Style Général -> CSS Rapide&quot;.

en: Check if you want to keep your added CSS stylings in &quot;General Styling -> Quick CSS&quot;. In case you select single tabs to reset below your Quick CSS settings will be kept by default except you select the tab containing the Quick CSS field. In this case you must check here to keep them.
fr_FR: Cocher si vous souhaitez conserver vos styles CSS ajoutés dans &quot;Style Général -> CSS Rapide&quot;. Dans le cas où vous choisiriez de sélectionner les onglets simples pour réinitialisation, les réglages de vos CSS seraient conservés par défaut, sauf si vous sélectionnez l’onglet contenant le champs qui les contient. Dans ce cas mieux vaut cocher ici pour les conserver.

en: Check if you want to limit selectable dates from current date to future dates only - first selection is used for all contact forms on the page.
fr_FR: Cocher si vous souhaitez limiter la sélection de dates depuis la date actuelle aux dates futures - La première sélection est utilisée pour tous les formulaires de contact présents sur la page.

en: Check if you want to loop the video (instead of showing the next slide the video will play from the beginning again)
fr_FR: Cochez si vous voulez mettre en boucle la vidéo (au lieu de montrer la diapositive suivante la vidéo est relue à partir du début)

en: Check if you want to loop the video and play it from the beginning again
fr_FR: Cochez si vous voulez mettre en boucle la vidéo et la relire à partir du début

en: Check if you want to mute the video
fr_FR: Cocher si vous voulez couper le son de la vidéo

en: Check if you want to mute the video.
fr_FR: Cocher si vous voulez couper le son de la vidéo.

en: Check if you want to preselect the checkbox
fr_FR: Cocher si vous voulez présélectionner la case à cocher

en: Check if you want to reverse the order of items when switching to mobile.
fr_FR: Cocher si vous souhaitez inverser l’ordre des éléments en basculant sur mobile.

en: Check if you want to show a button at the bottom of the section that takes the user to the next section by scrolling down
fr_FR: Vérifiez si vous souhaitez afficher un bouton au bas de la section qui amène l’utilisateur à la section suivante en faisant défiler

en: Check if you want to show a button at the bottom of the slider that takes the user to the next section by scrolling down
fr_FR: Cochez si vous voulez afficher un bouton au bas du Slider qui amène l’utilisateur à la section suivante par défilement vers le bas

en: Check if you want to show the fullscreen button for HTML5 videos (setting is ignored for other type of videos)
fr_FR: Cocher si vous souhaitez afficher le bouton pleine largeur pour les vidéos HTML5 (réglage ignoré pour les autres types de vidéos)

en: Check if you want to stop when the last or first slide/image is displayed when user navigates manually and autorotation is not active. This also hides the corresponding navigation arrow.
fr_FR: Cocher si vous voulez stopper quand la dernière ou première diapositive/image est affichée, quand l’utilisateur navigue manuellement et que l’autorotation n’est pas activée. Cela masque également la flèche de navigation correspondante.

en: Check missing shortcode tags - auto repair is not possible for %s at index %d.
fr_FR: Checkez les Shortcodes manquants - la réparation automatique n’est pas possible pour %s à l’index %d.

en: Check of shortcodes was disabled.
fr_FR: La vérifications des Shortcodes a été désactivée.

en: Check our documentation for more info.
fr_FR: Consultez notre documentation pour plus d’information.

en: Check out the
fr_FR: Consultez le/la

en: Check reCAPTCHA API Keys V3
fr_FR: Vérifiez la clé V3 de l’API reCAPTCHA

en: Check reCAPTCHA API Keys Version 2
fr_FR: Vérifiez la clé V2 de l’API reCAPTCHA

en: Check the private token
fr_FR: Vérifier le jeton privé

en: Check to append a message to all of your contact forms.
fr_FR: Cochez pour ajouter un message à la suite de tous vos formulaires de contact.

en: Check to append a message to all of your mailchimp forms.
fr_FR: Cochez pour ajouter un message à la suite de tous vos formulaires MailChimp.

en: Check to append a message to the comment form for unregistered users. Commenting without consent is no longer possible
fr_FR: Cochez pour ajouter un message à la suite du formulaire de commentaire pour les utilisateurs non enregistrés. Commenter sans consentement n’est plus possible

en: Check to append a message to the default login forms.
fr_FR: Cochez pour ajouter un message à la suite du formulaire de connexion par défaut.

en: Check to append a message to the default registrations forms.
fr_FR: Cochez pour ajouter un message à la suite du formulaire d’inscription par défaut.

en: Check to create a textblock shortcode at index %d around a text content to keep it editable: %s
fr_FR: Activez pour créer un Shortcode Bloc Texte à l’index %d autour d’un contenu de texte pour le conserver modifiable : %s

en: Check to disable
fr_FR: Cocher pour désactiver

en: Check to disable &quot;jQuery Migrate&quot;. It is an old backward compatibility library for jQuery that is required by some plugins. Make sure that none of your active plugins require it before disabling it!
fr_FR: Cochez pour désactiver &quot;jQuery Migrate&quot;j. Il s’agit d’une ancienne bibliothèque de compatibilité descendante pour jQuery qui est requise par certains plugins. Assurez-vous qu’aucun de vos plugins actifs n’en a besoin avant de le désactiver !

en: Check to disable Emoji/Smiley Support. (Emojis are used by WordPress by default but most websites do not use them)
fr_FR: Vérifiez pour désactiver le support des émojis/smiley. (les émojis sont utilisés par WordPress par défaut, mais la plupart des sites ne les utilisent pas)

en: Check to disable the live preview of your advanced layout builder elements
fr_FR: Cochez pour désactiver l’aperçu en direct des éléments du constructeur de page avancé

en: Check to display
fr_FR: Cocher pour afficher

en: Check to display the control to activate streetview at the right side of the map
fr_FR: Cocher pour afficher les commandes d’activation de StreetView sur le côté droit de la carte

en: Check to display the controls at the right side of the map
fr_FR: Cocher pour afficher les commandes sur le côté droit de la carte

en: Check to display the social icons defined in
fr_FR: Cochez pour afficher les icônes sociales définies dans

en: Check to display the tooltip by default. If unchecked user must click the marker to show the tooltip
fr_FR: Cochez pour afficher par défaut l’info-bulle. Si décoché, l’utilisateur doit cliquer sur le marqueur pour l’afficher

en: Check to display. You can set your social icons at
fr_FR: Cocher pour afficher. Vous pouvez définir vos icônes sociales via

en: Check to enable maintenance mode and show or redirect all page requests to a maintenance page of your choice. This page will not be accessable and will be excluded from page lists and search results. You must deselect the page to make it accessible for public again.
fr_FR: Contrôle l’activation du Mode maintenance et affiche ou redirige toute page demandée vers celle de votre choix. Cette page ne sera pas accessible et sera exclue du plan de site et des résultats de recherche. Vous devrez désélectionner cette page pour à nouveau la rendre accessible à nouveau.

en: Check to enable permanent hiding of message bar and refuse all cookies if you do not opt in. We need 2 cookies to store this setting. Otherwise you will be prompted again when opening a new browser window or new a tab.
fr_FR: Cochez pour activer le masquage permanent de la barre d’acceptation / refus des cookies si vous ne les acceptez pas. 2 cookies seront nécessaires pour mémoriser ce choix. Sans quoi le message apparaitrait à nouveau à chaque page ou fenêtre.

en: Check to enable the default lightbox that opens once you click a link to an image. Uncheck only if you want to use your own modal window plugin
fr_FR: Cocher pour activer la lightbox par défaut qui s’ouvre quand vous cliquez sur un lien sur image. Ne décochez que si vous voulez utiliser votre propre plugin de fenêtre modale

en: Check to enable theme support for responsive images for theme lightbox.
fr_FR: Cocher pour activer la prise en charge par le thème des images responsives dans sa lightbox.

en: Check to enable theme support for responsive images using the standard WP implementation for this feature.
fr_FR: Cochez pour activer le support d’images responsives, utilise l’implémentation native de WP pour cette fonctionnalité.

en: Check to hide the rough preview of the svg divider.
fr_FR: Cochez pour masquer la prévisualisation brute du séparateur svg.

en: Check to only display icon on hover
fr_FR: Cochez pour n’afficher l’icône qu’au survol

en: Check your spelling.
fr_FR: Vérifiez l’orthographe des termes de recherche.

en: Checkbox To Show Locked Options
fr_FR: Case à cocher pour afficher les options verrouillées

en: Checkbox for Google reCAPTCHA
fr_FR: Case à cocher pour le Google reCAPTCHA

en: Checked for all users
fr_FR: Coché(es) pour tous les utilisateurs

en: Choose A Lottie Animation
fr_FR: Choisir une animation Lottie

en: Choose A Preview/Fallback Image
fr_FR: Choisissez une image de Prévisualisation/Alternative

en: Choose Another Image
fr_FR: Choisir une autre image

en: Choose Another Video (HTML5 Only)
fr_FR: Choisissez une autre vidéo (seulement HTML5)

en: Choose Icon Image
fr_FR: Choisir une image d’icône

en: Choose Image
fr_FR: Choisissez une image

en: Choose Template Name
fr_FR: Choisissez un nom de modèle

en: Choose Video
fr_FR: Choisissez une vidéo

en: Choose a Cover Image
fr_FR: Choisissez une image de superposition

en: Choose a border styling for the bottom of your section
fr_FR: Choisissez un style de bordure pour le bas de votre section

en: Choose a border styling for the top of your section
fr_FR: Choisissez un style de bordure pour le haut de votre section

en: Choose a color for your button bar here
fr_FR: Choisissez une couleur pour la barre de bouton(s) ici

en: Choose a color for your button here
fr_FR: Choisissez une couleur pour votre bouton ici

en: Choose a color for your heading area here
fr_FR: Choisissez une couleur pour votre zone d’entête ici

en: Choose a color for your progress bar here
fr_FR: Choisissez une couleur pour votre barre de progression ici

en: Choose a color for your second button here
fr_FR: Choisissez une couleur pour votre second bouton ici

en: Choose a custom height in pixels (wont be reflected in the preview above, only on your actual page)
fr_FR: Choisissez une hauteur personnalisée en pixels (ne se reflétera pas dans l’aperçu ci-dessus, seulement sur votre page actuelle)

en: Choose a custom sidebar for this entry
fr_FR: Choisissez une barre latérale personnalisée pour cette publication

en: Choose a default border styling for your box here
fr_FR: Choisissez un style de bordure par défaut pour votre bloc ici

en: Choose a font for your body text. Upload your own fonts, use web safe fonts (faster rendering, but not mandatory installed on all %1$s) or %2$s (more unique).
fr_FR: Choisir une police pour le corps de votre page. Uploadez vos propres polices, utilisez des polices web safe (rendu + rapide mais pas obligatoirement installées sur tous les %1$s) ou %2$s (plus unique).

en: Choose a predefined color scheme here. You can edit the settings of the scheme below then.
fr_FR: Choisissez une palette de couleurs prédéfinie. Vous pouvez aussi modifier les paramètres de la palette ci-dessous.

en: Choose a predefined header size. You can also apply a custom height to the header
fr_FR: Choisissez une taille d’entête prédéfinie. Vous pouvez aussi appliquer une hauteur personnalisée à l’entête

en: Choose a preview/fallback image
fr_FR: Choisissez une image de prévisualisation/alternative

en: Choose a styling variaton
fr_FR: Choisissez une variante de style

en: Choose another Image
fr_FR: Choisissez une autre image

en: Choose here, how to align your image
fr_FR: Choisissez la manière d’aligner votre image

en: Choose here, how to align your text
fr_FR: Choisissez ici, comment aligner votre texte

en: Choose here, if you want to display the event title
fr_FR: Choisir ici, si vous souhaitez afficher le titre de l’évènement

en: Choose how the cells inside the grid should behave on mobile devices and small screens
fr_FR: Choisissez comment les cellules à l’intérieur de la grille doivent se comporter sur les appareils mobiles et les petits écrans

en: Choose how to align your animation
fr_FR: Choisissez comment aligner votre animation

en: Choose how to display the submenu items of the icon menu
fr_FR: Choisissez comment vous souhaitez afficher les éléments de sous-menu du menu en icônes

en: Choose how you want to display the menu items on desktop computers. If you choose to display the &quot;burger&quot; icon on desktop computers it will also be used on tablets and mobile devices
fr_FR: Choisir la façon dont vous souhaitez afficher les éléments de menu sur ordinateur de bureau. Si vous choisissez d’afficher l’icône &quot;Burger&quot; sur ordinateur de bureau, elle sera également utilisée sur tablettes et appareils mobiles

en: Choose if and how you want to display the Title and Breadcrumb of your page. This option can be overwritten when writing/editing a page
fr_FR: Choisissez si et comment vous souhaitez afficher le titre et le fil d’Ariane de votre page. Ce réglage général peut être modifié au niveau de l’édition de chaque page

en: Choose if and how you want to display your related entries. (Related entries are based on tags. If a post does not have any tags then no related entries will be shown)
fr_FR: Choisissez si et comment vous souhaitez afficher vos articles liés. (Les articles liés sont basés sur les étiquettes. Si un article ne possède pas d’étiquette(s) alors aucun articles lié ne sera affiché)

en: Choose if and where to display social icons. You can define the icons at
fr_FR: Choisissez si et où afficher les icônes sociales. Vous pouvez définir les icônes via

en: Choose if the map can be zoomed by using the mouse wheel.
fr_FR: Choisir si la carte peut être zoomée via le scroll de la souris.

en: Choose if the map should support zoom by touch and drag
fr_FR: Choisir si la carte doit supporter le zoom par toucher / déplacer

en: Choose if the marker is draggable or fixed
fr_FR: Choisir si le marqueur est déplaçable ou fixe

en: Choose if the marker popup is visible on pageload or marker needs to be clicked to open it
fr_FR: Choisir si le popup du marqueur est visible au chargement de la page ou s’il doit être cliqué pour s’ouvrir

en: Choose if the player starts on pageload or has to be started manually
fr_FR: Choisissez si le lecteur démarre au chargement de page ou s’il doit être démarré manuellement

en: Choose if the table should be used to display tabular data or to display pricing options. (Difference: Pricing tables are flashier and try to stand out)
fr_FR: Choisissez si le tableau doit afficher des données tabulaires ou des options de prix (Différence : les tableaux de prix sont plus "flashy" et plus accrocheurs)

en: Choose if you want keyboard support for interacting with the map
fr_FR: Choisir si vous souhaitez le support clavier pour interagir avec la carte

en: Choose if you want popups of the markers to close when user clicks the map
fr_FR: Choisir si vous souhaitez la clôture des popups des marqueurs au clic en dehors sur la carte

en: Choose if you want to display a border between menu items
fr_FR: Choisissez si vous voulez afficher une bordure entre les éléments de menu

en: Choose if you want to display a modern 16:9 or classic 4:3 Video, or use a custom ratio
fr_FR: Choisissez si vous souhaitez afficher la vidéo au format 16/9 ou 4/3, ou utiliser un autre rapport personnalisé

en: Choose if you want to display a secondary menu and where to display it
fr_FR: Choisissez si vous voulez afficher un menu secondaire et où l’afficher

en: Choose if you want to display an additional phone number or some extra info in your header
fr_FR: Choisissez si vous voulez afficher un numéro de téléphone ou quelques informations supplémentaires dans votre entête

en: Choose if you want to display the alternate menu on mobile devices.
fr_FR: Choisissez si vous voulez afficher le menu alternatif sur mobiles.

en: Choose if you want to enable and use the built in classic editor - no plugin is needed.
fr_FR: Choisissez si vous voulez activer et utiliser l’éditeur natif WP - aucun plugin requis.

en: Choose if you want to enable the continuous animation of the progress bar
fr_FR: Choisissez si vous souhaitez activer l’animation progressive de la barre de progression

en: Choose if you want to have a hover effect on the column
fr_FR: Choisissez si vous souhaitez un effet de survol sur la colonne

en: Choose if you want to hide the language flags that are added by default to the header menus.
fr_FR: Choisir si vous souhaitez masquer les drapeaux ajoutés par défaut aux menus du header.

en: Choose if you want to show the numeric percentage of the progress bar
fr_FR: Choisissez si vous souhaitez afficher le pourcentage de progression de la barre

en: Choose if you want to stop after playing the list once or if you want to continue from beginning again. <strong>Since WP 5.2 Firefox does not stop when Enfold javascript file merging and compression is enabled. Other browsers work as expected.</strong>
fr_FR: Choisissez si vous souhaitez arrêter après lecture de la liste ou la recommencer du début. <strong>Depuis WP 5.2 Firefox ne stoppe plus quand la compression et la fusion des fichiers Javascript d’Enfold est activée, ok sur les autres navigateurs.</strong>

en: Choose if your layout grid should display any border
fr_FR: Choisissez si votre disposition en grille doit afficher tous les contours

en: Choose image and Video size for your slideshow.
fr_FR: Choisissez la taille de l’image ou de la vidéo pour votre diaporama.

en: Choose image size for Portfolio Grid Images
fr_FR: Choisissez une taille d’image pour les images de la grille de portfolio

en: Choose image size for Preview Image
fr_FR: Choisissez une taille d’image pour l’image de prévisualisation

en: Choose image size for the Big Preview Image
fr_FR: Choisissez la taille des grandes images de prévisualisation

en: Choose image size for the small preview thumbnails
fr_FR: Choisissez la taille d’image des vignettes de prévisualisation

en: Choose image size for your slideshow.
fr_FR: Choisissez une taille d’image pour votre diaporama.

en: Choose initial map view
fr_FR: Choisissez la vue initiale de la carte

en: Choose size for each image
fr_FR: Choisissez une taille pour chaque image

en: Choose the 1 column layout. This will ignore all responsive settings you make.
fr_FR: Choisir la mise en page à 1 colonne. Ceci ignorera tous les réglages responsive que vous faites.

en: Choose the Portfolio Grid image size manually (select thumbnail size)
fr_FR: Choisissez une taille des images de la grille de portfolio (sélection de la taille de vignette)

en: Choose the alignment of your button here
fr_FR: Choisissez l’alignement du bouton ici

en: Choose the alignment of your buttons here
fr_FR: Choisissez l’alignement des vos boutons ici

en: Choose the alignment of your icon here
fr_FR: Choisissez l’alignement de votre icône ici

en: Choose the archive sidebar position here. This setting will be applied to all archive pages
fr_FR: Choisir la position de la barre latérale d’archives ici. Ce réglage sera appliqué à toutes les pages d’archives

en: Choose the behaviour of the slideshow image when scrolling up or down on the page.
fr_FR: Choisissez le comportement de l’image du diaporama lorsque vous défilez vers le haut ou vers le bas sur la page.

en: Choose the blog post sidebar position here. This setting will be applied to single blog posts
fr_FR: Choisir la position de la barre latérale des articles du blog ici. Ce réglage sera appliqué uniquement aux articles du blog

en: Choose the blog sidebar position here. This setting will be applied to the blog page
fr_FR: Choisir la position de la barre latérale du blog ici. Ce réglage sera appliqué à la page du blog

en: Choose the blog styling here.
fr_FR: Choisir un design de Blog ici.

en: Choose the border style for your circle here
fr_FR: Choisissez le style de bordure de votre cercle ici

en: Choose the border style for your element here
fr_FR: Choisissez le style de bordure de votre élément ici

en: Choose the categories you want to display (multiple selection possible):
fr_FR: Choisissez les catégories que vous souhaitez afficher (sélection multiple possible) :

en: Choose the color for your box here
fr_FR: Choisissez la couleur pour votre boîte ici

en: Choose the coloring of the progress bar here
fr_FR: Choisissez la couleur de la barre de progression ici

en: Choose the column count of your Gallery
fr_FR: Choisissez le nombre de colonnes de votre galerie

en: Choose the content you want to display. Please keep in mind that excerpt will be hidden on mobile devices below 767px if you do not select a responsive &quot;Caption Content Font Size&quot;
fr_FR: Choisir le contenu que vous souhaitez afficher. Merci de garder à l’esprit que cet extrait sera masqué sur les appareils mobiles en dessous de 767px si vous ne choisissez pas une taille responsive pour &quot;Taille de police du contenu de la légende&quot;

en: Choose the default blog layout here
fr_FR: Choisir la mise en page par défaut du Blog ici

en: Choose the default blog layout here.
fr_FR: Choisissez la mise en page du blog par défaut ici.

en: Choose the default page layout here. You can change the setting of each individual page when editing that page
fr_FR: Choisissez la mise en page par défaut ici. Vous pourrez modifier ce réglage au niveau de l’édition de chaque page

en: Choose the image size. When using svg images you must select an image size. If &quot;No scaling&quot; is used we make a fallback to WP default &quot;Medium&quot;.
fr_FR: Choisissez la taille de l’image. Obligatoire pour les images SVG. Si &quot;Taille originale&quot; est utilisé, nous sélectionnerons la dimension WP &quot;Moyenne&quot; par défaut.

en: Choose the initial map view after loading the map
fr_FR: Choisissez la vue initiale de la carte après son chargement

en: Choose the largest possible zoom level. This setting limits &quot;Initial Zoom Level&quot;.
fr_FR: Définir le niveau maximal possible du zoom. Limites de ce réglage &quot;Niveau de Zoom Initial&quot;.

en: Choose the layout of your Gallery
fr_FR: Choisissez la disposition de votre galerie

en: Choose the maximum number of products to display
fr_FR: Choisissez le nombre maximum de produits à afficher

en: Choose the preview image size manually (select thumbnail size)
fr_FR: Choisissez la taille d’image de prévisualisation (sélection de la taille de vignette)

en: Choose the saturation of your map
fr_FR: Choisissez la saturation de votre carte

en: Choose the single post style here.
fr_FR: Choisissez un style d’article ici.

en: Choose the size of the image that loads into the slideshow.
fr_FR: Choisissez la taille de l’image qui se charge dans le diaporama.

en: Choose the size of your box here
fr_FR: Choisissez la taille pour votre boîte ici

en: Choose the size of your button here
fr_FR: Choisissez la taille de votre bouton ici

en: Choose the size of your button here.
fr_FR: Choisissez la taille de votre bouton ici.

en: Choose the smallest possible zoom level. This setting limits &quot;Initial Zoom Level&quot;.
fr_FR: Définir le niveau minimal possible du zoom. Limites de ce réglage &quot;Niveau de Zoom Initial&quot;.

en: Choose the style of your tooltip
fr_FR: Choisissez le style de votre info-bulle

en: Choose the styling of the progress bar here
fr_FR: Choisissez le style de la barre de progression ici

en: Choose the vertical alignment of your cells content.
fr_FR: Choisissez l’alignement vertical du contenu de vos cellules.

en: Choose the vertical alignment of your slide content. (only applies if slides are set to same height)
fr_FR: Choisir l’alignement vertical du contenu de votre diapositive. (s’applique uniquement si les diapositives sont réglées sur une hauteur identique)

en: Choose the vertical alignment of your tab content. (only applies if tabs are set to fixed height)
fr_FR: Choisissez l’alignement vertical du contenu dans vos onglets. (s’applique uniquement si les onglets sont réglés avec hauteur fixe)

en: Choose the way the map is loaded
fr_FR: Choisissez la manière dont la carte est chargée

en: Choose the zoom of the map on a scale from 1 (very far away) to 19 (very close)
fr_FR: Choisir le zoom de la carte sur une échelle de 1 (très loin) à 19 (très proche)

en: Choose theme accessibility conformance level. Please note that your layout may look a bit different depending on your choice.
fr_FR: Définir le niveau de conformité d’accessibilité du thème. Merci de noter que votre mise en page peut varier légèrement suivant votre choix.

en: Choose to add a zoom control to the map
fr_FR: Choisir d’ajouter un contrôle de zoom à la carte

en: Choose to autodetect a retina screen
fr_FR: Choisir l’auto-détection d’écran rétina

en: Choose to display all markers on pageload or set the zoom level when map is loaded on a scale from 0 (very far away) to 20 (very close). High scales might not be available. You should set an initial map position when not showing all markers automatically to have them in viewport on pagelod.
fr_FR: Choisir d’afficher tous les marqueurs au chargement de page ou régler le niveau auquel la carte est chargée d’une échelle de 0 (très très loin) à 20 (très proche). Des échelles plus hautes peuvent ne pas être non supportées. Vous devriez régler une position initiale de carte quand les marqueurs ne sont pas à afficher automatiquement pour les conserver dans le viewport au chargement de page.

en: Choose to display the map type selector dropdown at the left of your map
fr_FR: Choisissez pour afficher la liste déroulante des différents types de cartes sur le côté gauche de la carte

en: Choose to show scale information on the map
fr_FR: Choisir de spécifier l’échelle sur la carte

en: Choose to use a svg divider here
fr_FR: Choisir l’utilisation d’un séparateur SVG ici

en: Choose to use default plugin marker icon or upload a custom icon (png or jpg)
fr_FR: Choisir l’icône de marqueur par défaut du plugin ou uploadez votre propre icône (png ou jpg)

en: Choose whether the map can be draggable with mouse/touch or not
fr_FR: Choisir si la carte peut être déplacée avec la souris / le toucher ou pas

en: Choose which header style you want to use
fr_FR: Choisissez le style d’entête que vous souhaitez utiliser

en: Choose which products you want to display
fr_FR: Choisissez les produits que vous souhaitez afficher

en: Circle
fr_FR: Arrondi

en: Circle (image height and width must be equal)
fr_FR: Arrondi (hauteur et largeur de l’image doivent être égales)

en: Circle Appearance
fr_FR: Apparence de l’arrondi

en: Circle Backgound Color
fr_FR: Couleur de fond de l’arrondi

en: Circle Border Color
fr_FR: Couleur de Bordure de l’arrondi

en: Circle Border Style
fr_FR: Style de bordure de l’arrondi

en: Circle Color
fr_FR: Couleur du cercle

en: Circle Icon
fr_FR: Icône du cercle

en: Circle Shadow
fr_FR: Ombre de l’arrondi

en: Circle Shadow Color
fr_FR: Couleur de l’ombre de l’arrondi

en: Circle Shadow Styling
fr_FR: Style de l’ombre de l’arrondi

en: Circle Size
fr_FR: Dimension de l’arrondi

en: Circle border only
fr_FR: Bordure d’arrondi seulement

en: Circle filled
fr_FR: Cercle plein

en: City
fr_FR: Ville

en: City:
fr_FR: Ville :

en: Classic (boxed)
fr_FR: Classique (cadré)

en: Classic Editor
fr_FR: Editeur classique

en: Classic Editor/Advanced Layout Builder
fr_FR: Editeur classique / Editeur de mise en page avancé

en: Click button to create a new custom element template with the settings of this element and lock the options you like.
fr_FR: Cliquer sur ce bouton pour créer un nouveau template d’élément à partir des réglages de cet élément et verrouiller les options qui vous conviennent.

en: Click button to edit custom element name and tooltip.
fr_FR: Cliquer sur ce bouton pour éditer le nom et l’info-bulle de cet élément personnalisé.

en: Click button to fetch the coordinates for the address above to speed up loading of map in frontend.
fr_FR: Bouton à cliquer pour renseigner les coordonnées pour l’adresse ci-dessus en vue d’accélérer le chargement de la carte sur le site.

en: Click button, then hover over the elements to show edit action buttons for each element
fr_FR: Cliquer sur le bouton, puis survoler par dessus les éléments pour afficher les boutons de modification de chacun d’entre-eux

en: Click here to add your own text
fr_FR: Cliquer ici pour ajouter votre propre texte

en: Click here to enter an address.
fr_FR: Cliquer ici pour saisir une adresse.

en: Click me
fr_FR: Cliquez sur moi

en: Click the button to generate and download a config file which contains the theme settings. You can use the config file to import the theme settings on another sever.
fr_FR: Cliquez sur le bouton pour générer et télécharger un fichier de configuration qui contiendra les paramètres de thème. Vous pourrez utiliser ce fichier de configuration pour importer les paramètres du thème sur un autre serveur ou comme sauvegarde.

en: Click the button to generate and download a file which contains the Layout Builder saved templates. You can use this file to import the templates on another server.
fr_FR: Cliquez sur le bouton pour générer et télécharger un fichier qui contiendra les modèles de mise en page avancé actuellement mémorisés. Vous pourrez utiliser ce fichier avec ces modèles pour les utiliser sur un autre serveur ou comme sauvegarde.

en: Click the button to reset selected options to theme factory default values. Note that this will overwrite your current configuration and you cannot restore the current configuration afterwards.
fr_FR: Cliquez sur le bouton pour restaurer les options sélectionnées à leur valeur par défaut d’origine. Notez que cela écrasera votre configuration actuelle qui sera donc définitivement perdue.

en: Click to activate
fr_FR: Cliquer pour activer

en: Click to add your own text here
fr_FR: Cliquez pour ajouter votre propre texte ici

en: Click to collapse:
fr_FR: Cliquez pour réduire :

en: Click to deactivate
fr_FR: Cliquer pour désactiver

en: Click to download
fr_FR: Cliquer pour télécharger

en: Click to download and import
fr_FR: Cliquer pour télécharger et importer

en: Click to enable/disable %s.
fr_FR: Cliquer pour activer/désactiver %s.

en: Click to enable/disable Google Analytics tracking.
fr_FR: Cliquer pour autoriser / refuser le tracking Google Analytics.

en: Click to enable/disable Google Maps.
fr_FR: Cliquer pour activer/désactiver Google maps.

en: Click to enable/disable Google Webfonts.
fr_FR: Cliquer pour activer/désactiver les polices Google Fonts.

en: Click to enable/disable Google reCaptcha.
fr_FR: Cliquer pour activer/désactiver Google reCaptcha.

en: Click to enable/disable essential site cookies.
fr_FR: Cliquer pour autoriser / refuser les cookies essentiels au site.

en: Click to enable/disable video embeds.
fr_FR: Cliquez pour activer/désactiver l’incorporation de vidéos.

en: Click to expand:
fr_FR: Cliquez pour étendre :

en: Click to import
fr_FR: Cliquer pour importer

en: Click to load Google Maps
fr_FR: Cliquer pour charger Google Maps

en: Click to load facebook widget
fr_FR: Cliquer pour charger le widget Facebook

en: Click to open popup
fr_FR: Cliquer pour ouvrir le popup

en: Click to open the search input field
fr_FR: Cliquez pour ouvrir le champ de recherche

en: Click to order products ascending
fr_FR: Cliquer pour trier les produits en ordre ascendant

en: Click to order products descending
fr_FR: Cliquer pour trier les produits en ordre descendant

en: Click to show details
fr_FR: Cliquer pour montrer les détails

en: Click to show/hide infobox
fr_FR: Cliquer pour afficher/masquer l’infobulle

en: Click to start search
fr_FR: Cliquer pour lancer la recherche

en: Click to view content
fr_FR: Cliquer pour voir le contenu

en: Clone Cell
fr_FR: Dupliquer la cellule

en: Clone Column
fr_FR: Dupliquer la colonne

en: Clone Element
fr_FR: Dupliquer l’élément

en: Clone Row
fr_FR: Dupliquer la ligne

en: Clone Section
fr_FR: Dupliquer la section

en: Clone Slide
fr_FR: Cloner la diapositive

en: Clone Slideshow Section
fr_FR: Cloner la section diaporama

en: Clone Tab
fr_FR: Dupliquer l’onglet

en: Clone Tab Section
fr_FR: Dupliquer la section d’onglets

en: Clone Title Menu Items To Submenu
fr_FR: Cloner les titres des éléments du menu vers le sous-menu

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Close Button
fr_FR: Bouton Fermer

en: Close only when visitor clicks in icongrid
fr_FR: Fermer uniquement au clic dans la grille d’icônes

en: Close with click on map
fr_FR: Fermer au clic sur la carte

en: Clouds
fr_FR: Nuages

en: Code Block
fr_FR: Bloc de code

en: Code Block Content. Add your own HTML/CSS/Javascript here
fr_FR: Contenu de Bloc de code. Ajoutez votre propre HTML/CSS/Javascript ici

en: Code Wrapper Element
fr_FR: Elément englobant le Code

en: Code Wrapper Element Attributes
fr_FR: Attributs de l’élément englobant le Code

en: Codeblock Behaviour
fr_FR: Comportement du Bloc de Code

en: Collapsed Aria-Label Text
fr_FR: Texte Aria-Label réduit

en: Color
fr_FR: Couleur

en: Color Boxes
fr_FR: Boites de couleur

en: Color Information
fr_FR: Information couleur

en: Color Picker Helper
fr_FR: Assistant pipette couleur

en: Color Saturation
fr_FR: Saturation couleur

en: Color Section
fr_FR: Section Couleur

en: Color and Display
fr_FR: Couleur et affichage

en: Color of the Likes & Comments
fr_FR: Couleur des Commentaires & des likes

en: Colored Buttons
fr_FR: Boutons Colorés

en: Colors
fr_FR: Couleurs

en: Column
fr_FR: Colonne

en: Column Animation
fr_FR: Animation de la colonne

en: Column Behaviour When Fullwidth
fr_FR: Comportement de colonne en plein écran

en: Column Box Shadow Animation
fr_FR: Animation de l’effet Box Shadow sur la colonne

en: Column Box-Shadow
fr_FR: Ombrage colonne

en: Column Box-Shadow Color
fr_FR: Couleur de l’ombrage de colonne

en: Column Box-Shadow Style
fr_FR: Style de l’effet Box Shadow de la colonne

en: Column Box-Shadow Width
fr_FR: Largeur de l’ombrage de colonne

en: Column Count
fr_FR: Nombre de colonnes

en: Column Link
fr_FR: Lien sur la colonne

en: Column Position
fr_FR: Position de la colonne

en: Column Template
fr_FR: Modèle de colonne

en: Column and Product Count
fr_FR: Nombre de colonnes et de produits

en: Column count - default, used for all screen sizes(no media query)
fr_FR: Nombre de colonnes - par défaut, utilisé pour toutes tailles d’écran. (pas de media query)

en: Column count for large screens (wider than 990px - eg: Desktop)
fr_FR: Nombre de colonnes pour écran large (au-delà de 990 px - ex. Ordinateur de bureau)

en: Column count for medium sized screens (between 768px and 989px - eg: Tablet Landscape)
fr_FR: Nombre de colonnes sur écrans de taille moyenne (entre 768px et 989 px - ex: Tablette mode paysage)

en: Column count for small screens (between 480px and 767px - eg: Tablet Portrait)
fr_FR: Nombre de colonnes sur petits écrans (entre 480px et 767px - ex: Tablette mode portrait)

en: Column count for very small screens (smaller than 479px - eg: Smartphone Portrait)
fr_FR: Nombre de colonnes sur très petits écrans (plus petit que 479px - ex: Smartphone vertical)

en: Columns
fr_FR: Colonnes

en: Columns in this row can either have a height based on their content or all be of equal height based on the largest column
fr_FR: Les colonnes de cette ligne peuvent soit avoir une hauteur en fonction de leur contenu, soit être toutes de même hauteur sur la base de la colonne la plus haute

en: Combo Widget
fr_FR: Widget de contenus combinés

en: Comment
fr_FR: Commentaire

en: Comment Count
fr_FR: Nombre de commentaires

en: Comment Info
fr_FR: Commentaire

en: Comments
fr_FR: Commentaires

en: Comments Count
fr_FR: Nombre de commentaires

en: Comments Disabled
fr_FR: Commentaires désactivés

en: Comments Off
fr_FR: Commentaires Off

en: Comments are closed.
fr_FR: Les commentaires sont désactivés.

en: Compact
fr_FR: Compacter

en: Compare Action
fr_FR: Comparer l’action

en: Conditional CSS Class
fr_FR: Classe CSS conditionnelle

en: Conditional Display
fr_FR: Affichage conditionnel

en: Conditional Load
fr_FR: Chargement conditionnel

en: Consider this when using SVG dividers to avoid overlapping.
fr_FR: Prendre en compte ceci lors de l’utilisation des séparateurs SVG pour éviter tout chevauchement.

en: Contact Form
fr_FR: Formulaire de contact

en: Contact Form Captcha
fr_FR: Captcha du formulaire de contact

en: Contact Form Item
fr_FR: Eléments de formulaire

en: Container Background Color
fr_FR: Couleur d’arrière plan Conteneur

en: Container Padding
fr_FR: Padding Conteneur

en: Container Tag
fr_FR: Balise du conteneur

en: Container Width
fr_FR: Largeur du conteneur

en: Contains options for special use cases like using the message bar just for simple notifications
fr_FR: Contient des options pour certains cas comme l’utilisation de la barre de message juste pour de simples notifications

en: Contains options for special use cases when problems occur using compression
fr_FR: Contient des options pour certains cas quand des problèmes surviennent à la compression

en: Contains options for transparency header.
fr_FR: Contient des options pour la transparence du header.

en: Contains options to extend the functionality - recommended for advanced users.
fr_FR: Contient des options pour étendre les fonctionnalités - réservé aux utilisateurs avancés.

en: Content
fr_FR: Contenu

en: Content + Sidebar Width
fr_FR: Largeur du contenu + colonne latérale

en: Content Alignment
fr_FR: Alignement du contenu

en: Content Appearance
fr_FR: Apparence du contenu

en: Content Box Background Color
fr_FR: Couleur de fond personnalisée du bloc de contenu

en: Content Color
fr_FR: Couleur de ontenu

en: Content Elements
fr_FR: Eléments de contenu

en: Content Font Color
fr_FR: Couleur de police du contenu

en: Content Font Size
fr_FR: Taille police du contenu

en: Content Font Sizes
fr_FR: Tailles polices du contenu

en: Content Padding
fr_FR: Padding du contenu

en: Content Slider
fr_FR: Slider de contenus

en: Content Slider Item
fr_FR: Elément du Slider de contenus

en: Content To Display
fr_FR: Contenu à afficher

en: Content appears in Flip Box
fr_FR: Contenu apparaît dans Flix Box

en: Content appears in Tooltip
fr_FR: Contenu apparaît dans l’Info-bulle

en: Content block
fr_FR: Bloc de contenu

en: Content height
fr_FR: Hauteur du contenu

en: Content is only rendered in frontend.
fr_FR: Le contenu n’est restitué qu’en partie publique.

en: Content of first tab
fr_FR: Contenu du premier onglet

en: Content of next tab
fr_FR: Contenu de l’onglet suivant

en: Content transition
fr_FR: Transition de contenu

en: Content | Sidebar Ratio
fr_FR: Rapport Contenu | Barre latérale

en: Controlling Font Performance with font-display
fr_FR: Contrôler la performance de police avec font-display

en: Cookie Consent Accept All Cookies Button
fr_FR: Consentement des cookies : Bouton d’acceptation de tous les cookies

en: Cookie Consent Accept Settings Button
fr_FR: Consentement des cookies : Bouton d’acceptation des options

en: Cookie Consent Bar
fr_FR: Barre de consentement des cookies

en: Cookie Consent Do Not Accept Cookies Button
fr_FR: Consentement des cookies : Bouton de refus des cookies

en: Cookie Consent Extra Button
fr_FR: Consentement des cookies : Bouton supplémentaire

en: Cookie Consent Link Button
fr_FR: Consentement des cookies : Bouton avec lien

en: Cookie Consent Message Bar
fr_FR: Consentement des cookies : Barre de message

en: Cookie Consent Open Modal Window Button
fr_FR: Consentement des cookies : Bouton d’ouverture d’une fenêtre modale

en: Cookie Handling
fr_FR: Gestion des cookies

en: Cookie Handling and Cookie Consent Messages
fr_FR: Messages de consentement et de gestion des cookies

en: Cookie Lifetime
fr_FR: Durée de Vie de Cookie

en: Cookie Name
fr_FR: Nom du Cookie

en: Cookie Path
fr_FR: Chemin du Cookie

en: Cookie and Privacy Settings
fr_FR: Cookies et paramètres de confidentialité

en: Cookie contains cookie name
fr_FR: Le cookie contient un nom de cookie

en: Cookie equals cookie name
fr_FR: Le cookie correspond au nom de cookie

en: Cookie starts with cookie name
fr_FR: Le cookie commence par le nom de cookie

en: Copy
fr_FR: Copier

en: Copy and add last entry
fr_FR: Copier et ajouter la dernière publication

en: Copy to a new draft
fr_FR: Copier vers un nouveau projet

en: Copyright Background Color
fr_FR: Couleur d’arrière plan de Copyright

en: Copyright Info
fr_FR: Info de Copyright

en: Copyright Text Color
fr_FR: Couleur de texte du Copyright

en: Copyright Text Font Sizes
fr_FR: Tailles de police du Copyright

en: Copyright and company info
fr_FR: Copyright et infos société

en: Could not add/remove the font.<br/>The script returned the following error: <br/><br/>
fr_FR: Impossible d’ajouter/supprimer la police d’écriture.<br/>Le script a renvoyé l’erreur suivante: <br/><br/>

en: Could not change user rights of file %s to 777 - file might not be visible in frontend.
fr_FR: Impossible de modifier les droits d’utilisateur du fichier %s à 777 - ce fichier ne doit pas être visible en partie publique.

en: Could not connect and verify these API Keys with Google reCAPTCHA.
fr_FR: Connexion et vérification impossible avec ces clés d’API Google reCAPTCHA.

en: Could not connect to Google Maps with this API Key.
fr_FR: Impossible de se connecter à l’API Google Maps avec cette clé.

en: Could not connect to Mailchimp with this API Key. Please try again with a different key
fr_FR: Impossible de se connecter à Mailchimp avec cette clé d’API. Merci d’essayer à nouveau avec une clé différente

en: Could not connect to the internet. Please reload the page and try again.
fr_FR: Connexion internet perdue. Merci de recharger la page et de réessayer.

en: Could not create directory [%s] to store downloaded thumbnails.
fr_FR: Impossible de créer le répertoire [%s] pour stocker les vignettes téléchargées.

en: Could not load the template. You might want to try and reload the page
fr_FR: Impossible de charger le modèle. Actualisez la page et réessayez

en: Countdown
fr_FR: Compte à rebours

en: Countdown Appearance
fr_FR: Apparence du compte à rebours

en: Countdown Finished Message
fr_FR: Message de fin du compte à rebours

en: Country
fr_FR: Pays

en: Country:
fr_FR: Pays :

en: Create A New Custom Element Template
fr_FR: Créer un nouveau modèle d’élément personnalisé

en: Create Element
fr_FR: Créer l’élément

en: Create New Custom Element Template
fr_FR: Créer un nouveau modèle d’élément personnalisé

en: Create New Sidebar Widget Areas
fr_FR: Créer de nouvelles Zones de Widget pour colonne latérale

en: Create a clone for the title menu item
fr_FR: Cloner l’élément titre du menu

en: Create a new Gallery by selecting existing or uploading new images
fr_FR: Créer une nouvelle galerie en sélectionnant des images ou en les téléchargeant

en: Create a new Preview Gallery or Slideshow by selecting existing or uploading new images
fr_FR: Créer une nouvelle galerie de prévisualisation ou un diaporama en sélectionnant des images existantes ou en en téléchargeant d’autres

en: Create a new element
fr_FR: Créer un nouvel élément

en: Create an editable template
fr_FR: Créer un modèle modifiable

en: Create and Edit Audio Playlist
fr_FR: Créer et modifier une playlist audio

en: Create one or more social buttons to share a post or to link to your social profile
fr_FR: Créer un ou plusieurs boutons sociaux pour partager un article ou un lien vers votre profil social

en: Create some progress bars
fr_FR: Créer des barres de progression personnalisées

en: Create your custom ALB elements from existing ALB elements with fixed styling and content. You can use these custom elements as a base for your elements when creating your pages.
fr_FR: Créez vos propres éléments à partir de ceux existants dans l’éditeur de mise en page avancé, avec contenu et styles définis. Vous pourrez utiliser ces éléments personnalisés comme base lors de la création de vos pages.

en: Creates a Testimonial Grid
fr_FR: Créer une grille de témoignages

en: Creates a colored button
fr_FR: Créer un bouton de couleur

en: Creates a colored button that stretches across the full width
fr_FR: Crée un bouton coloré en pleine largeur

en: Creates a content block with icon to the left or above
fr_FR: Créer un bloc de contenu avec une icône

en: Creates a custom gallery
fr_FR: Créer une galerie personnalisée

en: Creates a customizable contact form
fr_FR: Créer un formulaire de contact personnalisé

en: Creates a data or pricing table
fr_FR: Créer un tableau de données ou de prix

en: Creates a delimiter/whitespace to separate elements
fr_FR: Créer un délimiteur/espace pour séparer les éléments

en: Creates a grid of portfolio excerpts
fr_FR: Créer une grille avec des extraits du portfolio

en: Creates a grid with optional icon, text and background images for tooltips or flipbox
fr_FR: Crée une grille avec une icône optionnelle, du texte et des images d’arrière-plan pour info-bulles et Flip Box

en: Creates a horizontal scrollable gallery
fr_FR: Créer une galerie horizontale scrollable

en: Creates a list with nice icons beside
fr_FR: Créer une liste avec de belles icônes à côté

en: Creates a mailschimp signup form
fr_FR: Crée un formulaire d’inscription de MailChimp

en: Creates a notification box to inform visitors
fr_FR: Créer une boîte de notification pour informer vos visiteurs

en: Creates a notification box with call to action button
fr_FR: Créer une boîte de notification avec un bouton pour une action

en: Creates a pricing list
fr_FR: Créer une liste de prix

en: Creates a section with unique background image and colors
fr_FR: Créer une section avec des couleurs et une image de fond

en: Creates a simple text block with collapse support
fr_FR: Crée un simple bloc de texte avec possibilité de repli

en: Creates a single column with 20&percnt; width
fr_FR: Crée une seule colonne avec 20 &percnt; de largeur

en: Creates a single column with 25&percnt; width
fr_FR: Crée une seule colonne avec 25 &percnt; de largeur

en: Creates a single column with 33&percnt; width
fr_FR: Crée une seule colonne avec 33 &percnt; de largeur

en: Creates a single column with 40&percnt; width
fr_FR: Crée une seule colonne avec 40 &percnt; de largeur

en: Creates a single column with 50&percnt; width
fr_FR: Crée une seule colonne avec 50 &percnt; de largeur

en: Creates a single column with 60&percnt; width
fr_FR: Crée une seule colonne avec 60 &percnt; de largeur

en: Creates a single column with 67&percnt; width
fr_FR: Crée une seule colonne avec 67 &percnt; de largeur

en: Creates a single column with 75&percnt; width
fr_FR: Crée une seule colonne avec 75 &percnt; de largeur

en: Creates a single column with 80&percnt; width
fr_FR: Crée une seule colonne avec 80 &percnt; de largeur

en: Creates a single full width column
fr_FR: Créer une colonne pleine largeur

en: Creates a single slide for the slideshow section element
fr_FR: Crée une unique diapositive pour la section diaporama

en: Creates a single tab for the tab section element
fr_FR: Créer un seul onglet pour l’élément Section d’onglets

en: Creates a special Heading
fr_FR: Créer un titre spécial

en: Creates a tabbed content area
fr_FR: Crée une zone de contenu à onglets

en: Creates a text rotator for dynamic headings
fr_FR: Crée un slogan rotatif pour des entêtes dynamiques

en: Creates a timeline
fr_FR: Créer une timeline

en: Creates an icon grid with toolips or flip content
fr_FR: Créer une grille d’icônes avec info-bulles ou contenu se retournant

en: Creates toggles or accordions (can be used for FAQ)
fr_FR: Créer des bloc dépliants ou accordéons (utilisables comme FAQ)

en: Creating a copy of post has failed. Please try again
fr_FR: La création d’une copie de l’article a échoué. Merci de recommencer

en: Current Toggle Appearance
fr_FR: Apparence du panneau actuel

en: Current post
fr_FR: Article en cours

en: Current window (_self)
fr_FR: Même fenêtre (_self)

en: Currently active:
fr_FR: Actuellement actif :

en: Currently only Youtube and Vimeo are supported.
fr_FR: Pour l’instant seuls YouTube et Viméo sont supportés.

en: Currently only personal_token requests supported
fr_FR: Actuellement seules les requêtes avec personal_token sont acceptées

en: Currently only text and dropdown elements are supported properly
fr_FR: Actuellement seuls les éléments textes et déroulants sont pris en charge correctement

en: Currently:
fr_FR: Actuellement :

en: Curtain Background Color
fr_FR: Couleur d’arrière plan de l’effet rideau

en: Curtain Reveal Animations
fr_FR: Animations effet de lever de rideau

en: Curtain Reveal Background Colors List
fr_FR: Liste des couleurs d’arrière plan d’apparition par effet lever de rideau

en: Curve
fr_FR: Incurvé

en: Curve Asymmetrical
fr_FR: Asymétriquement incurvé

en: Custom
fr_FR: Personaliser

en: Custom +/- Icon Color
fr_FR: Couleur d’icône +/- personnalisée

en: Custom +/- Icon Color Current Toggle
fr_FR: Couleur d’icône +/- personnalisée de l’onglet actif

en: Custom Alt Attribute
fr_FR: Attribut Alt personnalisé

en: Custom Alt Attribute After Image
fr_FR: Attribut Alt personnalisé de l’image Après

en: Custom Alt Attribute Before Image
fr_FR: Attribut Alt personnalisé de l’image Avant

en: Custom Arrow Color
fr_FR: Couleur personnalisée de flèche

en: Custom Background Back / Tooltip
fr_FR: Arrière plan personnalisée de fond / info-bulle

en: Custom Background Color
fr_FR: Couleur de fond personnalisée

en: Custom Background Color Back / Tooltip
fr_FR: Couleur d’arrière plan personnalisée de fond / info-bulle

en: Custom Background Color Front
fr_FR: Couleur d’arrière plan personnalisée avant

en: Custom Background Front
fr_FR: Arrière plan personnalisé avant

en: Custom Background Image
fr_FR: Image de fond personnalisée

en: Custom Border Color
fr_FR: Couleur personnalisé du contour

en: Custom Button Background Color
fr_FR: Couleur de fond personnalisée du Bouton

en: Custom Button Background Color On Hover
fr_FR: Couleur de fond personnalisée du Bouton au survol

en: Custom Button Behaviour
fr_FR: Comportement des boutons personnalisés

en: Custom Button Font Color
fr_FR: Couleur de police personnalisée du Bouton

en: Custom Button Font Color On Hover
fr_FR: Couleur de police personnalisée du Bouton au survol

en: Custom Button Font/Icon Color
fr_FR: Couleur personnalisée de police / icône du bouton

en: Custom CSS Class
fr_FR: Classe CSS personnalisée

en: Custom CSS Class For Heading Tag
fr_FR: Classe CSS personnalisée pour les titres

en: Custom CSS Class:
fr_FR: Classe CSS personnalisée :

en: Custom Caption Content Font Color
fr_FR: Couleur de la police du contenu de la légende

en: Custom Caption Title Font Color
fr_FR: Couleur de la police du titre de la légende

en: Custom Color
fr_FR: Couleur personnalisée

en: Custom Color Palette
fr_FR: Palette de couleurs personnalisées

en: Custom Colors
fr_FR: Couleurs Personnalisées

en: Custom Content Box Background Color
fr_FR: Couleur de fond personnalisée de la boite de contenu

en: Custom Content Font Color
fr_FR: Couleur personnalisée de contenu

en: Custom Date Font Color
fr_FR: Couleur personnalisée de la date

en: Custom Element &quot;%s&quot; could not be deleted.
fr_FR: L’Elément Personnalisé &quot;%s&quot; ne peut être effacé.

en: Custom Element &quot;%s&quot; was deleted.
fr_FR: L’Elément Personnalisé &quot;%s&quot; a été effacé.

en: Custom Element &quot;%s&quot; was updated.
fr_FR: L’Elément Personnalisé &quot;%s&quot; a été mis à jour.

en: Custom Element Shortcode (only used when editing a CET in modal popup):
fr_FR: Elément Personnalisé Shortcode (utilisable uniquement pour édition d’un MEP via popup modal) :

en: Custom Element Shortcode Buttons
fr_FR: Boutons d’Elément Personnalisé Shortcode

en: Custom Element and stored Custom Element do not match.
fr_FR: L’Elément Personnalisé et celui en mémoire ne correspondent pas.

en: Custom Element could not be created/updated.
fr_FR: L’Elément Personnalisé n’a pas pu être créé / mis à jour.

en: Custom Element could not be updated.
fr_FR: L’Elément Personnalisé n’a pas pu être mis à jour.

en: Custom Element shortcode edited and stored shortcode do not match.
fr_FR: L’Elément Personnalisé Shortcode modifié et celui mémorisé ne correspondent pas.

en: Custom Element shortcode to delete and stored shortcode do not match.
fr_FR: L’Elément Personnalisé Shortcode à effacer et celui mémorisé ne correspondent pas.

en: Custom Elements
fr_FR: Eléments Personnalisés

en: Custom Elements (Custom Element Templates - CET) For Advanced Layout Builder
fr_FR: Éléments personnalisés (MEP - Modèles d’éléments personnalisés) Pour l’éditeur de mise en page avancé

en: Custom Elements For Subitems
fr_FR: Eléments Personnalisés pour sous-éléments

en: Custom Elements Locked Options
fr_FR: Options verrouillées d’Eléments Personnalisés

en: Custom Elements Management
fr_FR: Gestion des Eléments Personnalisés

en: Custom Elements will be disabled.
fr_FR: Les Eléments Personnalisés seront désactivés.

en: Custom Elements:
fr_FR: Eléments Personnalisés :

en: Custom Error 404 Page
fr_FR: Page d’Erreur 404 personnalisée

en: Custom Field Gallery Images
fr_FR: Champ galerie d’images personnalisé

en: Custom Field Image
fr_FR: Champ image  personnalisé

en: Custom Field Link
fr_FR: Champ lien personnalisé

en: Custom Font Color
fr_FR: Couleur de texte personnalisée

en: Custom Font Color Current Toggle
fr_FR: Couleur de texte personnalisée du panneau actif

en: Custom Font Display Behaviour
fr_FR: Comportement d’affichage de police personnalisée

en: Custom Font Loading Source
fr_FR: Source de chargement de Police personnalisée

en: Custom HTML: Add a Description
fr_FR: HTML personnalisé : Ajouter une description

en: Custom Hover +/- Icon Color
fr_FR: Couleur au survol d’icône +/- personnalisée

en: Custom Hover Background Color
fr_FR: Couleur de fond personnalisée pour le survol

en: Custom Hover Font Color
fr_FR: Couleur de police personnalisée au survol

en: Custom ID Attribute
fr_FR: Attribut personnalisé ID

en: Custom Icon Color
fr_FR: Couleur personnalisé de l’icône

en: Custom Icon Font Color
fr_FR: Couleur personnalisé de la police de l’icône

en: Custom Input Background Color
fr_FR: Couleur de fond personnalisée du champ

en: Custom Input Font Color
fr_FR: Couleur de police personnalisée du champ

en: Custom Layout
fr_FR: Mise en page personnalisée

en: Custom Layout And Dynamic Content
fr_FR: Mise en page Personnalisée Et Contenu Dynamique

en: Custom Layout Category
fr_FR: Catégorie de mise en page personnalisée

en: Custom Layout Element - You did not select an entry to display.
fr_FR: Élément de mise en page personnalisée - Vous n’avez sélectionné aucune entrée à afficher.

en: Custom Layouts
fr_FR: Mises en page personnalisées

en: Custom Link
fr_FR: Lien personnalisé

en: Custom Logo for preloader
fr_FR: Logo personnalisé pour le pré-chargement

en: Custom Map Marker Image
fr_FR: Image personnalisée comme marqueur de carte

en: Custom Map Marker Image Size
fr_FR: Taille personnalisée d’image servant de marqueur de carte

en: Custom Margins
fr_FR: Marges personnalisées

en: Custom Marker Icon
fr_FR: Icône de marqueur de carte

en: Custom Milestone Icon Background Color
fr_FR: Couleur d’arrière plan personnalisée de l’icône de période

en: Custom Overlay Color
fr_FR: Couleur de Calque superposé personnalisée

en: Custom Padding
fr_FR: Padding personnalisé

en: Custom Pattern
fr_FR: Motif personnalisé

en: Custom Post Type Screen (Developers Only)
fr_FR: Ecran des Custom Post Type (Développeurs seulement)

en: Custom Post Type Settings
fr_FR: Paramètres de Custom Post Type

en: Custom Progress Bar Background Color
fr_FR: Couleur d’arrière-plan personnalisée pour la barre de progression

en: Custom Progress Bar Striped Color
fr_FR: Couleur personnalisée pour la barre de progression rayée

en: Custom Pulse Color
fr_FR: Couleur personnalisée d’impulsion

en: Custom Ratio
fr_FR: Proportions personnalisées

en: Custom Search Results Background Color
fr_FR: Couleur de fond personnalisée des résultats de recherche

en: Custom Separator
fr_FR: Séparateur personnalisé

en: Custom Separator Line Color
fr_FR: Couleur personnalisée de ligne séparatrice

en: Custom Slide Title Tabs Padding
fr_FR: Padding personnalisé des onglets de titre de diapositive

en: Custom Slides Content Padding
fr_FR: Padding personnalisé du contenu des diapositives

en: Custom Sub-Title Font Color
fr_FR: Couleur personnalisée du sous-titre

en: Custom Subheading Color
fr_FR: Couleur personnalisée de sous-titre

en: Custom Title Attribute
fr_FR: Attribut de titre personnalisé

en: Custom Title Attribute After Image
fr_FR: Attribut de titre personnalisé de l’image Après

en: Custom Title Attribute Before Image
fr_FR: Attribut de titre personnalisé de l’image Avant

en: Custom Title Font Color
fr_FR: Couleur personnalisée de la police du titre

en: Custom Top And Bottom Margin
fr_FR: Marge personnalisée haute et basse

en: Custom Type Fonts Manager
fr_FR: Gestionnaire de police d’écriture personnalisée

en: Custom URL To Marker Icon
fr_FR: URL personnalisée sur l’icône du marqueur

en: Custom Widget Area
fr_FR: Zone de widget personnalisée

en: Custom colors
fr_FR: Couleurs personnalisées

en: Custom element &quot;%s&quot; successfully created. Continue with setting the options for this element.
fr_FR: L’Elément Personnalisé &quot;%s&quot; a bien été créé. Poursuivez le réglage des options pour cet élément.

en: Custom element &quot;%s&quot; successfully updated.
fr_FR: L’Elément Personnalisé &quot;%s&quot; a bien été mis à jour.

en: Custom element subitem settings have also been deleted.
fr_FR: Les réglages du sous-élément de l’Elément Personnalisét ont également été effacés.

en: Custom element was not deleted.
fr_FR: L’Elément Personnalisé n’a pas été effacé.

en: Custom layout (admins and editors) and dynamic content
fr_FR: Mise en page personnalisée (admins et éditeurs) et contenu dynamique

en: Custom layout (admins only) and dynamic content
fr_FR: Mise en page personnalisée (admins uniquement) et contenu dynamique

en: Custom link destination
fr_FR: Lien de destination personnalisé

en: Custom subitem elements cannot be deleted when &quot;All subitems use the same custom element template&quot; is selected in theme options. This is the default setting.
fr_FR: Les éléments de sous-menu ne peuvent être effacés quand l’option &quot;Tous les sous-éléments utilisent les mêmes modèles d’élément personnalisé&quot; est sélectionnée. C’est le réglage par défaut.

en: Customize
fr_FR: Personnaliser

en: Dark
fr_FR: Sombre

en: Dark Transparent
fr_FR: Foncé Transparent

en: Dark transparent
fr_FR: Transparent foncé

en: Dashed
fr_FR: En pointillés

en: Database error on saving.
fr_FR: Erreur de base de données à l’enregistrement.

en: Dataset
fr_FR: Jeu de données

en: Dataset 1
fr_FR: Jeu de données 1

en: Dataset 2
fr_FR: Jeu de données 2

en: Dataset Datapoints
fr_FR: Points du jeu de données

en: Dataset Label
fr_FR: Label du jeu de données

en: Date Font Sizes
fr_FR: Tailles de police de Date

en: Date Format
fr_FR: Format de Date

en: Date Only In Future
fr_FR: Date uniquement dans le futur

en: Date and time
fr_FR: Date et heure

en: Day
fr_FR: Jour

en: Days
fr_FR: Jours

en: Deactivate but leave plugin files in theme folder
fr_FR: Désactiver mais laisser les fichiers du plugin dans le répertoire du thème

en: Deactivate offset
fr_FR: Désactiver le numéro de départ

en: Deactivate schema.org markup
fr_FR: Désactiver le balisage schema.org

en: Debug Mode (Backend Only)
fr_FR: Mode Debug (administration seulement)

en: Decrease Column Size
fr_FR: Réduire la taille de la colonne

en: Deeplink String
fr_FR: Ancre de lien profond

en: Default
fr_FR: Par défaut

en: Default (= 50%)
fr_FR: Défaut (= 50%)

en: Default (=100)
fr_FR: Défaut (=100)

en: Default (Big List)
fr_FR: Par défaut (Large Liste)

en: Default (Business)
fr_FR: Par défaut (Business)

en: Default (approx. 0.7 sec.)
fr_FR: Par défaut (approx. 0.7 sec.)

en: Default (approx. 1 sec.)
fr_FR: Défaut (approx. 1 sec.)

en: Default (with borders, active menu indicator and slightly transparent)
fr_FR: Par défaut (avec contours, indicateur de menu actif et légèrement transparent)

en: Default - only load when needed (recommended)
fr_FR: Par défaut - seulement si nécessaire (recommandé)

en: Default Animation
fr_FR: Animation par défaut

en: Default Background color
fr_FR: Couleur de fond par défaut

en: Default Behavior - set in
fr_FR: Comportement par défaut - réglé sur

en: Default Color
fr_FR: Couleur par défaut

en: Default Column
fr_FR: Colonne par défaut

en: Default Content Font Size (eg: blog post content) - Selector: body { ... }
fr_FR: Taille de police par défaut du contenu (ex: contenu d’un article) - Sélecteur body { … }

en: Default Cookie Behaviour
fr_FR: Gestion par défaut des cookies

en: Default Editor
fr_FR: Editeur par défaut

en: Default Footer &amp; Socket Settings
fr_FR: Réglages par défaut Pied de page & Socket

en: Default Grid
fr_FR: Grille par défaut

en: Default Height
fr_FR: Hauteur par défaut

en: Default Layout - set in
fr_FR: Mise en page par défaut - définir

en: Default Order
fr_FR: Tri par défaut

en: Default Padding
fr_FR: Padding par défaut

en: Default Padding (10px)
fr_FR: Padding par défaut (10px)

en: Default Padding (50px 50px)
fr_FR: Padding par défaut (50px 50px)

en: Default Row
fr_FR: Ligne par défaut

en: Default Size
fr_FR: Taille par défaut

en: Default Style
fr_FR: Style par défaut

en: Default Width
fr_FR: Largeur par défaut

en: Default color palette is:
fr_FR: La palette de couleurs par défaut est :

en: Default dark
fr_FR: Sombre par défaut

en: Default display (at the bottom of the elements image)
fr_FR: Affichage par défaut (en bas de l’image des éléments)

en: Default enfold product gallery
fr_FR: Galerie de produits Enfold par défaut

en: Default icon
fr_FR: Icône par défaut

en: Default inline style
fr_FR: Style en ligne par défaut

en: Default light
fr_FR: Clair par défaut

en: Default with drop shadow
fr_FR: Largeur d’ombre portée par défaut

en: Default without buttons
fr_FR: Sans boutons par défaut

en: Default:
fr_FR: Par défaut :

en: Default: Each cell is displayed on its own
fr_FR: Par défaut : chaque cellule est affichée seule en largeur

en: Default: all screensizes (no media query)
fr_FR: Par défaut : toutes tailles d’écran (pas de media query)

en: Define Blog Grid Layout
fr_FR: Choisir la mise en page du Blog en mode grille

en: Define Custom Colors
fr_FR: Définir des couleurs personnalisées

en: Define a label for your dataset. Will be displayed above the chart and on hover.
fr_FR: Définir un label pour votre jeu de données. Il sera affiché au-dessus du graphique et au survol.

en: Define a minimum height for the grid row.
fr_FR: Définir une hauteur minimum à la ligne de grille.

en: Define a minimum height for the gridrow in &percnt; based on the browser windows height
fr_FR: Définir une hauteur minimum pour la ligne de grille en &percnt; basée sur la hauteur de fenêtre navigateur

en: Define a minimum height for the section in &percnt; based on the browser windows height
fr_FR: Définir une hauteur minimum pour la section en &percnt; basée sur la hauteur de la fenêtre navigateur

en: Define a minimum height for the section in &percnt; based on the browser windows height or width. Width is currently ignored for slideshows and videos.
fr_FR: Choisir une hauteur de section minimum en &percnt; basée sur la hauteur ou largeur de la fenêtre navigateur. La largeur est actuellement ignorée pour les diaporamas et vidéos.

en: Define a minimum height for the section. Content within the section will be centered vertically within the section.
fr_FR: Définir une hauteur minimale de la section. Le contenu dans la section sera centré verticalement dans celle-ci.

en: Define a minimum height for the section. Use a pixel value. eg: 500px
fr_FR: Définir une hauteur minimale de la section. Utilisez une valeur de pixel, ex. : 500px

en: Define a minimum height for the slides.
fr_FR: Définir une hauteur minimum pour les diapositives.

en: Define a modal popup window to inform visitors about your privacy policy and to opt in or out of services and cookies.
fr_FR: Mettre en œuvre une fenêtre modale pour informer les visiteurs à propos de votre politique de confidentialité et de leur possibilité d’accepter ou non les cookies et services tiers.

en: Define a transition when switching between the slides. Fade forces &quot;Same Height&quot; for all slides. We recommend this setting in general. Slide Up/Down disables animations on elements in slides.
fr_FR: Définir une transition quand on passe d’une diapositive à une autre. Le fondu impose une même hauteur à toutes les diapositives. Nous recommandons ce réglage par défaut. Un diaporama de type haut/bas désactive les animations sur les éléments contenus dans les diapositives.

en: Define additional custom cookies set by plugins. There are browser security limitations and it might not be possible to remove them using JavaScript or PHP.
fr_FR: Définir des cookies additionnels induits par des plugins. Il y a des limitations inhérentes aux contraintes de sécurité des navigateurs et ils ne sont pas forcément supprimables via Javascript ou PHP.

en: Define content and buttons for your message bar to inform users about the use of cookies and services and depending on your country laws to opt in or opt out for services and cookies. If you make changes to message text or button label the message bar will be show again.
fr_FR: Définit le contenu et les boutons de votre barre de message informant les utilisateurs sur l’utilisation des cookies et services tiers dépendant de la législation de votre pays concernant leur acceptation ou refus. En cas de modification du libellé du texte ou des boutons, la barre de message réapparaîtra.

en: Define content of your modal popup window to inform visitors about your privacy policy. Use shortcodes to add toggles so visitors can opt in or out of services and cookies.
fr_FR: Définir le contenu de la fenêtre modale informant les visiteurs au sujet de votre politique de confidentialité. Utilisez des shortcodes pour y inclure des contenus dépliants permettant l’acceptation ou non des cookies et services tiers.

en: Define custom link
fr_FR: Définir un lien personnalisé

en: Define distance between columns. Allowed are px, %, em - eg. 10px, 5%, 5em. Default is %.
fr_FR: Définir une distance entre les colonnes. Unités acceptées : px, %, em - ex. 10px, 5%, 5em. Par défaut c’est %.

en: Define text alignment for the left sidebar
fr_FR: Définir l’alignement du texte pour la barre latérale gauche

en: Define the appearance of the circle here.
fr_FR: Définir ici l’apparence de l’arrondi.

en: Define the appearance of the content box
fr_FR: Définir l’apparence du bloc de contenu

en: Define the behaviour for the size of the content tabs when switching between the tabs. Content alignment can be set for each tab when &quot;Same Height&quot; is selected.
fr_FR: Définir le comportement de la taille l’onglet du contenu lors de la bascule entre les onglets. L’alignement du contenu peut être défini pour chaque onglet quand &quot;Même Hauteurt&quot; est sélectionné.

en: Define the gradient direction for background of the bottom card
fr_FR: Choisir la direction du dégradé pour l’arrière plan de la carte inférieure

en: Define the gradient direction for background of the element
fr_FR: Définir la direction du dégradé d’arrière plan de cet élément

en: Define the gradient direction for background of the top card
fr_FR: Définir la direction du dégradé pour l’arrière plan de la carte supérieure

en: Define the position of the tab buttons
fr_FR: Définir la position des boutons de longlet

en: Define the same date format as used in date picker
fr_FR: Définir un même format qu’utilisé dans le calendrier pour la date

en: Define the sections top and bottom padding
fr_FR: Définir le padding haut et bas des sections

en: Define the size of the circle
fr_FR: Définir la taille de l’arrondi

en: Define the size of the slides when switching between the slides. We recommend to use &quot;Same Height&quot;. Content alignment can be set for each slide when &quot;Same Height&quot; is selected.
fr_FR: Définir la taille des diapositives au moment du passage de l’une à l’autre. Nous recommandons d’utiliser &quot;Même hauteur&quot;. L’alignement du contenu peut se gérer individuellement pour chaque diapositive quand &quot;Même hauteur&quot; est sélectionné.

en: Define the slide sections top and bottom padding
fr_FR: Définir le padding haut et bas des sections de diapositive

en: Define the slide title tabs top padding (only works if no icon is displayed at the top of the slide title)
fr_FR: Définir le padding top des onglets de titre (ne marche que si aucune icône n’est affichée au-dessus du titre)

en: Define the space between the buttons. Leave blank for default space. Make sure you enter a valid positive number.
fr_FR: Définir l’écart entre les boutons. Laisser vide pour valeur par défaut. Assurez-vous d’entrer une valeur positive valide.

en: Define the tab titles top and bottom padding (only works if no icon is displayed at the top of the tab title)
fr_FR: Définir le padding haut et bas des titres d’onglets (ne fonctionne que si aucune icône n’est affichée en haut du titre d’onglet)

en: Define the transition between tab content
fr_FR: Définir la transition entre le contenu de l’onglet

en: Define the width of the list
fr_FR: Définir la taille de la liste

en: Define where the results are displayed when using AJAX
fr_FR: Définir où sont affichés les résultats lors de l’utilisation d’AJAX

en: Defines the styling of the iconbox and the position of the icon
fr_FR: Définir le style de la boîte à icône et la position de l’icône

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Delete Cell
fr_FR: Supprimer la cellule

en: Delete Column
fr_FR: Supprimer la colonne

en: Delete Element
fr_FR: Supprimer l’élément

en: Delete Old CSS And JS Files?
fr_FR: Supprimer les anciens fichiers CSS et JS ?

en: Delete Row
fr_FR: Supprimer la ligne

en: Delete Section
fr_FR: Supprimer la section

en: Delete Slide
fr_FR: Effacer la diapositive

en: Delete Slideshow Section
fr_FR: Effacer la section diaporama

en: Delete Tab
fr_FR: Supprimer l’onglet

en: Delete Tab Section
fr_FR: Supprimer la section d’onglet

en: Delete downloaded files
fr_FR: Supprimer les fichiers téléchargés

en: Deleting the downloaded demo files %s didn't work! <br/> You might want to try reloading the page and then try again
fr_FR: La suppression des fichiers de la démo %s n’a pas fonctionné !<br />Vous devriez recharger la page et retenter

en: Deleting the downloaded demo files %s didn't work! <br/> You might want to try reloading the page and then try again.<br/> The script returned the following message: <br/>
fr_FR: La suppression des fichiers de la démo %s n’a pas fonctionné !<br />Vous devriez recharger la page et retenter.<br />Le script a renvoyé l’erreur suivante :<br />

en: Deleting...
fr_FR: Effacement...

en: Demo File Download (%s):
fr_FR: Téléchargement du fichier de démo (%s) :

en: Demo Images included:
fr_FR: Images de démo incluses :

en: Demo Import
fr_FR: Importer démo

en: Demo Importer (%s):
fr_FR: Importation de la démo (%s) :

en: Depending on the selected chart type not all settings will be used.
fr_FR: Selon le type de graphique sélectionné tous les réglages ne seront pas utilisés.

en: Depending on the size you selected above, preview images might differ in size. Should the theme force them to display at exactly the same size?
fr_FR: Selon la taille que vous avez sélectionné ci-dessus, les images d’aperçu peuvent différer en dimensions. Le thème doit-il forcer leur affichage aux mêmes dimensions ?

en: Depending on your layout It might be better to select a larger image size for better image quality. Default size can be changed at Dashboard -&gt; Appearance -&gt; Customize -&gt; WooCommerce -&gt; Product Images -&gt; Thumbnail.
fr_FR: En fonction de votre mise en page il peut être mieux de choisir une dimension d’image plus grande pour une meilleure qualité de rendu. La taille par défaut peut être modifiée au niveau du tableau de bord - &gt; Apparence -&gt; Personnaliser -&gt; WooCommerce -&gt; Images produits -&gt; Vignette.

en: Depending on your settings for the background options a previous selected background color might not be visible because the image covers the complete background.
fr_FR: Selon vos paramètres pour les options d’arrière-plan, une couleur de fond précédemment sélectionnée peut ne pas être visible car l’image recouvre complètement le fond.

en: Desaturation effect
fr_FR: Effet de désaturation

en: Descending
fr_FR: Descendant

en: Descending Order
fr_FR: Ordre descendant

en: Description (=Excerpt)
fr_FR: Description (=Extrait)

en: Description Color
fr_FR: Couleur de description

en: Description Column
fr_FR: Colonne de description

en: Description Font Color
fr_FR: Couleur police de description

en: Description For Cookie Info List
fr_FR: Description de la liste des infos de Cookie

en: Description For Toggle
fr_FR: Description du Toggle

en: Description Text Font Size
fr_FR: Taille de la police du texte

en: Description Text Font Sizes
fr_FR: Tailles de police du texte de description

en: Description above title
fr_FR: Description au dessus du titre

en: Description below title
fr_FR: Description en dessous du titre

en: Desktop
fr_FR: Ordinateur de bureau

en: Desktop Display Behaviour
fr_FR: Comportement d’affichage sur ordinateur de bureau

en: Detailed Shortcode Usage
fr_FR: Utilisation détaillée du Shortcode

en: Detect Retina Display
fr_FR: Détection d’écran rétina

en: Developer
fr_FR: Développeur

en: Developer Settings
fr_FR: Réglage niveau Développeur

en: Developers: To disable on ALB element level use:
fr_FR: Développeur : Pour y désactiver au niveau de l’éditeur avancé utiliser :

en: Diagonal Border Box Style
fr_FR: Style de bloc à bordure en diagonale

en: Diagonal Border: Color
fr_FR: Bordure en diagonale : Couleur

en: Diagonal Border: Direction
fr_FR: Bordure en diagonale : Direction

en: Diagonal section border
fr_FR: Bordure de la section en diagonale

en: Different Browsers support different file types (mp4, ogv, webm). If you embed an example.mp4 video the video player will automatically check if an example.ogv and example.webm video is available and display those versions in case its possible and necessary
fr_FR: Les différents navigateurs supportent différents encodages (mp4, ogv, webm). Si vous intégrez un fichier vidéo exemple.mp4, le lecteur vidéo va automatiquement vérifier si un fichier example.ogv et example.webm existent et affichera ces versions dans le cas où c’est possible et nécessaire

en: Different results - Document position %d:
fr_FR: Résultats différents - Emplacement du Document %d :

en: Dimension w * h in px
fr_FR: Dimension L * h en px

en: Direct Link
fr_FR: Lien direct

en: Direct link to FB-page text:
fr_FR: Lien direct vers le texte de la page FB :

en: Direct link to Google Maps page
fr_FR: Lien direct vers la page Google Maps

en: Direct link to Google Maps page:
fr_FR: Lien direct vers la page Google Maps :

en: Disable - use unminified theme javascript files
fr_FR: Désactiver - utilise les fichiers javascript du thème non minifiés

en: Disable Advanced Layout Builder Preview In Backend
fr_FR: Désactiver la prévisualisation du constructeur de mise en page avancée dans l’interface d’administration

en: Disable Autoplay
fr_FR: Désactiver la lecture auto

en: Disable Block Editor For Selected Post Types:
fr_FR: Désactiver l’éditeur de blocs pour tous les types de contenus sélectionnés :

en: Disable Emoji/Smiley Support
fr_FR: Désactiver le support Emoji/Smiley

en: Disable External Video Features
fr_FR: Désactiver les fonctionnalités de vidéo externe

en: Disable Features
fr_FR: Désactiver les fonctionnalités

en: Disable Google Maps
fr_FR: Désactiver Google Maps

en: Disable Item?
fr_FR: Désactiver l’élément ?

en: Disable Manual Rotation
fr_FR: Désactiver la rotation manuelle

en: Disable Mobile CSS Animations
fr_FR: Désactiver les animations CSS sur mobile

en: Disable Overlay
fr_FR: Désactiver la superposition

en: Disable Shortcode Processing
fr_FR: Désactiver l’exécution de Shortcode

en: Disable Template Builder Elements
fr_FR: Désactiver les éléments de l’éditeur de mise en page avancé

en: Disable The Blog
fr_FR: Désactiver le Blog

en: Disable Toggles and display all options
fr_FR: Désactiver les onglets et afficher toutes les options à la fois

en: Disable adding unique timestamps only
fr_FR: Désactiver uniquement l’ajout d’un Timestamp unique

en: Disable all animations
fr_FR: Désactiver toutes les animations

en: Disable badge
fr_FR: Désactiver le badge

en: Disable block editor for all listed post types...
fr_FR: Désactiver l’éditeur de blocs pour tous les types de contenus listés...

en: Disable cookie consent messages
fr_FR: Désactiver les messages de consentement de cookies

en: Disable debug mode (recommended)
fr_FR: Désactiver le mode Debug (recommandé)

en: Disable jQuery Migrate
fr_FR: Désactiver jQuery Migrate

en: Disable lazy loading
fr_FR: Désactiver le lazy loading

en: Disable post navigation
fr_FR: Désactiver la navigation entre articles

en: Disable reCAPTCHA
fr_FR: Désactiver le reCAPTCHA

en: Disable related entries
fr_FR: Désactiver les articles liés

en: Disable self hosted video and audio features
fr_FR: Désactiver les fonctionnalités de vidéo ou audio auto-hébergé

en: Disable ssl verification when checking readability of merged files
fr_FR: Désactiver la vérification du SSL lors du contrôle de lisibilité de fichiers fusionnés

en: Disable swipe navigation
fr_FR: Désactiver la navigation par balayage de l’écran

en: Disable the mobile layout
fr_FR: Désactiver la mise en page pour mobile

en: Disable the mobile layout:
fr_FR: Désactiver la mise en page pour mobile :

en: Disabled
fr_FR: Désactivé

en: Disabled - No checks are done on update
fr_FR: Désactivé - Aucun contrôle ne se fait lors des mises à jour

en: Disabled - use unminified theme CSS files
fr_FR: Désactivé - utilise les fichiers CSS du thème non minifiés

en: Disabled:
fr_FR: Désactivé :

en: Disabling Of Template Builder Elements
fr_FR: Désactivation des éléments du constructeur de modèle

en: Dismiss
fr_FR: Rejeter

en: Dismiss and hide
fr_FR: Rejeter et masquer

en: Dismiss and hide notice
fr_FR: Rejeter et masquer la notification

en: Dismiss this notice.
fr_FR: Rejeter la notification.

en: Display
fr_FR: Afficher

en: Display "Load More" Button
fr_FR: Afficher le bouton "Charger Plus"

en: Display A Border Around Images
fr_FR: Afficher une bordure autour des images

en: Display A Scroll Down Arrow
fr_FR: Afficher une flèche invitant à scroller vers le bas

en: Display Author?
fr_FR: Afficher l’auteur ?

en: Display Categories?
fr_FR: Afficher les catégories ?

en: Display Circle
fr_FR: Montrer l’arrondi

en: Display Element Heading?
fr_FR: Afficher l’élément d’entête ?

en: Display Entries from:
fr_FR: Afficher les publications de :

en: Display Event Title?
fr_FR: Afficher le titre de l’événement ?

en: Display Excerpt
fr_FR: Montrer l’extrait

en: Display Excerpt and Title below the preview image?
fr_FR: Afficher le titre et l’extrait sous l’image de prévisualisation ?

en: Display Excerpt?
fr_FR: Afficher l’Extrait ?

en: Display Fields With Error
fr_FR: Afficher les champs avec erreur

en: Display Icon
fr_FR: Afficher icône

en: Display Images as either gallery, slideshow or as a list below each other
fr_FR: Afficher les images les unes en dessous des autres que ce soit une galerie, un diaporama ou en liste

en: Display Map Type Selector
fr_FR: Afficher le sélecteur de type de carte

en: Display Modal Popup Actions
fr_FR: Afficher les actions de Popup Modal

en: Display Neither
fr_FR: Ne rien montrer

en: Display Pagination
fr_FR: Afficher la pagination

en: Display Preview Images
fr_FR: Affiche les images d’aperçu

en: Display Social Icons Below Main Menu
fr_FR: Afficher les icônes sociales sous le menu principal

en: Display Streetview Activation Control?
fr_FR: Afficher le contrôle d’activation de Streetview ?

en: Display Tabs above content
fr_FR: Afficher les onglets au-dessus du contenu

en: Display Tabs below content
fr_FR: Afficher les onglets en-dessous du contenu

en: Display Tabs for each category selected above?
fr_FR: Afficher les onglets pour chaque catégorie sélectionnée ci-dessus ?

en: Display Tabs on the left
fr_FR: Afficher les onglets à gauche

en: Display Tabs on the right
fr_FR: Afficher les onglets à droite

en: Display Tags?
fr_FR: Afficher les étiquettes ?

en: Display Thumbnails?
fr_FR: Montrer les Vignettes ?

en: Display Title
fr_FR: Montrer le titre

en: Display Title and Excerpt
fr_FR: Montrer le titre et l’extrait

en: Display Tooltip by default
fr_FR: Afficher Infobulle par défaut

en: Display Video in default mode, black borders may occur but the whole video will be visible
fr_FR: Afficher la vidéo en mode par défaut, des bordures noires peuvent se produire, mais la totalité de la vidéo sera visible

en: Display Zoom Control
fr_FR: Afficher la Commande du Zoom

en: Display Zoom Control?
fr_FR: Afficher la Commande du Zoom ?

en: Display a Grid of Product Entries
fr_FR: Affiche une grille de produits

en: Display a Layerslider Slideshow
fr_FR: Affiche un LayerSlider

en: Display a List of Product Entries
fr_FR: Affiche une liste de produits

en: Display a Route by entering a address here. (If address is added Zoom will be ignored)
fr_FR: Affiche un itinéraire en entrant une adresse ici. (Si l’adresse est ajoutée, le zoom sera ignoré)

en: Display a Slideshow of Post Entries
fr_FR: Affiche un Slider avec des articles

en: Display a Slideshow of Product Entries
fr_FR: Affiche un Slider de produits

en: Display a Slideshow of featured images from various posts
fr_FR: Affiche un Slider avec des images de mise en avant issues de divers articles

en: Display a banner background image with scroll
fr_FR: Affiche une image d’arrière plan sous forme de bannière scrollable

en: Display a banner image with parallax effect
fr_FR: Afficher une bannière image avec effet parallax

en: Display a big circle with several icons displaying an info note on hover in center
fr_FR: Affiche un grand cercle avec autour des icônes qui affichent une légende au centre au survol

en: Display a button that closes the notification when clicked.
fr_FR: Afficher un bouton qui ferme la notification lorsqu’on clique dessus.

en: Display a button to open menu (works best for menus with a lot of menu items)
fr_FR: Afficher un bouton pour ouvrir le menu (meilleur pour les menus avez beaucoup d’éléments)

en: Display a caption overlay?
fr_FR: Afficher une superposition de légende ?

en: Display a content slider element
fr_FR: Affiche un élément Slider de contenu

en: Display a countdown to a specific date
fr_FR: Affiche un compte à rebours vers une date précise

en: Display a countdown to the next upcoming event
fr_FR: Affiche un compte à rebours pour le prochain événement à venir

en: Display a fullscreen slideshow element
fr_FR: Afficher un diaporama plein écran

en: Display a fullwidth Revolution Slider
fr_FR: Affiche un Revolution Slider pleine largeur

en: Display a fullwidth masonry/grid gallery
fr_FR: Affiche une galerie en grille/masonry pleine largeur

en: Display a fullwidth masonry/grid with blog entries
fr_FR: Affiche une grille/masonry pleine largeur avec des articles

en: Display a google map with one or multiple locations
fr_FR: Affiche une carte google avec une ou plusieurs localisations

en: Display a image caption on hover
fr_FR: Affiche une légende au survol image

en: Display a list of related products and/or up-sells
fr_FR: Affiche une liste de produits en relation ou les + vendus

en: Display a partner/logo Grid or Slider
fr_FR: Affiche une grille ou un slider Partenaire/Logo

en: Display a predefined Custom Layout - or the content of a different entry
fr_FR: Afficher une mise en page personnalisée prédéfinie - ou le contenu d’une entrée différente

en: Display a responsive banner image with description below image
fr_FR: Affiche une bannière image responsive avec description sous l’image

en: Display a scroll down arrow
fr_FR: Afficher une flèche de défilement vers le bas

en: Display a short message on the same page
fr_FR: Afficher un court message sur la même page

en: Display a sidebar navigation for all nested subpages of a page automatically?
fr_FR: Afficher automatiquement une navigation latérale vers toutes les sous-pages d’une page ?

en: Display a simple 1px top border
fr_FR: Afficher une simple bordure supérieure de 1px

en: Display a simple fullwidth slideshow element
fr_FR: Afficher un diaporama pleine largeur

en: Display a simple slideshow element
fr_FR: Afficher un simple élément de diaporama

en: Display a small arrow that points down to the next section
fr_FR: Afficher une petite flèche qui pointe vers le bas de la section suivante

en: Display a small styling shadow at the top of the section
fr_FR: Afficher une petite ombre en haut de la section

en: Display a sub menu
fr_FR: Afficher un sous-menu

en: Display a team members image with additional information
fr_FR: Afficher des images des collabo rateurs avec des infos supplémentaires

en: Display a video
fr_FR: Afficher une vidéo

en: Display above title and breadcrumb line
fr_FR: Afficher au-dessus du titre et du fil d’Ariane

en: Display all entries
fr_FR: Afficher toutes les publications

en: Display an Instagram feed (Smash Balloon Plugin)
fr_FR: Afficher un flux Instagram (Smash Balloon Plugin)

en: Display an accordion slider with images or post entries
fr_FR: Afficher un slider accordéon avec des images ou des articles

en: Display an animated Number with subtitle
fr_FR: Afficher un numéro animé avec un sous-titre

en: Display an icon with optional hover effect
fr_FR: Afficher une icône avec un effet de survol en option

en: Display an overview of the attributes defined for this product.
fr_FR: Afficher un aperçu des attributs définis de ce produit.

en: Display and allow reviews for this product. Needs to enable reviews in WC -&gt; Settings -&gt; Product -&gt; Product -&gt; Enable reviews
fr_FR: Affiche et autorise les avis pour ce produit. Nécessite l’activation des avis dans WC -&gt; Réglages -&gt; Produits -&gt; Produit -&gt; Activer les avis

en: Display arrows
fr_FR: Afficher les flèches

en: Display as centered overlay (overlays the image)
fr_FR: Afficher en surimpression centrée (superposé à l’image)

en: Display as icon
fr_FR: Afficher comme une icône

en: Display as text
fr_FR: Afficher comme texte

en: Display below title and breadcrumb line
fr_FR: Afficher sous le titre et le fil d’Ariane

en: Display blog posts
fr_FR: Afficher les articles du blog

en: Display border
fr_FR: Afficher la bordure

en: Display codeblock as code snippet
fr_FR: Afficher le bloc de code en tant que snipet

en: Display content from a User ID
fr_FR: Afficher le contenu issu d’un ID User

en: Display content from one or more hashtags
fr_FR: Afficher le contenu issu d’un ou plusieurs hashtags

en: Display entries from a custom taxonomy
fr_FR: Afficher les publications issues d’une taxonomie personnalisée

en: Display entries from:
fr_FR: Affiche les publication depuis :

en: Display entries in a magazine like fashion
fr_FR: Afficher les publications comme dans un magazine à la mode

en: Display floating on the side, but only once product was added to the cart
fr_FR: Afficher flottant sur le côté, mais seulement une fois un produit ajouté au panier

en: Display full menu (works best if you only got a few menu items)
fr_FR: Afficher le menu complet (meilleur si vous avez peu d’éléments de menu)

en: Display icon
fr_FR: Afficher icône

en: Display icon above the title
fr_FR: Afficher l’icône au-dessus du titre

en: Display icon at the left side of the whole content block
fr_FR: Afficher l’icône du côté gauche de tout le bloc de contenu

en: Display icon at the right side of the whole content block
fr_FR: Afficher l’icône du côté droit de tout le bloc de contenu

en: Display icon to the left
fr_FR: Afficher l’icône à gauche

en: Display icon to the right
fr_FR: Afficher l’icône à droite

en: Display image
fr_FR: Afficher l’image

en: Display in frontend only
fr_FR: Afficher uniquement en Front Office

en: Display in main header area
fr_FR: Afficher dans la zone principale d’entête

en: Display in main menu
fr_FR: Afficher dans le menu principal

en: Display in top bar at the left
fr_FR: Affichage dans la barre supérieure à gauche

en: Display in top bar at the right
fr_FR: Affichage dans la barre supérieure à droite

en: Display info tabs for this product:
fr_FR: Affiche des onglets d’info pour ce produit :

en: Display initially
fr_FR: Afficher initialement

en: Display initially mobile:
fr_FR: Afficher initialement pour mobile :

en: Display initially on mobile
fr_FR: Afficher initialement sur mobile

en: Display initially:
fr_FR: Afficher initialement :

en: Display message bar and use cookie logic
fr_FR: Afficher la barre de message et utiliser la gestion des cookies

en: Display message box only on errors
fr_FR: N’afficher la boite de message qu’en cas d’erreur

en: Display on Single Blog Posts only
fr_FR: Afficher uniquement sur les articles seuls

en: Display on hover
fr_FR: Afficher sur survol

en: Display on mouse hover
fr_FR: Afficher sur survol de la souris

en: Display one of the themes widget areas
fr_FR: Afficher une des zones de widget du thème

en: Display only breadcrumbs
fr_FR: Afficher seulement le fil d’Ariane

en: Display only on active slides
fr_FR: Afficher uniquement sur des diapositives actives

en: Display only the footer widgets (no socket)
fr_FR: Afficher uniquement les widgets de pied de page (pas de bandeau de bas de page)

en: Display only the socket (no footer widgets)
fr_FR: Afficher uniquement le bandeau de bas de page (pas de widgets de pied de page)

en: Display only title
fr_FR: Montrer seulement le titre

en: Display options
fr_FR: Options d’affichage

en: Display order
fr_FR: Ordre d’affichage

en: Display related products only
fr_FR: Afficher les produits liés uniquement

en: Display search results in a custom container
fr_FR: Afficher les résultats de recherche dans un bloc personnalisé

en: Display search results on the same page (AJAX)
fr_FR: Afficher les résultats de recherche sur la même page (AJAX)

en: Display selected page without redirect
fr_FR: Afficher la page sélectionnée sans redirection

en: Display settings for this element when viewed on smaller screens
fr_FR: Afficher les paramètres de cet élément lorsqu’il est vu sur les petits écrans

en: Display shadow
fr_FR: Afficher une ombre

en: Display small icon at the left side of the title
fr_FR: Afficher une petite icône sur la gauche du titre

en: Display subheading above
fr_FR: Afficher le sous-titre au-dessus

en: Display subheading below
fr_FR: Afficher le sous-titre au-dessous

en: Display submenu items on click
fr_FR: Afficher un sous-menu au clic

en: Display submenu items on hover
fr_FR: Afficher un sous-menu au survol des éléments

en: Display tabs at the top
fr_FR: Afficher les onglets en haut

en: Display the "Add to cart" button for the current product
fr_FR: Afficher le bouton "Ajouter au panier" pour le produit en cours

en: Display the &quot;Add to cart&quot; button including prices and variations but no product description.
fr_FR: Affichez le bouton &quot;Ajouter au panier&quot; incluant les prix et les variations, mais aucune description du produit.

en: Display the Title Bar with Page Title and Breadcrumb Navigation?
fr_FR: Montrer la barre de titre avec le titre de la page et le fil d’Ariane ?

en: Display the big image in a lightbox
fr_FR: Affiche la grande image dans une lightbox

en: Display the content of a custom layout. Also page, posts, portfolio,... can be selected.
fr_FR: Afficher le contenu d’une mise en page personnalisée. Page, articles, portfolio, … peuvent aussi être sélectionnés.

en: Display the content of another page (fullwidth)
fr_FR: Affiche le contenu d’une autre page (pleine page)

en: Display the entry title by default?
fr_FR: Afficher le titre de la publication par défaut ?

en: Display the first entry at the top of the others
fr_FR: Afficher la première publication au-dessus des autres

en: Display the first entry beside the others
fr_FR: Afficher la première publication à côté des autres

en: Display the footer page?
fr_FR: Afficher le pied de page ?

en: Display the footer widgets & socket
fr_FR: Afficher les widgets de pied de page & le bandeau de bas de page

en: Display the footer widgets or page?
fr_FR: Afficher les widgets du pied de page ou une page ?

en: Display the footer widgets?
fr_FR: Afficher les widgets du pied de page ?

en: Display the info and review tab for the current product
fr_FR: Afficher l’onglet d’info et avis pour le produit en cours

en: Display the price for the current product
fr_FR: Afficher le prix pour le produit en cours

en: Display the price for the current product.
fr_FR: Afficher le prix pour le produit en cours.

en: Display the product information for the current product
fr_FR: Afficher les informations de produit pour le produit en cours

en: Display the product meta for the current product
fr_FR: Afficher les méta-informations pour le produit en cours

en: Display the product meta info such as categories, tags and sku.
fr_FR: Affiche les méta-informations de produit comme les catégories, étiquettes ou SKU.

en: Display the results either in ascending or descending order
fr_FR: Afficher les résultats soit en ordre croissant ou décroissant

en: Display the reviews and review form for the current product
fr_FR: Afficher les avis et formulaire d’avis pour le produit en cours

en: Display the toggle sorting menu? (You also need to add a number of tags to each toggle to make sorting possible)
fr_FR: Afficher le menu de tri des panneaux ? (Vous devrez ajouter un certain nombre de balises à chaque panneau pour rendre le tri possible)

en: Display thumbnail and description as fullwidth background banner image with scroll below header
fr_FR: Affiche la vignette et la description en tant que bannière image d’arrière plan pleine largeur avec scroll sous le header

en: Display thumbnail and description as fullwidth background banner image with scroll below title/breadcrumb
fr_FR: Affiche la vignette et la description en tant que bannière image d’arrière plan pleine largeur avec scroll sous le titre / fil d’Ariane

en: Display thumbnail and description as fullwidth banner with parallax effect below header
fr_FR: Afficher la vignette et la description en tant que bannière pleine largeur avec effet parallax sous le header

en: Display thumbnail and description as fullwidth banner with parallax effect below title/breadcrumb
fr_FR: Afficher la vignette et la description en tant que bannière pleine largeur avec effet parallax sous le titre / fil d’Ariane

en: Display thumbnail and description as responsive banner image with description below image below header
fr_FR: Affiche la vignette et la description en tant que bannière image responsive avec la description sous l’image, sous le header

en: Display thumbnail and description as responsive banner image with description below image below title/breadcrumb
fr_FR: Affiche la vignette et la description en tant que bannière image responsive avec la description sous l’image, sous le titre / fil d’Ariane

en: Display title and breadcrumbs
fr_FR: Montrer le titre et le fil d’Ariane

en: Display title and excerpt
fr_FR: Afficher le titre et l’extrait

en: Display title only
fr_FR: Afficher le titre seulement

en: Display title only or title &amp; excerpt
fr_FR: Afficher le titre seul ou titre &amp; extrait

en: Display title or title &amp; excerpt
fr_FR: Affiche le titre ou le titre &amp; l’extrait

en: Display up-sells and related products
fr_FR: Afficher le top des vente et produits liés

en: Display up-sells only
fr_FR: Afficher seulement le top des ventes

en: Displays Posts from your Blog
fr_FR: Affiche les articles du blog

en: Displays a map based on OpenStreetMaps and Leaflet Map plugin
fr_FR: Affiche une carte basée sur les plugins OpenStreetMaps et Leaflet Map

en: Displays a search form
fr_FR: Affiche un formulaire de recherche

en: Displays different types of charts based on static user data - or dynamic data with filter
fr_FR: Affiche différents types de graphiques basés sur des données utilisateur statiques - ou dynamiques avec filtre

en: Displays formatted content of a custom field or post data
fr_FR: Afficher le contenu formaté d’un champ personnalisé ou des données issues d’un article

en: Displays multiple buttons beside each other
fr_FR: Affiche plusieurs boutons les uns à côté des autres

en: Displays your latest Instagram feeds (Smash Balloon Plugin)
fr_FR: Affiche vos dernières publications Instagram (Smash Balloon Plugin)

en: Displays your latest Instagram photos
fr_FR: Affiche vos dernières photos Instagram

en: Distance Between Cells In Row
fr_FR: Distance entre les cellules dans la ligne

en: Distance Between Rows
fr_FR: Distance entre les lignes

en: Divider Color
fr_FR: Couleur du séparateur

en: Divider Height
fr_FR: Hauteur du séparateur

en: Divider Width
fr_FR: Longueur du séparateur

en: Do not accept and hide notification
fr_FR: Refuser et masquer la notification

en: Do not allow Google Analytics
fr_FR: Ne pas autoriser Google Analytics

en: Do not allow Google Maps
fr_FR: Ne pas autoriser Google Maps

en: Do not allow Google Webfonts
fr_FR: Ne pas autoriser Google Fonts

en: Do not allow Google reCaptcha
fr_FR: Ne pas autoriser Google reCaptcha

en: Do not allow access to the screens
fr_FR: N’autorise pas l’accès aux écrans

en: Do not allow dragging
fr_FR: Bloquer le déplacement

en: Do not allow duplicate posts on the entire page (set offset automatically)
fr_FR: Ne pas permettre d’articles dupliqués sur la page complète (définit le numéro de départ automatiquement)

en: Do not allow hierarchical custom elements
fr_FR: Ne pas autoriser d’éléments personnalisés hiérarchiques

en: Do not allow to change this setting when using this template
fr_FR: Ne pas autoriser la modification de ces réglages lors de l’utilisation de ce modèle

en: Do not allow to preprocess shortcodes
fr_FR: Ne pas autoriser la pré-exécution des Shortcodes

en: Do not allow to use cookies
fr_FR: Ne pas autoriser l’utilisation de cookies

en: Do not allow to use cookies - some functionality on our site might not work as expected.
fr_FR: Ne pas autoriser l’utilisation de cookies - certaines fonctionnalités du site peuvent ne pas marcher correctement.

en: Do not allow to use cookies or services - some functionality on our site might not work as expected.
fr_FR: Ne pas autoriser l’utilisation de cookies - certaines fonctionnalités sur notre site peuvent ne pas marcher correctement.

en: Do not allow to use subitem custom element templates
fr_FR: Ne pas autoriser l’utilisation de modèles d’élément personnalisé de sous-élément

en: Do not allow video embeds
fr_FR: Ne pas autoriser l’intégration de vidéos

en: Do not change big preview image
fr_FR: Ne pas changer la grande image de prévisualisation

en: Do not change table columns
fr_FR: Ne pas modifier les colonnes du tableau

en: Do not close with click on map
fr_FR: Ne pas fermer au clic sur la carte

en: Do not create a clone
fr_FR: Ne pas créer un clone

en: Do not display arrows
fr_FR: Ne pas afficher les flèches

en: Do not display border
fr_FR: Ne pas afficher la bordure

en: Do not display shadow
fr_FR: Ne pas afficher d’ombre

en: Do not display the message box
fr_FR: Ne pas afficher la boite de message

en: Do not forget to set z-index in &quot;Position Tab&quot;.
fr_FR: Ne pas oublier de préciser le z-index dans &quot;l’onglet Position&quot;.

en: Do not scan widgets
fr_FR: Ne pas scanner les widget

en: Do not select any tabs to import all or select which tabs of the theme options you want to import from the uploaded settings file. All options in these selected tabs will be imported - options in other tabs will not be modified.
fr_FR: Ne sélectionner aucun onglet à importer ou sélectionner lesquelles parmi les options du thème vous souhaitez importer depuis le fichier téléchargé. Toutes les options dans ces onglets sélectionnés seront importées - celles dans les autres onglets ne seront pas touchées.

en: Do not select any tabs to reset all options or select which tabs of the theme options you want to reset. All options in these selected tabs will be set to theme factory values - options in other tabs will not be modified.
fr_FR: Ne sélectionner aucun onglet pour réinitialiser toutes les options ou sélectionner lesquelles des options du thème vous souhaitez réinitialiser. Toutes les options dans les onglets sélectionnés seront réinitialisées à leur état initial - celles dans les autres onglets ne seront pas modifiées.

en: Do not show
fr_FR: Ne pas montrer

en: Do not show an icon
fr_FR: Ne pas affiche d’icône

en: Do not show at all
fr_FR: Ne pas afficher du tout

en: Do not stretch image. If more space is available image will be centered.
fr_FR: Ne pas étirer l’image. Si la fenêtre navigateur est plus grande que l’image elle sera centrée.

en: Do not use an alternate menu for mobile
fr_FR: Ne pas utiliser de menu alternatif sur mobile

en: Do not use fullwidth elements like &quot;Color Section&quot;, &quot;Grid Row&quot;, &quot;Tab Section&quot;,... when you want to use this layout in posts with sidebars - this might break layout
fr_FR: Ne pas utiliser d’éléments pleine largeur comme les &quot;Section couleur&quot;, &quot;Ligne de grille&quot;, &quot;Section à onglets&quot;,... Lorsque vous souhaitez utiliser cette mise en page dans les articles avec barres latérales - Cela peut briser la mise en page

en: Do not use lazy loading
fr_FR: Ne pas utiliser le lazy loading

en: Do not use responsive images for this element
fr_FR: Ne pas utiliser d’images responsive pour cet élément

en: Do you really want to delete this custom element permanently? This action cannot be undone.
fr_FR: Voulez-vous vraiment effacer définitivement cet élément personnalisé ? Action définitive.

en: Do you want a hover effect on overview pages and replace the default thumbnail with the first image of the gallery?
fr_FR: Souhaitez-vous afficher un effet de survol sur les pages de prévisualisation et remplacer la vignette par défaut par la première image de la galerie ?

en: Do you want to add an image overlay effect that gets applied or removed on mouseover?
fr_FR: Souhaitez-vous ajouter un effet de superposition d’image lors du survol par la souris ?

en: Do you want to apply a link to the element?
fr_FR: Souhaitez-vous ajouter un lien à l’élément ?

en: Do you want to apply a link to the header text?
fr_FR: Souhaitez-vous ajouter un lien au libellé du titre ?

en: Do you want to apply a link to the milestone?
fr_FR: Souhaitez-vous ajouter un lien à cette période ?

en: Do you want to apply a link to the text?
fr_FR: Souhaitez-vous ajouter un lien à ce texte ?

en: Do you want to apply a link to the title?
fr_FR: Souhaitez-vous ajouter un lien au titre ?

en: Do you want to display a Call to Action Button on the right side of the box?
fr_FR: Voulez-vous afficher un bouton "Appel à l’action" sur le côté droit de la boîte ?

en: Do you want to display a Captcha field at the end of the form so users must prove they are human?
fr_FR: Voulez-vous afficher un Captcha à la fin du formulaire prouvant que l’utilisateur est humain ?

en: Do you want to display a border around your tabs or without border
fr_FR: Souhaitez-vous afficher vos onglets avec ou sans bordure

en: Do you want to display a circle around the animated number?
fr_FR: Voulez-vous afficher un arrondi autour des nombres animés ?

en: Do you want to display a heading above the slides?
fr_FR: Voulez-vous afficher un titre au-dessus des Slides ?

en: Do you want to display a light border around the images?
fr_FR: Voulez-vous afficher une fine bordure autour des images ?

en: Do you want to display a read more link?
fr_FR: Voulez-vous afficher un lien Lire la suite ?

en: Do you want to display blog posts or entries from a custom taxonomy?
fr_FR: Voulez-vous afficher les articles ou entrées à partir d’une taxonomie personnalisée ?

en: Do you want to display the footer widgets &amp; footer socket or a page content as footer? This default setting can be changed individually for each page.
fr_FR: Voulez-vous afficher les widgets du pied de page &amp; le socket du pied de page ou le contenu d’un site en tant que pied de page ? Ce paramètre par défaut peut être modifié individuellement pour chaque page.

en: Do you want to separate the sidebar from your main content with a border?
fr_FR: Voulez-vous séparer la barre latérale de votre contenu principal avec une filet ?

en: Do you want to use a grid or a slider to display the logos?
fr_FR: Voulez-vous utiliser une grille ou un Slider pour afficher les logos ?

en: Don't display Captcha
fr_FR: Ne pas afficher de captcha

en: Don't display the socket & footer widgets
fr_FR: N’afficher ni les widgets de pied de page, ni le bandeau de bas de page

en: Don't display the socket & page
fr_FR: N’afficher ni bandeau de bas de page ni page

en: Don't show the images at all and display the preview text only
fr_FR: Ne pas afficher les images et afficher seulement le texte d’aperçu

en: Dot control buttons
fr_FR: Boutons de contrôle sous forme de point

en: Dotted
fr_FR: Pointillé

en: Dotted lines, dashed circle
fr_FR: Lignes pointillées, cercle à tirets

en: Dotted lines, dotted circle
fr_FR: Lignes pointillées, cercle pointillé

en: Double opt-in?
fr_FR: Double opt-in ?

en: Doughnut Chart
fr_FR: Graphique Doughnut

en: Download And Import Demo Files
fr_FR: Télécharger et importer des fichiers de démo

en: Download Package URL:
fr_FR: URL de téléchargement du pack :

en: Download Package URL: A problem occurred accessing your download link. Unable to perform update.
fr_FR: URL de téléchargement du pack : Un pb. est survenu en accédant à votre lien de téléchargement. Impossible de procéder à la mise à jour.

en: Download Package URL: Envato returned a wrong datastructure. Unable to get url for updates:
fr_FR: URL de téléchargement du pack : Envato à renvoyé une mauvaise structure de données. Impossible de procéder à la mise à jour :

en: Download latest library files here
fr_FR: Télécharger les fichiers de la librairie la plus récente ici

en: Download of files for demo %s didn't work! <br/> You might want to try reloading the page and then try again.
fr_FR: Le téléchargement ou les fichiers de démo %s n’ont pas marché !<br />Vous devriez essayer de recharger la page puis de recommencer.

en: Download plugin from Wordpress
fr_FR: Télécharger le plugin depuis Wordpress

en: Download started
fr_FR: Téléchargement commencé

en: Download the video preview thumbnail and save it in the media library
fr_FR: Télécharger la vignette de prévisualisation vidéo et la sauvegarder dans la médiathèque

en: Download video thumbnail
fr_FR: Télécharger la vignette de la vidéo

en: Downloaded File Name
fr_FR: Nom du fichier téléchargé

en: Downloaded files for demo %s could not be deleted.
fr_FR: Les fichiers téléchargés pour la démo %s n’ont pu être effacés.

en: Downloading...
fr_FR: Téléchargement...

en: Drag Line
fr_FR: Ligne de déplacement

en: Drag Line Arrows Behaviour
fr_FR: Comportement des flèches de la Ligne de déplacement

en: Drag Line Colors
fr_FR: Couleurs de la Ligne de déplacement

en: Drag Line Direction
fr_FR: Direction de la Ligne de déplacement

en: Drag Line Layout
fr_FR: Modèle de Ligne de déplacement

en: Drag Line Styling
fr_FR: Styles de la Ligne de déplacement

en: Draggable Marker
fr_FR: Marqueur draggable

en: Dragging Of Map
fr_FR: Déplacement de la carte

en: Dribbble Link
fr_FR: Lien Dribble

en: Dribbble Profile Link
fr_FR: Lien de profil Dribble

en: Dribbble SVG Link
fr_FR: Lien SVG Dribbble

en: Dribbble SVG Profile Link
fr_FR: Lien SVG de profil Dribbble

en: Dropcap 1 (Big Letter)
fr_FR: Lettrine 1 (Grande lettre)

en: Dropcap 2 (Colored Background)
fr_FR: Lettrine 2 (Arrière-plan coloré)

en: Dropcap Styling
fr_FR: Style de lettrine

en: Dropdown
fr_FR: Déroulant

en: Drops
fr_FR: Gouttes

en: Due to CSS limitations &quot;Curtain Reveal Animations&quot; might not always work as expected (e.g. custom stylings, with inline elements,... ). Be selective and check the frontend.
fr_FR: Dû à des limitations CSS les animations &quot;d’effet de lever de rideau&quot; peuvent ne pas toujours marcher comme prévu (ex. styles personnalisés en ligne, avec des éléments de type inline, …) Soyez sélectif et contrôler le rendu en partie publique.

en: Due to layout restrictions &quot;Caption at bottom of image&quot; might hide this info. Please check the frontend.
fr_FR: Suite à des restrictions de mise en page &quot;Légende en bas d’image&quot; peut masquer cette info. Merci de contrôler en partie publique.

en: Dummy Content to demonstrate &quot;Bring To Front&quot; option
fr_FR: Faux contenu pour illustrer l’option Mettre au premier plan

en: Duplicate
fr_FR: Dupliquer

en: Dynamic
fr_FR: Dynamique

en: Dynamic Data
fr_FR: Données dynamiques

en: Dynamic Data Row
fr_FR: Ligne de données dynamiques

en: Dynamic Field Content
fr_FR: Champs de contenu dynamique

en: Dynamic content only
fr_FR: Contenu dynamique seulement

en: E-Mail Spam Protect
fr_FR: Protection anti spam

en: E-Mail Subject
fr_FR: Sujet du mail

en: E-Mail could not be accessed (needed for your information only)
fr_FR: Impossible d’accéder à l’E-Mail (requis uniquement pour votre information)

en: E-Mail to:
fr_FR: Destinataire :

en: E-Mail:
fr_FR: E-Mail :

en: ELEMENT IN ACTIVE BETA since 5.6.5
fr_FR: ELEMENT ACTIF EN BETA depuis la V 5.6.5

en: EU cookie law
fr_FR: loi sur les cookies en UE

en: Each rotating textblock will be shown the selected amount of seconds.
fr_FR: Chaque bloc de texte rotatif sera affiché le temps sélectionné (en secondes).

en: Easy Slider Item
fr_FR: Elément d’Easy Slider

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Edit %s
fr_FR: Modifier %s

en: Edit %s (Advanced Layout Builder)
fr_FR: Modifier %s (Editeur de mise en page avancé)

en: Edit %s (Block Editor)
fr_FR: Modifier %s (Editeur de bloc)

en: Edit %s (Classic Editor)
fr_FR: Modifier %s (Editeur classique)

en: Edit %s (Gutenberg)
fr_FR: Modifier %s (Gutenberg)

en: Edit &#8220;%s&#8221; in the Block Editor
fr_FR: Modifier &#8220;%s&#8221; dans l’éditeur de bloc

en: Edit &#8220;%s&#8221; in the Classic Editor
fr_FR: Modifier &#8220;%s&#8221; dans l’éditeur classique

en: Edit &#8220;%s&#8221; in the Gutenberg Editor
fr_FR: Modifier &#8220;%s&#8221; dans l’éditeur Gutenberg

en: Edit ALB Custom Element
fr_FR: Éditer un élément personnalisé de l’éditeur avancé

en: Edit Address
fr_FR: Modifier l’adresse

en: Edit Button
fr_FR: Modifier le bouton

en: Edit Cell
fr_FR: Modifier la cellule

en: Edit Column
fr_FR: Modifier la colonne

en: Edit Contact Form Elements
fr_FR: Modifier les éléments du formulaire de contact

en: Edit Custom Element Template:
fr_FR: Editer le modèle d’élément personnalisé :

en: Edit Custom Elements
fr_FR: Modifier les élément personnalisés

en: Edit Custom Layout
fr_FR: Éditer une mise en page personnalisée

en: Edit Dataset
fr_FR: Edition jeu de données

en: Edit Element
fr_FR: Modifier l’élément

en: Edit Elements in Popup Window:
fr_FR: Editer les éléments dans un popup Windows :

en: Edit Form Element
fr_FR: Modifier cet élément de formulaire

en: Edit Frontpage
fr_FR: Modifier la page d’accueil

en: Edit Frontpage (Advanced Layout Builder)
fr_FR: Modifier la page d’accueil (Constructeur de page avancé)

en: Edit Frontpage (Block Editor)
fr_FR: Modifier la page d’accueil (Editeur de bloc)

en: Edit Frontpage (Classic Editor)
fr_FR: Modifier la page d’accueil (Editeur classique)

en: Edit Frontpage (Gutenberg)
fr_FR: Modifier la page d’accueil (Gutenberg)

en: Edit Gallery
fr_FR: Modifier la galerie

en: Edit Grid Item
fr_FR: Modifier l’élément de grille

en: Edit Hotspot Tooltip
fr_FR: Modifier l’info-bulle du Hotspot

en: Edit Icon Circle Item
fr_FR: Editer l’élément de cercle d’icônes

en: Edit Layer Slider here
fr_FR: Modifier le LayerSlider ici

en: Edit List Item
fr_FR: Modifier l’élément de liste

en: Edit Location
fr_FR: Modifier la localisation

en: Edit Menu Item
fr_FR: Editer l’élément de menu

en: Edit Metadata Element
fr_FR: Modifier l’élément Meta-informations

en: Edit Milestone
fr_FR: Modifier la période

en: Edit Name And Tooltip
fr_FR: Modifier le Nom et la L’info-bulle

en: Edit Portfolio Entry
fr_FR: Modifier la publication de portfolio

en: Edit Progress Bars
fr_FR: Modifier les barres de progression

en: Edit Revolution Slider here
fr_FR: Modifier le Revolution Slider ici

en: Edit Row
fr_FR: Modifier la ligne

en: Edit Section
fr_FR: Modifier la section

en: Edit Slide
fr_FR: Editer la diapositive

en: Edit Slideshow Section
fr_FR: Editer la section diaporama

en: Edit Social Service or Icon
fr_FR: Modifier le résau social ou l’icône

en: Edit Tab
fr_FR: Éditer l’onglet

en: Edit Tab Section
fr_FR: Modifier la section d’onglets

en: Edit Table
fr_FR: Editer le tableau

en: Edit Testimonial
fr_FR: Modifier le témoignage

en: Edit Text Element
fr_FR: Modifier l’élément de texte

en: Edit profile for User:
fr_FR: Editer le profil de l’utilisateur :

en: Edit the profile description here.
fr_FR: Modifier la description du profil ici.

en: Editing a custom element template is not allowed from this screen.
fr_FR: Modifier un modèle d’élément personnalisé n’est pas autorisé depuis cet écran.

en: Editing of custom elements is not allowed on fullscreen mode.
fr_FR: L’édition des éléments personnalisés n’est pas permis en mode plein écran.

en: Editing:
fr_FR: Modification :

en: Editors and Admins
fr_FR: Editeurs et Administrateurs

en: Effects
fr_FR: Effets

en: Either by solving a simple mathematical question or by Google reCaptcha, that needs to be
fr_FR: Que ce soit en résolvant une simple question mathématique ou via Google reCaptcha, cela doit être

en: Either enter your Google Measurement ID - prior called Google Tracking ID (UA-XXXXX-X), (G-XXXXX) or your full Google Analytics tracking Code here.
fr_FR: Renseigner ici au choix votre ID de mesure Google - Anciennement nommé Google Tracking ID (UA-XXXXX-X), (G-XXXXX) ou votre script de tracking complet.

en: Either upload a new or choose an existing image from your media library
fr_FR: Vous pouvez, au choix, télécharger une nouvelle image ou en choisir une de votre bibliothèque de médias

en: Either upload a new or choose an existing lottie animation from your media library. Supported filetype extensions are &quot;.lottie&quot; and &quot;.json&quot;.
fr_FR: Au choix en uploader une nouvelle ou choisir une animation Lottie depuis la médiathèque. Les types d’extensions de fichiers supportés sont &quot;.lottie&quot; and &quot;.json&quot;.

en: Either upload a new video or choose an existing video from your media library
fr_FR: Vous pouvez, au choix, télécharger une nouvelle vidéo ou en choisir une de votre bibliothèque de médias

en: Either upload a new video, choose an existing video from your media library or link to a video by URL
fr_FR: Vous pouvez télécharger une nouvelle vidéo, choisir une vidéo existante dans votre bibliothèque de médias ou saisir un lien vers une vidéo

en: Either upload a new video, choose an existing video from your media library or link to a video by URL. If you want to make sure that all browser can display your video upload a mp4, an ogv and a webm version of your video.
fr_FR: Vous pouvez télécharger une nouvelle vidéo, choisir une vidéo existante dans votre bibliothèque de médias ou saisir un lien vers une vidéo. Pour être certain(e) que tous les navigateurs puissent l’afficher téléchargez votre  fichier en versions mp4, ogv et une version webm de cette vidéo.

en: Either upload a new, or choose an existing image from your media library
fr_FR: Vous pouvez, au choix, télécharger une nouvelle image ou en choisir une de votre médiathèque

en: Either upload a new, or choose an existing image from your media library.
fr_FR: Soit uploader une nouvelle image, soit en choisir une depuis votre médiathèque.

en: Either upload a new, or choose an existing image from your media library. Leave empty if you don't want to use a background image
fr_FR: Vous pouvez, au choix, télécharger une nouvelle image ou en choisir une dans votre médiathèque. Laisser vide si vous ne voulez pas utiliser d’image d’arrière plan

en: Either upload a new, or choose an existing image from your media library. Leave empty if you don't want to use a background image
fr_FR: Vous pouvez, au choix, télécharger une nouvelle image ou en choisir une dans votre médiathèque. Laisser vide si vous ne voulez pas utiliser d’image d’arrière plan

en: Either upload a new, or choose an existing image from your media library. Leave empty if you don't want to use a background image.
fr_FR: Vous pouvez, au choix, télécharger une nouvelle image ou en choisir une dans votre médiathèque. Laisser vide si vous ne voulez pas utiliser d’image d’arrière plan.

en: Either upload a new, or choose an existing image from your media library. Leave empty if you want to use the background image of the color scheme defined above
fr_FR: Vous pouvez, au choix, télécharger une nouvelle image ou en choisir une de la médiathèque. Laisser vide si vous souhaitez utiliser l’image de fond du modèle de couleurs défini ci-dessus

en: Either upload a new, or choose an existing image from your media library. Once an Image has been selected you can add your Hotspots
fr_FR: Vous pouvez, au choix, télécharger une nouvelle image ou en choisir une dans votre médiathèque. Une fois qu’une image a été sélectionnée, vous pouvez ajouter vos Hotspots

en: Either use an existing menu, built in Appearance -> Menus or create a simple custom menu here
fr_FR: Soit utiliser un menu existant, créé dans Apparence -> Menus, ou créer un menu personnalisé ici

en: Either use the themes default colors or apply some custom ones
fr_FR: Utilisez au choix les couleurs du thème par défaut ou en appliquer des personnalisées

en: Either use the themes default or define a custom background color
fr_FR: Utilisez au choix les valeurs du thème par défaut ou appliquez une couleur de fond personnalisée

en: Elegant
fr_FR: Élégant

en: Element
fr_FR: Elément

en: Element Bottom Padding
fr_FR: Padding inférieur de l’élément

en: Element Columns
fr_FR: Elément Colonnes

en: Element Manager Update State:
fr_FR: Etat de mise à jour du gestionnaire d’élément :

en: Element Manager Version:
fr_FR: Version du gestionnaire d’élément :

en: Element Margin
fr_FR: Marge de l’élément

en: Element Opacity
fr_FR: Opacité de l’élément

en: Element Position
fr_FR: Position de l’élément

en: Element Preview
fr_FR: Prévisualisation de l’élément

en: Element Title and Excerpt
fr_FR: Titre de l’élément et extrait

en: Element Title and Excerpt Styling
fr_FR: Style du titre et extrait de l’élément

en: Element Title and Excerpt display settings
fr_FR: Réglages d’affichage des titres et extrait de l’élément

en: Element Visibility
fr_FR: Visibilité de l’icône

en: Element disabled
fr_FR: Elément désactivé

en: Element only - on hover once
fr_FR: Elément seulement - 1 fois au survol

en: Element only - on hover permanent
fr_FR: Elément seulement - permanent au survol

en: Element only - permanent
fr_FR: Elément seulement - permanent

en: Ellipse
fr_FR: Éllipse

en: Email Profile Link
fr_FR: Lien de profil email

en: Email SVG Profile Link
fr_FR: Lien de profil E-Mail SVG

en: Email SVG link
fr_FR: Lien E-Mail SVG

en: Email link
fr_FR: Lien Email

en: Empty Cells
fr_FR: Cellules vides

en: Empty Cells are by default hidden. If you want to force equal height across all columns set them to display
fr_FR: Les cellules vides sont masquées par défaut. Si vous voulez forcer une hauteur identique dans toutes les colonnes faites en sorte de les afficher

en: Enable
fr_FR: Activer

en: Enable Autoplay
fr_FR: Activer la lecture automatique

en: Enable Banner For Product Category Pages
fr_FR: Activer la bannière pour les pages de catégorie produit

en: Enable Carousel Autoplay
fr_FR: Activer la lecture automatique du Carrousel

en: Enable Carousel Autoplay:
fr_FR: Activer la lecture automatique du Carrousel :

en: Enable Conditional Logic
fr_FR: Activer la logique conditionnelle

en: Enable Cookie Consent Messages
fr_FR: Activer les messages de consentement de cookie

en: Enable Google Maps On Your Site
fr_FR: Activer Google Maps Sur Votre Site

en: Enable Overlay?
fr_FR: Activer superposition ?

en: Enable Smooth Scrolling
fr_FR: Activer le défilement fluide

en: Enable cookie consent messages
fr_FR: Activer les messages liés au consentement des cookies

en: Enable cookie consent messages to use message bar and modal popup.
fr_FR: Activer les messages liés au consentement des cookies pour utiliser une barre ou un popup de message.

en: Enable for admins only
fr_FR: Activer pour les admins seulement

en: Enable for all users
fr_FR: Activer pour tous les utilisateurs

en: Enable it here
fr_FR: L’activer ici

en: Enable lazy loading
fr_FR: Activer le lazy loading

en: Enable post navigation
fr_FR: Activer la navigation entre articles

en: Enable scan only when you use Theme Shortcodes in widgets and do not use these in pages/posts. If you run into troubles please use one of the other options. Please reload the widget page when finished editing to force a scan of the widgets.
fr_FR: Autoriser le scan uniquement si vous n’utilisez les Shortcodes du Thème que dans les widgets et pas dans les pages ni les articles. Si vous rencontrez des pb. merci d’utiliser l’une de ces options. Merci de recharger la page des widgets après avoir modifié ces paramètres forçant à scanner ceux-ci.

en: Enable swipe navigation
fr_FR: Activer la navigation par balayage de l’écran

en: Enabled
fr_FR: Activé

en: Enabled - Redirect to selected page
fr_FR: Activé - Redirection vers une page sélectionnée

en: Enabled - Use selected page content without redirect
fr_FR: Activé - Utiliser le contenu d’une page sélectionnée sans redirection

en: End Date
fr_FR: Date de fin

en: End Edit Custom Elements
fr_FR: Modifier les éléments personnalisés

en: Enfold Actions
fr_FR: Actions Enfold

en: Enfold Actions Window
fr_FR: Fenêtre d’actions Enfold

en: Enfold Advanced Layout Editor enabled
fr_FR: Editeur de mise en page avancé Enfold activé

en: Enfold Custom Layout Settings
fr_FR: Paramètres de mise en page personnalisée Enfold

en: Enfold Custom Layout Settings Info Window
fr_FR: Fenêtre d’information sur les paramètres de mise en page personnalisée Enfold

en: Enfold Feature Requests
fr_FR: Demandes de fonctionnalités Enfold

en: Enfold Google Settings
fr_FR: Paramètres Google d’Enfold

en: Enfold Layouts
fr_FR: Mises en page Enfold

en: Enfold Privacy And Cookies
fr_FR: Cookies et confidentialité d’Enfold

en: Enfold Shortcode Parser
fr_FR: Analyseur de Shortcode d’Enfold

en: Enfold Shortcode Parser Info Panel
fr_FR: Panneau d’Info d’Analyseur de Shortcode d’Enfold

en: Enfold Shortcode Parser Info Window
fr_FR: Fenêtre d’Info d’Analyseur de Shortcode d’Enfold

en: Enfold WPML Language Flags
fr_FR: Drapeaux de langues WPML d’Enfold

en: Enfold checks if it can detect a website caching plugin and if it can't find a familiar one recommends a few that are known to work great with the theme
fr_FR: Enfold vérifie s’il peut détecter un plugin de mise en cache, et s’il en trouve un qui soit connu, il en recommande également quelques-autres qui sont reconnus pour leur bon fonctionnement avec le thème

en: Enfold checks if it can detect an image optimization plugin and if it can't find a familiar one recommends a few that are known to work great with the theme
fr_FR: Enfold vérifie s’il peut détecter un plugin d’optimisation d’images, et s’il en trouve un qui soit connu, il en recommande également quelques-autres qui sont reconnus pour leur bon fonctionnement avec le thème

en: Enfold only provides CSS for theme default tags, so it might be necessary to add a custom CSS class below and adjust the CSS rules for this element and/or use responsive font size settings if available.
fr_FR: Enfold ne prévoit des CSS que pour les balises utilisées par défaut, il peut donc être nécessaire d’ajouter une classe CSS personnalisée ci-dessous et d’ajuster les règles d’affichage pour cet élément et/ou utiliser des paramètres de taille de police adaptés au responsive si disponible.

en: Enfold will supress output of default @font-face rules in dynamic_avia css file to avoid double loading.
fr_FR: Enfold supprimera la génération des règles @font-face par défaut dans les fichiers dynamic_avia css pour éviter les chargements en double.

en: Enforce duplicates (if a blog element on the page should show the same entries as this slider use this setting)
fr_FR: Forcer les doublons (si un élément de blog sur la page doit montrer les mêmes articles que ce diaporama utiliser ce paramètre)

en: Enlarge image
fr_FR: Agrandir l’image

en: Enter A Valid Envato Private Token
fr_FR: Saisir un jeton personnel Envato valide

en: Enter A Valid Google Maps API Key To Use All Map Related Theme Functions
fr_FR: Entrez une clé API Google Maps valide pour utiliser toutes les fonctions relatives aux cartes du thème

en: Enter A Valid Mailchimp API Key To Use All Newsletter Related Theme Functions
fr_FR: Entrez une clé API Mailchimp valide pour utiliser toutes les fonctions relatives aux Newsletters du thème

en: Enter Address, then fetch coordinates
fr_FR: Entrez l’adresse, puis récupérer les coordonnées

en: Enter Name of the new Widget Area here
fr_FR: Entrer un nom pour votre nouvelle zone de widget

en: Enter Video URL
fr_FR: Saisir l’URL de la vidéo

en: Enter Your Custom Color Palette
fr_FR: Editer votre palette de couleurs personnalisées

en: Enter a caption title for the slide here
fr_FR: Saisissez un titre de légende pour la diapositive ici

en: Enter a complete text to be used in aria-label attribute when the toggle is collapsed. Leave empty to use toggle title.
fr_FR: Saisissez un texte complet à utiliser comme attribut aria-label lorsque le panneau est réduit. Laissez vide pour utiliser le titre du panneau.

en: Enter a complete text to be used in aria-label attribute when the toggle is expanded. Leave empty to use toggle title.
fr_FR: Saisissez un texte complet à utiliser comme attribut aria-label lorsque le panneau est déplié. Laissez vide pour utiliser le titre du panneau.

en: Enter a custom URL to the marker icon
fr_FR: Editer une URL personnalisée sur icône de marqueur

en: Enter a custom base to use. A base must be set or WordPress will use default instead.
fr_FR: Entrez une base personnalisée à utiliser. Une base doit être définie ou WordPress utilisera celle par défaut à la place.

en: Enter a custom heading text here. Options to customize heading tag and link are located in the &quot;Advanced&quot; tab.
fr_FR: Entrer un texte d’entête ici. Les options de personnalisation de balise et de lien sont situées dans l’onglet  &quot;Avancé&quot;.

en: Enter a custom name for this element. At least 4 characters and limited to 30 characters. Allowed characters are Whitespace, a-zA-Z0-9-_/
fr_FR: Entrer un nom personnalisé pour cet élément. Au moins 4 caractères et limité à 30. Les caractères autorisés sont les espaces et de forme a-zA-Z0-9-_/

en: Enter a custom subject text to the autoresponder E-Mail. Leave blank to use a default message.
fr_FR: Entrer un texte d’objet pour l’email de réponse automatique. Laisser vide pour utiliser un message par défaut.

en: Enter a custom width. Both, px and &percnt; values are allowed. When using an icon width for rulers are limited to 45%.
fr_FR: Entrer une largeur personnalisée. Les valeurs en px ou &percnt; sont acceptées. En cas d’utilisation d’icônes la largeur sera limitée à 45%.

en: Enter a description text - will be displayed when you hover above the custom element icons in ALB or in selectboxes for custom elements
fr_FR: Entrer une description qui sera affichée au survol de l’icône d’élément personnalisé dans l’éditeur de mise en page avancé ou dans les sélections proposées pour ceux-ci

en: Enter a descriptive text that is added as aria-label attribute to main header section (including logo and menus). Will be used by screen readers. Leave empty to skip it.
fr_FR: Entrez un texte descriptif qui est utilisé comme attribut aria-label pour la section du header principal (incluant logo et menus). Ce sera utilisé par les lecteurs d’écran. Laissez vide pour ne pas en tenir compte.

en: Enter a few words that describe the person
fr_FR: Saisissez quelques mots pour décrire la personne

en: Enter a form title that is displayed above the form
fr_FR: Saisissez un titre qui sera affiché au-dessus du formulaire

en: Enter a hardcoded link to a lottie animation. If not empty this will override any selection from media library.
fr_FR: Saisir un lien absolu vers une animation Lottie externe. Si non vide ceci surchargera toute sélection depuis la médiathèque.

en: Enter a heading to display above the images. Leave empty for no heading.
fr_FR: Entrer un titre à afficher au-dessus des images. Laisser vide pour aucun titre.

en: Enter a label text for the button
fr_FR: Saisissez un label pour le bouton

en: Enter a link title
fr_FR: Saisissez un titre de lien

en: Enter a message that will be sent to the users email address once he has submitted the form.
fr_FR: Saisissez le message qui sera envoyé aux utilisateurs dès qu’ils auront validé le formulaire.

en: Enter a numeric value to calculate startdate of entries. Defaults to 1 if invalid or empty.
fr_FR: Entrer une valeur numérique pour calculer la date de début de cette entrée. 1 par défaut si invalide ou vide.

en: Enter a placeholder text for the input field
fr_FR: Saisissez un attribut de placeholder pour ce champ texte

en: Enter a short description or welcome note for your default Shop Page
fr_FR: Entrez une brève description ou une note de bienvenue pour votre page boutique par défaut

en: Enter a short descriptive text that appears if the user places his mouse above the hotspot
fr_FR: Entrez un court texte descriptif qui s’affiche si l’utilisateur place sa souris au-dessus du hotspot

en: Enter a small message that is displayed when countdown has finished and hides the numbers. Leave empty if numbers should display 0.
fr_FR: Saisir un court message qui est affiché quand le compte à rebours est terminé et qui masque les nombres. Laisser vide si les nombres doivent afficher un 0.

en: Enter a text that is displayed in the button for the after image.
fr_FR: Entrez un texte qui s’affichera dans le bouton pour l’image Après.

en: Enter a text that is displayed in the button for the before image.
fr_FR: Entrez un texte qui s’affichera dans le bouton pour l’image Avant.

en: Enter a text that should be displayed after the metadata info
fr_FR: Entrez un texte qui serait affiché après les méta-informations

en: Enter a text that should be displayed after the selected metadata infos
fr_FR: Entrez un texte qui serait affiché après les méta-informations sélectionnées

en: Enter a text that should be displayed before the metadata info
fr_FR: Entrez un texte qui serait affiché avant les méta-informations

en: Enter a text that should be displayed before the selected metadata infos
fr_FR: Entrez un texte qui serait affiché avant les méta-informations sélectionnées

en: Enter a title for the chart - better keep it short. Leave empty if not needed. Click outside input field to show more options if needed.
fr_FR: Entrer un titre pour le graphique - court si possible. Laisser vide si non nécessaire. Cliquer en dehors du champ pour montrer plus d’options si besoin.

en: Enter a title to display in the tabs above the slides
fr_FR: Entrer un titre à afficher dans les onglets au-dessus des diapositives

en: Enter a toggle title here when it is open. Leave empty if not needed (better keep it short).
fr_FR: Saisir ici un titre dépliant quand il est ouvert. Laisser vide si non nécessaire (mieux vaut être bref).

en: Enter a valid string (case insensitive) to open via URL hashtag. Make sure to only use allowed characters (latin characters, underscores, dashes and numbers, no special characters can be used) and that it is a valid hash string. There is no check for that.
fr_FR: Entrer une chaine de caractères (non sensible à la casse) à ouvrir en tant qu’URL hashtag. Assurez-vous de n’utiliser que des caractères autorisés (caractères latins, tiret du bas, points et chiffres, aucun caractère spécial ne peut être utilisé) et que ce hashtag est valide. Il n’y a aucun contrôle là-dessus.

en: Enter a valid value (including a CSS unit like px, em, vw,..) to set a perspective, used to apply a perspective transform (to the children of the element). Negative values are syntax errors. Leave empty to use default or inherit desktop setting.
fr_FR: Entrer une valeur valide (incluant une unité CSS valide comme px, em, vw,..) pour définir une perspective, utilisée pour appliquer une transformation en perspective (à l’élément enfant). Les valeurs négatives génèrent des erreurs. Laisser vide pour utiliser la configuration bureau par défaut ou héritée.

en: Enter a value for the height
fr_FR: Saisissez une valeur pour la hauteur

en: Enter a value for the width
fr_FR: Saisissez une valeur pour la largeur

en: Enter additional shortcode attributes here that are not available with predefined options.
fr_FR: Entrez ici les attributs de shortcode non disponibles avec les options prédéfinies.

en: Enter an additional description
fr_FR: Entrez une description supplémentaire

en: Enter an additional message that will be added after the form labels.
fr_FR: Entrez un message additionnel qui sera ajouté aux labels du formulaire.

en: Enter an additional subtitle for the chart - better keep it short. Leave empty if not needed.
fr_FR: Entrer un sous-titre pour le graphique - court si possible. Laisser vide si non nécessaire.

en: Enter an additional tooltip to give a closer information about use of the button
fr_FR: Entrez une info-bulle additionnelle pour donner une indication supplémentaire à propos de l’utilisation de ce bouton

en: Enter an optional tooltip that is displayed when you hover over the marker (different from Marker Popup)
fr_FR: Entrez une info bulle qui sera affichée au survol du marqueur (différente pour chaque marqueur)

en: Enter any number of comma separated tags here. If sorting is active the user can filter the visible toggles with the help of these tags
fr_FR: Saisir ici des étiquettes séparées par des virgules. Si le tri est activé, l’utilisateur pourra filtrer les panneaux visibles à l’aide de ces étiquettes

en: Enter any number of options that the visitor can choose from. Separate these Options with a comma.
fr_FR: Saisissez des options à partir desquelles le visiteur pourra faire des choix. Les séparer par une virgule.

en: Enter at least 3 characters to show search results in a dropdown or click to route to search result page to show all results
fr_FR: Entrez au moins 3 caractères pour afficher une liste de résultats ou cliquez pour aller sur la page des résultats de recherche pour tous les afficher

en: Enter content here
fr_FR: Entrer le contenu ici

en: Enter links to your social profiles which will be used in this element only.
fr_FR: Entrez vos profils sociaux qui seront utilisés uniquement dans cet élément.

en: Enter one or more E-Mail addresses (separated by comma) where mails should be delivered to.
fr_FR: Entrez une ou plusieurs adresses e-mail (séparées par des virgules) auxquelles les mails devraient être envoyés.

en: Enter one or more attribute values which should be applied to the wrapper element. Leave the field empty if no attributes are required.
fr_FR: Saisissez une ou plusieurs valeurs d’attributs qui devraient être appliquées à l’élément enveloppant. Laissez le champ vide si aucun attribut n’est nécessaire.

en: Enter one or more reply to E-Mail addresses (separated by comma) for the autoresponder mail. Leave blank if not needed.
fr_FR: Entrez une ou plusieurs adresses e-mail de Reply-To (séparées par des virgules) pour le mail de réponse automatique. Laisser vide si non nécessaire.

en: Enter size of the font, only use valid CSS units. Unit defaults to px if missing.
fr_FR: Saisir la taille de la police, uniquement utiliser des valeurs CSS valides. px utilisé par défaut si manquant.

en: Enter some additional caption text
fr_FR: Saisissez une légende supplémentaire

en: Enter some content for Promo Box
fr_FR: Saisissez du contenu pour votre boîte de promotion

en: Enter some content for this textblock
fr_FR: Saisir du contenu pour ce bloc de texte

en: Enter some content here
fr_FR: Saisissez du contenu ici

en: Enter some content here. Will be used as backside of flipbox or tooltip popup.
fr_FR: Saisissez du contenu ici. Sera utilisé comme verso de Flipbox ou info-bulle.

en: Enter some description content for title 1 here
fr_FR: Saisir ici une description pour le titre 1

en: Enter some description content for title 2 here
fr_FR: Saisir ici une description pour le titre 2

en: Enter some description content for title 3 here
fr_FR: Saisir ici une description pour le titre 3

en: Enter some descriptive content here. Keep it short.
fr_FR: Saisir ici une description. Faire court.

en: Enter some info to the page
fr_FR: Saisissez quelques infos à la page

en: Enter some text here that will be displayed above the marker. You may also include a link.
fr_FR: Entrez ici du texte qui sera affiché au dessus du marqueur. Un lien est aussi possible.

en: Enter some text here. If the user clicks on the marker the text will be displayed
fr_FR: Saisir du texte ici. Si l’utilisateur clique sur le marqueur le texte sera affiché

en: Enter some text/code/shortcode. You can also add plugin shortcodes here. Adding theme shortcodes is supported now for many elements. Be carefull not to nest same named shortcodes because this is not supported by WordPress ([foo] [foo]  [/foo] [/foo] will break layout !!! )
fr_FR: Entrez du texte/code/Shortcode. Vous pouvez également ajouter des Shortcodes de plugin ici. L’ajout de Shortcodes du thème est maintenant pris en charge pour de nombreux éléments. Soyez attentif(ve) à ne pas y introduire de Shortcodes au même nom parce que ce n’est pas supporté par WordPress ([foo] [foo]  [/foo] [/foo] va impacter la mise en page !!!)

en: Enter static text that should be displayed after the rotating text
fr_FR: Saisir le texte censé suivre après le slogan rotatif

en: Enter static text that should be displayed before the rotating text
fr_FR: Saisir le texte précédent le slogan rotatif

en: Enter string to filter icons
fr_FR: Saisir un mot pour filtrer les icônes

en: Enter text used for the button.
fr_FR: Entrer le texte utilisé pour le bouton.

en: Enter the Address, then hit the 'Fetch Coordinates' Button. If the address was found the coordinates will be displayed
fr_FR: Entrez l’adresse, puis appuyez sur le bouton «Rechercher Coordonnées». Si l’adresse a été trouvée les coordonnées seront affichées

en: Enter the Country, e.g. Canada
fr_FR: Entrez le pays, ex. France

en: Enter the ID of a container that will hold the search results.<br/>It has to be on the same page as this search form.
fr_FR: Saisissez l’ID d’un conteneur qui contiendra les résultats de la recherche. <br/> Il doit être sur la même page que le formulaire de recherche.

en: Enter the ID of an underlying post to display real data. If left empty or ID does not exist pseudo code will be displayed instead. Please save the post to update metabox content in database whenever you add or change a metabox content.
fr_FR: Entrer l’ID d’un article implicite pour afficher les données réelles. Si laissé vide ou avec un ID invalide un pseudo code sera affiché à la place. Merci de sauvegarder l’article pour mettre à jour le contenu de ses métadonnées dans la base de données lorsque vous ajoutez ou modifiez un contenu de métadonnées.

en: Enter the Milestone Title here. Use filter avf_customize_heading_settings to change the html tag.
fr_FR: Entrez le titre de la période ici. Utilisez le filtre avf_customize_heading_settings pour changer la balise html.

en: Enter the Name of the person to quote
fr_FR: Entrez le nom de la personne à citer

en: Enter the Number of the Accordion Item that should be open initially. Set to Zero if all should be close on page load
fr_FR: Entrez le nombre de d’élément d’Accordéon qui doivent être dépliés initialement. Définir à zéro si tous doivent être fermés au chargement de la page

en: Enter the Number of the Tab that should be open initially.
fr_FR: Saisissez le numéro de l’onglet qui doit être ouvert au départ.

en: Enter the Progress Bars title here
fr_FR: Saisissez le titre de la barre de progression ici

en: Enter the URL of the page you want to link to
fr_FR: Saisir l’URL de la page vers laquelle vous souhaitez faire un lien

en: Enter the city name, e.g. Denver
fr_FR: Entrez le nom de la ville, ex. Paris

en: Enter the custom background colors separated by | and/or in a new line. If number of items exceeds number of colors it will start again at beginning of the list. If empty, &quot;Curtain Background Color&quot; setting will be used for all.
fr_FR: Entrer les couleurs d’arrière-plan personnalisées séparées par des | et/ou dans une nouvelle ligne. Si le nombre d’éléments dépasse celui des couleurs cela recommencera au début de la liste. Si vide, le réglage &quot;Couleur d’arrière-plan rideau&quot; sera utilisé pour tous.

en: Enter the distance before the end of feed or page that triggers the loading of more content. Any number.
fr_FR: Entrez la distance avant la fin du flux ou de la page concernée par le chargement de plus de contenu. N’importe quel chiffre.

en: Enter the font size in px, em or &percnt;
fr_FR: Saisir une taille de police en pixel, em ou &percnt;

en: Enter the from E-Mail address for the autoresponder.
fr_FR: Entrez ici l’adresse mail From pour la réponse automatique.

en: Enter the grid item sub-title here
fr_FR: Entrer le sous-titre d’élément de grille ici

en: Enter the grid item sub-title here - better keep it short
fr_FR: Saisir ici le sous-titre de l’élément de grille - Mieux vaut faire court

en: Enter the grid item title here (Better keep it short)
fr_FR: Saisissez le titre de l’item de grille ici (court si possible)

en: Enter the grid item title here - better keep it short
fr_FR: Saisir ici le titre de l’élément de grille - Mieux vaut faire court

en: Enter the height in px or &percnt;
fr_FR: Saisir la hauteur en px ou &percnt;

en: Enter the item description here
fr_FR: Entrez la description de l’item ici

en: Enter the latitude and longitude of the location you want to display. Need help finding the latitude and longitude?
fr_FR: Entrez la latitude et la longitude de l’endroit que vous souhaitez afficher. Besoin d’aide pour trouver la latitude et la longitude ?

en: Enter the latitude of your adress, use "." for comma, e.g. 16.37366388888
fr_FR: Entrez la latitude de votre adresse, avec le "." en tant que virgule, ex. 16.37366388888

en: Enter the link to your profile for this button. Leave empty to use link defined in
fr_FR: Entrez le lien de votre profil pour ce bouton. Laisser vide pour utiliser celui par défaut

en: Enter the list item title here
fr_FR: Entrez le titre de l’élément de liste ici

en: Enter the list item title here (Better keep it short)
fr_FR: Entrez le titre de l’élément de liste ici (court si possible)

en: Enter the longitude of your adress, use "." for comma, e.g. 48.21475
fr_FR: Entrez la longitude de votre adresse, avec le "." en tant que virgule, ex. 48.21475

en: Enter the maximum content width for your site. Pixel and % are allowed eg: 1130px, 1310px, 100%
fr_FR: Saisir la largeur maximale du contenu de votre site. Valeurs en pixel ou % possibles. Ex. 1130px, 1310px, 100%

en: Enter the menu text here
fr_FR: Saisir le texte du menu ici

en: Enter the milestone date here. This can be any format. Use filter avf_customize_heading_settings to change the html tag.
fr_FR: Entrez la date de la période ici. Elle peut avoir tout format. Utilisez le filtre avf_customize_heading_settings pour changer la balise html.

en: Enter the name for the downloaded file on client device. Leave empty to use orginal file name.
fr_FR: Entrer le nom pour le fichier téléchargé sur l’appareil client. Laisser vide pour utiliser le nom du fichier d’origine.

en: Enter the number of comments to show in the lightbox. Any number.
fr_FR: Entrez le nombre de commentaires à afficher dans la Lightbox. N’importe quel nombre.

en: Enter the number of the first icon to be active when user scrolls to the element after pageload. Starts with 1. Leave empty if not needed.
fr_FR: Saisir le numéro de la première icône active quand l’utilisateur scroll jusqu’à l’élément après chargement de la page. Commence à 1. Laisser vide si non requis.

en: Enter the number of the image that should be focused initially. Leave empty for none, if invalid first image will be taken, if image number does not exist, the last image.
fr_FR: Entrer le numéro de l’image qui doit-être active initialement. Laisser vide pour aucune, si invalide la première image sera utilisée, si le numéro d’image n’existe pas, ce sera la dernière.

en: Enter the number of the slide that should be shown initially (starting with 1). If slide number does not exist the first slide is taken.
fr_FR: Entrer le numéro de la diapositive devant être affichée initialement (commence à 1). Si le numéro indiqué n’existe pas/plus la première diapositive sera utilisée.

en: Enter the number of the tab that should be open initially (starting with 1). If tab number does not exist the first tab is taken.
fr_FR: Entrer le numéro de l’onglet qui doit être ouvert initialement (début avec 1). Si le numéro d’onglet n’existe pas le premier sera utilisé.

en: Enter the number of times to loop the animation. Leave empty for endless.
fr_FR: Entrez le nombre de fois à rejouer l’animation. Laissez vide pour infini.

en: Enter the postalcode (Zip code) for the city, e.g. 12454
fr_FR: Entrez le code postal de cette ville, ex. 42380

en: Enter the price for the item here. Eg: 34$, 55.5€, £12
fr_FR: Entrez le prix de cet élément ici Ex. : 34$, 55.5€, £12

en: Enter the reCAPTCHA v2 API secret key here.
fr_FR: Entrez ici la clé secrète d’API reCAPTCHA v2.

en: Enter the reCAPTCHA v2 API site key here.
fr_FR: Entrez ici la clé d’API reCAPTCHA v2 du site.

en: Enter the reCAPTCHA v3 API secret key here.
fr_FR: Entrez ici la clé secrète d’API reCAPTCHA v3.

en: Enter the reCAPTCHA v3 API site key here.
fr_FR: Entrez ici la clé d’API reCAPTCHA v3 du site.

en: Enter the rotating text here (better keep it short)
fr_FR: Saisir le texte rotatif ici (mieux vaut que ce soit court)

en: Enter the share link to Yelp for this button.
fr_FR: Entrer le lien de partage vers Yelp pour ce bouton.

en: Enter the slide title here (Better keep it short)
fr_FR: Saisir le titre de la diapositive ici (court si possible)

en: Enter the street and streetnumber separated by space, e.g. Teststreet 15.
fr_FR: Entrez la rue et le numéro dans la rue séparés par un espace, ex. rue Test 5.

en: Enter the submit buttons label text here
fr_FR: Saisissez l’intitulé du bouton de validation ici

en: Enter the tab title here (Better keep it short)
fr_FR: Saisissez le titre de l’onglet ici (court si possible)

en: Enter the testimonial here
fr_FR: Saisir le témoignage ici

en: Enter the text to display that user has to accept to load the map.
fr_FR: Entrer le texte pour affirmer que l’utilisateur doit accepter de charger la carte.

en: Enter the text to display that we link to Google Maps page.
fr_FR: Entrez le texte pour afficher que nous faisons le lien vers la page Google Maps.

en: Enter the text to fold the textblock
fr_FR: Entrez le libellé de repliage du bloc de texte

en: Enter the text to unfold the textblock
fr_FR: Entrez le texte à déplier dans le bloc de texte

en: Enter the title for your icon here. Keep it short.
fr_FR: Saisir le titre de votre icône ici. Faire court.

en: Enter the toggle title here (better keep it short)
fr_FR: Saisir le titre du bloc dépliant ici (le plus court sera le mieux)

en: Enter the url to the Page. Please note that it needs to be a link to a <strong>facebook fanpage</strong>. Personal profiles are not allowed!
fr_FR: Entrez l’URL de la page. Notez qu’il doit être un lien <strong>page fan Facebook</strong>. Les profils personnels ne sont pas autorisés !

en: Enter the width in px or &percnt; (100&percnt; width will be used if you leave this field empty)
fr_FR: Entrez la largeur en px ou &percnt; (100&percnt; sera la largeur utilisée si vous laissez ce champ vide)

en: Enter the z-index for the curtain reveal of this element. Defaults to 100 if empty or not a number. Necessary when element is placed inside a column/section with a curtain reveal or is covered by some other element.
fr_FR: Entrer le z-index pour l’effet de lever de rideau de cet élément. Par défaut à 100 si vide ou pas un chiffre valide. Nécessaire quand l’élément est placé dans une colonne/section avec un effet de lever de rideau ou couvert par d’autres éléments.

en: Enter the z-index for the fold overlay of this element. Defaults to 500 if empty or not a number. Necessary when the overlay is covered by some other element.
fr_FR: Entrez le z-index du calque de pliage de cet élément. Réglé par défaut à 500 si valeur vide ou non numérique. Nécessaire quand le calque est recouvert par d’autres éléments.

en: Enter valid values to rotate the element. Leave all empty for no rotation or to inherit desktop setting.
fr_FR: Entrer des valeurs valides pour la rotation de cet élément. Laisser vide pour aucune ou hériter des réglages de la configuration bureau.

en: Enter valid values to scale the element. Leave all empty for no scale or to inherit desktop setting.
fr_FR: Entrer des valeurs valides pour la mise à l’échelle de cet élément. Laisser vide pour aucune ou hériter des réglages de la configuration bureau.

en: Enter valid values to skew the element. Leave all empty for no skew or to inherit desktop setting.
fr_FR: Entrer des valeurs valides pour la distorsion de cet élément. Laisser vide pour aucune ou hériter des réglages de la configuration bureau.

en: Enter valid values to translate coordinates of the element. Leave all empty for no translation or to inherit desktop setting.
fr_FR: Entrer des valeurs valides pour la translation des coordonnées de cet élément. Laisser vide pour aucune ou hériter des réglages de la configuration bureau.

en: Enter your description here
fr_FR: Entrez votre description ici

en: Enter your feed url:
fr_FR: Saisir l’URL du flux RSS :

en: Enter your from address for the form - if left blank it will default to user email or %s
fr_FR: Entrez l’adresse mail d’expéditeur du formulaire - si vide ce sera l’email de l’utilisateur par défaut soit %s

en: Enter your password to view comments
fr_FR: Entrez votre mot de passe pour voir les commentaires

en: Entries
fr_FR: Publications

en: Entries by
fr_FR: Publications par

en: Entry Number
fr_FR: Numéro de publication

en: Entry based Slider
fr_FR: Slider basé sur des articles, portfolio ou autres

en: Entry with Sidebar
fr_FR: Publication avec barre latérale

en: Entry without Sidebar
fr_FR: Publication sans barre latérale

en: Envato API request for download URL finished
fr_FR: Requête de l’API Envato pour l’URL de téléchargement terminée

en: Envato API request for download URL started
fr_FR: Requête de l’API Envato pour l’URL de téléchargement commencée

en: Envato Market Plugin is activated (version %s). You may now also use WP_CLI or %sEnvato Market Admin Page%s to update the theme.
fr_FR: Envato Market Plugin est activé (version %s). Vous pouvez maintenant utiliser également WP_CLI ou %sEnvato Market Admin Page%s pour mettre à jour le thème.

en: Envato Market Plugin is installed but not activated. Please activate it if you want to use it (e.g. to update theme with WP_CLI).
fr_FR: Envato Market Plugin est installé mais pas activé. Merci de l’activer si vous souhaitez l’utiliser (ex. pour les mettre à jours avec WP_CLI).

en: Envato Rate Limit exceeded - Requests are blocked for %d seconds.
fr_FR: Débit limite Envato dépassé - Requêtes bloquées pour %d secondes.

en: Envato Rate Limit for requests exceeded.
fr_FR: Débit limite pour les requêtes Envato dépassé.

en: Envato Reply - hidden - used for internal use only
fr_FR: Retour d’Envato - masqué - à usage interne uniquement

en: Envato returned a wrong datastructure:
fr_FR: Envato a retourné une mauvaise structure de données :

en: Equal Height Columns
fr_FR: Colonnes d’égale hauteur

en: Equal height
fr_FR: Hauteur égale

en: Equal space
fr_FR: Espace égal

en: Error 404 - page not found
fr_FR: Erreur 404 - page introuvable

en: Error accessing file for download:<br /><br />
fr_FR: Erreur lors de l’accès au fichier pour téléchargement : <br /><br />

en: Error fetching content - please reload the page and try again
fr_FR: Erreur à la vérification du contenu - Actualisez la page et essayez de nouveau

en: Error found for tag %s at index %d: add_sc = "%s".
fr_FR: Erreur rencontrée pour le tag %s à l’index %d: ajout_sc = "%s".

en: Error occured when trying to connect to server.
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de la tentative de connexion au serveur.

en: Error on connecting to Google reCAPTCHA - please retry.
fr_FR: Une erreur s’est produite à la connexion à Google reCAPTCHA - Merci de réessayer.

en: Error(s) returned:
fr_FR: Erreur(s) retournée(s) :

en: Error: Cannot connect to %s to read thummbnail info.
fr_FR: Erreur : connexion impossible à %s pour lires l’info de vignette.

en: Error: Cannot connect to Vimeo to read thummbnail info.
fr_FR: Erreur : connexion impossible à Viméo pour lires l’info de vignette.

en: Error: Post Type %s has been removed
fr_FR: Erreur : le Post Type %s a été supprimé

en: Error: Taxonomy %s has been removed
fr_FR: Erreur : la taxonomie %s a été supprimée

en: Error: Template does not exist.
fr_FR: Erreur : ce Template n’existe pas.

en: Error: Unable to save downloaded thumbnail to [%s].
fr_FR: Erreur : sauvegarde impossible de la vignette téléchargée vers [%s].

en: Error: Video ID is missing
fr_FR: Erreur : l’ID de la vidéo est manquant

en: Error: You must agree to our privacy policy to comment on this site...
fr_FR: Erreur : Vous devez accepter notre politique de confidentialité pour laisser un commentaire sur ce site...

en: Errorcode %s returned by Envato: %s
fr_FR: Erreur de code %s retournée par Envato : %s

en: Errors could be repaired.
fr_FR: Erreurs susceptibles d’être réparée.

en: Errors could not be repaired.
fr_FR: Les erreurs ne pourraient pas être réparées.

en: Errors found:
fr_FR: Erreurs trouvées :

en: Errors occured importing demo. Maybe you did not activate all necessary plugins or you have existing content that is in conflict with the demo content.
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de l’importation de la démo. Certains plugins requis sont peut-être manquants ou vous avez un contenu en conflit avec celui de la démo.

en: Errors occurred checking on %s:
fr_FR: Erreurs survenues en vérifiant %s :

en: Essential Website Cookies
fr_FR: Cookies Web Essentiels

en: Essential cookies are accepted on first page load, user must opt in
fr_FR: Les cookies essentiels sont acceptés dès la première page chargée, l’utilisateur doit les accepter

en: Event Navigation
fr_FR: Naviguer dans les évènements

en: Event Title Color
fr_FR: Couleur de titre d’événement

en: Event Title Font Size
fr_FR: Taille de titre d’événement

en: Events
fr_FR: Évènements

en: Events Countdown
fr_FR: Compte à rebours d’évènements

en: Example: Option 1, Option 2, Option 3
fr_FR: Exemple : Option 1, Option 2, Option 3

en: Excerpt
fr_FR: Extrait

en: Excerpt (= Tooltip)
fr_FR: Extrait (=info-bulle)

en: Excerpt Color
fr_FR: Couleur d’extrait

en: Excerpt Font Sizes
fr_FR: Tailles de police de l’extrait

en: Excerpt With Read More Link
fr_FR: Extrait avec lien Lire la suite

en: Excerpt and Read More Link
fr_FR: Extrait et lien Lire la suite

en: Exclude Content
fr_FR: Exclure le contenu

en: Exclude headlines by class:
fr_FR: Exclure les titres par classe :

en: Executed theme update script:
fr_FR: Script de mise à jour du thème exécuté :

en: Existing download package found for %s - %s
fr_FR: Package téléchargé existant trouvé pour %s - %s

en: Expand
fr_FR: Etendre

en: Expand Icon
fr_FR: Icône d’extension

en: Expand Scale
fr_FR: Echelle d’extension

en: Expand slightly
fr_FR: Développer légèrement

en: Expanded Aria-Label Text
fr_FR: Texte Aria-Label déplié

en: Expired nonce
fr_FR: Nonce expiré

en: Export Demo Settings File
fr_FR: Exporter le fichier des paramètres de la démo

en: Export Layout Builder Templates
fr_FR: Exporter les modèles de mise en page

en: Export Layout Builder Templates File
fr_FR: Exporter le fichier des modèles de mise en page

en: Export Theme Settings File
fr_FR: Exporter le fichier des Paramètres du Thème

en: Extended selectbox
fr_FR: Boîte de sélection étendue

en: Extended, gradient background
fr_FR: Avancé, dégradé d’arrière plan

en: Extended, simple background
fr_FR: Avancé, arrière plan simple

en: Extra Elements
fr_FR: Eléments supplémentaires

en: Facebook Likebox
fr_FR: Likebox Facebook

en: Facebook Page Title:
fr_FR: Titre de page Facebook :

en: Facebook Profile Link
fr_FR: Lien de profil Facebook

en: Facebook SVG Profile Link
fr_FR: Lien SVG de profil Facebook

en: Facebook SVG link
fr_FR: Lien SVG Facebook

en: Facebook link
fr_FR: Lien Facebook

en: Fade
fr_FR: Fondu

en: Fade Animations
fr_FR: Animations de fondu

en: Fade in
fr_FR: Fondu entrant

en: Fade in down
fr_FR: Fondu par le bas

en: Fade in left
fr_FR: Fondu par la gauche

en: Fade in right
fr_FR: Fondu par la droite

en: Fade in up
fr_FR: Fondu par le haut

en: Fade only
fr_FR: Fondu uniquement

en: Fade out effect
fr_FR: Effet de fondu sortant

en: Fade to another image
fr_FR: Fondu vers une autre image

en: Failed to create folder for thumbnails:
fr_FR: La création du répertoire pour les vignettes a échoué :

en: Failing to do this will result in a broken layout.
fr_FR: Echouer à faire ceci résulterait en une mise en page déstructurée.

en: Fallback Image to replace Google Maps
fr_FR: Image alternative pour remplacer Google Maps

en: Fallback image to replace Google Maps
fr_FR: Image alternative pour remplacer Google Maps

en: Fallback images
fr_FR: Images alternatives

en: Fan Opacity
fr_FR: Opacité de l’effet rideau

en: Featured Image
fr_FR: Image de mise en avant

en: Featured Image Slider
fr_FR: Slider de vignettes

en: Featured Large
fr_FR: Grande vedette

en: Featured Thin
fr_FR: Vedette mince

en: Feel free to contribute!
fr_FR: N’hésitez pas à contribuer !

en: Fetch coordinates
fr_FR: Fournir les coordonnées

en: Fetch coordinates for address above
fr_FR: Fournir les coordonnées pour l’adresse ci-dessus

en: Fetch coordinates!
fr_FR: Fournir les coordonnées !

en: Fetching address .......
fr_FR: Vérification de l’adresse .......

en: Fetching the coordinates. Please wait...
fr_FR: Vérification des coordonnées. Veuillez patienter...

en: Few settings only
fr_FR: Réglages de base

en: File Compression
fr_FR: Compression de Fichier

en: File Size
fr_FR: Taille de fichier

en: File did not contain any templates. No templates were added.
fr_FR: Ce fichier ne contenait aucun Template. Aucun Template n’a été ajouté.

en: File download button
fr_FR: Bouton de téléchargement de fichier

en: Fill
fr_FR: Remplir

en: Fill with space
fr_FR: Remplir avec de l’espace

en: Filter
fr_FR: Filtre

en: Filter Content
fr_FR: Contenu du filtre

en: Filter Entries By Date
fr_FR: Filtrer les Publications par date

en: Filter Icons By Font Family And/Or Name/Charactercode:
fr_FR: Filtrer les icônes par nom de famille de police ou nom de caractère :

en: Filter by Elements
fr_FR: Filtrer par éléments

en: Filter entries by date
fr_FR: Filtrer les publications par date

en: Filter entries by time period
fr_FR: Filtrer les publications par périodes

en: Filter extended to filter images or videos
fr_FR: Filtrage étendu pour filtrer images ou vidéos

en: Filter the custom element shortcode buttons for editing
fr_FR: Filtrer les boutons de Shortcode d’élément personnalisé pour modification

en: Filter was replaced by theme option
fr_FR: Le filtre a été remplacé par les options du thème

en: Filters
fr_FR: Filtres

en: Find
fr_FR: Trouver

en: First Active Icon
fr_FR: Première icône active

en: First entry position
fr_FR: Position de la première publication

en: Fit
fr_FR: Ajuster

en: Fit into container (enlarge/decrease to 100% width)
fr_FR: Adapte au conteneur (augmente / réduit à 100% de sa largeur)

en: Fix WP bug, add unique timestamps
fr_FR: Corrige un bug WP, ajoute un timestamp unique

en: Fix WP bug, disable unique timestamps
fr_FR: Corrige un bug WP, désactive un timestamp unique

en: Fixed
fr_FR: Fixe

en: Fixed (relative to the viewport)
fr_FR: Fixe (relativement au viewport)

en: Fixed Frame
fr_FR: Cadre fixe

en: Fixed font size
fr_FR: Taille de police fixe

en: Flexible Masonry: All entries get the same width but Images of each entry are displayed with their original height and width ratio
fr_FR: Masonry Flexible : Toutes les entrées deviennent de la même largeur, mais les images de chaque publication sont affichées avec leur ratio hauteur et largeur initial

en: Flexible Masonry: All images get the same width but are displayed with their original height and width ratio
fr_FR: Masonry flexible : Toutes les images prennent la même largeur mais sont affichées avec leur ratio hauteur et largeur initial

en: Flexible font size (adjusts to screen width)
fr_FR: Taille de police flexible (s’ajuste à la largeur d’écran)

en: Flickr Link
fr_FR: Lien Flickr

en: Flickr Profile Link
fr_FR: Lien de profil Flickr

en: Flickr SVG Link
fr_FR: Lien SVG Flickr

en: Flickr SVG Profile Link
fr_FR: Lien SVG de profil Flickr

en: Flip
fr_FR: Retourner

en: Flip Animation Colors
fr_FR: Couleurs d’Animation pivotante

en: Flip in X
fr_FR: Retournement en X

en: Flip in Y
fr_FR: Retournement en Y

en: Flip numbers
fr_FR: Nombres pivotants

en: Floating point number
fr_FR: Nombre à virgule flottante

en: Flower
fr_FR: Fleur

en: Flyout Width
fr_FR: Largeur de sortie

en: Fold / Unfold
fr_FR: Pliable / Dépliable

en: Fold / Unfold Stylings
fr_FR: Plier / déplier Styles

en: Fold Animation Duration
fr_FR: Durée de l’animation de Pliage

en: Fold Behaviour
fr_FR: Comportement du repli

en: Fold Button/Text Alignment
fr_FR: Alignement du texte / bouton de repli

en: Fold Container Height
fr_FR: Hauteur du conteneur du pliage

en: Fold Overlay Color
fr_FR: Couleur du calque de pliage

en: Fold Text Color
fr_FR: Couleur du texte replié

en: Fold Text Font Sizes
fr_FR: Taille du texte repliable

en: Fold Text Layout
fr_FR: Mise en page du texte repliable

en: Fold to container height
fr_FR: Repli sur la hauteur du conteneur

en: Fold/Unfold Animation
fr_FR: Plier / déplier Animation

en: Follow
fr_FR: Suivre

en: Follow Me
fr_FR: Suivez-moi

en: Follow Me!
fr_FR: Suivez-moi !

en: Follow a manual added link
fr_FR: Suivre un lien ajouté manuellement

en: Follow us on Facebook
fr_FR: Suivez-nous sur Facebook

en: Following Envato package errors occurred:
fr_FR: Les erreurs suivantes du package Envato sont survenues :

en: Following errors occurred:
fr_FR: Les erreurs suivantes sont survenues :

en: Following fonts could not be uploaded:
fr_FR: Les polices suivantes n’ont pu être téléchargées :

en: Font Color
fr_FR: Couleur de Police

en: Font Colors
fr_FR: Couleurs de polices

en: Font Family
fr_FR: Famille de Police

en: Font For Your Body Text
fr_FR: Police pour le texte du Body

en: Font Hover Color
fr_FR: Couleur de police au survol

en: Font Icon
fr_FR: Icône de police

en: Font Size
fr_FR: Taille de Police

en: Font Size (default %s):
fr_FR: Taille de police (par défaut %s) :

en: Font Size default - used for all screen sizes(no media query)
fr_FR: Taille de police par défaut - utilisé pour toutes les tailles d’écran (pas de media query)

en: Font Size for large screens (wider than 990px - Desktop)
fr_FR: Taille de police pour grands écrans (au-delà de 990 px - Ordinateur de bureau)

en: Font Size for large screens (wider than 990px - eg: Desktop)
fr_FR: Taille de police pour grands écrans (au-delà de 990 px - ex. Ordinateur de bureau)

en: Font Size for medium sized screens (between 768px and 989px - eg: Tablet Landscape)
fr_FR: Taille de Police pour les écrans de taille moyenne (entre 768px et 989px - Ex. : Tablette Paysage)

en: Font Size for small screens (between 480px and 767px - eg: Tablet Portrait)
fr_FR: Taille de Police pour les petits écrans (entre 480px and 767px - Ex. : Tablette Portrait)

en: Font Size for very small screens (smaller than 479px - eg: Smartphone Portrait)
fr_FR: Taille de Police pour les écrans très petits (plus petit que 479px - Ex. : Smartphone Portrait)

en: Font Size:
fr_FR: Taille de police :

en: Font Sizes
fr_FR: Tailles de Police

en: Font Weight
fr_FR: Graisse de la police

en: Font Weight (default %s):
fr_FR: Graisse (par défaut %s) :

en: Font Weight:
fr_FR: Graisse :

en: Font color for links, dropcaps and other elements
fr_FR: Couleur de police pour les liens, lettrines et autres éléments

en: Font colors
fr_FR: Couleur de police

en: Font size for the text in px
fr_FR: Taille de police pour le texte en px

en: Fonts
fr_FR: Polices

en: Footer
fr_FR: Pied de page

en: Footer Behavior
fr_FR: Comportement du pied de page

en: Footer Behavior (currently in beta)
fr_FR: Comportement du Footer (actuellement en Beta)

en: Footer Columns
fr_FR: Colonnes de pied de page

en: Footer Menu (no dropdowns)
fr_FR: Menu de pied de page (aucune liste déroulante)

en: Footer Menu <br/><small>(no dropdowns)</small>
fr_FR: Menu de pied de page<br/><small>(aucune liste déroulante)</small>

en: Footer Settings
fr_FR: Paramètres du pied de page

en: For Developers: Custom Toggle ID
fr_FR: Pour les développeurs : ID de l’onglet personnalisé

en: For admins only: Missing Instagram user name !!
fr_FR: Pour admin uniquement : nom d’utilisateur Instagram manquant !!

en: For advanced users:
fr_FR: Pour utilisateurs avancés :

en: For best search results, mind the following suggestions:
fr_FR: Pour de meilleurs résultats de recherche, quelques suggestions :

en: For large numbers higher values allow to slow down the animation from 0 to the given value. For smaller numbers minimum speed depends on the refresh cycle of the client screen.
fr_FR: Pour les grands nombres des valeurs hautes permettent de ralentir l’animation de 0 à la valeur indiquée. Pour des nombres plus petits la vitesse minimum dépend du cycle de rafraichissement de l’écran du client.

en: For other domain cookies please check your browser settings or use a debug tool. Due to browser security we cannot access all information needed to remove a cookie so we might not be able to remove all cookies.
fr_FR: Pour les cookies issus d’autres domaines merci de regarder au niveau des réglages de votre navigateur ou avec un outil de développement. Du fait de la sécurité du navigateur nous n’avons pas accès aux informations requises pour supprimer tous les cookies.

en: Force Fullwidth
fr_FR: Imposer la Pleine-largeur

en: Force same size for all big preview images?
fr_FR: Forcer la même taille pour toutes les grandes images d’aperçu ?

en: Form Color Scheme
fr_FR: Thème couleur du formulaire

en: Form Colors
fr_FR: Couleurs du formulaire

en: Form Container
fr_FR: Conteneur du formulaire

en: Form Element Label
fr_FR: Label de l’élément de formulaire

en: Form Element Options
fr_FR: Options de l’élément de formulaire

en: Form Element Type
fr_FR: Type de l’élément de formulaire

en: Form Element Validation
fr_FR: Contrôle de saisie de l’élément de formulaire

en: Form Element Width
fr_FR: Largeur de l’élément de formulaire

en: Form Element hidden
fr_FR: Champ caché de formulaire

en: Form Element: Checkbox
fr_FR: Élément de formulaire : Case à cocher

en: Form Element: Datepicker
fr_FR: Élément de formulaire : Datepicker

en: Form Element: Select Element
fr_FR: Élément de formulaire : Liste déroulante

en: Form Element: Text Area
fr_FR: Élément de formulaire : Zone de texte

en: Form Element: Text Input
fr_FR: Élément de formulaire : Champ texte

en: Form Title
fr_FR: Titre du formulaire

en: Form could not be submitted - an error occurred. Please reload page and try again.
fr_FR: Le formulaire n’a pas pu être envoyé - une erreur est survenue. Merci de recharger la page et de réessayer.

en: Form could not be submitted. Please reload page and try again.
fr_FR: Le formulaire n’a pas pu être envoyé. Merci de recharger la page et de réessayer.

en: Format ACF field content
fr_FR: Contenu au format champ ACF

en: Format Number
fr_FR: Format de chiffre

en: Forward
fr_FR: Suivant

en: Found errors in the following field(s):
fr_FR: Erreurs trouvées dans les champs suivants :

en: Found no SVG file with font information in your folder. Was not able to create the necessary config files
fr_FR: Aucun fichier SVG avec informations de police trouvé dans votre répertoire. Nous n’avons pas été en mesure de créer les fichiers de configuration nécessaires

en: Found no svg files in svg folder. Unable to add the svg icon set. Remove the svg folder if this is an icon font.
fr_FR: Aucun svg trouvé dans le répertoire des svg. Impossible d’ajouter un jeu d’icônes svg. Retirez le répertoire svg s’il s’agit d’un jeu d’icônes.

en: Frame Width
fr_FR: Largeur du cadre

en: Front Page
fr_FR: Page d’accueil

en: Frontend
fr_FR: Partie publique

en: Frontpage Settings
fr_FR: Paramètres page d’accueil

en: Full
fr_FR: Complet

en: Full Adress
fr_FR: Adresse complète

en: Full Content
fr_FR: Contenu intégral

en: Full Page Overlay Menu
fr_FR: Menu en superposition pleine page

en: Full color fill
fr_FR: Remplissage en couleur

en: Full distance to horizontal borders (= space-evenly)
fr_FR: Pleine distance des bords horizontaux (= space-evenly)

en: Full distance to horizontal borders, centered without distance (= center)
fr_FR: Pleine distance des bords horizontaux, centré sans distance (= center)

en: Full rotation
fr_FR: Rotation complète

en: Fullscreen Sections/Sliders
fr_FR: Sections/Sliders Plein écran

en: Fullscreen Slider
fr_FR: Slider plein écran

en: Fullscreen Slider Item
fr_FR: Elément de Slider plein écran

en: Fullwidth
fr_FR: Pleine largeur

en: Fullwidth Break Point
fr_FR: Point de bascule de Pleine largeur

en: Fullwidth Button
fr_FR: Bouton pleine largeur

en: Fullwidth Easy Slider
fr_FR: Easy Slider pleine largeur

en: Fullwidth Easy Slider Item
fr_FR: Elément d’Easy Slider pleine largeur

en: Fullwidth Revolution Slider
fr_FR: Revolution Slider pleine largeur

en: Fullwidth Separator
fr_FR: Séparateur pleine largeur

en: Fullwidth Sub Menu
fr_FR: Sous-menu pleine largeur

en: Gallery
fr_FR: Galerie

en: Gallery Big Preview Image Size
fr_FR: Taille de la grande image de prévisualisation de la galerie

en: Gallery Height
fr_FR: Hauteur de la galerie

en: Gallery Image Rotation
fr_FR: Rotation image de la galerie

en: Gallery Images
fr_FR: Galerie d’images

en: Gallery Navigation Arrows Styling
fr_FR: Style des flèches de navigation de la galerie

en: Gallery Preview Image Size
fr_FR: Taille des vignettes de prévisualisation

en: Gallery Style
fr_FR: Style de la galerie

en: Gallery Thumbnail Columns
fr_FR: Colonnes de vignettes de galerie

en: Gap between columns
fr_FR: Espace entre les colonnes

en: Gap between elements
fr_FR: Écart entre les éléments

en: Gap between images
fr_FR: Écart entre les images

en: General
fr_FR: Global

en: General Element Manager Info
fr_FR: Renseignements globaux sur le gestionnaire d’éléments

en: General Info
fr_FR: Information générale

en: General Layout
fr_FR: Mise en page générale

en: General Styling
fr_FR: Style général

en: Get Product Version:
fr_FR: Obtenir la version du produit :

en: Get Product Version: Envato returned a wrong datastructure. Unable to get latest version to check for updates:
fr_FR: Obtenir la version du produit : Envato a retourné une erreur. Impossible d’obtenir la dernière version pour vérifier les mises à jour :

en: Get background information about this
fr_FR: Obtenir des informations générales à ce sujet

en: Get from your instagram account (instagram server connection needed)
fr_FR: Obtenir depuis votre compte Instagram (connexion au serveur Instagram nécessaire)

en: Get more info about cookies and select which one you want to allow or not.
fr_FR: Obtenir + d’infos sur les cookies et choisir ceux que vous autorisez ou non.

en: Global Layout
fr_FR: Mise en page globale

en: Global Setting
fr_FR: Réglages globaux

en: Go Back to %s Theme Panel
fr_FR: Retour au panneau du thème %s

en: Go to Mailchimp
fr_FR: Aller à Mailchimp

en: Google Analytics Cookie
fr_FR: Cookie Google Analytics

en: Google Analytics Cookies
fr_FR: Cookies Google Analytics

en: Google Fonts
fr_FR: Polices Google

en: Google Legal Information
fr_FR: Mentions légales Google

en: Google Legal Information - for developers
fr_FR: Mentions légales Google - pour les développeurs

en: Google Legal Information - hidden - uses default value
fr_FR: Mentions légales Google - masqué - utiliser la valeur par défaut

en: Google Map
fr_FR: Carte Google Map

en: Google Map Settings:
fr_FR: Réglages Google Map :

en: Google Maps API could not be loaded. We are not able to verify keys. Check your internet connection and try again.
fr_FR: L’API Google Maps n’a pu être chargée. Nous ne sommes pas en mesure d’en vérifier les clés. Vérifiez votre connexion puis réessayez.

en: Google Maps Locations
fr_FR: Emplacements Google Map

en: Google Maps Widget
fr_FR: Widget Google Maps

en: Google Maps is disabled in theme options &quot;Google Services&quot;.
fr_FR: Google Maps est désactivé dans les options du thème &quot;Google Services&quot;.

en: Google Measurement ID (Google Analytics Tracking Code)
fr_FR: ID de mesure Google (Code de Tracking Google Analytics)

en: Google Services
fr_FR: Services Google

en: Google Webfont Settings:
fr_FR: Réglages des polices Google :

en: Google Webkit Fonts
fr_FR: Google Fonts

en: Google changed the way google maps work. You now need to enter a valid Google Maps API Key
fr_FR: Google a changé la façon dont Google Maps fonctionne. Vous devez maintenant entrer une clé valide d’API Google Maps

en: Google reCAPTCHA API could not be loaded.
fr_FR: L’API Google ReCAPTCHA n’a pu être chargée.

en: Google reCAPTCHA API could not be loaded. We are not able to verify keys. Check your internet connection and try again.
fr_FR: L’API Google ReCAPTCHA n’a pu être chargée. Impossible de vérifier les clés. Vérifiez votre connexion et réessayez.

en: Google reCaptcha Settings:
fr_FR: Réglages reCAPTCHA :

en: Google recently changed the way their map service works. New pages which want to use Google Maps need to register an API key for their website. Older pages should work fine without this API key. If the google map elements of this theme do not work properly you need to register a new API key.
fr_FR: Google a récemment modifié la façon dont son service de cartes fonctionne. Les nouvelles pages souhaitant utiliser Google Maps doivent enregistrer une clé API pour leur site Web. Les pages plus anciennes devraient fonctionner correctement sans cette clé API. Si les éléments Google Map de ce thème ne fonctionnent pas correctement, vous devez enregistrer une nouvelle clé API.

en: Gradient Color
fr_FR: Couleur de dégradé

en: Gradient Color 1
fr_FR: Couleur de dégradé 1

en: Gradient Color 2
fr_FR: Couleur de dégradé 2

en: Gradient Color 3
fr_FR: Couleur de dégradé 3

en: Gradient background
fr_FR: Dégradé d’arrière plan

en: Gradient colors
fr_FR: Couleurs de dégradé

en: Grayscale
fr_FR: Echelle des gris

en: Grayscale Animation On Hover
fr_FR: Animation au survol échelle des gris

en: Grayscale image
fr_FR: Image en nuances de gris

en: Green
fr_FR: Vert

en: Grey
fr_FR: Gris

en: Greyscale
fr_FR: Niveaux de gris

en: Greyscale effect
fr_FR: Effet de niveaux de gris

en: Grid
fr_FR: Grille

en: Grid Borders
fr_FR: Contours de la grille

en: Grid Content goes here
fr_FR: Le contenu de la grille va ici

en: Grid Element Backside/Tooltip Content
fr_FR: Contenu de verso / info-bulle de l’élément de grille

en: Grid Element Front Content
fr_FR: Contenu du recto de l’élément de grille

en: Grid Item Content
fr_FR: Contenu de l’item de grille

en: Grid Item Icon
fr_FR: Icône de l’item de grille

en: Grid Item Sub-Title
fr_FR: Sous-titre de l’item de grille

en: Grid Item Title
fr_FR: Titre de l’item de grille

en: Grid Layout
fr_FR: Disposition en Grille

en: Grid Row
fr_FR: Ligne de grille

en: Grid Row Height
fr_FR: Hauteur de ligne de grille

en: Grid Row Minimum Custom Height In &percnt;
fr_FR: Hauteur minimum personnalisée de ligne de grille en &percnt;

en: Grid Row Minimum Custom Height In px
fr_FR: Hauteur minimum personnalisée de ligne de grille en px

en: Grid Row Minimum Height
fr_FR: Hauteur minimum de ligne de grille

en: Grid Row content hidden. Click here to show it
fr_FR: Contenu de ligne de grille masqué. Cliquez ici pour l’afficher

en: Grid Settings
fr_FR: Réglages de la grille

en: Grid Styling
fr_FR: Styles de la grille

en: Grid Title 1
fr_FR: Titre 1 de la grille

en: Grid Title 2
fr_FR: Titre 2 de la grille

en: Grid Title 3
fr_FR: Titre 3 de la grille

en: Group buttons similar to ALB
fr_FR: Groupe de boutons similaire à ceux de l’éditeur de mise en page avancé

en: Gutenberg Editor
fr_FR: Editeur Gutenberg

en: H1 - Selector: h1 { ... }
fr_FR: H1 - Sélecteur : h1 { ... }

en: H1 Headlines
fr_FR: Titres H1

en: H2 - Selector: h2 { ... }
fr_FR: H2 - Sélecteur : h2 { ... }

en: H2 Headlines
fr_FR: Titres H2

en: H3 - Selector: h3 { ... }
fr_FR: H3 - Sélecteur : h3 { ... }

en: H3 Headlines
fr_FR: Titres H3

en: H4 - Selector: h4 { ... }
fr_FR: H4 - Sélecteur : h4 { ... }

en: H4 Headlines
fr_FR: Titres H4

en: H5 - Selector: h5 { ... }
fr_FR: H5 - Sélecteur : h5 { ... }

en: H5 Headlines
fr_FR: Titres H5

en: H6 - Selector: h6 { ... }
fr_FR: H6 - Sélecteur : h6 { ... }

en: H6 Headlines
fr_FR: Titres H6

en: HTML Markup
fr_FR: Marqueur HTML

en: HTML Tags
fr_FR: Balises HTML

en: HTTP/2 is optimized for using minified files and compression of files is no longer recommended:
fr_FR: HTTP/2 est optimisé pour l’utilisation de fichiers minifiés et la compression des fichiers, elle, n’est plus recommandée :

en: Half distance to horizontal borders (= space-around)
fr_FR: Mi-distance des bords horizontaux (= space-around)

en: Header Account Icon
fr_FR: Icône de compte du Header

en: Header Behavior
fr_FR: Comportement du header

en: Header Custom Height
fr_FR: Hauteur du Header personnalisée

en: Header Layout
fr_FR: Disposition du Header

en: Header Phone Number/Extra Info
fr_FR: Numéro de téléphone/Extra Info dans le Header

en: Header Secondary Menu
fr_FR: Menu Secondaire de Header

en: Header Settings
fr_FR: Réglages du Header

en: Header Shopping Cart Icon
fr_FR: Icône du panier du Header

en: Header Size
fr_FR: Taille du Header

en: Header Social Icons
fr_FR: Icônes sociales du Header

en: Header Style
fr_FR: Style du Header

en: Header Text Link
fr_FR: Lien sur le texte dans le Header

en: Header Title and Breadcrumbs
fr_FR: Titre d’entête et fil d’Ariane

en: Header is invisible and appears once the users scrolls down
fr_FR: Le Header est invisible et apparaît lorsque l’on fait défiler vers le bas

en: Header visibility and transparency
fr_FR: Visibilité et transparence du Header

en: Headercolor
fr_FR: Couleur d’entête

en: Headercolour:
fr_FR: Couleur d’entête :

en: Heading
fr_FR: Titre d’entête

en: Heading Area Color
fr_FR: Couleur de la zone d’entête

en: Heading Color
fr_FR: Couleur d’entête

en: Heading Font
fr_FR: Police Titre

en: Heading Font Size
fr_FR: Taille de police Titre

en: Heading Font Sizes
fr_FR: Tailles de police Titre

en: Heading Row
fr_FR: Ligne d’entête

en: Heading Style
fr_FR: Style d’entête

en: Heading Style Classic (centered, italic)
fr_FR: Style d’entête Classique (centré, italique)

en: Heading Style Classic (left, italic)
fr_FR: Style d’entête Classique (aligné à gauche, italique)

en: Heading Style Classic (right, italic)
fr_FR: Style d’entête Classique (aligné à droite, italique)

en: Heading Style Elegant (centered, optional icon)
fr_FR: Style d’entête Elégant (centré, icône optionnelle)

en: Heading Style Modern (centered)
fr_FR: Style d’entête Moderne (centré)

en: Heading Style Modern (left)
fr_FR: Style d’entête Moderne (gauche)

en: Heading Style Modern (right)
fr_FR: Style d’entête Moderne (droite)

en: Heading Tag
fr_FR: Balise de Titre

en: Heading Tag (Theme Default is &lt;%s&gt;)
fr_FR: Balise de Titre (Theme Default : &lt;%s&gt;)

en: Heading Text
fr_FR: Texte d’entête

en: Heading Text Link
fr_FR: Lien du texte de titre

en: Heading Type
fr_FR: Type d’entête

en: Heading Type Font Size
fr_FR: Taille de police du type d’entête

en: Headings
fr_FR: Entêtes

en: Headline Font Sizes
fr_FR: Tailles de police de slogan

en: Headline Rotator
fr_FR: Slogan rotatif

en: Headline Rotator Item
fr_FR: Elément de Slogan rotatif

en: Headline Text (And Icon) Padding
fr_FR: Padding du texte (et icône) d’entête

en: Height
fr_FR: Hauteur

en: Height:
fr_FR: Hauteur :

en: Hello
fr_FR: Bonjour

en: Here are some interesting links for you! Enjoy your stay :)
fr_FR: Voici quelques liens intéressants pour vous ! Appréciez votre séjour :)

en: Here you can add new Images to the partner/logo element.
fr_FR: Vous pouvez ici ajouter des images à l’élément Partenaire/Logo.

en: Here you can add new Images to the slideshow.
fr_FR: Vous pouvez ici ajouter de nouvelles images au diaporama.

en: Here you can add new audio files to the playlist, remove files or reorder them.
fr_FR: Ici vous pouvez ajouter de nouveaux fichiers audio à la playlists, en effacer ou les réorganiser.

en: Here you can add, remove and edit buttons.
fr_FR: Vous pouvez ici ajouter, modifier et supprimer des boutons.

en: Here you can add, remove and edit the Tabs you want to display.
fr_FR: Vous pouvez ici ajouter, modifier et supprimer les onglets que vous souhaitez afficher.

en: Here you can add, remove and edit the datasets for your chart.
fr_FR: Ici vous pouvez ajouter, retirer et éditer les jeux de données pour votre graphique.

en: Here you can add, remove and edit the form Elements of your contact form.
fr_FR: Vous pouvez ici ajouter, modifier et supprimer des éléments à votre formulaire de contact.

en: Here you can add, remove and edit the items of your icon circle. We recommend between 3 and 12.
fr_FR: Ici vous pouvez ajouter, retirer et éditer des éléments de votre cercle d’icônes. Nous recommandons entre 3 et 12 éléments.

en: Here you can add, remove and edit the items of your item grid.
fr_FR: Vous pouvez ici ajouter, modifier et supprimer les éléments de votre grille d’éléments.

en: Here you can add, remove and edit the items of your item list.
fr_FR: Vous pouvez ici ajouter, modifier et supprimer les items de votre liste.

en: Here you can add, remove and edit the locations, tooltips and appearance for your hotspots.
fr_FR: Ici vous pouvez ajouter, supprimer et modifier les emplacements, info-bulles et apparence de vos hotspots.

en: Here you can add, remove and edit the map locations for your Google Map.
fr_FR: Ici vous pouvez ajouter, supprimer et modifier les emplacements pour votre carte Google Map.

en: Here you can add, remove and edit the marker locations for your map.
fr_FR: Ici vous pouvez ajouter, supprimer et modifier les marqueurs pour votre carte Google Map.

en: Here you can add, remove and edit the metadata you want to display.
fr_FR: Ici vous pouvez ajouter, supprimer et modifier les métadonnées que vous souhaitez afficher.

en: Here you can add, remove and edit the milestones of your timeline.
fr_FR: Vous pouvez ici ajouter, modifier et supprimer les périodes de votre timeline.

en: Here you can add, remove and edit the rotating text
fr_FR: Ici pour pouvez ajouter, supprimer ou éditer le slogan rotatif

en: Here you can add, remove and edit the slides you want to display.
fr_FR: Vous pouvez ici ajouter, modifier et supprimer les diapositives que vous souhaitez afficher.

en: Here you can add, remove and edit the submenu item text
fr_FR: Ici pour pouvez ajouter, supprimer ou éditer le texte de l’élément sous-menu

en: Here you can add, remove and edit the toggles you want to display.
fr_FR: Vous pouvez ici ajouter, modifier et supprimer les panneaux que vous souhaitez afficher.

en: Here you can add, remove and edit the various progress bars.
fr_FR: Vous pouvez ici ajouter, modifier et supprimer les différentes barres de progression.

en: Here you can add, remove and edit your Testimonials.
fr_FR: Vous pouvez ici ajouter, modifier et supprimer vos témoignages.

en: Here you can choose how to sort the products. Default setting can be set at Dashboard -&gt; Appearance -&gt; Customize -&gt; WooCommerce -&gt; Product Catalog -&gt; Default Product Sorting
fr_FR: Ici vous pouvez choisir comment trier les produits. Réglage par défaut disponible dans -&gt; Apparence -&gt; Personnaliser -&gt; WooCommerce -&gt; Catalogue Produits -&gt; Tri par Défaut Produits

en: Here you can choose the order of the result products. Default setting can be set at Dashboard -&gt; Appearance -&gt; Customize -&gt; WooCommerce -&gt; Product Catalog -&gt; Default Product Sorting
fr_FR: Ici vous pouvez choisir l’ordre des produits. Réglage par défaut disponible dans -&gt; Apparence -&gt; Personnaliser -&gt; WooCommerce -&gt; Catalogue Produits -&gt; Tri par Défaut Produits

en: Here you can choose the width of your content and sidebar. First Number indicates the content width, second number indicates sidebar width.
fr_FR: Ici, vous pouvez choisir la largeur de votre contenu et de la barre latérale. Le premier chiffre indique la largeur du contenu, le second indique la largeur de la barre latérale.

en: Here you can disable WordPress default scripts and styles that are not necessary for most websites
fr_FR: Ici vous pouvez désactiver des scripts et styles par défaut de WordPress qui ne sont pas nécessaires pour la plupart des sites Web

en: Here you can disable theme features that are not used by every website
fr_FR: Ici, vous pouvez désactiver les fonctionnalités de thème qui ne sont pas utilisées par tous les sites Web

en: Here you can enter the combined width of content and sidebar
fr_FR: Ici vous pouvez entrer la largeur combinée du contenu et de la barre latérale

en: Here you can select a number of different elements and change their default styling
fr_FR: Ici, vous pouvez sélectionner un certain nombre de différents éléments et changer leur style par défaut

en: Here you can select how the masonry should behave and handle all entries and the feature images of those entries
fr_FR: Ici vous pouvez choisir la façon dont le rendu masonry doit se comporter et gérer toutes les entrées et les images de mise en avant de celles-ci

en: Here you can select how the masonry should behave and handle the images
fr_FR: Ici vous pouvez choisir la façon dont le rendu masonry doit se comporter et traiter les images

en: Here you can select how to display the testimonials. You can either create a testimonial slider or a testimonial grid with multiple columns
fr_FR: Vous pouvez ici choisir le type d’affichage des témoignages. Vous pouvez créer un Slider ou une Grille de témoignages à plusieurs colonnes

en: Here you can select how to sort the playlist when rendering to the player on each pageload.
fr_FR: Ici, vous pouvez sélectionner la façon de trier la playlist lors du rendu du Player à chaque chargement de page.

en: Here you can select the general appearance of the player
fr_FR: Vous pouvez choisir ici l’apparence générale du Player

en: Here you can select to show or hide the artists name in the playlist
fr_FR: Ici vous pouvez choisir de montrer ou masquer le nom d’artiste dans la playlist

en: Here you can select to show or hide the media icon in the playlist. This icon can be set in the media gallery for each element as the featured image. WP will use a default icon on upload, if none is set.
fr_FR: Ici, vous pouvez sélectionner d’afficher ou masquer l’icône média dans la liste de lecture. Cette icône peut être définie dans la médiathèque pour chaque élément en tant qu’image de mise en avant. WP utilisera une icône par défaut au téléchargement, si aucune n’est définie.

en: Here you can select to show or hide the tracklist
fr_FR: Ici vous pouvez choisir de montrer ou masquer la Tracklist

en: Here you can select to show or hide the tracknumbers next to entries in the playlist
fr_FR: Ici vous pouvez choisir de montrer ou masquer les numéros de piste des entrées de la playlist

en: Here you can set options that affect your single blog post layout
fr_FR: Ici, vous pouvez définir des options qui touchent à la mise en page des articles du blog

en: Here you can set the background color of your Dropcap
fr_FR: Ici vous pouvez définir la couleur de fond de votre Lettrine

en: Here you can set the color of the icon. Enter no value if you want to use the standard font color.
fr_FR: Vous pouvez ici indiquer la couleur de l’icône. Laisser vide pour utiliser la couleur par défaut.

en: Here you can set the style of the icon. Either display it inline as part of some text or let it stand alone with border and optional caption
fr_FR: Ici vous pouvez définir le style de l’icône. Soit en ligne avec du texte, soit la laisser seule avec bordure et légende additionnelle

en: Here you can set the styling and size of the HR element
fr_FR: Vous pouvez ici indiquer le style et la taille de l’élément HR

en: Here you find information about the %s.
fr_FR: Ici + d’infos à propos %s.

en: Hexagon
fr_FR: Hexagone

en: Hidden
fr_FR: Caché

en: Hidden, no user interaction
fr_FR: Masqué, aucune interaction utilisateur

en: Hide
fr_FR: Cacher

en: Hide Advanced Layout Builder Developer Options
fr_FR: Masquer les options pour développeur du constructeur de mise en page avancé

en: Hide Form Labels
fr_FR: Masquer les Labels de formulaire

en: Hide Header on this page
fr_FR: Masquer l’entête sur cette page

en: Hide Mobile Menu Submenu Items
fr_FR: Cacher les Items du Sous-menu sur Mobile

en: Hide Preview
fr_FR: Masquer la prévisualisation

en: Hide Video Controls
fr_FR: Masquer les contrôles vidéo

en: Hide Video On Mobile Devices?
fr_FR: Masquer la vidéo sur appareils mobiles ?

en: Hide artists name
fr_FR: Masquer les noms d’artiste

en: Hide badge and string completely on every page
fr_FR: Masquer insigne et chaine de caractère sur toutes les pages

en: Hide both
fr_FR: Masquer les deux

en: Hide cookie message bar on following page loads and refuse cookies if not allowed - aviaPrivacyEssentialCookiesEnabled must be set
fr_FR: Masquer la barre de message des cookies au chargements de page suivants et refuser les cookies si non autorisés - l’AviaPrivacyEssentialCookiesEnabled doit être activé

en: Hide empty Cells
fr_FR: Masquer les cellules vides

en: Hide featured products
fr_FR: Masquer les produits mis en avant

en: Hide hidden products
fr_FR: Cacher les produits cachés

en: Hide locked options
fr_FR: Masquer les options verrouillées

en: Hide locked options for all users
fr_FR: Masquer les options verrouillées pour tous les utilisateurs

en: Hide locked options for non admins
fr_FR: Masquer les options verrouillées pour les non admin

en: Hide meta data
fr_FR: Cacher les métadonnées

en: Hide notice
fr_FR: Masquer la notification

en: Hide notification only
fr_FR: Masquer uniquement les notifications

en: Hide on large screens (wider than 990px - eg: Desktop)
fr_FR: Masquer sur les grands écrans (plus large que 990px-EG: Desktop)

en: Hide on medium sized screens (between 768px and 989px - eg: Tablet Landscape)
fr_FR: Masquer sur les écrans de taille moyenne (entre 768px et 989px-EG: Tablette Paysage)

en: Hide on mobile devices
fr_FR: Masquer sur les mobiles

en: Hide on mouse hover
fr_FR: Masquer au survol de la souris

en: Hide on screens smaller than 767px
fr_FR: Masquer sur les écrans plus petits que 767 px

en: Hide on single entry
fr_FR: Masquer sur les articles seuls

en: Hide on small screens (between 480px and 767px - eg: Tablet Portrait)
fr_FR: Masquer sur les petits écrans (entre 480px et 767px-par exemple: Tablette Portrait)

en: Hide on very small screens (smaller than 479px - eg: Smartphone Portrait)
fr_FR: Masquer sur les écrans très petits (plus petit que 479px-EG: Smartphone Portrait)

en: Hide post type titles
fr_FR: Masquer les titres des Post Types

en: Hide preview image or icon
fr_FR: Masquer l’image ou icône de prévisualisation

en: Hide products out of stock
fr_FR: Masquer les produits en rupture de stock

en: Hide sidebar on smartphones
fr_FR: Cacher la barre latérale sur les smartphones

en: Hide the default language flags
fr_FR: Masquer le drapeau de la langue par défaut

en: Hide tracklist
fr_FR: Masquer la Tracklist

en: Hide tracknumbers
fr_FR: Masquer les numéros de piste

en: Hiding this text on large screens by default is currently not supported and will be ignored.
fr_FR: Masquer ce texte par défaut sur grands écrans n’est plus supporté et sera ignoré.

en: Hiding this text on large screens is currently not supported and will be ignored.
fr_FR: Masquer ce texte sur grands écrans n’est plus supporté et sera ignoré.

en: Hierarchical Custom Elements
fr_FR: Eléments personnalisés hiérarchiques

en: Hierarchy Indentation
fr_FR: Indentation de Hiérarchie

en: High Portrait
fr_FR: Portrait Haut

en: Highlight
fr_FR: Mettre en évidence

en: Highlight - Column Scaling
fr_FR: Mettre en évidence - Echelle de colonne

en: Highlight Color
fr_FR: Couleur de surbrillance

en: Highlight Column
fr_FR: Mettre en évidence la Colonne

en: Highlight Grid
fr_FR: Mettre en évidence la Grille

en: Highlight Grid Settings
fr_FR: Réglages de mise en évidence de Grille

en: Highlight Hashtag
fr_FR: Mettre en évidence Hashtag

en: Highlight Hashtag:
fr_FR: Mettre en évidence Hashtag :

en: Highlight Offset
fr_FR: Décalage de mise en évidence

en: Highlight Offset:
fr_FR: Décalage de mise en évidence :

en: Highlight Pattern
fr_FR: Motif de mise en évidence

en: Highlight Pattern:
fr_FR: Motif de mise en évidence :

en: Highlight posts with these hashtags, separate multiple hashtags with commas.
fr_FR: Mettre en avant les articles avec ces hashtags, séparer les multiples hashtags avec des virgules.

en: Highlight this column by making it slightly bigger
fr_FR: Mettre en évidence cette colonne en l’affichant légèrement plus gros

en: Highlight title bar of open toggles
fr_FR: Mettre en évidence la barre de titre des panneaux ouverts

en: Home
fr_FR: Accueil

en: Horizontal
fr_FR: Horizontale

en: Horizontal Gallery
fr_FR: Galerie horizontale

en: Horizontal Ruler Styling
fr_FR: Style de la règle horizontale

en: Horizontal buttons
fr_FR: Boutons horizontaux

en: Hotspot Color
fr_FR: Couleur du Hotspot

en: Hotspot Link
fr_FR: Lien sur Hotspot

en: Hotspot Styling
fr_FR: Style de Hotspot

en: Hotspot on mobile devices
fr_FR: Hotspot sur ​​les appareils mobiles

en: Hour
fr_FR: Heure

en: Hours
fr_FR: Heures

en: Hover Effect
fr_FR: Effet de survol

en: Hover Text
fr_FR: Texte au survol

en: Hover Toggle Appearance
fr_FR: Apparence de panneau au survol

en: Hover effect on <strong>Overview Pages</strong>
fr_FR: Effet de survol sur <strong>Pages de prévisualisation</strong>

en: How big should the marker image be displayed in height and width.
fr_FR: A quelle grosseur l’image marqueur doit-elle être affichée en hauteur et largeur.

en: How do you want to display the active image
fr_FR: Comment voulez-vous afficher l’image active

en: How do you want to display the menu on mobile devices
fr_FR: Comment voulez-vous afficher le menu sur les appareils mobiles

en: How many Thumbnails should be displayed beside each other
fr_FR: Combien de miniatures doivent-elles être affichées côte à côte

en: How many columns do you want to display
fr_FR: Nombre de colonnes à afficher

en: How many columns do you want to display?
fr_FR: Combien de colonnes souhaitez-vous afficher ?

en: How many columns do you want to use.
fr_FR: Combien de colonnes souhaitez-vous utiliser.

en: How many columns should be displayed in your footer
fr_FR: Combien de colonnes doivent-elles être affichées dans votre pied de page

en: How many columns should be displayed?
fr_FR: Combien de colonnes doivent-elles être affichées ?

en: How many days until the cookie expires and the message is displayed again? The cookie expires automatically if either the title, text or message color is changed.
fr_FR: Combien de jours jusqu’à ce que le cookie expire et que le message s’affiche à nouveau ? Le cookie expire automatiquement si la couleur du titre, du texte ou du message est modifiée.

en: How many entries do you want to display:
fr_FR: Combien souhaitez vous afficher de publications :

en: How many entries should be displayed?
fr_FR: Combien de publications doivent être affichées ?

en: How many images should be displayed per page?
fr_FR: Combien d’images doivent-elles être affichées par page ?

en: How many items should be displayed per page?
fr_FR: Combien d’items doivent-ils être affichés par page ?

en: How many items should be displayed?
fr_FR: Combien d’items doivent-ils être affichés ?

en: How many results should be loaded via AJAX
fr_FR: Combien de résultats doivent-ils être chargés via AJAX

en: How many slide columns should be displayed?
fr_FR: Combien de colonnes de diapositive doivent être affichées ?

en: How much should the highlighted column be increased in size?
fr_FR: De combien la colonne mise en avant doit-elle augmenter en taille ?

en: How much whitespace do you need? Enter a pixel value. Positive value will increase the whitespace, negative value will reduce it. eg: '50', '-25', '200'
fr_FR: De combien d’espace avez-vous besoin ? Entrez une valeur en pixel. Une valeur positive augmentera l’espace, une valeur négative le réduira. par exemple : ’50 ’, ’ -25 ’, ’200’

en: How often a post is highlighted - eg. every 6th post.
fr_FR: Combien de fois un article est-il mis en avant - ex. tous les 6 articles.

en: How often a post is highlighted - eg. every 6th post. Any number.
fr_FR: Combien de fois un article est-il mis en avant - ex. tous les 6 articles. Chiffre quelconque.

en: How to display the search results?
fr_FR: Comment afficher les résultats de recherche ?

en: How we use cookies
fr_FR: Comment nous utilisons les cookies

en: Http Security Level For Checking Readability Of Merged Files
fr_FR: Niveau de sécurité Http pour vérifier la lisibilité des fichier fusionnés

en: Huge Padding
fr_FR: Padding énorme

en: Huge Padding (130px 130px)
fr_FR: Padding énorme (130px 130px)

en: Huge Padding (130px)
fr_FR: Énorme Padding (130px)

en: Hybrid
fr_FR: Hybride

en: I agree to the terms and conditions laid out in the [av_privacy_link]Privacy Policy[/av_privacy_link]
fr_FR: J’accepte les conditions générales exposées dans les [av_privacy_link]mentions légales[/av_privacy_link]

en: Icon
fr_FR: Icône

en: Icon Anchor Left
fr_FR: Left icône d’ancre

en: Icon Anchor Top
fr_FR: Top icône d’ancre

en: Icon Background Color
fr_FR: Couleur d’arrière-plan d’icône

en: Icon Background Color On Hover
fr_FR: Couleur d’arrière-plan d’icône au survol

en: Icon Border Color
fr_FR: Couleur de bordure d’icône

en: Icon Border Color On Hover
fr_FR: Couleur de bordure d’icône au survol

en: Icon Bottom Padding
fr_FR: Padding inférieur d’icône

en: Icon Box
fr_FR: Boîte avec icône

en: Icon Caption
fr_FR: Légende de l’icône

en: Icon Circles
fr_FR: Cercles d’icônes

en: Icon Circles Item
fr_FR: Élément de cercles d’icônes

en: Icon Color
fr_FR: Couleur de l’icône

en: Icon Color On Hover
fr_FR: Couleur d’icône au survol

en: Icon Colors
fr_FR: Couleurs d’icône

en: Icon Display
fr_FR: Affichage Icône

en: Icon Font Color
fr_FR: Couleur de l’icône

en: Icon Font Size
fr_FR: Taille de police d’icône

en: Icon Font Sizes
fr_FR: Tailles de police d’icône

en: Icon Grid
fr_FR: Grille d’icônes

en: Icon Grid Item
fr_FR: Elément de grille d’icônes

en: Icon Link
fr_FR: Lien de l’icône

en: Icon List
fr_FR: Liste d’icônes

en: Icon List Item
fr_FR: Elément de liste d’icônes

en: Icon Position
fr_FR: Position de l’icône

en: Icon Size
fr_FR: Taille de l’icône

en: Icon Style
fr_FR: Style de l’icône

en: Icon Visibility
fr_FR: Visibilité de l’icône

en: Icon Width
fr_FR: Largeur d’icône

en: Icon background
fr_FR: Arrière plan d’icône

en: Icon display
fr_FR: Affichage icône

en: Icon only
fr_FR: Icône unique

en: Icon simple
fr_FR: Simple icône

en: Icon/Flipbox Grid
fr_FR: Grille d’icône/Flip Box

en: Icon:
fr_FR: Icône :

en: IconBox Icon
fr_FR: Icône Boite avec icône

en: IconBox Styling
fr_FR: Style de boîte avec icône

en: IconBox Title
fr_FR: Titre de boîte avec icône

en: Iconfonts
fr_FR: Police d’icônes

en: Icons Background Color
fr_FR: Couleur d’arrière-plan des icônes

en: Icons Background Color On Hover
fr_FR: Couleur d’arrière-plan des icônes au survol

en: Icons Color
fr_FR: Couleur des icônes

en: Icons Color On Hover
fr_FR: Couleur des icônes au survol

en: If a column is larger than its content, were do you want to align the content vertically?
fr_FR: Si une colonne est plus grande que son contenu, où souhaitez-vous aligner le contenu verticalement ?

en: If a page is selected and this option is deactivated, the selected page will show a message in the page list, that this option is inactive, so that editors are reminded that it is a &quot;special&quot; page and making changes might break intended site layout when reactivated.
fr_FR: Si une page est sélectionnée et que cette option es désactivée, la page en question affichera un message dans la liste des pages, comme quoi cette option est inactive, il est donc rappelé aux éditeurs qu’il s’agit d’une page &quot;speciale&quot; et qu’effectuer des modifications pourrait provoquer des problèmes de mise en page lors de sa réactivation.

en: If a value is left empty or set to default then it will not be changed from the value defined in your CSS files
fr_FR: Si une valeur est laissée vide ou réglée par défaut, alors elle ne sera pas modifiée depuis la valeur définie dans vos fichiers CSS

en: If checkbox below is selected, option settings are used for all languages and also copied (!!!) to all languages. Deselecting will stop this behaviour and options can then be set for each language separately.
fr_FR: Si la case ci-dessous est cochée, les réglages optionnels sont utilisés dans toutes les langues mais également copiés (!!!) dans toutes les langues. En la décochant cela annulera ce comportement et les options pourront être réglées séparément pour chaque langue.

en: If checked all entries that got a feature image will show it
fr_FR: Si coché, toutes les publications ayant une image de mise en avant la montreront

en: If checked allows you to set a custom top and bottom margin. Otherwise the margin is calculated by the theme based on surrounding elements
fr_FR: Si coché, vous permet de définir une marges haute et/ou basse personnalisée. Sans quoi la marge est calculée par le thème sur la base des éléments environnants

en: If checked and you have selected more than one taxonomy above, a tab will be displayed for each of them. Will be ignored when using Pagination.
fr_FR: Si coché et si vous avez sélectionné plus d’une taxonomie ci-dessus, un onglet sera affiché pour chaque élément. Non pris en compte en cas d’utilisation de pagination.

en: If checked author of this entry will be shown
fr_FR: Si coché, l’auteur de cette publication sera affiché

en: If checked categories of this entry will be shown
fr_FR: Si coché, les catégories de cette publication seront affichées

en: If checked tags of this entry will be shown
fr_FR: Si coché les étiquettes de cette publication seront affichées

en: If checked the caption will be placed on top of the slider. Please be aware that all slideshow link settings and other captions will be ignored then
fr_FR: Si coché la légende sera placée au-dessus du Slider. Notez bien que tous les paramètres de liens et autres légendes seront alors ignorés

en: If checked the caption will be placed on top of the slider. Please note that slideshow link settings and other captions will be ignored, and player controls will not be accessible when this option is enabled.
fr_FR: Si coché la légende sera placée en haut du diaporama. Merci de prendre en compte que les paramètres de liens et les autres légendes seront ignorés, les éléments de contrôle du lecteur ne seront également plus accessibles si cette option est activée.

en: If checked the elements in your header will always be placed at the browser window edge, instead of matching the content width
fr_FR: Si coché les éléments de votre entête seront toujours placés au bord de la fenêtre du navigateur, au lieu de correspondre à la largeur de contenu

en: If checked the first entry will stand out with big image
fr_FR: Si coché la première publication se démarquera avec une grande image

en: If checked the header will stick to the top of your site if user scrolls down (ignored on smartphones)
fr_FR: Si coché l’entête va coller au sommet de votre site si l’utilisateur scrolle vers le bas (ignoré sur smartphones)

en: If checked the menu will stick at the top of the page once it touches it. This option is ignored when burger menu icon is shown.
fr_FR: Si coché, le menu restera collé en haut de page une fois qu’il l’aura atteint. Cette option est ignorée en cas d’utilisation de l’icône de menu ’Burger’.

en: If checked the small top bar above the header with social icons, secondary menu and extra information will no longer stick to the top
fr_FR: Si coché, la petite barre supérieure au-dessus de l’entête avec des icônes sociales, un menu secondaire et des informations supplémentaires ne sera plus collée au haut de page

en: If checked the sticky header will shrink once the user scrolls down (ignored on smartphones + tablets)
fr_FR: Si coché l’entête collante va diminuer quand l’utilisateur scrolle vers le bas (ignoré sur smartphones + tablettes)

en: If checked you can enter a heading title with a link for this element
fr_FR: Si coché, vous pouvez entrer un titre avec un lien pour cet élément

en: If enabled a search Icon will be appended to the main menu that allows the users to perform an &quot;AJAX&quot; Search.<br>Available only when General Layout > Logo And Main Menu > Top Header option is selected.
fr_FR: Si activé une icône de recherche sera accolée au menu principal ce qui permet à l’utilisateur d’effectuer une recherche &quot;AJAX&quot;. Disponible uniquement avec les paramètres Mise en page générale > Logo et Menu Principal > Option Header Supérieur est sélectionné.

en: If enabled the size of your website will adapt and change the layout to fit smaller screens, like tablets or mobile phones
fr_FR: Si activé, la taille de votre site va s’adapter et modifier sa mise en page pour les petits écrans, comme les tablettes ou les smartphones

en: If left empty 16:9 will be used
fr_FR: Si laissé vide le format 16:9 sera utilisé

en: If left empty no auto-response will be sent.
fr_FR: Si vide, aucune réponse automatique ne sera envoyée.

en: If none of this helps: deactivate all plugins and then check if the API works by using the button above. If thats the case then one of your plugins is interfering.
fr_FR: Si rien de tout cela ne vous aide : désactivez tous les plugins et testez si l’API fonctionne en utilisant le bouton ci-dessus. Si c’est le cas alors un de vos plugins interfère.

en: If none of this helps: deactivate all plugins and then check if the API works by using the button above. If thats the case then one of your plugins is interfering.
fr_FR: Si rien de tout cela ne vous aide : désactivez tous les plugins et testez si l’API fonctionne en utilisant le bouton ci-dessus. Si c’est le cas alors un de vos plugins interfère.

en: If provided, the image will link to this URL
fr_FR: Si fournie, l’image renverra vers cette URL

en: If the window width exceeds the maximum content width, where do you want to place your content
fr_FR: Si la largeur de la fenêtre dépasse la largeur maximale du contenu, où voulez-vous placer votre contenu

en: If this entry is displayed in a portfolio grid, it will use the grids link settings (open either in lightbox, or open link url). You may overwrite this setting here
fr_FR: Si cette publication est affichée dans une grille de portfolio, elle utilisera les paramètres de liens de grilles (ouvrir soit dans une Lightbox, soit ouvrir l’URL du lien). Vous pouvez modifier cette option ici

en: If you add a link to a video that video will open in a lightbox
fr_FR: Si vous ajoutez un lien vers une vidéo elle sera affichée dans la lightbox

en: If you added Social Profile Links at %s Theme Options -&gt; Social Profiles %s the theme allows you to display these profile links at the bottom of your blog posts.
fr_FR: Si vous avez ajouté des liens de profils sociaux au niveau de l’onglet %s Options du thème - &gt; Profils Sociaux %s le thème permet de les afficher en bas de vos articles.

en: If you are NOT in maintenance mode, this page cannot be accessed by the general public in your frontend. Logged in users, who are able to edit this page, can see it for developping purpose.
fr_FR: Si vous n’êtes pas en mode de maintenance, cette page n’est pas accessible au public. Seuls les utilisateurs identifiés sont capable de la voir ou de la modifier.

en: If you are displaying transparent images like pngs you can set a static background image or pattern that will appear behind those pngs.
fr_FR: Si vous affichez des images transparentes (png par exemple), vous pouvez définir une image ou un motif d’arrière-plan statique qui apparaîtra derrière ces images.

en: If you are new to wordpress or have problems creating posts or pages that look like the Theme Demo you can download the demos you like from our server and import dummy posts and pages that will definitely help to understand how those tasks are done.
fr_FR: Si vous êtes nouveau avec Wordpress ou en cas de pb. vous pouvez créer des articles et des pages comme celles de nos démos en les téléchargeant et en important leurs contenus pour vous en inspirer.

en: If you are not happy with the results below please do another search
fr_FR: Si vous n’êtes pas satisfait(e) des résultats ci-dessous, vous pouvez lancer une autre recherche

en: If you are not using a h1 - h6 headline in this textblock it is recommended to select div tag for better accessibility support.
fr_FR: Si vous n’utilisez pas de balises d’entête h1 à h6 dans ce bloc de texte, il est recommandé de choisir une balise div pour un meilleur support à l’accessibilité.

en: If you are using a cache plugin we recommend that you exclude the page containing the contact form from caching.
fr_FR: Si vous utilisez un plugin de cache nous vous recommandons d’exclure la page contenant le formulaire de contact du cache.

en: If you are using a caching plugin, make sure to exclude this page from caching.
fr_FR: Si vous utilisez un plugin de mise en cache, assurez-vous d’exclure cette page de la mise en cache.

en: If you deactivate the iconfont &quot;Entypo Fontello&quot;, all iconfont icons and social icons you have used will be replaced with svg icons on the fly during pageload and the font will not be loaded any longer. Please check the layout. We recommend to replace the icons with svg icons before doing this.
fr_FR: Si vous désactivez la police d’icônes &quot;Entypo Fontello&quot;, toutes les icônes issues de cette police et les icônes sociales que vous aviez utilisées seront remplacées par des icônes svg au fur et à mesure du pré chargement des pages, et la police ne sera plus chargée. Merci de contrôler la mise en page. Nous recommandons le remplacement des icônes avec leur équivalent svg avant de le faire.

en: If you disable lazy loading here this will override any specific element settings of ALB elements. It might not work for 3rd party plugins not using the WP API correctly.
fr_FR: Si vous désactivez le lazy loading ici, cela sera prioritaire sur toute option spécifique de l’éditeur de mise en page avancé. Cela peut ne pas marcher sur des plugins tiers n’utilisant pas l’API WP correctement.

en: If you do not want that we track your visit to our site you can disable tracking in your browser here:
fr_FR: Si vous ne souhaitez pas que votre visite soit pistée sur notre site vous pouvez bloquer ce pistage dans votre navigateur ici :

en: If you do not want to use this plugin, you can deactivate it or remove it permanently from the theme directory - in that case you can delete all plugin data permanently or keep it for later reuse. The plugin files will be automatically removed on every update.
fr_FR: Si vous ne voulez pas utiliser ce plugin, vous pouvez le désactiver ou le supprimer définitivement du répertoire du thème - dans ce cas, vous pouvez supprimer toutes les données du plugin définitivement ou les garder pour une réutilisation ultérieure. Les fichiers du plugin seront automatiquement supprimés lors de chaque mise à jour.

en: If you edit a locked value of a custom element, it will automatically change for all elements on your site.
fr_FR: Si vous modifiez une valeur verrouillée d’un élément personnalisé, cela changera automatiquement tous ces éléments sur votre site.

en: If you ever change the fields in your list please re-validate your API key to update the list data presented here.
fr_FR: Si jamais vous changez les champs dans votre liste, merci de revalider votre clé API pour mettre à jour les données de listées ici.

en: If you ever change your API key or the URL restrictions of the key please verify the key here again, to test if it works properly
fr_FR: Si jamais vous changez votre clef d’API ou les restrictions d’URL de celle-ci, veuillez revérifier la clef ici à nouveau, pour contrôler si elle fonctionne correctement

en: If you ever edit the restrictions of your personal token please re-validate it again to test if it works properly
fr_FR: Si jamais vous modifiez les restriction de votre jeton privé, merci de le revalider ici à nouveau pour en vérifier le fonctionnement

en: If you have selected to display your portfolio grid as an 'Ajax Portfolio' please choose preview images here and write some preview text. Once the user clicks on the portfolio item a preview element with those images and info will open.
fr_FR: Si vous avez choisi d’afficher votre grille de portfolio en tant que ’portfolio Ajax’, veuillez choisir les images d’aperçu ici et écrire un texte d’aperçu. Lorsque l’utilisateur clique sur l’élément de portfolio, un élément de prévisualisation avec ces images et informations s’ouvriront.

en: If you move another column into first position you will need to re-apply these settings.
fr_FR: Si vous déplacez une autre colonne en première position, vous devrez réappliquer ces paramètres.

en: If you place your mouse above the insert button a short info tooltip will appear
fr_FR: Si vous déplacez le pointeur de votre souris sur le bouton inséré, une info-bulle apparaîtra

en: If you put it inside a color section or column it will only take up the available space
fr_FR: Si vous mettez ceci à l’intérieur d’une section de couleur ou d’une colonne, ceci prendra l’espace disponible

en: If you use the restriction setting on Google try to remove that, wait a few minutes for google to apply your changes and then check again if the key works here. If it does, you probably have a syntax error in your referrer url
fr_FR: Si vous utilisez des réglages restrictifs sur Google essayez de les retirer, attendez quelques minutes que Google applique vos changements puis revérifiez si la clé fonctionne ici. Si c’est le cas, vous avez probablement une erreur de syntaxe dans votre url référente

en: If you use the restriction setting on Google try to remove that, wait a few minutes for google to apply your changes and then check again if the keys work here. If it does, you probably have a syntax error in your referrer url
fr_FR: Si vous utilisez des réglages restrictifs sur Google essayez de les retirer, attendez quelques minutes que Google applique vos changements puis revérifiez si vos clés fonctionnent ici. Si c’est le cas, vous avez probablement une erreur de syntaxe dans votre url référente

en: If you want to allow your visitors to opt out of essential cookies and hide the message bar when returning to your site you need to add the following 2 shortcodes to your content:
fr_FR: Si vous souhaitez autoriser vos visiteur à refuser les cookies essentiels et masquer la barre de message à leur retour sur votre site, vous devez ajouter les 2 Shortcodes suivants à votre contenu :

en: If you want to change the default behaviour you can display a select box by adding to functions.php:
fr_FR: Si vous souhaitez changer le comportement par défaut vous pouvez afficher un champ select au fichier functions.php :

en: If you want to disable sidebars you can do so in the
fr_FR: Si vous souhaitez désactiver les barres latérales vous pouvez le faire dans le

en: If you want to get update notifications for your theme and if you want to be able to update your theme from your WordPress backend you need to enter your Envato Private Token below.
fr_FR: Si vous souhaitez être notifié(e) des mises à jour de votre thème et pouvoir les appliquer depuis l’interface d’administration de Wordpress vous devez entrer votre jeton privé Envato ci-dessous.

en: If you want to offer your visitors the option to stop being tracked you can place the shortcode [av_privacy_google_tracking] somewhere on your site.
fr_FR: Si vous souhaitez offrir à vos visiteur l’option de ne pas être trackés vous pouvez placer le Shortcode [av_privacy_google_tracking] quelque part sur votre site.

en: If you want to update theme with WP_CLI (or e.g. have problems with our update function) you may download the official %sEnvato Market Plugin%s to manage the updates. Follow the steps there to download and activate the plugin.
fr_FR: Si vous souhaitez mettre à jour le thème avec WP_CLI (ou par ex. vous avez un pb. avec la fonction de mise à jour) vous devez télécharger le plugin officiel %sEnvato Market Plugin%s pour gérer ces mises à jours. Suivez ici les étapes pour télécharger et activer le plugin.

en: If you want to use this plugin again later, select &quot;Activate&quot;, save the options and reinstall the theme
fr_FR: Si vous voulez réutiliser ce plugin à nouveau plus tard, sélectionnez &amp;quot;Activer&amp;quot;, enregistrez les options et réinstallez le thème

en: Ignore filters
fr_FR: Ignorer les filtres

en: Illegal call to import Layout Builder Template file.
fr_FR: Appel illicite d’import de fichier de modèle d’éditeur de mise en page.

en: Illegal call to import settings file.
fr_FR: Appel illicite d’import de fichier de réglages.

en: Illegal file was imported. No templates were added.
fr_FR: Un fichier illicite à été importé. Aucun modèle d’ajouté.

en: Illegal request.
fr_FR: Requête illicite.

en: Illegal shortcode.
fr_FR: Shortcode illicite.

en: Image Alignment
fr_FR: Alignement de l’image

en: Image Animation
fr_FR: Animation image

en: Image Border
fr_FR: Bordure image

en: Image Box Shadow
fr_FR: Effet Box Shadow image

en: Image Caption
fr_FR: Légende de l’image

en: Image Copyright
fr_FR: Copyright image

en: Image Copyright Info
fr_FR: Infos de Copyright image

en: Image Fade in Animation
fr_FR: Animation de fondu d’image

en: Image Hover Effect
fr_FR: Effet de survol image

en: Image Link
fr_FR: Lien image

en: Image Link?
fr_FR: Lien sur l’image ?

en: Image List
fr_FR: Liste d’images

en: Image Number
fr_FR: Numéro d’image

en: Image Optimization
fr_FR: Optimisation d’image

en: Image Padding
fr_FR: Padding image

en: Image Position
fr_FR: Position d’image

en: Image Resolution
fr_FR: Résolution d’image

en: Image Resolution:
fr_FR: Résolution d’image :

en: Image Scale End Size
fr_FR: Taille finale d’échelle d’image

en: Image Scale Starting Size
fr_FR: Taille de départ d’échelle d’image

en: Image Size
fr_FR: Taille d’Image

en: Image Size Behaviour
fr_FR: Comportement de la taille image

en: Image Slide
fr_FR: Diapositive Image

en: Image Styling
fr_FR: Style de l’image

en: Image Thumbnails Info
fr_FR: Info de vignettes image

en: Image URL 2: (125px * 125px):
fr_FR: URL image 2 : (125px * 125px) :

en: Image URL:
fr_FR: URL image :

en: Image based Slider
fr_FR: Slider avec Images

en: Image caption (or image title if empty)
fr_FR: Légende de l’image (ou titre de l’image si vide)

en: Image description (or image title if empty)
fr_FR: Description de l’image (ou titre de l’image si vide)

en: Image overlay
fr_FR: Superposition d’image

en: Image stretches to fill the available space
fr_FR: Image s’étire pour remplir l’espace disponible

en: Image title
fr_FR: Titre d’image

en: Image with Hotspots
fr_FR: Image avec Hotspots

en: Image with Hotspots - Click to insert image and hotspots
fr_FR: Image avec Hotspots - Cliquer pour insérer une image et des hotspots

en: Images aspect ratio: %d : %d
fr_FR: Ratio de dimensions d’images : %d : %d

en: Images keeping original aspect ratio
fr_FR: Images conservant leur ratio d’aspect original

en: Import Layout Builder Templates File
fr_FR: Importer un fichier de l’éditeur de mise en page avancée

en: Import Parent Theme Settings
fr_FR: Importer les paramètres du thème parent

en: Import Settings From Your Parent Theme
fr_FR: Importer les réglages depuis votre thème parent

en: Import Theme Settings File
fr_FR: Importer le fichier de paramètres du thème

en: Import dummy data
fr_FR: Importer les données

en: Import for demo %s didn't work! <br/> You might want to try reloading the page and then try again.
fr_FR: L’import pour la demo %s ne marche pas ! Essayez à nouveau après avoir rechargé la page.

en: Import started
fr_FR: Import initié

en: Import started.
fr_FR: Import initié.

en: Import: 'Coming Soon' Demo
fr_FR: Importer : démo Coming Soon

en: Import: 'Landing Page' Demo
fr_FR: Importer : démo Landing Page

en: Import: Agency - Enfold Parallax Demo
fr_FR: Import : Agency - Enfold Parallax Demo

en: Import: App Demo
fr_FR: Importer : démo App

en: Import: Band Demo
fr_FR: Importer : démo Band

en: Import: Church Demo
fr_FR: Importer : démo Church

en: Import: Construction Demo
fr_FR: Importer : démo Construction

en: Import: Consulting Demo
fr_FR: Importer : démo Consulting

en: Import: Creative Studio Demo
fr_FR: Importer : démo Creative Studio

en: Import: DJ Demo
fr_FR: Importer : démo DJ

en: Import: Dark Photography Demo
fr_FR: Importer : démo Dark Photography

en: Import: Default Demo
fr_FR: Importer : démo par défaut

en: Import: Elegant Portfolio Demo
fr_FR: Importer : démo Elegant Portfolio

en: Import: Enfold 2017
fr_FR: Importer : démo Enfold 2017

en: Import: Freelancer Demo
fr_FR: Importer : démo Freelancer

en: Import: GYM Demo
fr_FR: Importer : démo Gym

en: Import: Gaming Demo
fr_FR: Importer : démo Gaming

en: Import: Health Demo
fr_FR: Importer : démo Health

en: Import: Hotel Demo
fr_FR: Importer : démo Hôtel

en: Import: Knowledgebase Demo
fr_FR: Importer : démo Knowledgebase

en: Import: Law Demo
fr_FR: Importer : démo Law

en: Import: Lifestyle Blog Demo
fr_FR: Importer : démo Lifestyle Blog

en: Import: Medical Demo
fr_FR: Importer : démo Medical

en: Import: Minimal Photography Demo
fr_FR: Importer : démo Minimal Photography

en: Import: Minimal Portfolio Demo
fr_FR: Importer : démo Minimal Portfolio

en: Import: One Page Agency Demo
fr_FR: Importer : démo One Page Agency

en: Import: One Page Portfolio Demo
fr_FR: Importer : démo One Page Portfolio

en: Import: One Page Restaurant Demo
fr_FR: Import : démo One Page Restaurant

en: Import: One Page Wedding Demo
fr_FR: Importer : démo One Page Wedding

en: Import: Photography Portfolio Demo
fr_FR: Importer : démo Photography Portfolio

en: Import: Restaurant Demo
fr_FR: Importer : démo Restaurant

en: Import: Résumé Demo
fr_FR: Importer : démo Résumé

en: Import: Shop Demo
fr_FR: Importer : démo Shop

en: Import: Simple Blog Demo
fr_FR: Importer : démo Simple Blog

en: Import: Small Business - Flat Demo
fr_FR: Importer : démo Small Business - Flat

en: Import: Spa Demo
fr_FR: Importer : démo Spa

en: Import: Startup Business Demo
fr_FR: Importer : démo Startup Business

en: Import: Travel Demo
fr_FR: Importer : démo Travel

en: Import: Visual Artist Demo
fr_FR: Importer : démo Visual Artist

en: Important Info for WPML:
fr_FR: Info importante concernant WPML :

en: Important:
fr_FR: Important :

en: Important: To set padding to 0 you MUST use 0px or 0% (this is a backwards compatibility bug)
fr_FR: Important : pour mettre le padding à zéro vous DEVEZ utiliser 0px ou 0% (ceci est un bug relatif à de la rétrocompatibilité)

en: Importing demo content %s will overwrite your current Theme Option Settings. It is highly recommended to use a clean installation to import a demo to avoid conflict with existing content and break the import. Proceed anyways?
fr_FR: Importer le contenu de la démo %s écrasera vos paramètres actuels de réglages du thème. Il est hautement recommandé d’utiliser une installation propre pour importer une démo pour éviter tout conflit avec des contenus existants pouvant l’interrompre. Procéder quand même ?

en: Importing...
fr_FR: Importation...

en: In case Google reCAPTCHA is deactivated (maybe later) in theme options, Enfold captcha will be used, if you select here to use V2 then V2 will be used for this contact form (even if you selected V3 in theme options). If you selected V3 here and the score fails or you did not selected V3 in theme options then V2 will be used to check if user is a human.
fr_FR: Dans le cas où Google reCAPTCHA serait désactivé (un jour) dans les options du thème, le captcha Enfold serait utilisé. Si vous sélectionnez ici l’utilisation de la V2 alors la V2 sera utilisée pour ce formulaire de contact (même en sélectionnant la V3 dans les options du thème). Si vous sélectionnez ici la V3 et que son score échoue ou si vous n’avez pas choisi la V3 dans les options du thème, alors la V2 sera utilisée pour tester si l’utilisateur est un humain.

en: In case a &quot;Custom Layout&quot; entry is not displayed in dropdown list check that it is published and reload this page to refill selectboxes.
fr_FR: Dans le cas où une &quot;Mise en page personnalisée&quot; ne serait pas affichée dans la liste déroulante vérifiez qu’elle soit publiée et rechargez cette page pour rafraîchir la liste.

en: In case you deal with any EU customers/visitors these options allow you to make your site GDPR compliant.
fr_FR: Au cas où vous traiteriez avec d’éventuels clients/visiteurs de l’UE, ces options vous permettent de rendre votre site conforme au RGPD.

en: In case you do not see a select box - you have to publish pages !!
fr_FR: Dans le cas où vous ne voyez une liste déroulante - vous devez publier des pages !!

en: In case you experience problems this options allows you to skip theme settings and set all Layerslider options individually
fr_FR: Dans le cas ou vous rencontreriez des problèmes ces options vous permettent de ne pas tenir compte des réglages du thème et de définir individuellement les options du Layerslider

en: In case you need additional image sizes you can use a plugin like
fr_FR: Dans le cas ou vous auriez besoin de dimensions supplémentaires d’images, vous pouvez utiliser un plugin comme

en: In order to calculate the correct height and width for the video slide you need to enter a aspect ratio (width:height). usually: 16:9 or 4:3.
fr_FR: Pour calculer la bonne hauteur et largeur de la diapositive vidéo vous devez indiquer un rapport d’aspect (largeur:hauteur). habituellement : 16:9 ou 4:3.

en: In order to increase the speed of your website you can use minified files or activate file merging and compression for your CSS and Javascript files. This will reduce and optimize the amount of code loaded.
fr_FR: Afin d’augmenter la vitesse de votre site Web, vous pouvez activer la fusion ou la compression de fichier pour vos fichiers CSS et JavaScript. Cela permettra de réduire et d’optimiser la quantité des lignes de code chargées.

en: In order to offer your users a better experience you can use the shortcodes listed here in your privacy policy. These shortcodes allow your users to change certain behavior of your website.
fr_FR: Afin d’offrir à vos utilisateurs une meilleure expérience, vous pouvez utiliser les shortcodes répertoriés ici dans votre politique de confidentialité. Ces shortcodes permettent à vos utilisateurs de modifier certains comportements de votre site Web.

en: In order to prevent breaking the layout it is only possible to change the visibility settings for columns once they take up the full screen width, which means only on mobile devices
fr_FR: Afin d’éviter de déformer l’affichage des pages, il n’est possible de modifier les paramètres de visibilité des colonnes qu’une fois qu’elles occuperont l’intégralité de l’écran, ce qui signifie uniquement sur les appareils mobiles

en: Inactive Custom 404 Page
fr_FR: Page 404 personnalisée inactive

en: Inactive Custom Footer Page
fr_FR: Page Footer personnalisé inactive

en: Inactive Maintenance Mode Page
fr_FR: Page de maintenance personnalisée inactive

en: Inactive Slide Tab Font Color
fr_FR: Couleur de police d’onglet inactif

en: Inactive Slide Tab Font Color On Hover
fr_FR: Couleur de police au survol des onglets inactifs

en: Inactive Tab Font Color
fr_FR: Couleur de police d’onglet inactive

en: Inactive Tab Font Color On Hover
fr_FR: Couleur de police au survol des onglets inactifs

en: Inconsistent usage of filter name.
fr_FR: Utilisation incohérente du nom du filtre.

en: Increase Column Size
fr_FR: Augmenter la taille de la colonne

en: Individual height
fr_FR: Hauteur individuelle

en: Individually select position for each column
fr_FR: Sélectionner une position individuelle pour chaque colonne

en: Individually select subitem custom element templates
fr_FR: Sélectionnez individuellement un sous-élément d’élément de modèle personnalisé

en: Individually set all options in Layerslider options
fr_FR: Définir individuellement toutes les options dans les options du Layerslider

en: Infinitely loop
fr_FR: Boucle infinie

en: Info - %s:
fr_FR: Info - %s :

en: Info Bubble Content:
fr_FR: Contenu de l’info-bulle :

en: Info about <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Google reCAPTCHA</a>. You need to create <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">API keys</a> for your site. Also check our <a href="%3$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">documentation.</a>
fr_FR: Infos à propos du <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Google reCAPTCHA</a>. Vous devez créer une <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Clé d’API</a> pour votre site. Consultez également notre <a href="%3$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">documentation.</a>

en: Info displayed above the fake user profiles
fr_FR: Info affichée au dessus des profils de faux utilisateurs

en: Info: If a footer page is selected and no &quot;Page Based Footer&quot; option is selected, the selected page will show a message in the page list, that this option is inactive, so that editors are reminded that it is a &quot;special&quot; page and making changes might break intended site layout when reactivated.
fr_FR: Info : si une page en tant que footer est sélectionnée et qu’aucune option correspondante &quot;Footer basé sur une page&quot; n’est activée, la page en question affichera un message, comme quoi cette option est inactive, donc il est rappelé aux éditeurs de contenus qu’il s’agit d’une page &quot;speciale&quot; et qu’effectuer des modifications peut provoquer des problèmes de mise en page.

en: Information to display when hovering over a photo
fr_FR: Information à afficher au survol d’une photo

en: Initial Active Image
fr_FR: Image Initiale Active

en: Initial Drag Start Point
fr_FR: Point de départ de déplacement

en: Initial Map Position
fr_FR: Position initiale de la carte

en: Initial Open
fr_FR: Ouverture initiale

en: Initial Open Slide
fr_FR: Diapositive ouverte initialement

en: Initial Zoom Level
fr_FR: Niveau de zoom initial

en: Initial setting failed. Sitekey 2 and/or sitekey 3 missing in frontend.
fr_FR: Le réglage initial a échoué. Clé de site 2 ou 3 manquante en partie publique.

en: Inline Block
fr_FR: Inline-block

en: Inner Padding
fr_FR: Padding interne

en: Input Background Color
fr_FR: Couleur de fond de champ de saisie

en: Input Field
fr_FR: Champ de Saisie

en: Input Font Color
fr_FR: Couleur de texte de champ de saisie

en: Input Font Size
fr_FR: Taille police de champ de saisie

en: Inputfield And Button Border Radius
fr_FR: Rayon d’angle Bouton et champs texte

en: Insert
fr_FR: Insérer

en: Insert A Lottie Animation
fr_FR: Insérer une animation Lottie

en: Insert After Image
fr_FR: Insérer l’image Après

en: Insert Animation
fr_FR: Insérer une Animation

en: Insert Audio Files
fr_FR: Insérer des fichiers Audio

en: Insert Before Image
fr_FR: Insérer l’image Avant

en: Insert Fallback Image
fr_FR: Insérez l’image alternative

en: Insert Icon Image
fr_FR: Insérer une image icône

en: Insert Image
fr_FR: Insérer l’image

en: Insert Images
fr_FR: Insérer des images

en: Insert Layout Builder Templates File
fr_FR: Insérer un fichier de modèle de l’éditeur de mise en page avancée

en: Insert Marker Image
fr_FR: Insérez un marqueur image

en: Insert Pattern
fr_FR: Insérer un motif

en: Insert Settings File
fr_FR: Insérer un fichier de paramètres

en: Insert Theme Shortcode
fr_FR: Insérer un Shortcode du thème

en: Insert Video
fr_FR: Insérer vidéo

en: Insert Zip File
fr_FR: Insérer un fichier Zip

en: Insert a custom ID for the element here. Make sure to only use allowed characters (latin characters, underscores, dashes and numbers, no special characters can be used)
fr_FR: Insérer un ID personnalisé pour cet élément ici. Assurez-vous de n’utiliser que des caractères autorisés (alphabet latin, _ , tirets et chiffres, aucun caractère spéciaux ni espaces ne peuvent être utilisés)

en: Inserts a single lottie animation of your choice
fr_FR: Insérer une simple animation Lottie de votre choix

en: Inserts an image of your choice
fr_FR: Insérer une image de votre choix

en: Inserts an image with one or many hotspots that show tooltips
fr_FR: Insérer une image avec un ou plusieurs hotspots qui montrent des info-bulles

en: Inset
fr_FR: Encadré

en: Instagram Feed
fr_FR: Flux Instagram

en: Instagram Feeds
fr_FR: Flux Instagram

en: Instagram Icon/Link
fr_FR: Icône/Lien Instagram

en: Instagram Image
fr_FR: Image Instagram

en: Instagram Link
fr_FR: Lien Instagram

en: Instagram Profile Link
fr_FR: Lien de profil  Instagram

en: Instagram SVG Link
fr_FR: Lien SVG Instagram

en: Instagram SVG Profile Link
fr_FR: Lien SVG de profil Instagram

en: Instagram did not return any images.
fr_FR: Instagram n’a retourné aucune image.

en: Instagram has returned invalid data.
fr_FR: Instagram a retourné des données invalides.

en: Instagram returned error %d (= %s).
fr_FR: Instargram a retourné l’erreur %d (= %s).

en: Install Plugin
fr_FR: Installer le Plugin

en: Instead of displaying the default content set custom content yourself.
fr_FR: Au lieu d’afficher le contenu par défaut, définissez le contenu personnalisé vous-même.

en: Integer number
fr_FR: Nombre entier

en: Integrated (Bundled) LayerSlider Plugin
fr_FR: Plugin LayerSlider (packagé) Intégré

en: Interesting links
fr_FR: Liens intéressants

en: Internal database error occured deleting the custom element.
fr_FR: Une erreur de base de données est survenue lors de la suppression de l’élément personnalisé.

en: Internal error occured - Shortcode state is reported to be invalid. Please report to our support staff.
fr_FR: Erreur interne survenue - l’Etat du shortcode est déclaré invalide. Veuillez vous rapprocher de votre support technique.

en: Internal error: Importer class could not be loaded - no settings could be imported.
fr_FR: Erreur interne : la classe importée ne peut être chargée - aucun réglage importé.

en: Invalid V3 response. Actions:
fr_FR: Réponse V3 invalide. Actions :

en: Invalid form for reCAPTCHA sent.
fr_FR: Un élément de formulaire reCAPTCHA invalide a été envoyé.

en: Invalid reCAPTCHA version found.
fr_FR: Une version invalide de reCAPTCHA a été trouvée.

en: Invalid shortcode was detected. Fixed by adding %s at index %d.
fr_FR: Shortcode invalide détecté. Corrigé via l’ajout de %s à l’index %d.

en: Invalid shortcode was detected. To fix add %s at index %d.
fr_FR: Shortcode invalide détecté. Pour corriger ajouter %s à l’index %d.

en: Inverse Layout - Ignored For Tooltip
fr_FR: Mise en page inversée - Ignoré pour info-bulles

en: Invert
fr_FR: Inverser

en: Is not empty
fr_FR: N’est pas vide

en: It is even possible to %s.
fr_FR: Il est même possible %s.

en: It is not recommended to create/edit a CET from the CPT screen because of limited support for some option settings, e.g. the option &quot;All subitems use the same custom element template&quot; is not supported.
fr_FR: Il n’est pas recommandé de créer/Modifier un modèle d’élément personnalisé du fait du support limité de certaines options, ex. l’option &quot;Tous les sous-élément utilisent le même modèle d’élément personnalisé&quot; n’est pas supportée.

en: It is recommended to not delete the 'E-Mail' field if you want to use an auto responder.
fr_FR: Il est recommandé de ne pas supprimer le champ ’Adresse mail’ si vous voulez utiliser une réponse automatique.

en: It is the responsibility of the site owner to design the layout and content of the site to fulfill any legal rules that their site may be subject to. Please be aware that not all theme functions and ALB elements can support all accessibility enhancements for all types of disabilities. Please check this carefully.
fr_FR: Il est de la responsabilité de chaque propriétaire de site d’adapter sa mise en page en tenant compte de la législation pouvant s’appliquer au sujet traité. Merci de noter que le thème et les éléments du constructeur de page peuvent supporter une améliorations de l’accessibilité pour tout type de handicap. Veuillez vérifier attentivement.

en: It seems that your Google API key is not configured correctly
fr_FR: Il semble que votre clé d’API Google n’est pas correctement configurée

en: It seems you are currently adding some HTML markup or other special characters. Once all HTML tags are closed the preview will be available again. If this message persists please check your input for special characters and try to remove them.
fr_FR: Il semble que vous êtes en train d’ajouter des balises HTML ou autres caractères spéciaux. Une fois que toutes les balises HTML sont fermées, l’aperçu sera à nouveau disponible. Si ce message persiste veuillez vérifier l’utilisation de caractères spéciaux et essayer de les supprimer.

en: It seems your are no longer logged in. Please reload the page and try again
fr_FR: Il semble que vous ne soyez plus authentifié(e). Actualisez la page et essayez de nouveau

en: Item
fr_FR: Elément

en: Item Link?
fr_FR: Lien sur l’item ?

en: Item Links
fr_FR: Liens d’item

en: Item element template
fr_FR: Modèle d’élément item

en: Item elements only
fr_FR: Seulement les éléments item

en: Item for %s:
fr_FR: Item pour %s :

en: Item for %s:
fr_FR: Item pour %s :

en: Item for:
fr_FR: Item pour :

en: Item for: %s
fr_FR: Item pour : %s

en: Item:
fr_FR: Item :

en: Item: %s
fr_FR: Item : %s

en: Items Content Padding
fr_FR: Padding du contenu des éléments

en: Items Padding
fr_FR: Padding de l’item

en: Javascript File Compression And Merging
fr_FR: Compression et fusion de fichier Javascript

en: Job title of the person.
fr_FR: Titre de poste de la personne.

en: Join our Facebook community
fr_FR: Rejoindre notre communauté FaceBook

en: Just want to do some quick CSS changes? Enter them here, they will be applied to the theme. If you need to change major portions of the theme please use the custom.css file
fr_FR: Envie de faire quelques changements CSS ? Saisissez-les ici, ils seront appliqués au thème. Si vous avez besoin de changer de grandes parties du thème utilisez plutôt le fichier custom.css

en: Justify
fr_FR: Justifié

en: KEEP IN MIND: Hotspot locations are always relative to source image - make sure to use images that need the same locations.
fr_FR: SOUVENEZ-VOUS : Les emplacements de hotspot sont toujours relatifs à la source de l’image - Assurez-vous d’utiliser des images nécessitant les mêmes emplacements.

en: Keep Global Layout Options Synchronised
fr_FR: Conserver les options globales de mise en page synchronisées

en: Keep Quick CSS Content
fr_FR: Conservez le contenu du CSS rapide

en: Keep in mind, that it requires a server request to load the new page.
fr_FR: Garder à l’esprit que cela nécessite une requête serveur pour charger la nouvelle page.

en: Keep original
fr_FR: Conserver l’original

en: Keep selected layout just like on large screens
fr_FR: Conserver la mise en page sélectionnée comme sur écrans larges

en: Keyboard Support
fr_FR: Support clavier

en: LIMITATION:
fr_FR: LIMITATION :

en: LIMITATION: It might be necessary to make customizations in frontend templates for 3rd party post types to work with ALB - this is not a bug.
fr_FR: LIMITATION : Il peut être nécessaire de procéder à des adaptations sur les templates de certains Post Types tiers pour fonctionner avec l’éditeur avancé - Ce n’est pas un bug.

en: LIMITATION: Will be ignored when HTML markup is used in Toggle Title and do not use HTML markup !!!
fr_FR: LIMITATION : sera ignoré quand une balise HTML est utilisée dans le titre du panneau, ne pas utiliser de balises HTML !!!

en: Label Text
fr_FR: Texte du Label

en: Label/Send Button Alignment
fr_FR: Alignement du bouton Label/Envoyer

en: Landscape
fr_FR: Paysage

en: Large
fr_FR: Grand

en: Large Gap
fr_FR: Ecart large

en: Large Padding
fr_FR: Padding important

en: Large Padding (20px)
fr_FR: Grand Padding (20px)

en: Large Padding (70px 70px)
fr_FR: Grand Padding (70px 70px)

en: Large Padding (70px)
fr_FR: Grand padding (70 px)

en: Large button
fr_FR: Bouton large

en: Large separator
fr_FR: Long séparateur

en: Large sites might need a significant database query time for WP default custom fields resulting in a long loading time in backend. Selecting a limit will speed it up - the smaller the faster.
fr_FR: Les gros sites peuvent nécessiter un temps de requête en base de données relativement important pour interroger en arrière plan les champs personnalisés par défaut de WP. Choisir une limite y accélèrera - plus c’est petit plus c’est rapide.

en: Largest time unit
fr_FR: Plus grande unité de temps

en: Last Modified Date
fr_FR: Date de dernière modification

en: Last Modified Date and Time
fr_FR: Date et heure de dernière modification

en: Last modified
fr_FR: Dernière modification

en: Last successful check was on %s.
fr_FR: La dernière vérification réussie à eu lieu le %s.

en: Last time we checked the token we were not able to connected to Envato:
fr_FR: La dernière fois que nous avons vérifié votre jeton Envato nous n’avons pas pu nous y connecter :

en: Last time we checked we were able to connected to Google reCAPTCHA with your API keys
fr_FR: La dernière fois que nous avons essayé, nous avons pu nous connecter à Google reCAPTCHA avec vos clés d’API

en: Last time we checked we were able to connected to google maps with your API key
fr_FR: La dernière fois que nous avons essayé, nous avons pu nous connecter à Google Maps avec votre clé d’API

en: Last time we checked we were able to connected to your Mailchimp account
fr_FR: La dernière fois que nous avons essayé, nous avons pu nous connecter à votre compte Mailchimp

en: Last verified key - hidden - used for internal use only
fr_FR: Dernière clé vérifiée - masqué - à usage interne uniquement

en: Last verified keys - hidden - used for internal use only
fr_FR: Dernières clés vérifiées - masqué - à usage interne uniquement

en: Last verify state - hidden - used for internal use only
fr_FR: Dernier état vérifié - masqué - à usage interne uniquement

en: Latest News
fr_FR: Dernières news

en: Latest Portfolio
fr_FR: Derniers Portfolio

en: Latitude and longitude for
fr_FR: Latitude et longitude pour

en: Latitude:
fr_FR: Latitude :

en: LayerSlider couldn't download your selected slider. Please check LayerSlider -> System Status for potential issues. The WP Remote functions may be unavailable or your web hosting provider has to allow external connections to our domain.
fr_FR: LayerSlider n’a pu télécharger le slider sélectionné. Merci de vérifier LayerSlider -> System Status pour d’éventuelles indications. Les fonctions WP distantes peuvent ne pas être disponibles ou votre hébergement ne tolère pas les connections externes à votre domaine.

en: LayerSlider couldn't save the downloaded slider on your server. Please check LayerSlider -> System Status for potential issues. The most common reason for this issue is the lack of write permission on the /wp-content/uploads/ directory.
fr_FR: LayerSlider n’a pu sauvefarder le slider sur votre serveur. Merci de vérifier LayerSlider -> System Status pour d’éventuelles indications. La raison la plus courante à ce pb. est le manque de permissions suffisantes en écriture au niveau du répertoire /wp-content/uploads/.

en: Layerslider Options
fr_FR: Options de Layerslider

en: Layout
fr_FR: Mise en page

en: Layout Builder
fr_FR: Constructeur de mise en page avancée

en: Layout Builder supported
fr_FR: Constructeur de mise en page avancée supporté

en: Layout Elements
fr_FR: Eléments de mise en page

en: Layout structure for first element had to be modified at index %d: %s
fr_FR: La structure de mise en page pour le premier élément a dû être modifiée à l’index %d : %s

en: Layout structure for first element must be modified at index %d: %s
fr_FR: La structure de mise en page pour le premier élément doit être modifiée à l’index %d : %s

en: Layout:
fr_FR: Mise en page :

en: Lazy Load Videos
fr_FR: Vidéos chargées progressivement

en: Lazy Load videos
fr_FR: Vidéos en mode Lazy Load

en: Lazy Loading Of Animation
fr_FR: Chargement progressif de l’animation

en: Lazy Loading Of Images
fr_FR: Lazy Loading des images

en: Lazy loading of images using pure HTML is a feature introduced with WP 5.5 as a standard feature to speed up page loading. But it may not be compatible with animations and might break functionality of your page.
fr_FR: Le Lazy Loading des images en pur HTML est une fonctionnalité accélérant le chargement des pages est native depuis la version 5.5 de WP. Mais cela peut ne pas être compatible avec des animations et peut causer un disfonctionnement dans votre page.

en: Leaflet Javascript Library Homepage
fr_FR: la librairie Javascript de Leaflets

en: Leaflet Javascript Library css File
fr_FR: Fichier css de la librairie javascript Leaflet

en: Leaflet Javascript Library js File
fr_FR: Fichier librairie javascript Leaflet

en: Leaflet Map Plugin
fr_FR: Plugin Leaflet Map

en: Leaflet is not active at the moment. We cannot find the coordinates for your address.
fr_FR: Leaflet est inactif pour l’instant. Nous n’avons pu trouver les coordonnées de votre adresse.

en: Learn more
fr_FR: En savoir plus

en: Learn more about custom elements in the
fr_FR: En savoir plus à propos des éléments personnalisés dans

en: Learn more about our privacy policy
fr_FR: En savoir plus à propos de notre politique de confidentialité

en: Leave a Reply
fr_FR: Laisser un commentaire

en: Leave empty for default theme color
fr_FR: Laissez vide pour la couleur du thème par défaut

en: Leave empty for default.
fr_FR: Laisser vide pour valeur par défaut.

en: Leave empty for theme default settings.
fr_FR: Laisser vide pour valeurs par défaut du thème.

en: Leave empty if you want to use the default marker
fr_FR: Laisser vide si vous souhaitez utiliser le marqueur par défaut

en: Leave empty to use default plugin settings.
fr_FR: Laisser vide pour utiliser les réglages par défaut du plugin.

en: Leave empty to use default setting.
fr_FR: Laisser vide pour utiliser les valeurs par défaut.

en: Leave empty to use default settings.
fr_FR: Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut.

en: Leave input fields empty to use theme defaults. Make sure you add valid CSS units. There is no check for that.
fr_FR: Laisser les champs vides pour utiliser les valeurs par défaut du thème. Assurez-vous de la validité CSS des unités. Aucune vérification pour cela.

en: Leave query strings
fr_FR: Laisser les query strings

en: Leaving options empty will use the settings defined in %s Instagram Feed Plugin Options %s. Not all options are supported. Pro options are only available if you use the pro version of the plugin.
fr_FR: Laisser vide utilisera les réglages par défaut définis dans %s Instagram Feed Plugin Options %s. Toutes les options ne sont pas supportées. Certaines sont réservées à la version Pro du plugin.

en: Left
fr_FR: Gauche

en: Left Bottom
fr_FR: En bas à gauche

en: Left Bottom To Right Top
fr_FR: D’en bas à gauche à en haut à droite

en: Left Centered
fr_FR: Centré à gauche

en: Left Framed
fr_FR: A gauche encadré

en: Left Margin
fr_FR: Marge gauche

en: Left Padding
fr_FR: Padding gauche

en: Left Sidebar
fr_FR: Barre latérale gauche

en: Left Sidebar Text Alignment
fr_FR: Alignement du texte de la Sidebar Gauche

en: Left To Right
fr_FR: De gauche à droite

en: Left Top
fr_FR: En haut à gauche

en: Left Top To Right Bottom
fr_FR: D’en haut à gauche à en bas à droite

en: Left to Right
fr_FR: De gauche à droite

en: Left to right
fr_FR: De gauche à droite

en: Left without Frame
fr_FR: A gauche sans cadre

en: Legend Text Color
fr_FR: Couleur du texte de légende

en: Less
fr_FR: Moins

en: Let Logo And Menu Position Adapt To Browser Window
fr_FR: Laisser la position du logo et du menu s’adapter à la fenêtre du navigateur

en: Let SEO plugin set this tag
fr_FR: Laisser le plugin SEO gérer cette balise

en: Let user pick by displaying a dropdown with sort options (default value is defined at Default product sorting)
fr_FR: Laisse l’utilisateur choisir en affichant un menu déroulant d’options de tri (valeur par défaut définie au niveau du tri des produits)

en: Letter Spacing
fr_FR: Interlettrage

en: Light
fr_FR: Clair

en: Light Transparent
fr_FR: Clair Transparent

en: Light transparent
fr_FR: Clair transparent

en: Lightbox Link Arrows Background Color
fr_FR: Couleur d’arrière-plan des flèches de lien de la Lightbox

en: Lightbox Link Arrows Color
fr_FR: Couleur des flèches de lien de la Lightbox

en: Lightbox Modal Window
fr_FR: Fenêtre modale Lightbox

en: Lightbox image description text
fr_FR: Description de l’image dans la Lightbox

en: Lightbox linking active
fr_FR: Lien vers Lightbox actif

en: Lightbox:
fr_FR: Lightbox :

en: Like/Comment Icons
fr_FR: Icône Like/Commenter

en: Likes & Comments
fr_FR: Likes & Commentaires

en: Limit Number Of WP Default Custom Fields
fr_FR: Limiter le nombre des champs personnalisés par défaut de WP

en: Line Break
fr_FR: Retour ligne

en: Line Chart
fr_FR: Graphique en lignes

en: Line Color
fr_FR: Couleur de ligne

en: Line Height
fr_FR: Hauteur de Ligne

en: Line Height (default %s):
fr_FR: Hauteur de ligne (par défaut %s) :

en: Line Height:
fr_FR: Hauteur de ligne :

en: Line Through
fr_FR: Barré

en: Linear gradient overlay
fr_FR: Superposition d’un dégradé linéaire

en: Lines
fr_FR: Lignes

en: Link
fr_FR: Lien

en: Link Behaviour
fr_FR: Comportement de lien

en: Link Grid Item
fr_FR: Lien de l’élément de grille

en: Link Handling
fr_FR: Gestion de lien

en: Link Location
fr_FR: Emplacement du lien

en: Link Setting
fr_FR: Réglage de lien

en: Link Settings
fr_FR: Réglages de lien

en: Link Settings Or File Download
fr_FR: Réglages de lien ou de téléchargement de fichier

en: Link Title
fr_FR: Titre du lien

en: Link button
fr_FR: Bouton de lien

en: Link portfolio item to external URL
fr_FR: Lier un item du portfolio à une URL externe

en: Link settings will be ignored when dynamic content contains a link to avoid breaking of layout.
fr_FR: Les réglages de lien seront ignorés quand les contenus dynamiques contiennent déjà un lien, afin d’éviter de briser la mise en page.

en: Link text
fr_FR: Ancre du lien

en: Link to
fr_FR: Lien vers

en: Link to %s
fr_FR: Lien vers %s

en: Link to %s in %s
fr_FR: Lien vers %s dans %s

en: Link to 500px
fr_FR: Lien vers 500px

en: Link to Facebook
fr_FR: Lien vers Facebook

en: Link to Google Maps
fr_FR: Lien vers Google Maps

en: Link to WhatsApp
fr_FR: Lien vers WhatsApp

en: Link to X
fr_FR: Lien vers X

en: Link to another page
fr_FR: Lien vers une autre page

en: Link to archive:
fr_FR: Lien vers l’archive :

en: Link to the persons website
fr_FR: Lien vers le site des personnes

en: Link to your profile
fr_FR: Lien vers votre profil

en: Link to:
fr_FR: Lier vers :

en: Link to:
fr_FR: Lier vers :

en: Linked Image Overlay
fr_FR: Effet de survol d’image avec un lien

en: LinkedIn Profile Link
fr_FR: Lien de profil Linkedin

en: LinkedIn SVG Profile Link
fr_FR: Lien SVG de profil Linkedin

en: LinkedIn SVG link
fr_FR: Lien SVG Linkedin

en: LinkedIn link
fr_FR: Lien Linkedin

en: Linktext for the above Link
fr_FR: Texte pour le lien ci-dessus

en: List Content goes here
fr_FR: Le contenu de liste se place ici

en: List Item 1
fr_FR: Item 1 de liste

en: List Item 2
fr_FR: Item 2 de liste

en: List Item 3
fr_FR: Item 3 de liste

en: List Item Content
fr_FR: Contenu de l’item de liste

en: List Item Description
fr_FR: Description de l’item de liste

en: List Item Icon
fr_FR: Icône de l’item de liste

en: List Item Title
fr_FR: Titre de l’item de liste

en: List Layout - Compact (Title and icon only)
fr_FR: Disposition en Liste - Compacte (Titre et icône uniquement)

en: List Layout - Excerpt (Title, meta information and excerpt only)
fr_FR: Disposition en Liste - Extrait (Titre, méta-information et extrait seulement)

en: List Layout - Simple (Title and meta information only)
fr_FR: Disposition en Liste - Simple (Titre et méta-information seulement)

en: List Styling
fr_FR: Style de liste

en: List Title 1
fr_FR: Titre de liste 1

en: List Title 2
fr_FR: Titre de liste 2

en: List Title 3
fr_FR: Titre de liste 3

en: List Title 4
fr_FR: Liste de Titres 4

en: Lists
fr_FR: Listes

en: Load Google Fonts In Footer
fr_FR: Charger Google Fonts dans le Footer

en: Load More Photos
fr_FR: Charger plus de photos

en: Load from CDN server
fr_FR: Chargement depuis un serveur CDN

en: Load from local server
fr_FR: Chargement depuis un serveur local

en: Load jQuery In Your Footer
fr_FR: Charger jQuery dans votre Footer

en: Load more
fr_FR: Charger plus

en: Load only used elements (recommended)
fr_FR: Charger uniquement les éléments utilisés (recommandé)

en: Load template at bottom:
fr_FR: Charger le modèle en bas :

en: Load template at top:
fr_FR: Charger le modèle en haut :

en: Loading
fr_FR: Chargement

en: Loading jQuery in your footer will speed up site rendering but may cause problems with plugins. Only use if you know what you are doing ;-)
fr_FR: Charger JQuery dans le footer va accélérer le chargement et le rendu du site mais peut causer des pb. avec certains plugins. N’utilisez que si vous savez ce que vous faites ;-)

en: Loading the fonts in your footer will speed up the site rendering, but also cause a small flicker of text on page load
fr_FR: Charger des polices dans le footer permettra d’accélérer le rendu du site, mais peut aussi provoquer un petit clignotement du texte au chargement de page

en: Local (relative to cell)
fr_FR: Local (relativement à la cellule)

en: Location
fr_FR: Emplacement

en: Location of your photos or videos
fr_FR: Emplacement de vos photos et vidéos

en: Lock %s
fr_FR: Verrouiller %s

en: Lock Advanced Layout Builder
fr_FR: Verrouiller le constructeur de mise en page avancée

en: Lock Advanced Layout Builder For Admins As Well
fr_FR: Verrouiller le constructeur de mise en page avancée pour les administrateurs aussi

en: Lockable Custom CSS Class
fr_FR: Classe CSS verrouillable

en: Log In
fr_FR: S’identifier

en: Log Out
fr_FR: Déconnexion

en: Login / Register
fr_FR: Identification / Enregistrement

en: Login / Register Page Link
fr_FR: Lien page d’Identification / Enregistrement

en: Logo And Main Menu
fr_FR: Logo et menu principal

en: Logo Dimension: 340px * 156px (if your logo is larger you might need to change the Header size in your
fr_FR: Dimensions du logo : 340px * 156px (si votre logo est plus grand vous pourriez avoir besoin de changer la taille de l’entête dans votre

en: Logo Slider Or Logo Grid Layout
fr_FR: Mise en page en Slider de logos ou Grille de logos

en: Logo center, Menu above
fr_FR: Logo centré, menu au dessus

en: Logo center, Menu below
fr_FR: Logo centré, Menu en-dessous

en: Logo for %s
fr_FR: Logo pour %s

en: Logo image
fr_FR: Image logo

en: Logo left, Menu below
fr_FR: Logo à gauche, Menu en-dessous

en: Logo left, Menu right
fr_FR: Logo à gauche, Menu à droite

en: Logo right, Menu Left
fr_FR: Logo à droite, Menu à gauche

en: Logo right, Menu below
fr_FR: Logo à droite, Menu en-dessous

en: Longitude:
fr_FR: Longitude :

en: Look up problems concerning the shortcode structure of this page/post that might break your frontend layout.
fr_FR: Rechercher des problèmes concernant la structure de Shortcode de cette page/article qui pourrait impacter votre mise en page.

en: Looking for additional functionality including recurring events, ticket sales, publicly submitted events, new views and more?
fr_FR: Recherchez-vous des fonctionnalités additionnelles, comprenant des événements récurrents, des ventes de billets, des événements soumis par le public, de nouvelles vues etc. ?

en: Loop Animation
fr_FR: Animation en boucle

en: Loop Count
fr_FR: Nombre de boucles

en: Loop Video Player
fr_FR: Lecteur Vidéo en boucle

en: Loop playlist
fr_FR: Playlist en boucle

en: Loop post navigation
fr_FR: Navigation d’articles en boucle

en: Lottie Animation
fr_FR: Animation Lottie

en: Lottie Animation Link
fr_FR: Lien d’animation Lottie

en: Lowercase
fr_FR: Minuscule

en: Mailchimp API key not valid
fr_FR: Clé d’API MailChimp invalide

en: Mailchimp List:
fr_FR: Liste MailChimp :

en: Mailchimp Newsletter Signup
fr_FR: Inscription à une newsletter Mailchimp

en: Mailchimp Signup
fr_FR: Inscription Mailchimp

en: Mailchimp active
fr_FR: Mailchimp est activé

en: Mailchimp allows you to easily use newsletter functionality with this theme. In order to use the Newsletter features you need to create a Mailchimp account and enter your API key into the field below.
fr_FR: Mailchimp vous permet d’utiliser facilement des fonctionnalités de Newsletter avec ce thème. Pour utiliser les fonctionnalités de Newsletter vous devez créer un compte Mailchimp et entrer leur clé API dans le champ ci-dessous.

en: Mailchimp list to subscribe to
fr_FR: Liste pour vous abonner à Mailchimp

en: Main Heading
fr_FR: Titre principal

en: Main Menu
fr_FR: Menu principal

en: Main Menu (Icon)
fr_FR: Menu principal (icône)

en: Main Menu Indicator
fr_FR: Indicateur de Menu principal

en: Main Menu Links
fr_FR: Liens du Menu principal

en: Main Menu Sidebar
fr_FR: Menu principal de barre latérale

en: Main Menu sublevel Links
fr_FR: Liens sous-menu du Menu principal

en: Main Shop Page Banner
fr_FR: Bannière de page principale boutique

en: Maintenance Mode
fr_FR: Mode Maintenance

en: Make a duplicate from this post
fr_FR: Faire une duplication de cet article

en: Make entire table scrollable
fr_FR: Rendre le tableau scrollable

en: Make sure to add the profile link here in &quot;Profile Tab&quot; or in
fr_FR: Assurez-vous d’ajouter le lien de profil ici dans l’ &quot;Onglet Profil&quot; ou dans

en: Make sure to delete any fonts that you are not using, to keep the loading time for your visitors low
fr_FR: Assurez-vous de supprimer toutes les polices que vous n’utilisez pas, pour limiter le temps de chargement des visiteurs à connexion lente

en: Make sure to delete any iconfonts that you are not using, to keep the loading time low for your visitors.
fr_FR: Assurez-vous de supprimer toutes les polices d’icônes que vous n’utilisez pas, pour conserver un temps de chargement rapide à vos visiteurs.

en: Make sure you comply with the %s by informing users that your site uses cookies. This can be done with a small notification bar or modal popup window.
fr_FR: Assurez-vous de vous conformer avec la %s en informant vos visiteurs que vous en utilisez. Cela peut se faire avec une barre de message ou un pop-up

en: Make your site more accessible for people with disabilities.
fr_FR: Rendez votre site plus accessible pour les personnes handicapées.

en: Manage static templates. For editable templates use &quot;Custom Elements&quot;
fr_FR: Gérer les templates statiques. Pour ceux qui sont éditables utiliser &quot;Élements Personnalisés&quot;

en: Manually manage loaded elements
fr_FR: Gérer manuellement les éléments chargés

en: Map Controls
fr_FR: Contrôles de carte

en: Map Interaction
fr_FR: Interaction de carte

en: Map Settings
fr_FR: Réglages de carte

en: Map Size
fr_FR: Taille de carte

en: Map Type:
fr_FR: Type de carte :

en: Map height
fr_FR: Hauteur de la carte

en: Map is only rendered in frontend.
fr_FR: La carte n’est rendue qu’en partie publique.

en: Maps were disabled by the visitor on this site. Click to open the map in a new window.
fr_FR: Les cartes ont été désactivées par le visiteur sur ce site. Cliquer pour ouvrir la carte dans une nouvelle fenêtre.

en: Margin
fr_FR: Marge

en: Margin (default %s):
fr_FR: Marges (par défaut %s) :

en: Margin (e.g. 0 0 10px 0 ):
fr_FR: Marges (ex. 0 0 10px 0 ) :

en: Margin And Padding
fr_FR: Marge et padding

en: Margin Bottom
fr_FR: Marge basse

en: Margin Top
fr_FR: Marge haute

en: Margin and Padding
fr_FR: Marge et Padding

en: Marker
fr_FR: Marqueur

en: Marker And Tooltip
fr_FR: Marqueur et info-bulle

en: Marker Location
fr_FR: Emplacement du marqueur

en: Marker Popup
fr_FR: Popup du marqueur

en: Marker Popup Handling
fr_FR: Gestion du Popup du marqueur

en: Marker Popup Visibility
fr_FR: Visibilité du Popup du marqueur

en: Marker Style
fr_FR: Style du marqueur

en: Marker Tooltip
fr_FR: Marqueur Infobulle

en: Markers
fr_FR: Marqueurs

en: Mask Overlay
fr_FR: Superposition du masque

en: Mask Position
fr_FR: Position du masque

en: Mask Repeat
fr_FR: Répétition du masque

en: Mask Scale
fr_FR: Échelle du masque

en: Mask Shape
fr_FR: Forme du masque

en: Mask Size
fr_FR: Taille du masque

en: Masonry Gallery
fr_FR: Galerie Masonry

en: Masonry Grid
fr_FR: Grille Masonry

en: Masonry Images Animation
fr_FR: Animation d’images masonry

en: Masonry Settings
fr_FR: Réglages Masonry

en: Maximum Container Width
fr_FR: Largeur maximum du conteneur

en: Maximum Height
fr_FR: Hauteur maximum

en: Maximum Zoom Level
fr_FR: Niveau maxi de zoom

en: Media Elements
fr_FR: Médias

en: Media Icon/Album Cover
fr_FR: Icône Media/Pochette d’Album

en: Media Switch Back
fr_FR: Relancer le média

en: Medium
fr_FR: Moyen

en: Medium button
fr_FR: Bouton moyen

en: Medium: between 768px and 989px - eg: Tablet Landscape
fr_FR: Moyen : entre 768px et 989px - ex : Tablette paysage

en: Mega Menu Column Title <span class="avia_supersmall">(if you dont want to display a title just enter a single dash: "-" )</span>
fr_FR: Titre de colonne du Méga-menu <span class="avia_supersmall">(si vous ne souhaitez pas afficher un titre simplement saisir un tiret : "-" )</span>

en: Menu And Logo Position
fr_FR: Position du Menu et du Logo

en: Menu Background
fr_FR: Arrière plan du menu

en: Menu Colors
fr_FR: Couleurs de menu

en: Menu Handling For Mobile Devices In Landscape Mode
fr_FR: Gestion du menu pour appareils mobiles en mode paysage

en: Menu Hover BG
fr_FR: BG du Menu au survol

en: Menu Icon Color
fr_FR: Couleur de l’icône du menu

en: Menu Icon Style
fr_FR: Style de l’icône du menu

en: Menu Icon Submenu Items
fr_FR: Éléments du sous-menu Icône de menu

en: Menu Item 1
fr_FR: Élément 1 de menu

en: Menu Item 2
fr_FR: Élément 2 de menu

en: Menu Item Button
fr_FR: Bouton d’élément de menu

en: Menu Item Button with Border
fr_FR: Bouton d’Element de Menu avec Bordure

en: Menu Items For Desktop
fr_FR: Éléments du menu pour ordinateur

en: Menu Items For Mobile
fr_FR: Éléments du menu pour mobile

en: Menu Link
fr_FR: Lien du Menu

en: Menu Links in overlay/slide out
fr_FR: Liens du Menu apparaissant dans un calque superposé coulissant

en: Menu Overlay Style
fr_FR: Style de superposition de menu

en: Menu Position
fr_FR: Position du menu

en: Menu Style
fr_FR: Style du menu

en: Menu Text
fr_FR: Texte menu

en: Menu color for transparent header (Leave empty to use the default color)
fr_FR: Couleur du menu pour l’entête transparente (Laissez vide pour utiliser la couleur par défaut)

en: Menu color for transparent header on hover (Leave empty to use the default color)
fr_FR: Couleur de menu au survol pour header avec transparence (Laisser vide pour utiliser les valeurs par défaut)

en: Merge and compress all theme CSS files
fr_FR: Fusionner et compresser tous les fichiers CSS du thème

en: Merge and compress all theme javascript files
fr_FR: Fusionner et compresser tous les fichiers Javascript du thème

en: Message Bar Position
fr_FR: Position de la barre de message

en: Message Colors
fr_FR: Couleur du message

en: Message Sent Label
fr_FR: Label de message envoyé

en: Message Sent label
fr_FR: Message à afficher après envoi

en: Message below comment form
fr_FR: Message au-dessous du formulaire de commentaires

en: Message below login forms
fr_FR: Message sous les formulaires de connexion

en: Message below mailchimp subscription forms
fr_FR: Message sous les formulaires d’inscription à MailChimp

en: Message below registration forms
fr_FR: Message au-dessous des formulaires d’inscription

en: Message below template builder contact forms
fr_FR: Message sous les formulaires de contact de l’éditeur de mise en page avancé

en: Message if user subscribes successfully
fr_FR: Message si l’utilisateur s’est inscrit avec succès

en: Meta Color
fr_FR: Couleur Méta

en: Meta Tag &quot;robots&quot;
fr_FR: Balise Meta &quot;robots&quot;

en: Metadata
fr_FR: Métadonnées

en: Middle
fr_FR: Milieux

en: Milestone 1
fr_FR: Période 1

en: Milestone 2
fr_FR: Période 2

en: Milestone 3
fr_FR: Période 3

en: Milestone Bullet
fr_FR: Puce de Période

en: Milestone Colors
fr_FR: Couleurs de Période

en: Milestone Content
fr_FR: Contenu de la Période

en: Milestone Content goes here
fr_FR: Le contenu de la Période va ici

en: Milestone Date
fr_FR: Date de Période

en: Milestone Description
fr_FR: Description de la Période

en: Milestone Icon
fr_FR: Icône de Période

en: Milestone Link
fr_FR: Lien de Période

en: Milestone Placement
fr_FR: Emplacement de la Période

en: Milestone Title
fr_FR: Titre de la Période

en: Milestone:
fr_FR: Étape :

en: Minimal (borderless, no background)
fr_FR: Minimal (sans bordures ni arrière plan)

en: Minimal (no borders or buttons)
fr_FR: Minimal (ni bordures ni boutons)

en: Minimal (no borders, indicators or transparency)
fr_FR: Minimal (sans bordures, indicateurs ou transparence)

en: Minimal Bars
fr_FR: Barres Minimales

en: Minimal Black
fr_FR: Noir Minimal

en: Minimal Grid
fr_FR: Grille Minimale

en: Minimal Overlay (No Icon)
fr_FR: Calque superposé minimal (pas d’icône)

en: Minimal Overlay with centered text
fr_FR: Calque superposé minimal avec du texte centré

en: Minimal White
fr_FR: Blanc Minimal

en: Minimal small list
fr_FR: Minimale (petit)

en: Minimal space
fr_FR: Espace minimum

en: Minimal with drop shadow (no borders, indicators or transparency)
fr_FR: Minimal avec ombre portée (pas de contours, indicateur ou transparence)

en: Minimum Column Height
fr_FR: Hauteur minimale de colonne

en: Minimum Custom height in &percnt; based on browser windows width (= responsive section)
fr_FR: Hauteur minimum personnalisée en &percnt; basée sur la largeur de la fenêtre du navigateur (= section responsive)

en: Minimum Height - For Flipbox Only
fr_FR: Hauteur minimum - Pour Flip Box uniquement

en: Minimum Zoom Level
fr_FR: Niveau minimum de zoom

en: Minimum custom height in &percnt; based on browser windows height
fr_FR: Hauteur minimum personnalisée en &percnt; basée sur celle de la fenêtre du navigateur

en: Minimum custom height in pixel
fr_FR: Hauteur minimum personnalisée en pixel

en: Misc
fr_FR: Divers

en: Miscellaneous
fr_FR: Divers

en: Missing closing tag [/%s] found for an opening tag at index %d.
fr_FR: Balise fermante manquante [%s] associée à une balise s’ouvrant à l’index %d.

en: Missing in WP result - Document position %d:
fr_FR: Manquant dans le résultat WP - Position du document %d :

en: Missing in document result - Document position %d:
fr_FR: Manquant dans le résultat de document - Position du document %d :

en: Missing internal token on valid submit - unable to proceed.
fr_FR: Jeton valide manquant lors d’une soumission réussie - impossible de finaliser.

en: Missing opening tag [%s] found for a closing tag at index %d.
fr_FR: Balise ouvrante manquante [%s] associée à une balise fermante à l’index %d.

en: Mobile (smaller than 480 pixels):
fr_FR: Mobile (inférieur à 480 pixels) :

en: Mobile Behaviour
fr_FR: Comportement sur mobile

en: Mobile Breaking Point
fr_FR: Point de bascule sur mobile

en: Mobile Breaking Points
fr_FR: Point de bascule mobile

en: Mobile Breakpoint
fr_FR: Point de bascule mobile

en: Mobile Breakpoint Position
fr_FR: Position du point de bascule mobile

en: Mobile Close Behaviour
fr_FR: Comportement de fermeture mobile

en: Mobile Display Of Description
fr_FR: Affichage de la description sur mobile

en: Mobile Fallback Image Link
fr_FR: Lien d’Image alternative pour Mobile

en: Mobile Flip Box Close Behaviour
fr_FR: Comportement de fermeture de Flip Box sur mobile

en: Mobile Menu Display
fr_FR: Affichage menu mobile

en: Mobile Settings (smaller than 480 pixels)
fr_FR: Réglages Mobile (inférieur à 480 pixels)

en: Mobile display
fr_FR: Affichage mobile

en: Modal Popup Window
fr_FR: Fenêtre pop-up modale

en: Modal Popup Window Content
fr_FR: Contenu de fenêtre pop-up

en: Modal Window Custom Content
fr_FR: Contenu personnalisé de fenêtre pop-up

en: Modified Date
fr_FR: Date modifiée

en: Modified Date And Time
fr_FR: Date et heure modifiées

en: Modify the frame color by changing the Body Background in
fr_FR: Modifier la couleur du cadre en changeant le fond général en

en: Month
fr_FR: Mois

en: Monthly
fr_FR: Mensuelement

en: Months
fr_FR: Mois

en: More
fr_FR: Plus

en: More detailed information about the cookie law, message bar usage, the styling of the bar and more can be found in our documentation:
fr_FR: Plus de détails disponibles dans notre documentation au sujet la législation sur les cookies, le style de la barre de message et bien plus encore :

en: More detailed information for typography settings you find here:
fr_FR: Plus de détails sur les réglages de polices disponibles ici :

en: More information about the different chart types you can find %s here %s.
fr_FR: Plus d’informations à propos des différents types de graphiques disponibles %s ici %s.

en: More information and free ready to use animations can be found at %s LottieFiles Homepage %s
fr_FR: Plus d’information et d’animations gratuites prêtes à être utilisées peuvent être trouvées sur %s LottieFiles Homepage %s

en: More information and more privacy settings you find here:
fr_FR: Plus d’infos et plus de réglages de confidentialité ici :

en: Most elements open a popup window if you click them
fr_FR: La plupart des éléments ouvre une fenêtre popup si vous cliquez dessus

en: Most mobile devices can't autoplay videos to prevent bandwidth problems for the user
fr_FR: La plupart des appareils mobiles ne peuvent pas lire automatiquement les vidéos pour limiter les problèmes de bande passante pour l’utilisateur

en: Most of the ALB elements and posts should be supporting this feature since 4.8.3. Please report in our support forum if you encounter problems.
fr_FR: La majorité des articles et éléments du constructeur de page devraient supporter cette fonctionnalité depuis la V 4.8.3. En cas de pb. contacter notre support via le forum.

en: Mountains
fr_FR: Montagnes

en: Move
fr_FR: Déplacer

en: Multi Author Blog (displays Gravatar of the article author beside the entry and feature images above)
fr_FR: Blog Multi Auteur (affiche Gravatar de l’auteur à côté de la publication et les images de mise en avant au-dessus)

en: Multiple Answers
fr_FR: Réponses multiples

en: Multiple Categories/Terms Relation
fr_FR: Relations multiples Catégories/Termes

en: Multiple toggles open allowed (Toggle Mode)
fr_FR: Plusieurs panneaux peuvent être ouverts en même temps

en: Mute Video Player
fr_FR: Mute du Lecteur Vidéo

en: Muted colors
fr_FR: Couleurs douces

en: My Account
fr_FR: Mon compte

en: My Dataset
fr_FR: Mon jeu de données

en: Name
fr_FR: Nom

en: Name (Post Slug)
fr_FR: Nom (slug article)

en: Name Font Color
fr_FR: Nom de la couleur de police

en: Name for token field was missing.
fr_FR: Le nom du champ du jeton est manquant.

en: Name of Element
fr_FR: Nom de l’élément

en: Name of the person
fr_FR: Nom de la personne

en: Navigation Arrows Background Color
fr_FR: Couleur d’arrière plan des flèches de navigation

en: Navigation Arrows Color
fr_FR: Couleur des flèches de navigation

en: Navigation Control Colors
fr_FR: Couleurs des contrôles de navigation

en: Navigation Controls
fr_FR: Contrôles de navigation

en: Navigation Dots Color
fr_FR: Couleur des points de navigation

en: Navigation Label
fr_FR: Label de navigation

en: Navigation arrows
fr_FR: Flèches de navigation

en: Navigation arrows always visible
fr_FR: Flèches de navigation toujours visibles

en: Navigation arrows and dots
fr_FR: Flèches et points de navigation

en: Navigation arrows and dots always visible
fr_FR: Flèches et points de navigation toujours visibles

en: Navigation dots
fr_FR: Points de navigation

en: Navigation dots always visible
fr_FR: Points de navigation toujours visibles

en: Nearest
fr_FR: Plus proche

en: Necessary changes were applied to fix all found problems.
fr_FR: Les modifications nécessaires ont été appliquées pour corriger tout problème constaté.

en: Need a chart with dynamic data (e.g. to display currency exchange rates of the last week): Check our %s documentation %s
fr_FR: Vous avez besoin d’un graphique avec des données dynamiques (ex. pour afficher le taux de change de la semaine dernière) : consultez notre %s documentation %s

en: Need more flexibility for CSS units:
fr_FR: Vous souhaitez plus de flexibilité pour les unités CSS :

en: Needed to manage different languages
fr_FR: Requis pour gérer différents langages

en: Neutral (Dark Grey)
fr_FR: Neutre (gris foncé)

en: Neutral (Light Grey)
fr_FR: Neutre (gris clair)

en: Never Sticky
fr_FR: Jamais collant

en: Never show buttons
fr_FR: Ne jamais afficher les boutons

en: New ALB Custom Element
fr_FR: Nouvel élément de l’éditeur de mise en page avancée

en: New Custom Layout
fr_FR: Nouvelle mise en page personnalisée

en: New Message
fr_FR: Nouveau message

en: New Portfolio Entry
fr_FR: Nouvelle publication de portfolio

en: New Search
fr_FR: Nouvelle recherche

en: New window (_blank)
fr_FR: Nouvelle fenêtre (_blank)

en: New window or tab
fr_FR: Nouvelle fenêtre ou onglet

en: Newer Comments &raquo;
fr_FR: Commentaires récents &raquo;

en: Newest comments
fr_FR: Commentaires récents

en: Newest to Oldest
fr_FR: Du plus récent au plus ancien

en: Newsletter Via Mailchimp
fr_FR: Newsletter via Mailchimp

en: Next
fr_FR: Suivant

en: Next update: %s
fr_FR: Prochaine mise à jour: %s

en: No
fr_FR: Non

en: No ALB Custom Element found
fr_FR: Aucun élément personnalisé de l’éditeur avancé trouvé

en: No ALB Custom Element found in Trash
fr_FR: Aucun élément personnalisé de l’éditeur de mise en page avancé trouvé dans la corbeille

en: No Animation
fr_FR: Aucune animation

en: No Author Archive Posts Found
fr_FR: Aucune archive d’auteur/autrice trouvée

en: No Background Image
fr_FR: Aucune image d’arrière plan

en: No Blog Posts found
fr_FR: Aucun article de blog trouvé

en: No Border
fr_FR: Sans bordure

en: No Borders
fr_FR: Pas de contours

en: No Breakpoint
fr_FR: Pas de point de bascule

en: No Custom Element used - all options available
fr_FR: Aucun élément personnalisé utilisé - toutes options disponibles

en: No Custom Layouts found
fr_FR: Aucune mise en page personnalisée trouvée

en: No Custom Layouts found in Trash
fr_FR: Aucune mise en page personnalisée trouvée dans la corbeille

en: No Events Found
fr_FR: Aucun événement trouvé

en: No Gap
fr_FR: Aucun écart

en: No Icon
fr_FR: Pas d’icône

en: No Layer Slider Found. Click here to create one
fr_FR: Aucun LayerSlider trouvé. Cliquez ici pour en créer un

en: No Link
fr_FR: Pas de lien

en: No Link for this slide
fr_FR: Pas de lien pour cette diapositive

en: No Mailchimp API key found
fr_FR: Aucune clé API Mailchimp trouvée

en: No Mailchimp Lists found
fr_FR: Pas de liste MailChimp trouvée

en: No Padding
fr_FR: Pas de Padding

en: No Padding (0px)
fr_FR: Aucun padding (0 px)

en: No Page Found
fr_FR: Aucune page trouvée

en: No Pagination
fr_FR: Pas de Pagination

en: No Parent Theme Options Found. There is nothing to import
fr_FR: Pas d’options de thème parent trouvées. Il n’y a rien à importer

en: No Parent Theme found
fr_FR: Pas de thème parent de trouvé

en: No Phone Number/Extra Info
fr_FR: Pas de Numéro de téléphone/Extra Info

en: No Portfolio Entries found
fr_FR: Aucune entrée de portfolio trouvée

en: No Portfolio Entries found in Trash
fr_FR: Aucune entrée de portfolio trouvée dans la corbeille

en: No Portfolio Found
fr_FR: Aucun portfolio trouvé

en: No Posts Found
fr_FR: Aucun article trouvé

en: No Repeat
fr_FR: Ne pas répéter

en: No Revolution Slider Found. Click here to create one
fr_FR: Aucun Revolution Slider trouvé. Cliquez ici pour en créer un

en: No Rotation
fr_FR: Aucune Rotation

en: No Scaling
fr_FR: Pas de mise à l’échelle

en: No Secondary Menu
fr_FR: Pas de menu secondaire

en: No Sidebar
fr_FR: Pas de barre latérale

en: No Sorting
fr_FR: Pas de tri

en: No Styling (no border, no border radius etc)
fr_FR: Aucun style (pas de bordures, pas d’arrondis etc)

en: No Subheading
fr_FR: Aucun sous-titre

en: No Title and no excerpt
fr_FR: Pas de titre et pas d’extrait

en: No Title, no Excerpt
fr_FR: Pas de titre, pas d’extrait

en: No Title, timer only
fr_FR: Pas de titre, minutage seulement

en: No Updates available. You are running the latest version! (%s)
fr_FR: Aucune mise à jour de disponible. Vous utilisez la dernière version ! (%s)

en: No Validation
fr_FR: Pas de contrôle de saisie

en: No Zoom Control
fr_FR: Sans contrôle de Zoom

en: No accessable cookies found in domain
fr_FR: Aucun cookie accessible via le domaine

en: No animation
fr_FR: Aucune animation

en: No archive link available
fr_FR: Aucun lien d’archive valable

en: No attachment image available
fr_FR: Pas d’image jointe disponible

en: No attachment image available for:
fr_FR: Pas d’image jointe disponible pour :

en: No auto reload required
fr_FR: Pas de rechargement automatique nécessaire

en: No autoplay (controls needed or on hover)
fr_FR: Ps de lecture automatique (contrôles requis ou au survol)

en: No border styling
fr_FR: Aucun style de bordure

en: No box around content
fr_FR: Aucune boîte autour du contenu

en: No cache, Envato API request started
fr_FR: Pas de cache, requête API Envato lancée

en: No close button
fr_FR: Pas de bouton fermer

en: No comments
fr_FR: Aucun commentaire

en: No content
fr_FR: Pas de contenu

en: No controls, disable user interaction
fr_FR: Sans contrôles, désactiver l’interaction utilisateur

en: No copyright info
fr_FR: Pas d’infos de copyright

en: No custom 404 page selected
fr_FR: Aucune page d’erreur 404 personnalisée sélectionnée

en: No default
fr_FR: Aucun défaut

en: No description
fr_FR: Aucune description

en: No distance to horizontal borders (= space-between)
fr_FR: Aucun espace entre les bords horizontaux  (= space-between)

en: No divider
fr_FR: Pas de séparateur

en: No effect
fr_FR: Pas d’effets

en: No errors detected
fr_FR: Aucune erreur détectée

en: No errors found.
fr_FR: Aucune erreur relevée.

en: No errors were detected parsing the shortcodes.
fr_FR: Aucune erreur n’est survenue en parsant les Shortcodes.

en: No formatting
fr_FR: Aucun formatage

en: No hover effect
fr_FR: Pas d’effet de survol

en: No icon or image
fr_FR: Ni icône ni image

en: No images available at the moment
fr_FR: Pas d’images disponibles pour l’instant

en: No info available
fr_FR: Aucune info disponible

en: No internal information available for the shortcode state. Please update the post to get the information.
fr_FR: Aucune information interne disponible pour l’Etat du Shortcode. Veuillez mettre à jour l’article pour obtenir les informations.

en: No link for this slide
fr_FR: Pas de lien pour cette diapositive

en: No link selected
fr_FR: Aucun lien de sélectionné

en: No markup needed
fr_FR: Aucun balisage nécessaire

en: No minimum height, use content within section to define section height
fr_FR: Pas de hauteur minimum, utiliser le contenu de la section pour définir la hauteur de la section

en: No minimum height, use content within slides to define section height
fr_FR: Pas de hauteur minimum, utiliser le contenu des diapositives pour définir la hauteur

en: No option to view additional images
fr_FR: Aucune option pour afficher des images supplémentaires

en: No overlay
fr_FR: Pas de superposition

en: No post ID to duplicate has been supplied!
fr_FR: Aucun ID d’article à dupliquer n’a été fourni !

en: No problems
fr_FR: Aucun problème

en: No products found which match your selection.
fr_FR: Aucun produit ne correspond à votre sélection.

en: No results found. Please check your input, e.g. spelling of street, city, ....
fr_FR: Aucun résultat trouvé. Vérifier votre saisie, ex. épeler la rue, la ville, ....

en: No revisions
fr_FR: Pas de révisions

en: No rotation
fr_FR: Aucune rotation

en: No separator
fr_FR: Pas de séparateur

en: No shadow
fr_FR: Pas d’ombre

en: No shortcode parser info available
fr_FR: Pas d’info d’analyseur de shortcode disponible

en: No social Icons
fr_FR: Pas d’icônes sociales

en: No space between columns
fr_FR: Pas d’espace entre les colonnes

en: No special alignment
fr_FR: Pas d’alignement particulier

en: No special effect
fr_FR: Pas d’effet spécial

en: No special style
fr_FR: Pas de style particulier

en: No templates saved yet
fr_FR: Aucun modèles sauvegardés pour l’instant

en: No text
fr_FR: Aucun texte

en: No theme shortcodes used in widgets
fr_FR: Aucun Shortcode du thème utilisé dans les widgets

en: No thousands separator
fr_FR: Pas de séparateur pour les milliers

en: No time available
fr_FR: Pas de temps disponible

en: No transparency
fr_FR: Pas de transparence

en: No, display no banner
fr_FR: Non, ne pas afficher de bannière

en: No, do not display sort options
fr_FR: Non, ne pas afficher d’options de tri

en: No, do not force the same size
fr_FR: Non, ne forcez pas la même taille

en: No, don't add a link to the images at all
fr_FR: Non, n’ajoutez pas de lien aux images du tout

en: No, dont stretch the image. If the browser window is bigger than the image simply align it centered
fr_FR: Non, ne pas étirer l’image. Si la fenêtre du navigateur est plus grande que l’image, la centrer tout simplement

en: No, never display title
fr_FR: Non, ne jamais afficher le titre

en: None
fr_FR: Aucun

en: Normal Saturation
fr_FR: Saturation normale

en: Not activated
fr_FR: Inactif

en: Not all features provided are supported here and this might break layout. Please edit your elements using the &quot;Edit Element&quot; button from an advanced layout builder page.
fr_FR: Toutes les fonctionnalités prévues ne sont pas supportées et cela peut impacter votre mise en page. Merci de ne modifier vos éléments qu’en utilisant le bouton d’ &quot;Editeur d’élement&quot; depuis une page créée avec l’éditeur de mise en page avancée.

en: Not draggable
fr_FR: Non draggable

en: Not enough information provided.
fr_FR: Pas assez d’informations fournies.

en: Not used
fr_FR: Non utilisé

en: Note:
fr_FR: Note :

en: Note: If you want to use a comma in the option text you have to write 2 comma.
fr_FR: Remarque : si vous souhaitez utiliser une virgule dans le texte de l’option vous devez en écrire 2 au lieu d’une.

en: Nothing Found
fr_FR: Aucune page ne correspond à votre recherche

en: Notice Icon
fr_FR: Icône informative

en: Notice box was added to users clicked list:
fr_FR: Une boîte de notification a été ajoutée à la liste des utilisateurs cliqués :

en: Notice box was already removed from display list (empty list).
fr_FR: La boîte de notification a déjà été retirée de la liste d’affichage (liste vide).

en: Notice box was already removed from display list:
fr_FR: La boîte de notification a déjà été retirée de la liste d’affichage :

en: Notice box was removed from display list:
fr_FR: La boîte de notification a été retirée de la liste d’affichage :

en: Notice: If you want to completely remove a demo installation after importing it, you can use a plugin like
fr_FR: Notez : si vous voulez supprimer complètement une version de démonstration après importation, vous pouvez utiliser une extension comme

en: Notice: Your blog is currently disabled. You can enable it
fr_FR: Attention : Votre blog est actuellement désactivé. Vous pouvez l’activer

en: Notification (Blue)
fr_FR: Notification (bleu)

en: Notification Box Styling
fr_FR: Style de boite de notification

en: Number
fr_FR: Numéro

en: Number Font Size
fr_FR: Taille de la police du nombre

en: Number Font Sizes
fr_FR: Tailles de la police du nombre

en: Number of Milestones per Slide
fr_FR: Nombre de périodes par slide

en: Number of characters
fr_FR: Nombre de caractères

en: Number of columns
fr_FR: Nombre de colonnes

en: Number of columns in your feed
fr_FR: Nombre de colonnes dans votre flux

en: Number of columns in your feed:
fr_FR: Nombre de colonnes dans votre flux :

en: Number of columns on mobile
fr_FR: Nombre de colonnes sur mobile

en: Number of columns on mobile:
fr_FR: Nombre de colonnes sur mobile :

en: Number of comments to show
fr_FR: Nombre de commentaires à afficher

en: Number of comments to show:
fr_FR: Nombre de commentaires à afficher :

en: Number of entries
fr_FR: Nombre de publications

en: Number of entries per page
fr_FR: Nombre d’entrées par page

en: Number of items
fr_FR: Nombre d’articles

en: Number of newest comments
fr_FR: Nombre de nouveaux commentaires

en: Number of newest reviews
fr_FR: Nombre de nouveaux commentaires

en: Number of photos
fr_FR: Nombre de photos

en: Number of popular posts
fr_FR: Nombre d’articles populaires

en: Number of recent posts
fr_FR: Nombre d’articles récents

en: Number of results
fr_FR: Nombre de résultats

en: Number of rows in the carousel
fr_FR: Nombre de lignes dans le carrousel

en: Number of rows of posts in the carousel:
fr_FR: Nombre de lignes d’articles dans le carrousel :

en: Number of tags for tag cloud
fr_FR: Nombre d’étiquettes dans le nuage de mots-clé

en: Numbered Hotspot
fr_FR: Hotspot numéroté

en: Numbers Color
fr_FR: Couleur des nombres

en: Numbers Only Colors
fr_FR: Couleurs des nombres uniquement

en: Numbers only
fr_FR: Nombres uniquement

en: ONLY USE NON SENSITIVE FILES FROM PUBLIC DIRECTORIES !!!
fr_FR: N’UTILISER QUE DES CONTENUS NON SENSIBLES DANS LES RÉPERTOIRES PUBLICS !!

en: OSM Marker Item
fr_FR: Elément de marqueur OSM

en: Offset Number
fr_FR: Nombre de décalage

en: Offset X-axis
fr_FR: Décalage axe des X

en: Offset Y-axis
fr_FR: Décalage axe des Y

en: Old Browser Support
fr_FR: Prise en charge anciens navigateurs

en: On Mouse Hover
fr_FR: Au survol de la souris

en: On error, show a message box containing the labels of the invalid fields
fr_FR: En cas d’erreur, montrer une boite de dialogue contenant les champs invalides

en: On mobile devices (at a screen width of 767px or lower)
fr_FR: Sur appareils mobiles (avec largeur d’écran de 767px ou moins)

en: On some server configurations you might be receiving error messages like &quot;Remove query strings from static resources&quot;.
fr_FR: Sur certain serveurs vous pouvez recevoir des erreurs du genre &quot;Remove query strings from static resources&quot;.

en: On tablets (at a screen width of 989px or lower)
fr_FR: Sur tablettes (avec largeur d’écran de 989px ou moins)

en: Once you have entered and verified your Envato Personal Token Key WordPress will check for updates every 12 Hours and notify you here, if one is available <br/><br/> Your current %s Version Number is <strong>%s</strong>
fr_FR: Une fois entré et vérifié votre clé de jeton privé Envato, Wordpress va chercher des mises à jour toutes les 12 heures et indiquer ici s’il y en a une de disponible<br/><br/> Votre numéro de version de %s actuel est <strong>%s</strong>

en: Once you have selected a list above the available form fields will be displayed here
fr_FR: Une fois que vous avez sélectionné une liste ci-dessus, les champs de formulaire disponibles seront affichés ici

en: Online Demo
fr_FR: Démo en ligne

en: Only Excerpt
fr_FR: Uniquement l’extrait

en: Only Title
fr_FR: Seulement le titre

en: Only Title + Read More Link
fr_FR: Seulement titre + lien Lire la suite

en: Only available if the logo is not
fr_FR: Uniquement disponible si le logo n’est pas

en: Only display content that match one of the post ids in this "whitelist". Separate multiple entries by commas (e.g. 2,125)
fr_FR: N’afficher que le contenu correspondant à l’un des IDs dans cette "Liste Blanche". Séparer les valeurs multiples avec des virgules (ex. 2,125)

en: Only display content which contain certain words or hashtags in the caption. Separate multiple entries by commas (e.g. #awesome,#mytag)
fr_FR: N’afficher que le contenu contenant certains mots ou hashtags dans la légende. Séparer les valeurs multiples avec des virgules (ex. #awesome,#mytag)

en: Only display on hover
fr_FR: Afficher seulement sur survol

en: Only excerpt
fr_FR: Seulement l’extrait

en: Only excerpt + Read More Link
fr_FR: Seulement extrait + lien Lire la suite

en: Only modern browsers
fr_FR: Seulement les navigateurs modernes

en: Only one toggle open at a time (Accordion Mode)
fr_FR: Seul un panneau peut être ouvert à la fois (accordéon)

en: Only open Google Maps in new window
fr_FR: N’ouvrir Google Maps que dans une nouvelle fenêtre

en: Only open the Facebook page - no data are sent
fr_FR: Ouvre uniquement la page Facebook - aucune donnée n’est envoyée

en: Only requests to the OpenStreetMaps databases are passed to external servers.
fr_FR: Seules les requêtes vers les bases de données OpenStreetMaps passent par des serveurs externes.

en: Only supported for stretched layout.
fr_FR: Supporté uniquement si mise en page étirée.

en: Only the classic WP editor will be used for the selected post types. The links to WP block editor (Gutenberg) will not be available. You can change this behaviour for certain pages/posts with Enfold&rsquo;s filter &quot;avf_use_block_editor_for_post&quot;
fr_FR: Seul l’éditeur classique WP sera utilisé pour les post types sélectionnés. le lien vers l’éditeur Gutenberg ne sera pas disponible. Vous pouvez modifier ce comportement pour certaine articles/pages avec le filtre Enfold &quot;avf_use_block_editor_for_post&quot;

en: Only visible for admins:
fr_FR: Visibles aux administrateurs seulement :

en: Opacity
fr_FR: Opacité

en: Opacity For Background On Hover
fr_FR: Opacité de l’arrière plan au survol

en: Opacity On Hover
fr_FR: Opacité au survol

en: Open Facebook page now
fr_FR: Ouvrir la page Facebook maintenant

en: Open Google Maps in a new window
fr_FR: Ouvrir Google Maps dans une nouvelle fenêtre

en: Open In New Window
fr_FR: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Open Instagram in new window
fr_FR: Ouvrir Instagram dans une nouvelle fenêtre

en: Open Link in new Window?
fr_FR: Ouvrir le lien dans une nouvelle fenêtre ?

en: Open Message Bar
fr_FR: Ouvrir la barre de message

en: Open Toggle Title
fr_FR: Ouvrir le titre dépliant

en: Open a preview of the entry (known as AJAX Portfolio)
fr_FR: Ouvre une prévisualisation de la publication (aussi appelé portfolio AJAX)

en: Open bigger version of thumbnail image in lightbox (image needs to be set)
fr_FR: Ouvrir une plus grande version de la vignette dans la Lightbox (l’image doit être définie)

en: Open image in lightbox
fr_FR: Ouvrir l’image dans une Lightbox

en: Open immediately on pageload
fr_FR: Ouvrir immédiatement au chargement de page

en: Open in Lightbox
fr_FR: Ouvrir dans une Lightbox

en: Open in a new window
fr_FR: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Open in new window
fr_FR: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Open in new window and use rel="nofollow sponsored"
fr_FR: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre et utiliser rel="nofollow sponsored"

en: Open in new window and use rel="nofollow ugc"
fr_FR: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre et utiliser rel="nofollow ugc"

en: Open in new window and use rel="nofollow"
fr_FR: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre et utiliser rel="nofollow"

en: Open in same window
fr_FR: Ouvrir dans la même fenêtre

en: Open in same window and use rel="nofollow sponsored"
fr_FR: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre et utiliser rel="nofollow sponsored"

en: Open in same window and use rel="nofollow ugc"
fr_FR: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre et utiliser rel="nofollow ugc"

en: Open in same window and use rel="nofollow"
fr_FR: Ouvrir dans la même fenêtre et utiliser rel="nofollow"

en: Open info modal on privacy and cookies
fr_FR: Ouvrir une fenêtre modale d’infos sur la confidentialité et les cookies

en: Open links in
fr_FR: Ouvrir les liens dans

en: Open the entry on a new page
fr_FR: Ouvrir la publication dans une nouvelle page

en: Open the images in a new browser window/tab
fr_FR: Ouvrir l’image dans une nouvelle fenêtre ou un nouvel onglet

en: Open the images in the browser window
fr_FR: Ouvrir les images dans une nouvelle fenêtre navigateur

en: Open with a button only
fr_FR: N’ouvrir qu’avec un bouton

en: OpenStreetMap Privacy Policy
fr_FR: de la politique de confidentialité d’OpenStreetMap

en: OpenStreetMaps (OSM) And Leaflet
fr_FR: OpenStreetMaps (OSM) et Leaflet

en: OpenStreetMaps and Leaflet
fr_FR: OpenStreetMaps et Leaflet

en: OpenStreetMaps and Leaflet are open source projects that allow to display mobile friendly maps without using a key or account.
fr_FR: OpenStreetMaps et Leaflet sont des projets open source permettant l’affichage de cartes mobile friendly sans clés ni compte personnel.

en: Operating site internal cookie
fr_FR: Cookie fonctionnel du site

en: Operating site internal cookie - Keeps track of your session
fr_FR: Cookie fonctionnel du site - Conserve trace de votre session

en: Operating site internal cookie - PHP Debugger session cookie
fr_FR: Cookie fonctionnel du site - Cookie de session pour débogage PHP

en: Option settings are always used for all languages.
fr_FR: Les réglages d’option sont toujours utilisés dans toutes les langues.

en: Option to only load the preview image of a video slide. The actual videos will only be fetched once the user clicks on the image (Waiting for user interaction speeds up the inital pageload)
fr_FR: Option pour charger uniquement l’image d’aperçu d’un slide vidéo. Les vraies vidéos seront récupérées seulement une fois que l’utilisateur clique sur l’image (Attendre l’interaction de l’utilisateur accélère le chargement de page initial)

en: Option to only load the preview image. The actual video will only be fetched once the user clicks on the image (Waiting for user interaction speeds up the inital pageload).
fr_FR: Option pour charger uniquement l’image d’aperçu. La vraie vidéo sera récupérée seulement une fois que l’utilisateur clique sur l’image (Attendre l’interaction de l’utilisateur accélère le chargement de page initial)

en: Optional County
fr_FR: Pays optionnel

en: Optional State
fr_FR: Etat optionnel

en: Optional Tooltip
fr_FR: Info-bulle optionnelle

en: Optionally enter County to identify the location
fr_FR: Optionnellement saisir le pays pour identifier le lieu

en: Optionally enter State to identify the location
fr_FR: Optionnellement saisir l’état pour identifier le lieu

en: Options Toggles In Modal Popup
fr_FR: Panneaux d’options dans la fenêtre modale

en: Options for setup are found here:
fr_FR: Les options de configuration se trouvent ici :

en: Order by
fr_FR: Trier par

en: Original Height
fr_FR: Hauteur originelle

en: Original LayerSlider Plugin is used
fr_FR: Le Plugin Originel LayerSlider est utilisé

en: Original Width
fr_FR: Largeur originelle

en: Original content had been kept - necessary changes were not applied.
fr_FR: Contenu original conservé - modifications nécessaires non appliquées.

en: Original source: %s
fr_FR: Source originale : %s

en: Other Element: Empty Line
fr_FR: Autre élément : ligne vide

en: Other Element: Separator Headline
fr_FR: Autre élément : Titre du séparateur

en: Other cookies
fr_FR: Autres cookies

en: Other external services
fr_FR: Autres services externes

en: Output the code without any additional wrapper elements. (not recommended)
fr_FR: Restituer le code sans aucun éléments l’englobant. (non recommandé)

en: Outset
fr_FR: Départ

en: Outside
fr_FR: En dehors

en: Oval
fr_FR: Ovale

en: Oval border only
fr_FR: Ovale avec juste les bordures

en: Oval filled
fr_FR: Ovale plein

en: Overlay
fr_FR: Calque superposé

en: Overlay Color
fr_FR: Couleur de Calque superposé

en: Overlay Opacity
fr_FR: Opacité de Calque superposé

en: Overlay Style
fr_FR: Style de Calque superposé

en: Overline
fr_FR: Souligné au-dessus

en: Override theme default settings. Only recommended for advanced users. Added with 4.8.8 and is in active BETA.
fr_FR: Surcharger les réglages par défaut du thème. Pour utilisateurs avertis uniquement. Ajouté avec la V 4.8.8 et actuellement testé en BETA.

en: Oversaturated
fr_FR: Sursaturé

en: Overwrite Portfolio Link setting
fr_FR: Surcharge l’option de lien du portfolio

en: PLEASE NOTE:
fr_FR: MERCI DE NOTER :

en: Padding: left and right
fr_FR: Padding : gauche et droite

en: Padding: left/right
fr_FR: Padding : gauche / droite

en: Padding: top and bottom
fr_FR: Padding : haut et en bas

en: Padding: top/bottom
fr_FR: Padding : haut / bas

en: Page %d of %d
fr_FR: Page %d sur %d

en: Page Content
fr_FR: Contenu de page

en: Page Content for:
fr_FR: Contenu de page pour :

en: Page Element Filter
fr_FR: Filtre d’élément de page

en: Page Layout
fr_FR: Mise en page

en: Page Order
fr_FR: Ordre de page

en: Page Preloading
fr_FR: Préchargement de page

en: Page Sidebar Navigation
fr_FR: Navigation dans la colonne latérale de la page

en: Page Split
fr_FR: Séparation de page

en: Page Transitions
fr_FR: Transitions de page

en: Page based Footer options
fr_FR: Options de Pied de page basé sur une page

en: Page based Footer options - set in
fr_FR: Options de Pied de page basé sur une page - mise en place

en: Page/Post ID
fr_FR: ID page/article

en: Pages/Posts/.. built with ALB will only display &quot;Excerpt With Read More Link&quot; to avoid a possible breaking of layout. Use %s this filter %s to change it.
fr_FR: Seules les Pages/Articles/ … conçues avec l’Editeur de Mise en Forme Avancé affichent &quot; L’extrait avec le lien Lire la suite &quot; pour éviter une éventuelle rupture de la mise en page. Utiliser ce %s filtre %s pour y modifier.

en: Pages:
fr_FR: Pages :

en: Paragraph
fr_FR: Paragraphe

en: Parallax Rules
fr_FR: Règles Parallax

en: Parallax Speed
fr_FR: Vitesse Parallax

en: Partner/Logo Element
fr_FR: Elément Partenaire/Logo

en: Partner/Logo Image Size
fr_FR: Taille d’image Partenaire/Logo

en: Partner/Logo Item
fr_FR: Item Partenaire/Logo

en: Partner/Logo Link?
fr_FR: Lien logo/partenaire ?

en: Password protected - %s comment(s)
fr_FR: %s commentaire(s) protégés par mot de passe

en: Pattern
fr_FR: Motif

en: Perfect Automatic Masonry: Display a grid where most elements get the same size, only elements with very wide images get twice the width and elements with very high images get twice the height. To qualify for "very wide" or "very high" the image must have a aspect ratio of 16:9 or higher
fr_FR: Masonry Automatique Parfait : Affiche une grille où la plupart des éléments prennent la même taille, seuls les éléments avec des images très larges doublent de largeur et les éléments avec des images très hautes doublent de hauteur. Pour être considérée comme "très large" ou "très haute" une image doit avoir un ratio de 16:9 ou supérieur

en: Perfect Automatic Masonry: Display a grid where most images get the same size, only very wide images get twice the width and very high images get twice the height. To qualify for &quot;very wide&quot; or &quot;very high&quot; the image must have a aspect ratio of 16:9 or higher
fr_FR: Masonry Automatique Parfait : Affiche une grille où la plupart des éléments prennent la même taille, seules les images très larges doublent de largeur et les images très hautes doublent de hauteur. Pour être considérée comme "très large" ou "très haute" une image doit avoir un ratio de 16:9 ou supérieur

en: Perfect Grid: Display a perfect grid where each element has exactly the same size. Images get cropped/stretched if they don't fit
fr_FR: Grille Parfaite : Affiche une grille parfaite où chaque élément a exactement la même taille. Les images sont recadrées/étirées si elles ne correspondent pas

en: Perfect Grid: Display a perfect grid where each image has exactly the same size. Images get cropped/stretched if they don't fit
fr_FR: Grille Parfaite : Affiche une grille parfaite où chaque image a exactement la même taille. Les images sont recadrées/étirées si elles ne correspondent pas

en: Perfect Manual Masonry: Manually control the height and width of entries by adding either a "landscape" or "portrait" tag when creating the entry. Elements with no such tag use a fixed default size, elements with both tags will display extra large
fr_FR: Masonry Manuel Parfait : Contrôlez manuellement la hauteur et la largeur des entrées en ajoutant à chacune soit une balise "paysage" ou "portrait" lors de la création de la publication. Les éléments sans une telle balise utilisent une taille fixe par défaut, les éléments avec les deux balises s’afficheront en très grande taille

en: Performance
fr_FR: Performances

en: Performance Settings
fr_FR: Réglages de performances

en: Period Before
fr_FR: Période avant

en: Permanent Line Break
fr_FR: Retour ligne permanent

en: Permanent Link:
fr_FR: Lien permanent :

en: Phone Number Or Small Info Text
fr_FR: Numéro de téléphone ou petit texte d’information

en: Photos Hover Style
fr_FR: Style de photos au survol

en: Photos only
fr_FR: Uniquement des photos

en: Pick a date in the future.
fr_FR: Choisir une date dans le futur.

en: Pick a start date.
fr_FR: Choisir une date de début.

en: Pick the end date. Leave empty to display all entries after the start date.
fr_FR: Choisir une date de fin. Laisser vide pour afficher toutes les publications postérieures à la date de début.

en: Pick the hour of the day
fr_FR: Choisir l’heure du jour

en: Pick the minute of the hour
fr_FR: Choisir les minutes de l’heure

en: Pie Chart
fr_FR: Graphique camembert

en: Pink
fr_FR: Rose

en: Pinterest Profile Link
fr_FR: Lien de profil Pinterest

en: Pinterest SVG Profile Link
fr_FR: Lien SVG de profil Pinterest

en: Pinterest SVG link
fr_FR: Lien SVG Pinterest

en: Pinterest link
fr_FR: Lien Pinterest

en: Plain (default)
fr_FR: Brut (par défaut)

en: Plain text
fr_FR: Texte brut

en: Play Animation On Hover
fr_FR: Lire l’animation au survol

en: Play always
fr_FR: Toujours lire

en: Play on hover
fr_FR: Lire au survol

en: Playback Direction
fr_FR: Direction de lecture

en: Playback Speed
fr_FR: Vitesse de lecture

en: Player Controls
fr_FR: Contrôles du lecteur

en: Player Settings
fr_FR: Réglages du Player

en: Player controls such as the volume slider will not be accessible when slide overlay or permanent caption is enabled, but we created a
fr_FR: Les contrôles du lecteur comme le volume du diaporama ne seront pas accessibles quand la légende à la superposition ou permanente est activée, mais nous avons créé un

en: Player styling
fr_FR: Style du Player

en: Playlist Order
fr_FR: Ordre de Playlist

en: Playmode
fr_FR: Mode de lecture

en: Please check the frontend when using animations or elements such as the Lottie Animation in slide content. Slide transitions might break element behaviour.
fr_FR: Merci de contrôler le rendu en partie publique lors de l’utilisation d’animations ou d’éléments comme des Lotties dans les diapositives. Le comportement des transitions entre diapositives peut en être perturbé.

en: Please check your API key
fr_FR: Veuillez vérifier votre clé API

en: Please don't reload the page. You will be notified as soon as deleting the downloaded file has finished! (Usually within a few minutes) :)
fr_FR: Merci de ne pas recharger la page. Vous serez informé(e) dès que la suppression des fichiers téléchargés sera finie. (Généralement quelques minutes) :)

en: Please don't reload the page. You will be notified as soon as the download has finished! (Usually within a few minutes) :)
fr_FR: Merci de ne pas recharger la page. Vous serez informé(e) dès que le téléchargement sera fini. (Généralement quelques minutes) :)

en: Please don't reload the page. You will be notified as soon as the import has finished! (Usually within a few minutes) :)
fr_FR: Merci de ne pas recharger la page. Vous serez informé(e) dès que l’import sera fini. (Généralement quelques minutes) :)

en: Please edit your elements using the &quot;Edit Element&quot; button from an advanced layout builder page.
fr_FR: Merci d’éditer vos éléments avec le bouton &quot;Modifier l’élément&quot; depuis une page faite avec le constructeur de mise en page avancé.

en: Please enable cookie consent messages in backend to use this feature.
fr_FR: Merci d’activer la barre de message sur le consentement des cookies dans l’interface d’administration pour utiliser cette fonctionnalité.

en: Please enable this feature in your browser settings and reload the page.
fr_FR: Merci d’activer cette fonctionnalité dans vos réglages navigateur et rechargez la page.

en: Please enter a valid Mailchimp API key, otherwise we will not be able to retrieve the lists that your visitors may subscribe to.
fr_FR: Merci d’entrer une clé API Mailchimp valide, sinon nous ne serons pas en mesure de récupérer les listes auxquelles vos visiteurs pourraient souscrire.

en: Please fill in all required fields.
fr_FR: Veuillez remplir tous les champs requis.

en: Please insert a valid address in the fields above
fr_FR: Merci de saisir une adresse valide dans les champs ci-dessus

en: Please install and activate the plugin %1$sLeaflet Map%2$s to display your maps.
fr_FR: Merci d’installer et d’activer le plugin %1$sLeaflet Map%2$s pour afficher vos cartes.

en: Please install the plugin %1$sInstagram Feed%3$s or %2$sInstagram Feed Pro%3$s to display your Instagram feed.
fr_FR: Merci d’installer le Plugin %1$sInstagram Feed%3$s ou %2$sInstagram Feed Pro%3$s pour afficher votre flux Instagram.

en: Please keep in mind that Version 3 needs to <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">monitor user behaviour and collects user data</a>. In case the score does not recognize a human Version 2 checkbox will be used additionally for verification. Therefore you must also register V2 keys.
fr_FR: Merci de garder à l’esprit que la V3 nécessite <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">de surveiller le comportement de l’utilisateur et de collecter certaines de ses données</a>. En cas où le score ne reconnait pas un humain, une case à cocher Version 2 sera ajoutée pour vérifications. De fait vous devez également enregistrer des clés V2.

en: Please keep in mind that lazy loading might break animations when scrolling to images.
fr_FR: Merci de noter que le lazy loading peut bloquer les animations lors du scroll vers les images.

en: Please keep in mind: Due to limitations in CSS it is not possible to combine all possible advanced settings like animations, transforms,...  They might not work as expected - this is not a bug. Please be selective and check the frontend.
fr_FR: Merci de garder à l’esprit : dû à des limitations CSS il n’est pas possible de combiner tous les réglages avancés comme animations, transformations, … Ils peuvent ne pas fonctionner comme prévu - ce n’est pas un bug. Merci d’être sélectif et bien vérifier en frontend.

en: Please link to an external video by URL
fr_FR: Veuillez faire un lien vers une vidéo externe par URL

en: Please make sure that your fields are filled in correctly
fr_FR: Merci de vous assurer que vos champs sont remplis correctement

en: Please note changes with HTTP/2:
fr_FR: Merci de noter les changements avec HTTP/2 :

en: Please note that Mega Menus are not supported for this element
fr_FR: Veuillez noter que les Méga menus ne sont pas pris en charge pour cet élément

en: Please note that changing the default will overwrite any individual &quot;landscape&quot; width settings. Each item will have the same width
fr_FR: Merci de prendre en compte que changer le réglage par défaut écrasera un éventuel réglage spécifique définissant la largeur en &quot;portrait&quot;. Chaque item aura la même largeur

en: Please note that logged in Administrators, Editors and Authors will still be able to access the site
fr_FR: Veuillez noter que les Administrateurs, Editeurs et les Auteurs connectés seront toujours en mesure d’accéder au site

en: Please note that the Advanced Layout Builder for products will not work with all WooCommerce Extensions
fr_FR: Veuillez noter que le Constructeur de page avancé pour les produits ne fonctionne pas avec toutes les Extensions WooCommerce

en: Please note:
fr_FR: Merci de noter :

en: Please note: &quot;Fixed&quot; does not work in Firefox - this is a known and unresolved browser behaviour. Also recognized in other browsers (caused by CSS transform).
fr_FR: Merci de noter : &quot;Fixed&quot; ne marche pas avec Firefox - c’est un comportement connu et non résolu de ce navigateur. Egalement constaté dans d’autres navigateurs (à cause des transformations CSS).

en: Please note: Images within the tooltip are currently not supported
fr_FR: NOTA : les images dans l’infobulle ne sont actuellement pas pris en charge

en: Please note: if you do not like the default text that is displayed by those shortcodes you can change it by using [shortcode]Your text here[/shortcode]
fr_FR: Veuillez noter : Si vous n’aimez pas le texte par défaut qui est affiché par ces shortcodes vous pouvez le changer en utilisant [shortcode] votre texte ici [/shortcode]

en: Please note: keep content simple to avoid breaking of layout.
fr_FR: Veuillez noter : conserver un contenu simple pour éviter de briser la mise en page.

en: Please prove that you are human by solving the equation
fr_FR: Merci de prouver que vous êtes un humain en donnant le résultat de cette opération

en: Please provide a valid email address.
fr_FR: Merci d’indiquer une adresse e-mail valide.

en: Please read carefully backend documentation before changing.
fr_FR: Merci de lire avec attention la documentation avant changement.

en: Please read our %s to learn how to create the zip files and a fallback scenario.
fr_FR: Merci de consulter notre %s comment créer les fichiers zip et un scénario de sauvegarde.

en: Please reload the page after saving theme options whenever you change the checkbox below to update description text for the options.
fr_FR: Merci de recharger la page après sauvegarde des options du thème chaque fois que vous changez l’état de la case à cocher ci-dessous pour mettre à jour le texte de description des options.

en: Please select Version 2 or 3 for reCAPTCHA
fr_FR: Merci de sélectionner la Version 2 ou 3 du reCAPTCHA

en: Please try another search term
fr_FR: Merci d’essayer d’autres termes de recherche

en: Please validate that you are a human first
fr_FR: Merci de prouver d’abord que vous êtes un humain

en: Please verify the key - the last verified key is different.
fr_FR: Merci de vérifier la clé - la dernière clé contrôlée est différente.

en: Please verify the key.
fr_FR: Merci de vérifier la clé.

en: Please verify the keys
fr_FR: Merci de vérifier les clés

en: Please verify the keys - the last verified keys are different.
fr_FR: Merci de vérifier les clés- les dernières clés contrôlées sont différentes.

en: Plugin Additions
fr_FR: Ajouts d’extensions

en: Plugin Details
fr_FR: Détails du Plugin

en: Polar Area Chart
fr_FR: Graphique de coordonnées polaires

en: Popular
fr_FR: Mis en avant

en: Popular posts
fr_FR: Articles mis en avant

en: Popularity
fr_FR: Mise en avant

en: Popularity (sales)
fr_FR: Mise en avant (ventes)

en: Portfolio Categories
fr_FR: Catégories de Portfolio

en: Portfolio Category
fr_FR: Catégorie de Portfolio

en: Portfolio Content for:
fr_FR: Contenu de portfolio pour :

en: Portfolio Grid
fr_FR: Grille de Portfolio

en: Portfolio Grid Image Size
fr_FR: Taille des images de la grille de Portfolio

en: Portfolio small
fr_FR: Petit Portfolio

en: Portfolio:
fr_FR: Portfolio :

en: Position Of Chart Title
fr_FR: Position du titre du graphique

en: Position Of The Image
fr_FR: Position de l’image

en: Position Rules
fr_FR: Règles de position

en: Position at the Left
fr_FR: Positionner à gauche

en: Position at the Right
fr_FR: Positionner à droite

en: Possible cause: your download limit might be exceeded - please try again later.
fr_FR: Cause possible : votre limite de téléchargement peut être dépassée - merci de réessayer plus tard.

en: Post Number
fr_FR: Numéro d’article

en: Post Slider
fr_FR: Slider d’articles

en: Post Type Link (= Archive)
fr_FR: Lien de Post Type (= Archive)

en: Post Usage - which elements are used in this post
fr_FR: Utilisation Article - quels éléments sont utilisés dans cet article

en: Post creation failed, could not find original post: %s
fr_FR: La création de l’article a échoué, impossible de trouver l’original : %s

en: Post status of elements is currently not available
fr_FR: Le statut de cet article n’est actuellement pas disponible

en: Post:
fr_FR: Articles :

en: Postalcode (Zip Code)
fr_FR: Code postal

en: Postcode
fr_FR: Code postal

en: Postcode:
fr_FR: Code postal :

en: Posts by %s
fr_FR: Publié par %s

en: Posts featured image ID
fr_FR: ID d’image de mise en avant des Articles

en: Predefined Separators
fr_FR: Séparateurs prédéfinis

en: Prepend A Text
fr_FR: Ajouter un texte avant

en: Prepend a text
fr_FR: Texte en préfixe

en: Prepended static text
fr_FR: Texte statique en préfixe

en: Preprocessing Shortcodes In Header
fr_FR: Pré-exécuter les Shortcodes dans le Header

en: Preselect Checkbox
fr_FR: Case à cocher de présélection

en: Press ENTER on your keyboard or the Save Button to save current state of a popup window
fr_FR: Appuyez sur la touche ENTREE ou sur le bouton Enregistrer pour sauvegarder l’état actuel d’une fenêtre popup

en: Press ESC on your keyboard or the Close Button to close popup window.
fr_FR: Appuyez sur la touche Echap ou sur le bouton Fermer pour fermer la fenêtre popup.

en: Press TAB to navigate trough the various form fields of a popup window.
fr_FR: Appuyez sur la touche TABULATION pour naviguer parmi les champs de formulaire de la fenêtre popup.

en: Prev
fr_FR: Préc

en: Preview
fr_FR: Prévisualisation

en: Preview Image
fr_FR: Image de Prévisualisation

en: Preview Image Size
fr_FR: Taille des images de prévisualisation

en: Preview Window
fr_FR: Fenêtre de prévisualisation

en: Preview image for: %s
fr_FR: Image de prévisualisation pour : %s

en: Previous
fr_FR: Précédent

en: Previously used menu
fr_FR: Menu utilisé auparavant

en: Price
fr_FR: Prix

en: Pricing
fr_FR: Tarification

en: Pricing Row
fr_FR: Ligne de prix

en: Primary Color
fr_FR: Couleur primaire

en: Print in e-mail only
fr_FR: Afficher dans l’e-mail uniquement

en: Prior 5.7 merge and compression was enabled by default, which sometimes caused troubles in some server environments and also while you are actively developing your website adding new CSS rules or Javascript functions - please do not use this setting in these cases.
fr_FR: Avant la version 5.7 la fusion et la compression était activée par défaut, ce qui parfois posait des problèmes sur certains environnements serveur, ou durant la période de développement où vous ajoutiez vos propres CSS ou fonctions javascript - Merci de ne pas utiliser ce réglage dans ces cas.

en: Privacy
fr_FR: Confidentialité

en: Privacy And Cookies
fr_FR: Confidentialité et cookies

en: Privacy Policy
fr_FR: Politique de Confidentialité

en: Privacy Settings
fr_FR: Réglages de Confidentialité

en: Privacy Shortcodes
fr_FR: Shortcodes de Confidentialité

en: Privacy and Cookies
fr_FR: Confidentialité et Cookies

en: Problems with next upcoming event incorrect?
fr_FR: Pb. avec un événement à venir incorrect ?

en: Product Count
fr_FR: Nombre de produits

en: Product Gallery
fr_FR: Galerie du produit

en: Product Grid
fr_FR: Grille de produits

en: Product Hover
fr_FR: Survol produit

en: Product Images
fr_FR: Images du produit

en: Product Info
fr_FR: Information produit

en: Product Info Tab
fr_FR: Onglet info produit

en: Product Layout On Overview Pages
fr_FR: Disposition produit sur les pages de prévisualisation

en: Product List
fr_FR: Liste de produits

en: Product Meta Info
fr_FR: Méta-Infos produit

en: Product Price
fr_FR: Prix du produit

en: Product Purchase Button
fr_FR: Bouton d’achat produit

en: Product Reviews
fr_FR: Avis sur les produits

en: Product Slider
fr_FR: Slider de produits

en: Products
fr_FR: Produits

en: Products To Display
fr_FR: Produits à afficher

en: Products per page
fr_FR: Produits par page

en: Profile Links At The Bottom Of Your Blog Post
fr_FR: Liens de profils sociaux en bas de votre article

en: Profile for User:
fr_FR: Profil pour l’utilisateur :

en: Profiles
fr_FR: Profils

en: Progress
fr_FR: Progression

en: Progress Bar Animation enabled?
fr_FR: Animation de la barre de progression activée ?

en: Progress Bar Color
fr_FR: Couleur de barre de progression

en: Progress Bar Coloring
fr_FR: Coloration de la barre de progression

en: Progress Bar Height?
fr_FR: Hauteur de la barre de progression ?

en: Progress Bar Icon
fr_FR: Icône barre de progression

en: Progress Bar Item
fr_FR: Item de barre de progression

en: Progress Bar Style
fr_FR: Style de barre de progression

en: Progress Bars
fr_FR: Barres de progression

en: Progress Bars Title
fr_FR: Titre des barres de progression

en: Progress Container Background Color
fr_FR: Couleur d’arrière-plan du conteneur de progression

en: Progress in &percnt;
fr_FR: Progression en &percnt;

en: Promo Box
fr_FR: Boîte de promotion

en: Promo Box Button
fr_FR: Bouton de boîte de promotion

en: Provide a message which indicates that your site uses cookies.
fr_FR: Fournir un message qui va indiquer que votre site utilise des cookies.

en: Provide a short message for a browser alert when user clicks the &quot;Do not accept and hide notification&quot; button. Inform him that refusing cookies will show the message bar every time he opens a new window or tab. Leave empty if you do not want to show the browser alert.
fr_FR: Fournissez un court message d’alerte navigateur si l’utilisateur clique sur le bouton &quot;Refuser et masquer cette notification&quot;. Informez le qu’en refusant les cookies cette barre reviendra dans chaque page ou onglet. Laissez vide si vous ne souhaitez pas cette alerte.

en: Publish Date
fr_FR: Publier la Date

en: Publish Date And Time
fr_FR: Publier la Date et l’Heure

en: Publishing Date
fr_FR: Date de publication

en: Publishing Date and Time
fr_FR: Date et heure de publication

en: Purchases could not be accessed
fr_FR: L’accès aux achats n’a pu avoir lieu

en: Purchases:
fr_FR: Achats :

en: Purchases: A problem occurred accessing your purchases. Unable to check for updates.
fr_FR: Achats : un pb. a eu lieu pour accéder à vos achats. Mises à jour impossible.

en: Purchases: Envato returned a wrong datastructure accessing your purchases. Unable to check for updates:
fr_FR: Achats : Envato à retourné une erreur en accédant à vos achats. Impossible de chercher des mises à jour :

en: Purple
fr_FR: Violet

en: Pyramids
fr_FR: Pyramides

en: Query strings will NOT BE REMOVED from our post specific CSS files as this will break the layout.
fr_FR: Les Query strings ne seront PAS ENLEVÉS de nos fichiers CSS spécifiques aux articles car cela brise la mise en page.

en: Quick CSS
fr_FR: CSS Rapide

en: Quick Info & Hotkeys
fr_FR: Info & raccourcis clavier

en: Quote
fr_FR: Citation

en: RSS Feed URL:
fr_FR: URL du flux RSS :

en: RSS Link and X Account
fr_FR: Lien RSS et compte X

en: RSS SVG
fr_FR: SVG RSS

en: Radar Chart
fr_FR: Graphique radar

en: Radial Gradient Position
fr_FR: Position du dégradé radial

en: Radial Gradient Shape
fr_FR: Forme du dégradé radial

en: Radial Inside Outside
fr_FR: Radial intérieur extérieur

en: Radial Outside Inside
fr_FR: Radial extérieur intérieur

en: Radial gradient overlay
fr_FR: Superposition d’un dégradé radial

en: Random
fr_FR: Aléatoire

en: Read Less Text
fr_FR: Lire moins de texte

en: Read More
fr_FR: Lire la suite

en: Read More Text
fr_FR: Lire plus de texte

en: Read less
fr_FR: Lire moins

en: Read more
fr_FR: Lire la suite

en: Read more in documentation
fr_FR: En savoir plus avec la documentation

en: Read more in documentation to get more information.
fr_FR: En savoir plus dans la documentation pour obtenir plus d’information.

en: Read more in documentation: Intro to Layout Builder.
fr_FR: En savoir plus dans la documentation : Intro au constructeur de mise en page.

en: Read more in: %s
fr_FR: Lire plus de : %s

en: Read our documentation for more information how to customize import
fr_FR: Lire notre documentation pour plus d’information sur comment personnaliser l’import

en: Read our documentation for more information how to customize resetting theme options
fr_FR: Lire notre documentation pour plus d’information sur comment restaurer les options du thème par défaut

en: Read:
fr_FR: Lire :

en: Reading Progress Bar
fr_FR: Barre de progression de lecture

en: Reading Progress Bar Color
fr_FR: Couleur de la barre de progression de lecture

en: Recent
fr_FR: Récent

en: Recent posts
fr_FR: Articles récents

en: Recommended Plugins:
fr_FR: Extensions recommandées :

en: Rectangular
fr_FR: Rectangulaire

en: Rectangular minimal
fr_FR: Rectangulaire minimal

en: Red
fr_FR: Rouge

en: Reddit Profile Link
fr_FR: Lien de profil Reddit

en: Reddit SVG Profile Link
fr_FR: Lien SVG de profil Reddit

en: Reddit SVG link
fr_FR: Lien SVG Reddit

en: Reddit link
fr_FR: Lien Reddit

en: Redirect
fr_FR: Rediriger

en: Redirect the user to another page
fr_FR: Rediriger l’utilisateur vers une autre page

en: Redirect to selected page
fr_FR: Rediriger l’utilisateur vers la page sélectionnée

en: Redirect to the Search Results page
fr_FR: Rediriger vers la page de résultats de recherche

en: Redo
fr_FR: Rétablir

en: Referal URL 2:
fr_FR: URL référente 2 :

en: Referal URL:
fr_FR: URL référente :

en: Refuse Cookie Warning
fr_FR: Avertissement du refus des cookies

en: Register
fr_FR: Enregistrer

en: Register an API Key
fr_FR: Enregistrez une clé API

en: Registered shortcode %s detected without closing ] at index %d. Fixed by closing Shortcode without attributes.
fr_FR: Shortcode %s enregistré détecté sans fermeture ] à l’index %d. Corrigé en fermant le Shortcode sans attributs.

en: Registered shortcode %s detected without closing ] at index %d. To fix add shortcode: %s
fr_FR: Shortcode %s enregistré détecté sans fermeture ] à l’index %d. Pour corriger, ajoutez un Shortcode : %s

en: Registered shortcode %s detected without closing ] at index %d. To fix it close shortcode (check for attributes to include).
fr_FR: Shortcode %s enregistré détecté sans fermeture ] à l’index %d. Pour le corriger, fermez le shortcode (recherchez les attributs à inclure).

en: Registered shortcode %s detected without closing ] at index %d. To fix it shortcode was added: %s
fr_FR: Shortcode %s enregistré détecté sans fermeture ] à l’index %d. Pour y corriger, un Shortcode a été ajouté : %s

en: Registered shortcode %s detected without closing ] at index %d. To fix it shortcode was be updated with %s
fr_FR: Shortcode %s enregistré détecté sans fermeture ] à l’index %d. Pour y corriger, un Shortcode a été mis à jour : %s

en: Registered shortcode %s detected without closing ] at index %d. To fix it update Shortcode with %s
fr_FR: Shortcode %s enregistré détecté sans fermeture ] à l’index %d. Pour y corriger, mettez à jour ce Shortcode avec : %s

en: Related Entries
fr_FR: Publications Associées

en: Related Products
fr_FR: Produits associés

en: Relevance
fr_FR: Pertinence

en: Reloading the page
fr_FR: Rechargement de page

en: Remove
fr_FR: Retirer

en: Remove Animation
fr_FR: Retirer l’animation

en: Remove Image
fr_FR: Supprimer l’image

en: Remove Images
fr_FR: Supprimer les images

en: Remove Query String From Static Resources
fr_FR: Retirer les Query String des ressources statiques

en: Remove Theme Support &quot;deactivate_layerslider&quot; to activate
fr_FR: Supprime le support du thème activable via &quot;deactivate_layerslider&quot;

en: Remove content which contain certain words or hashtags in the caption. Separate multiple entries by commas (e.g. #awesome,#mytag)
fr_FR: Retirer le contenu contenant certains mots ou hashtags dans la légende. Séparer les valeurs multiples avec des virgules (ex. #awesome,#mytag)

en: Remove element if the user navigated away from page 1 to page 2,3,4 etc
fr_FR: Retirer l’élément si l’utilisateur quitte la page 1 pour la page 2, 3, 4…

en: Remove query strings
fr_FR: Retirer les query string

en: Remove theme plugin files and slides
fr_FR: Retirer du thème les fichiers du plugin et les slides

en: Remove theme plugin files only and keep slides
fr_FR: Retirer du thème uniquement les fichiers du plugin et conserver les slides

en: Repeat
fr_FR: Répéter

en: Request for Download URL failed.
fr_FR: L’URL appelée pour le téléchargement a échoué.

en: Required Plugins:
fr_FR: Extensions requises :

en: Reset Selected Options
fr_FR: Reset des options sélectionnées

en: Reset all options
fr_FR: Reset de toutes les options

en: Responsive (choosen by Google API)
fr_FR: Responsive (préféré par l’API Google)

en: Responsive Break Points
fr_FR: Points de bascule responsive

en: Responsive Images
fr_FR: Images Responsives

en: Responsive Images And Lazy Loading
fr_FR: Images Responsives et Lazy Loading

en: Responsive Images For Lightbox
fr_FR: Images responsives pour Lightbox

en: Responsive Images Thumbnails Overview:
fr_FR: Prévisualisation des vignettes images responsive :

en: Responsive Site
fr_FR: Site responsive

en: Responsive Styling
fr_FR: Style Responsive

en: Responsive behaviour is handled by default from theme.
fr_FR: Le comportement responsive est géré par défaut par le thème.

en: Restrictions:
fr_FR: Restrictions :

en: Result Colors
fr_FR: Couleurs des résultats

en: Result Container
fr_FR: Conteneur de résultat

en: Retro flip clock
fr_FR: Horloge à retournement

en: Retro flip clock bouncing
fr_FR: Rebond de l’Horloge au retournement

en: Return values handling has changed
fr_FR: La gestion des valeurs de retour a changé

en: Revalidate or remove the token
fr_FR: Revalidez ou enlevez le jeton

en: Reveal Bottom to Top
fr_FR: Dévoiler de bas en haut

en: Reveal Left to Right
fr_FR: Dévoiler de gauche à droite

en: Reveal Right to Left
fr_FR: Dévoiler de droite à gauche

en: Reveal Top to Bottom
fr_FR: Dévoiler de haut en bas

en: Reverse Order Of Items On Mobile
fr_FR: Ordre inversé des éléments sur mobile

en: Reverse alternate
fr_FR: Alternance inverse

en: Reverse order
fr_FR: Ordre inversé

en: Revisions Count
fr_FR: Nb. de révisions

en: Rewind
fr_FR: Revenir en arrière

en: Ridge
fr_FR: Nervure

en: Right
fr_FR: Droite

en: Right Bottom
fr_FR: En bas à droite

en: Right Bottom To Left Top
fr_FR: D’en bas à droite vers en haut à gauche

en: Right Centered
fr_FR: Centré à droite

en: Right Framed
fr_FR: A droite encadré

en: Right Margin
fr_FR: Marge à droite

en: Right Padding
fr_FR: Padding à droite

en: Right Sidebar
fr_FR: Barre latérale droite

en: Right To Left
fr_FR: De droite à gauche

en: Right Top
fr_FR: En haut à droite

en: Right Top To Left Bottom
fr_FR: Du haut à droite vers le bas à gauche

en: Right to Left
fr_FR: De droite à gauche

en: Right to left
fr_FR: Droite à gauche

en: Right without Frame
fr_FR: A droite sans cadre

en: Roadmap
fr_FR: Feuille de route

en: Rotate
fr_FR: Rotation

en: Rotate Animations
fr_FR: Animations de rotation

en: Rotate X-axis
fr_FR: Rotation axe Horizontal

en: Rotate Y-axis
fr_FR: Rotation axe Vertical

en: Rotating Text
fr_FR: Slogan rotatif

en: Rotation Angle
fr_FR: Angle de rotation

en: Rotation Angle Of Linear Gradient
fr_FR: Angle de rotation du dégradé linéaire

en: Rotation Animation
fr_FR: Animation de rotation

en: Rotation Of Flip Box
fr_FR: Rotation des Flip Box

en: Round
fr_FR: Rond

en: Round to fit
fr_FR: Arrondi pour correspondre

en: Rounded Big Bars
fr_FR: Grosses barres arrondies

en: Rounded Borders
fr_FR: Bordures arrondies

en: Rounded rectangular
fr_FR: Rectangle arrondi

en: Row Box Shadow Animation
fr_FR: Animation de l’effet d’ombrage de la ligne

en: Row Box-Shadow
fr_FR: Ombre de ligne

en: Row Box-Shadow Color
fr_FR: Couleur d’ombre de ligne

en: Row Box-Shadow Style
fr_FR: Style de l’effet d’ombrage de la ligne

en: Row Box-Shadow Width
fr_FR: Largeur d’ombre de ligne

en: Row Cells
fr_FR: Cellules de la ligne

en: Row Layout
fr_FR: Distribution sur la ligne

en: Row Margins
fr_FR: Marges de ligne

en: Row Screen Options
fr_FR: Comportement responsive

en: Row Settings
fr_FR: Réglages de ligne

en: Row Settings apply to all columns in this row but can only be set in the first column
fr_FR: Les réglages de ligne s’appliquent à toutes les colonnes de celle-ci, mais ne peuvent être définies que dans la première colonne

en: SEO Support
fr_FR: Support SEO

en: SEO improvements
fr_FR: Améliorations SEO

en: SKU:
fr_FR: SKU :

en: SVG Dividers
fr_FR: Séparateurs SVG

en: SVG Icon
fr_FR: Icône SVG

en: SVG Iconset and Iconfont Manager
fr_FR: Jeu d’icônes SVG et gestionnaire de polices d’icônes

en: SVG Iconsets
fr_FR: Jeu d’icônes SVG

en: SVG Image
fr_FR: Image SVG

en: SVG Image:
fr_FR: Image SVG :

en: Sale!
fr_FR: Vente !

en: Same for all
fr_FR: Identique pour tou(te)s

en: Same height for all slides
fr_FR: Même hauteur pour toutes les diapositives

en: Same height for all tabs
fr_FR: Même hauteur pour tous les onglets

en: Same order as defined for desktop
fr_FR: Même ordre que défini pour ordinateur de bureau

en: Same rules as described at &quot;Theme Options -&gt; Logo&quot;. If you want to mix svg and other image formats for the logos you might need to add custom css.
fr_FR: Certaines règles sont décrites dans  &quot;Thème Options -&gt; Logo&quot;. Si vous souhaitez mixer svg et d’autres formats d’images pour les logos, du css perso peut être requis.

en: Same window or tab
fr_FR: Même fenêtre ou onglet

en: Save
fr_FR: Enregistrer

en: Save As New Custom Element
fr_FR: Enregistrer en tant que nouvel élément personnalisé

en: Save Element as Template
fr_FR: Sauvegarder l’élément en tant que modèle

en: Save Element as Template: Choose a Name
fr_FR: Sauvegarder l’élément en tant que modèle : choisir un nom

en: Save Entry As Template
fr_FR: Enregistrer la publication en tant que modèle

en: Save Video Thumbnail Locally
fr_FR: Sauvegarder la vignette vidéo localement

en: Save all changes
fr_FR: Enregistrer tous les changements

en: Save as a new custom element template
fr_FR: Enregistrer en tant que nouveau modèle d’élément personnalisé

en: Scale Directions
fr_FR: Direction de mise à l’échelle

en: Scale Duration
fr_FR: Durée de mise à l’échelle

en: Scale Information
fr_FR: Information d’échelle

en: Scale X-Axis
fr_FR: Echelle sur l’axe des X

en: Scale Y-Axis
fr_FR: Echelle sur l’axe des Y

en: Scale Z-Axis
fr_FR: Echelle sur l’axe des Z

en: Scale the image mask. Allowed unit values are px, &percnt;, em, vw. Defaults to px.
fr_FR: Mise à l’échelle du masque. Les valeurs autorisées sont  px, &percnt;, em, vw. px par défaut.

en: Scale to fit = contain (scales image so the whole image is always visible)
fr_FR: Mise à l’échelle = contain (étire l’image de manière à ce qu’elle soit toujours entièrement visible)

en: Scaled to:
fr_FR: Dimensionné à :

en: Scaling
fr_FR: Mise à l’échelle

en: Scan Widgets For Theme Shortcodes
fr_FR: Scanner les widgets pour les codes courts du Thème

en: Scan widgets
fr_FR: Scanner les widgets

en: Scatter Chart
fr_FR: Graphique en nuages

en: Score requested %s - returned %s
fr_FR: Score requis %s - retourné %s

en: Screen Sizes:
fr_FR: Tailles d’écran :

en: Screenwidth for burger menu button
fr_FR: Largeur d’écran pour le bouton de menu dépliant

en: Scroll
fr_FR: Défiler

en: Scroll Down Arrow
fr_FR: Flèche défilant vers le bas

en: Scroll Wheel Zoom
fr_FR: Zoom par scroll souris

en: Scroll to next section
fr_FR: Scroller vers la prochaine section

en: Scroll to top
fr_FR: Faire défiler vers le haut

en: Scroll with page
fr_FR: Scroller avec la page

en: Scroll with page (default)
fr_FR: Scroller avec la page (par défaut)

en: Search
fr_FR: Rechercher

en: Search ALB Custom Elements
fr_FR: Rechercher des éléments personnalisés de l’éditeur de mise en page avancé

en: Search Custom Layouts
fr_FR: Rechercher des mises en page personnalisées

en: Search Engine Optimization Support
fr_FR: Support SEO

en: Search Form
fr_FR: Formulaire de Recherhe

en: Search Icon
fr_FR: Icône de recherche

en: Search Portfolio Entries
fr_FR: Rechercher dans les entrées du Portfolio

en: Search Result:
fr_FR: Résultat de recherche :

en: Search Results Background Color
fr_FR: Couleur de fond des résultats de recherche

en: Search Results Container Margin
fr_FR: Marges du conteneur des résultats de recherche

en: Search Results Container Padding
fr_FR: Padding du conteneur des résultats de recherche

en: Search Results Content Font Color
fr_FR: Couleur de police des résultats de recherche

en: Search Results Font Colors
fr_FR: Couleurs de police des résultats de recherche

en: Search Results Icon Color
fr_FR: Couleur de l’icône des résultats de recherche

en: Search Results Title Font Color
fr_FR: Couleur de police du titre des résultats de recherche

en: Search Results for address:
fr_FR: Résultats de recherche pour l’adresse :

en: Search results container
fr_FR: Conteneur des résultats de recherche

en: Search results for &quot;%1$s&quot;
fr_FR: Résultats de recherche pour &quot;%1$s&quot;

en: Search results for:
fr_FR: Résultats de recherche pour :

en: Search the site ...
fr_FR: Rechercher le site ...

en: Second
fr_FR: Second(e)

en: Secondary Font Color
fr_FR: Couleur de police secondaire

en: Secondary Menu
fr_FR: Menu secondaire

en: Secondary Menu - will be displayed if you selected a header layout that supports a submenu
fr_FR: Menu secondaire - sera affiché si vous avez choisi une mise en page d’entête qui prend en charge un sous-menu

en: Secondary Menu in top bar at the left
fr_FR: Menu secondaire dans la barre supérieure à gauche

en: Secondary Menu in top bar at the right
fr_FR: Menu secondaire dans la barre supérieure à droite

en: Secondary color for link and button hover, etc
fr_FR: Couleur secondaire pour le lien et le survol bouton, etc

en: Seconds
fr_FR: Secondes

en: Secret Key Version 2
fr_FR: Clé secrète Version 2

en: Secret Key Version 3
fr_FR: Clé secrète Version 3

en: Section Bottom Border Styling
fr_FR: Style de bordure inférieure de section

en: Section Colors
fr_FR: Couleurs de la section

en: Section Height
fr_FR: Hauteur de section

en: Section Minimum Custom Height In &percnt;
fr_FR: Hauteur minimum de section personnalisée en &percnt;

en: Section Minimum Custom Height In px
fr_FR: Sélectionner une hauteur personnalisée minimum en px

en: Section Minimum Height
fr_FR: Hauteur de section minimum

en: Section Padding
fr_FR: Padding de la section

en: Section Top Border Styling
fr_FR: Style de bordure supérieure de Section

en: Section Top Shadow
fr_FR: Ombre du haut de Section

en: Section content hidden. Click here to show it
fr_FR: Contenu de section masqué. Cliquez ici pour le montrer

en: Security
fr_FR: Sécurité

en: See Google documentation
fr_FR: Voir la documentation Google

en: See documentation how to use it and to get more information.
fr_FR: Voir la documentation sur son utilisation et pour obtenir plus d’informations.

en: Select A File For Download
fr_FR: Choisir un fichier à télécharger

en: Select A Predefined Color Scheme
fr_FR: Définir une palette de couleurs prédéfinie

en: Select Content
fr_FR: Sélectionner un contenu

en: Select Custom Elements
fr_FR: Sélectionner des éléments personnalisés

en: Select Entries
fr_FR: Sélectionner les entrées

en: Select File For Download
fr_FR: Choisir le fichier à télécharger

en: Select Icon
fr_FR: Choisir l’icône

en: Select If You Want To Use Google reCAPTCHA
fr_FR: Choisir si vous voulez utiliser Google reCAPTCHA

en: Select Images
fr_FR: Sélectionner les images

en: Select Layout Entry
fr_FR: Sélectionner l’entrée de mise en page

en: Select Media
fr_FR: Sélectionner le media

en: Select Media:
fr_FR: Sélectionner le media :

en: Select Page
fr_FR: Sélectionner la page

en: Select Post
fr_FR: Sélectionner l’Article

en: Select Post Type
fr_FR: Sélectionner un Post Type

en: Select Score For Human
fr_FR: Sélectionner le score pour un Humain

en: Select Slide Content
fr_FR: Sélectionner le contenu du Slide

en: Select Theme Options Tabs For Import
fr_FR: Sélectionner les onglets des paramètres du thème pour import

en: Select Theme Options Tabs To Reset
fr_FR: Sélectionner les onglets des paramètres du thème à réinitialiser

en: Select Theme Options To Import
fr_FR: Sélectionner les paramètres du thème à importer

en: Select Theme Options To Reset
fr_FR: Sélectionner les paramètres du thème à réinitialiser

en: Select Type Of Slide
fr_FR: Sélectionner un type de diapositive

en: Select Use Of The Message Bar
fr_FR: Sélectionner pour utiliser la barre de message

en: Select Video
fr_FR: Sélectionner une vidéo

en: Select Your Custom Error 404 Page
fr_FR: Sélectionner votre page d’erreur 404 personnalisée

en: Select Your Editor
fr_FR: Sélectionner votre éditeur

en: Select Your Maintenance Mode Page
fr_FR: Sélectionner votre page de Mode Maintenance

en: Select a Custom Element to lock values
fr_FR: Sélectionner un élément personnalisé pour verrouiller les valeurs

en: Select a background color
fr_FR: Sélectionner une couleur de fond

en: Select a background color for container around the chart area
fr_FR: Sélectionner une couleur d’arrière plan pour le conteneur autour du graphique

en: Select a background color for the button
fr_FR: Sélectionner une couleur de fond pour le bouton

en: Select a background color for the chart area
fr_FR: Sélectionner une couleur d’arrière plan pour la zone du graphique

en: Select a background color for the circle or oval. Leave empty for theme default.
fr_FR: Sélectionner une couleur d’arrière plan pour le cercle ou l’ovale. Laisser vide pour valeurs du thème par défaut.

en: Select a background color for the input
fr_FR: Sélectionner une couleur de fond pour le champ de saisie

en: Select a background color for the search results container
fr_FR: Sélectionner une couleur d’arrière-plan pour le conteneur des résultats de recherche

en: Select a background color for your overlay here.
fr_FR: Sélectionner une couleur d’arrière-plan pour votre calque de superposition ici.

en: Select a border color
fr_FR: Sélectionner une couleur de bordure

en: Select a border color for the input and button
fr_FR: Sélectionner une couleur de bordure pour le champ de saisie et le bouton

en: Select a border or line width.
fr_FR: Sélectionner une largeur de bordure ou de ligne.

en: Select a border radius.
fr_FR: Sélectionner un rayon d’angle.

en: Select a category
fr_FR: Sélectionner une catégorie

en: Select a cell layout
fr_FR: Sélectionner une disposition de cellule

en: Select a color for button background. Leave empty for theme default.
fr_FR: Sélectionner une couleur d’arrière plan pour le bouton. Laisser vide pour valeurs du thème par défaut.

en: Select a color for button border. Leave empty for theme default.
fr_FR: Sélectionner une couleur pour la bordure du bouton. Laisser vide pour valeurs du thème par défaut.

en: Select a color for button font. Leave empty for theme default.
fr_FR: Sélectionner une couleur pour le libellé du bouton. Laisser vide pour valeurs du thème par défaut.

en: Select a color for the arrows. Leave empty for theme default.
fr_FR: Sélectionner une couleur pour les flèches. Laisser vide pour valeurs du thème par défaut.

en: Select a color for the background of the tooltip. Leave empty for default.
fr_FR: Sélectionner une couleur d’arrière plan pour la boite d’info. Laisser vide par défaut.

en: Select a color for the body text of the tooltip. Leave empty for default.
fr_FR: Sélectionner une couleur pour le texte de la boite d’info. Laisser vide par défaut.

en: Select a color for the chart subtitle. Leave empty for default.
fr_FR: Sélectionner une couleur pour le sous-titre du graphique. Laisser vide par défaut.

en: Select a color for the chart title. Leave empty for default.
fr_FR: Sélectionner une couleur pour le titre du graphique. Laisser vide par défaut.

en: Select a color for the content here. Leave blank for theme default.
fr_FR: Sélectionner une couleur pour le contenu ici. Laisser vide pour valeur par défaut du thème.

en: Select a color for the drag lines. Leave empty for theme default.
fr_FR: Choisir une couleur pour les lignes de déplacement. Laisser vide pour celle du thème par défaut.

en: Select a color for the excerpt here. Leave blank for theme default.
fr_FR: Sélectionner une couleur pour l’extrait ici. Laisser vide pour valeur par défaut du thème.

en: Select a color for the legend of the data points. Leave empty for default.
fr_FR: Sélectionner une couleur pour la légende des points de données. Laisser vide par défaut.

en: Select a color for the legend on the x-axis data points. Leave empty for default.
fr_FR: Sélectionner une couleur pour la légende des points sur l’axe des X. Laisser vide par défaut.

en: Select a color for the legend on the y-axis values. Leave empty for default.
fr_FR: Sélectionner une couleur pour la légende des points sur l’axe des Y. Laisser vide par défaut.

en: Select a color for the small shadow of the drag lines. Leave empty for theme default.
fr_FR: Choisir une couleur pour la petite ombre sous les lignes de déplacement. Laisser vide pour celle du thème par défaut.

en: Select a color for the title here. Leave blank for theme default.
fr_FR: Sélectionner une couleur pour le titre ici. Laisser vide pour valeur par défaut du thème.

en: Select a color for the title text of the tooltip. Leave empty for default.
fr_FR: Sélectionner une couleur pour le titre de la boite d’info. Laisser vide par défaut.

en: Select a css position for the element.
fr_FR: Sélectionner une position css pour cet élément.

en: Select a custom arrow color. Leave empty if you want to use the default arrow color and style
fr_FR: Sélectionner une couleur de flèche personnalisée. Laisser vide pour utiliser la mise en forme par défaut de flèche

en: Select a custom background color for the icon here on hover. Leave blank to use default.
fr_FR: Sélectionner ici une couleur d’arrière-plan personnalisée pour l’icône au survol. Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut.

en: Select a custom background color for the icon here. Leave blank to use default.
fr_FR: Sélectionner ici une couleur d’arrière-plan personnalisée pour l’icône. Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut.

en: Select a custom background color for the icon. Leave empty to use the default
fr_FR: Sélectionner une couleur de fond personnalisée pour l’icône. Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut

en: Select a custom background color for the lightbox link arrow. Enter no value if you want to use the default color.
fr_FR: Sélectionner une couleur d’arrière plan personnalisée pour les flèches de lien de la Lightbox. Ne rien saisir pour utiliser la couleur par défaut.

en: Select a custom background color for the navigation arrows. Enter no value if you want to use the default color.
fr_FR: Sélectionner une couleur d’arrière plan personnalisée pour les flèches de navigation. Ne rien saisir pour utiliser la couleur par défaut.

en: Select a custom background color for this cell here. Leave empty for default color
fr_FR: Sélectionner une couleur d’arrière-plan pour cette cellule ici. Laissez vide pour la couleur par défaut

en: Select a custom background color for this section here. Leave empty for default color
fr_FR: Sélectionner une couleur d’arrière-plan pour cette section ici. Laissez vide pour la couleur par défaut

en: Select a custom background color for your Button here
fr_FR: Sélectionner ici une couleur de fond personnalisée pour votre bouton

en: Select a custom background color for your Player here
fr_FR: Sélectionner une couleur de fond personnalisée pour votre Player ici

en: Select a custom background color for your Section border here.
fr_FR: Sélectionner une couleur de fond personnalisée pour la bordure de Section ici.

en: Select a custom background color for your button
fr_FR: Choisir une couleur de fond personnalisée pour votre bouton

en: Select a custom background color for your button here
fr_FR: Sélectionner ici une couleur de fond personnalisée pour votre bouton

en: Select a custom background color for your curtain reveal
fr_FR: Sélectionner une couleur d’arrière plan personnalisée pour votre effet de lever de rideau

en: Select a custom background color for your dropcap here
fr_FR: Sélectionner une couleur de fond personnalisée pour votre lettrine ici

en: Select a custom background color for your icons here. Leave blank to use default.
fr_FR: Sélectionner ici une couleur d’arrière-plan personnalisée pour vos icônes. Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut.

en: Select a custom background color for your notification here
fr_FR: Choisissez une couleur d’arrière plan personnalisée pour votre notification ici

en: Select a custom background color here
fr_FR: Sélectionner une couleur de fond personnalisée ici

en: Select a custom background color of the slide title tabs bar. Enter no value if you want to use the default color.
fr_FR: Définir une couleur de fond personnalisée pour la barre d’onglets de titre. Laisser vide pour valeur par défaut.

en: Select a custom background color of the tab title bar. Enter no value if you want to use the standard color.
fr_FR: Sélectionner une couleur d’arrière plan de la barre des titres d’onglets. Laisser vide pour utiliser la couleur par défaut.

en: Select a custom background color. Leave empty for default color
fr_FR: Sélectionner une couleur de fond. Laisser vide pour la couleur par défaut

en: Select a custom background color. Leave empty to use the default
fr_FR: Sélectionner une couleur de fond. Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut

en: Select a custom border color for the icon here on hover. Leave blank to use default.
fr_FR: Sélectionner ici une couleur de bordure personnalisée pour l’icône au survol. Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut.

en: Select a custom border color for the icon here. Leave blank to use default.
fr_FR: Sélectionner ici une couleur de bordure personnalisée pour l’icône. Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut.

en: Select a custom border color here
fr_FR: Sélectionner une couleur de contour personnalisée ici

en: Select a custom border color. Leave empty to use the default
fr_FR: Sélectionner une couleur de contour personnalisée. Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut

en: Select a custom border width for the circle
fr_FR: Sélectionner une largeur de bordure personnalisée pour l’arrondi

en: Select a custom border width for the search input and button
fr_FR: Sélectionner une largeur de bordure personnalisée pour le champ de recherche et le bouton

en: Select a custom circle color. Leave blank to use default.
fr_FR: Sélectionner ici une couleur personnalisée pour le cercle. Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut.

en: Select a custom color for background of the title, icon and progress bar percentage. Leave empty for theme default.
fr_FR: Sélectionner ici une couleur d’arrière-plan personnalisée pour le titre, l’icône et la barre de pourcentage. Laisser vide pour utiliser la valeur du thème par défaut.

en: Select a custom color for the active navigation dot. Enter no value if you want to use the default color.
fr_FR: Sélectionner une couleur personnalisée pour le point de navigation actif. Ne rien saisir pour utiliser la couleur par défaut.

en: Select a custom color for the copyright background. Leave empty for no background.
fr_FR: Sélectionner une couleur d’arrière plan personnalisée pour le copyright. Laisser vide pour aucun arrière plan.

en: Select a custom color for the copyright text. Leave empty to use theme default.
fr_FR: Sélectionner une couleur personnalisée pour le texte de copyright. Laisser vide pour utiliser la couleur du thème par défaut.

en: Select a custom color for the current active toggle icon. Leave empty to use default
fr_FR: Choisir une couleur personnalisée pour l’icône de l’onglet actif. Laisser vide pour valeur par défaut

en: Select a custom color for the icon here on hover. Leave blank to use default.
fr_FR: Sélectionner ici une couleur personnalisée pour l’icône au survol. Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut.

en: Select a custom color for the icon here. Leave blank to use default.
fr_FR: Sélectionner ici une couleur personnalisée pour l’icône. Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut.

en: Select a custom color for the icon. Leave empty to use the default
fr_FR: Choisir une couleur personnalisée pour l’icône. Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut

en: Select a custom color for the lightbox link arrow. Enter no value if you want to use the default color.
fr_FR: Sélectionner une couleur personnalisée pour la flèche de lien de la Lightbox. Ne rien saisir pour utiliser la couleur par défaut.

en: Select a custom color for the navigation arrows. Enter no value if you want to use the default color.
fr_FR: Sélectionner une couleur personnalisée pour les flèches de navigation. Ne rien saisir pour utiliser la couleur par défaut.

en: Select a custom color for the navigation dots. Enter no value if you want to use the default color.
fr_FR: Sélectionner une couleur personnalisée pour les points de navigation actif. Ne rien saisir pour utiliser la couleur par défaut.

en: Select a custom color for the reading progress bar. Leave empty for theme default.
fr_FR: Sélectionner une couleur personnalisée pour la barre de progression. Laisser vide pour valeurs du thème par défaut.

en: Select a custom color for the separator line beside the title here (only available on some styles)
fr_FR: Choisir une couleur personnalisée pour la ligne séparatrice à côté du titre ici (valable pour certains styles seulement)

en: Select a custom color for the text. Leave blank to use default.
fr_FR: Sélectionner une couleur personnalisée pour le texte. Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut.

en: Select a custom color for the toggle icon. Leave empty to use default
fr_FR: Choisir une couleur personnalisée pour l’icône de dépliement. Laisser vide pour valeur par défaut

en: Select a custom color for your Map here. The map will be tinted with that color. Leave empty if you want to use the default map color
fr_FR: Sélectionner une couleur personnalisée pour votre carte ici. La carte sera teintée de cette couleur. Laissez vide pour utiliser la couleur de carte par défaut

en: Select a custom color for your background of the bottom card here. Leave blank to use default.
fr_FR: Choisir une couleur personnalisée pour l’arrière plan de la carte inférieure. Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut.

en: Select a custom color for your background of the top card here. Leave blank to use default.
fr_FR: Choisir une couleur personnalisée pour l’arrière plan de la carte supérieure. Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut.

en: Select a custom color for your description here. Leave blank to use default.
fr_FR: Sélectionner une couleur personnalisée pour votre description ici. Laisser vide pour valeur par défaut.

en: Select a custom color for your event title here (if needed). Leave blank to use default.
fr_FR: Sélectionner une couleur personnalisée pour votre titre d’événement ici (si besoin). Laisser vide pour valeur par défaut.

en: Select a custom color for your icons here on hover. Leave blank to use default.
fr_FR: Sélectionner ici une couleur personnalisée pour vos icônes au survol. Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut.

en: Select a custom color for your icons here. Leave blank to use default.
fr_FR: Sélectionner ici une couleur personnalisée pour vos icônes. Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut.

en: Select a custom color for your numbers here. Leave blank to use default.
fr_FR: Sélectionner une couleur personnalisée pour vos nombres ici. Laisser vide pour valeur par défaut.

en: Select a custom color for your numbers of the bottom card here. Leave blank to use default.
fr_FR: Choisir une couleur personnalisée pour vos nombres de la carte inférieure. Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut.

en: Select a custom color for your numbers of the top card here. Leave blank to use default.
fr_FR: Choisir une couleur personnalisée pour les nombres de la carte supérieure. Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut.

en: Select a custom color for your overlay here. Leave empty if you want no color overlay
fr_FR: Sélectionner ici une couleur personnalisée pour votre calque de superposition. Laisser vide si vous n’en souhaitez pas

en: Select a custom color for your subheading here
fr_FR: Choisir une couleur personnalisée pour votre sous-titre ici

en: Select a custom color for your text background here. Leave blank to use default.
fr_FR: Sélectionner ici une couleur d’arrière-plan personnalisée pour votre texte. Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut.

en: Select a custom color for your time units here. Leave blank to use default.
fr_FR: Sélectionner une couleur personnalisée pour vos unités de temps ici. Laisser vide pour valeur par défaut.

en: Select a custom color for your title and description here. Leave blank to use default.
fr_FR: Sélectionner ici une couleur personnalisée pour votre titre et votre description. Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut.

en: Select a custom color to hide the folded area. We recommend to use background color of surrounding container. ONLY valid hex values allowed (e.g. #fefefe or #fff). Leave empty to use the default
fr_FR: Sélectionner une couleur personnalisée pour masquer la partie repliée. Nous recommandons la même couleur de fond que celle des éléments autour. Seul des valeurs en Hex. sont acceptées (ex. #fefefe ou #fff). Laisser vide pour valeurs du thème par défaut

en: Select a custom color which you can copy into the color settings textareas below.
fr_FR: Sélectionner une couleur personnalisée que vous pouvez copier dans les textareas de réglages couleur ci-dessous.

en: Select a custom field containing a string - leave empty to use selectbox setting:
fr_FR: Sélectionner un champ personnalisé contenant une chaine de caractères - Laisser vide pour utiliser la case de sélection :

en: Select a custom field with a comma separated string of attachment IDs to replace the selected gallery images above (e.g. 1025,2550,3563,105). Leave empty to use gallery images above as fallback.
fr_FR: Sélectionner un champ personnalisé avec une liste d’ID relatifs à des médias séparés par des virgules pour remplacer les images de galerie sélectionnées ci-dessus (ex. 1025,2550,3563,105). Laisser vide pour utiliser les images de galerie ci-dessus comme base.

en: Select a custom field with an attachment ID to replace the selected image above using these image settings (a fallback image must be selected !!!). Leave empty to use image above as fallback.
fr_FR: Sélectionner un champ personnalisé avec un ID relatif à un média pour remplacer l’image sélectionnée ci-dessus et utiliser ses réglages (une image par défaut doit être sélectionnée !!!). Laisser vide pour utiliser l’image ci-dessus comme base.

en: Select a custom font color for team member job title text. Leave empty to use the default
fr_FR: Sélectionner une couleur personnalisée pour le texte du titre de poste du membre d’équipe. Laisser vide pour valeur par défaut

en: Select a custom font color for team member text. Leave empty to use the default
fr_FR: Sélectionner une couleur personnalisée pour le texte du membre d’équipe. Laisser vide pour valeur par défaut

en: Select a custom font color for the current active toggle. Leave empty to use the default
fr_FR: Sélectionner une couleur de police personnalisée pour le panneau actuellement déplié. Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut

en: Select a custom font color for the social service icon on hover. Leave empty to use the default
fr_FR: Sélectionner une couleur personnalisée pour le survol de l’icône sociale. Laisser vide pour valeur par défaut

en: Select a custom font color for the social service icon. Leave empty to use the default
fr_FR: Sélectionner une couleur personnalisée pour l’icône sociale. Laisser vide pour valeur par défaut

en: Select a custom font color for the team member description text. Leave empty to use the default
fr_FR: Sélectionner une couleur personnalisée pour la description du membre d’équipe. Laisser vide pour valeur par défaut

en: Select a custom font color for the text. Leave empty to use the default
fr_FR: Choisir une couleur personnalisée pour le texte. Laisser vide pour valeur par défaut

en: Select a custom font color for this tab when active. Leave empty for default color
fr_FR: Sélectionner une couleur de police pour l’onglet si actif. Laissez vide pour la couleur par défaut

en: Select a custom font color for this tab when inactive. Leave empty for default color
fr_FR: Sélectionner une couleur de police personnalisée pour cet onglet si inactif. Laisser vide pour couleur par défaut

en: Select a custom font color for title, icon and progress bar percentage. Leave empty for theme default.
fr_FR: Sélectionner ici une couleur personnalisée pour le titre, l’icône et la barre de pourcentage. Laisser vide pour utiliser la valeur du thème par défaut.

en: Select a custom font color for your Button here
fr_FR: Sélectionner une couleur de police personnalisée pour votre Bouton ici

en: Select a custom font color for your Heading area here
fr_FR: Sélectionner ici une couleur de police personnalisée pour votre zone d’entête

en: Select a custom font color for your Heading here
fr_FR: Choisissez une couleur de police personnalisée pour votre entête ici

en: Select a custom font color for your Player here
fr_FR: Choisir ici une couleur de police personnalisée pour votre Player

en: Select a custom font color for your button
fr_FR: Choisir une couleur personnalisée pour le texte de votre bouton

en: Select a custom font color for your button here
fr_FR: Sélectionner une couleur de police personnalisée pour votre bouton ici

en: Select a custom font color for your notification here
fr_FR: Choisissez une couleur de texte personnalisée pour votre notification ici

en: Select a custom font color here
fr_FR: Sélectionner une couleur de police personnalisée ici

en: Select a custom font color. Leave empty to use &quot;Name Font Color&quot;
fr_FR: Choisir une couleur personnalisée. Laisser vide pour utiliser la &quot;Couleur du Nom de Police&quot;

en: Select a custom font color. Leave empty to use the default
fr_FR: Sélectionner une couleur de police personnalisée. Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut

en: Select a custom font size for the button text.
fr_FR: Sélectionner ici une taille de police personnalisée pour le texte du bouton.

en: Select a custom font size for the button text. Used for all buttons, can also be set for each button separate.
fr_FR: Sélectionner une taille de police personnalisée pour le texte du bouton. Utilisée pour tous les boutons, cela peut aussi être défini séparément pour chaque bouton.

en: Select a custom font size for the button. Leave empty to use the default
fr_FR: Choisir une taille de police personnalisée. Laisser vide pour valeur par défaut

en: Select a custom font size for the caption titles.
fr_FR: Choisir une taille de police personnalisée pour les titres de légende.

en: Select a custom font size for the content on the backside of the flipbox or the tooltip.
fr_FR: Choisir une taille de police personnalisée pour le contenu du verso des flipbox ou info-bulles.

en: Select a custom font size for the content.
fr_FR: Choisir une taille de police personnalisée pour le contenu.

en: Select a custom font size for the copyright text.
fr_FR: Sélectionner une taille de police personnalisée pour le texte de copyright.

en: Select a custom font size for the dates.
fr_FR: Choisir une taille de police personnalisée pour les dates.

en: Select a custom font size for the dexscription text.
fr_FR: Sélectionner ici une taille de police personnalisée pour le texte de description.

en: Select a custom font size for the dynamic field content
fr_FR: Sélectionner une taille de police personnalisée pour le contenu du champ dynamique

en: Select a custom font size for the event title.
fr_FR: Sélectionner une taille de police personnalisée pour ce titre d’événement.

en: Select a custom font size for the excerpt.
fr_FR: Choisir une taille de police personnalisée pour l’extrait.

en: Select a custom font size for the heading.
fr_FR: Choisir une taille de police personnalisée pour le titre.

en: Select a custom font size for the headline in pixel or viewport width.
fr_FR: Choisir une taille de police personnalisée pour l’entête en pixel ou largeur de viewport.

en: Select a custom font size for the icon
fr_FR: Choisir une taille de police personnalisée pour l’icône

en: Select a custom font size for the icon.
fr_FR: Choisir une taille de police personnalisée pour les icônes.

en: Select a custom font size for the input. Leave empty to use the default
fr_FR: Choisir une taille de police personnalisée pour le champ de saisie. Laisser vide pour valeur par défaut

en: Select a custom font size for the metadata in pixel.
fr_FR: Choisir une taille de police personnalisée pour les métadonnées en pixel.

en: Select a custom font size for the numbers.
fr_FR: Choisir une taille de police personnalisée pour les nombres.

en: Select a custom font size for the sub titles.
fr_FR: Choisir une taille de police personnalisée pour les sous-titres.

en: Select a custom font size for the subheading.
fr_FR: Choisir une taille de police personnalisée pour le sous-titre.

en: Select a custom font size for the team member additional description.
fr_FR: Sélectionner une taille de police personnalisée pour la description additionnelle du membre d’équipe.

en: Select a custom font size for the team member job description.
fr_FR: Sélectionner une taille de police personnalisée pour la fonction du membre d’équipe.

en: Select a custom font size for the team member name.
fr_FR: Sélectionner une taille de police personnalisée pour le nom du membre d’équipe.

en: Select a custom font size for the testimonial content.
fr_FR: Sélectionner une taille de police personnalisée pour le contenu du témoignage.

en: Select a custom font size for the testimonial name.
fr_FR: Sélectionner une taille de police personnalisée pour le nom du témoignage.

en: Select a custom font size for the testimonial subtitle.
fr_FR: Sélectionner une taille de police personnalisée pour le sous-titre du témoignage.

en: Select a custom font size for the text.
fr_FR: Choisir une taille de police personnalisée pour le texte.

en: Select a custom font size for the time units.
fr_FR: Sélectionner une taille de police personnalisée pour les unités de temps.

en: Select a custom font size for the title. Using non default values might need CSS styling.
fr_FR: Choisir une taille de police personnalisée pour le titre. Ne pas utiliser la valeur par défaut requiert du CSS.

en: Select a custom font size for the titles.
fr_FR: Choisir une taille de police personnalisée pour les titres.

en: Select a custom font size for the toggle title. Using non default values might need CSS styling.
fr_FR: Sélectionner une taille de police personnalisée pour le titre dépliant. Ne pas utiliser les valeurs par défaut peut nécessiter l’emploi de styles CSS.

en: Select a custom height for the search input and button
fr_FR: Sélectionner une hauteur personnalisée pour le champ de recherche et le bouton

en: Select a custom hover background color. Leave empty to use the default
fr_FR: Sélectionner une couleur de fond au survol. Laisser vide pour valeur par défaut

en: Select a custom hover color for the toggle icon. Leave empty to use &quot;Custom Hover Font Color&quot;
fr_FR: Choisir une couleur personnalisée de survol pour l’icone de dépliement. Laisser vide pour utiliser la &quot;Couleur de Police au Survol&quot;

en: Select a custom hover font color. Leave empty to use the default
fr_FR: Sélectionner une couleur de police personnalisée au survol. Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut

en: Select a custom icon color for your Heading here
fr_FR: Choisir une couleur personnalisée d’icône pour votre entête ici

en: Select a custom icon font color. Leave empty to use the default
fr_FR: Choisir une couleur personnalisée d’icône. Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut

en: Select a custom icon font color. Leave empty to use the default or the accent color defined in individual Milestones.
fr_FR: Choisir une couleur personnalisée d’icône. Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut ou la valeur de mise en avant définie dans chaque période.

en: Select a custom pulse color here
fr_FR: Sélectionner ici une couleur personnalisée d’impulsion

en: Select a custom results color for the content font. Leave empty to use the default
fr_FR: Sélectionner une couleur de résultats personnalisée pour la police du contenu. Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut

en: Select a custom results color for the icon. Leave empty to use the default
fr_FR: Sélectionner une couleur personnalisée des résultats pour l’icône. Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut

en: Select a custom results color for the title font. Leave empty to use the default
fr_FR: Sélectionner une couleur personnalisée de résultats pour la police de titre. Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut

en: Select a custom size for all images. All registered image sizes are shown, make sure you select a valid size for your images.
fr_FR: Choisir une taille personnalisée pour toutes les images. Toutes les tailles d’image enregistrées sont indiquées, assurez-vous de choisir une taille valide pour vos images.

en: Select a custom size for the image. All registered image sizes are shown, make sure you select a valid size for your image.
fr_FR: Choisir une taille personnalisée pour l’image. Toutes les tailles d’image enregistrées sont indiquées, assurez-vous de choisir une taille valide pour votre image.

en: Select a custom text color for all slide title on hover. Enter no value if you want to use the default font color.
fr_FR: Définir une couleur de texte personnalisée pour le survol de tous les titres. Laisser vide pour valeur par défaut.

en: Select a custom text color for all slide titles. Enter no value if you want to use the default font color.
fr_FR: Définir une couleur de texte personnalisée pour tous les titres. Laisser vide pour valeur par défaut.

en: Select a custom text color for all tabs on hover. Enter no value if you want to use the standard font color.
fr_FR: Sélectionner une couleur de texte pour tous les onglets au survol. Laisser vide pour utilisation de la couleur de texte standard.

en: Select a custom text color for all tabs. Enter no value if you want to use the standard font color.
fr_FR: Sélectionner une couleur personnalisée du texte pour tous les onglets. Laisser vide pour utiliser la couleur de police par défaut.

en: Select a custom text color for the active slide title on hover. Enter no value if you want to use the default font color.
fr_FR: Définir une couleur de texte personnalisée pour le survol de l’onglet de titre actif. Laisser vide pour valeur par défaut.

en: Select a custom text color for the active slide title. Enter no value if you want to use the default font color.
fr_FR: Définir une couleur de texte personnalisée pour le titre actif. Laisser vide pour valeur par défaut.

en: Select a custom text color for the active tab on hover. Enter no value if you want to use the standard font color.
fr_FR: Sélectionner une couleur de texte pour l’onglet actif au survol. Laisser vide pour utilisation de la couleur de texte standard.

en: Select a custom text color for the active tab. Enter no value if you want to use the standard font color.
fr_FR: Sélectionner une couleur de texte pour l’onglet actif. Laisser vide pour utilisation de la couleur de texte standard.

en: Select a file from media library or enter an URL to a file.
fr_FR: Choisir un fichier de puis la médiathèque ou saisir l’URL d’un fichier.

en: Select a font color
fr_FR: Sélectionner une couleur de police

en: Select a font color for the input
fr_FR: Sélectionner une couleur de police pour le champ de saisie

en: Select a font color for your overlay here.
fr_FR: Sélectionner une couleur de police pour votre superposition ici.

en: Select a font or icon color for the button
fr_FR: Sélectionner une couleur de police ou d’icône pour le bouton

en: Select a font size for the heading. This will add a class (e.g. av-is-h1) to the heading and allows easier styling with custom CSS. Styling is not supported by default from theme.
fr_FR: Choisir une taille de police pour l’entête. Cela ajoutera une classe  (ex. av-is-h1) à l’entête ce qui facilitera pour la styler avec du CSS personnel. La styler avec le thème n’étant pas prévu.

en: Select a form color scheme here
fr_FR: Sélectionner un thème couleur de formulaire ici

en: Select a heading color
fr_FR: Sélectionner une couleur d’entête

en: Select a heading style
fr_FR: Sélectionner un style d’entête

en: Select a heading tag for this element.
fr_FR: Sélectionner une balise d’entête pour cet élément.

en: Select a html tag for the toggle titles of this element.
fr_FR: Sélectionner une balise html pour les titres des panneaux de cet élément.

en: Select a mailchimp list...
fr_FR: Sélectionner une liste MailChimp ...

en: Select a minimum height for the column - px and &percnt; are supported. Defaults to px. Leave empty to use theme default.
fr_FR: Sélectionner une hauteur minimum pour cette colonne - px et &percnt; sont supportés. px par défaut. Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut du thème.

en: Select a number between 0 and 100
fr_FR: Sélectionner un chiffre entre 0 et 100

en: Select a page
fr_FR: Sélectionner une page

en: Select a page to display the content of this page in the footer area. You may also use pages created with the advanced layout builder.
fr_FR: Sélectionner une page dont faire apparaître le contenu dans la zone Pied de Page. Vous pouvez, également, utiliser les pages créées avec l’éditeur de mise en page avancée.

en: Select a page to replace both footer and socket
fr_FR: Sélectionner une page pour remplacer à la fois footer et socket

en: Select a page to replace footer and keep socket
fr_FR: Choisir une page pour remplacer le footer et conserver le socket

en: Select a parallax effect for the element when scrolling the page. Parallax is supported in modern browsers supporting transform and ignored in older.
fr_FR: Sélectionner un effet parallax pour cet élément quand on scrolle la page. Le parallax est supporté dans les navigateurs modernes gérant les transformations et ignoré dans les plus anciens.

en: Select a parent page for this entry. If no page is selected the theme will use session data to build the breadcrumb.
fr_FR: Sélectionner une page parent pour cette publication. Si aucune page n’est sélectionnée le thème utilisera les données de session pour construire le fil d’Ariane.

en: Select a period to calculate startdate of entries before now. Keep in mind that cache plugins cache the page content. You should consider to remove the page from caching to get correct results.
fr_FR: Sélectionner une période pour calculer la date de début des entrées antérieures à maintenant. Gardez à l’esprit qu’une extension de cache peut conserver le contenu de la page. Vous devriez penser à exclure cette page du cache pour corriger les résultats.

en: Select a shadow color for this element here. Leave empty for default color
fr_FR: Choisir ici une couleur d’ombrage pour cet élément. Laisser vide pour couleur par défaut

en: Select a size for this contact form widget
fr_FR: Choisir une taille pour ce widget de formulaire de contact

en: Select a sonar/pulsate effect for the element. This effect might not always work as expected due to layout structure(e.g. for fullwidth elements). This is not a bug.
fr_FR: Choisir un effet de sonar/pulsation pour cet élément. Cet effet ne marche pas toujours en fonction de la mise en page (ex. éléments pleine largeur). Ce qui n’est pas un bug.

en: Select a style
fr_FR: Sélectionner un style

en: Select a theme color for this contact form widget
fr_FR: Choisir une couleur du thème pour ce widget de formulaire de contact

en: Select a value to grayscale the animation (filter grayscale()). The bigger, the stronger.
fr_FR: Sélectionner une valeur pour l’animation Echelle des gris (filter grayscale()). Plus c’est élevé, plus c’est important.

en: Select a value to grayscale the image (filter grayscale()). The bigger, the stronger.
fr_FR: Sélectionner une valeur griser l’image (filter grayscale()). Plus c’est élevé, plus c’est important.

en: Select a value to shrink the header. The bigger the value the smaller the header will be (ignored on smartphones + tablets)
fr_FR: Sélectionner une valeur pour rétrécir le Header. Plus la valeur est élevée plus le Header sera rétréci (ignoré sur smartphones et tablettes)

en: Select a value to smoothen the animation (filter blur()). The bigger, the stronger.
fr_FR: Sélectionner une valeur pour adoucir l’animation. (filter blur()). Plus c’est élevé, plus c’est flouté.

en: Select a value to smoothen the image (filter blur()). The bigger, the stronger.
fr_FR: Sélectionner une valeur pour adoucir l’image (filtre css blur()). La plus grande, la plus forte.

en: Select alignment of the share buttons bar
fr_FR: Sélectionner l’alignement de la barre des boutons de partage

en: Select alignment of the social buttons bar
fr_FR: Sélectionner l’alignement de la barre des boutons sociaux

en: Select all ......
fr_FR: Tout sélectionner ......

en: Select an Icon below
fr_FR: Sélectionner une icône ci-dessous

en: Select an IconBox Icon below
fr_FR: Sélectionner une Boite-icône ci-dessous

en: Select an element to customize
fr_FR: Sélectionner un élément à personnaliser

en: Select an entry whose content will be used to display in frontend. In active beta is to use classic editor content and block editor content.
fr_FR: Sélectionner une entrée dont le contenu sera utilisé pour être affiché en front office. En version béta cela fonctionne avec des contenus issus de l’éditeur classique et de l’éditeur de blocs.

en: Select an existing or upload a new background image.
fr_FR: En Choisir une existante ou télécharger une nouvelle image de fond.

en: Select an icon below
fr_FR: Sélectionner une icône ci-dessous

en: Select an icon below to be shown left of the notification text
fr_FR: Choisir une icône ci-dessous pour être montrée à gauche du message de notification

en: Select an icon for the number here
fr_FR: Sélectionner une icône pour le nombre ici

en: Select an icon for the progress bar below
fr_FR: Choisir une icône pour la barre de progression

en: Select an icon for your Button below
fr_FR: Sélectionner une icône pour votre bouton ci-dessous

en: Select an icon for your button below
fr_FR: Sélectionner une icône pour votre bouton ci-dessous

en: Select an icon for your circle icon entry
fr_FR: Sélectionner une icône pour votre élément d’icône de cercle

en: Select an icon for your grid item below
fr_FR: Sélectionner une icône pour votre item de grille ci-dessous

en: Select an icon for your list item below
fr_FR: Sélectionner une icône pour votre item de liste ci-dessous

en: Select an icon for your milestone below
fr_FR: Sélectionner une icône pour votre période ci-dessous

en: Select an icon for your slide title tab
fr_FR: Choisir une icône pour l’onglet de titre de votre diapositive

en: Select an icon for your social service, job, etc. below
fr_FR: Sélectionner une icône pour vos réseaux sociaux, professionnels,... ci-dessous

en: Select an icon for your tab title below
fr_FR: Choisissez une icône pour le titre de l’onglet ci-dessous

en: Select an icon to display above the headline
fr_FR: Sélectionner une icône à afficher au-dessus de l’entête

en: Select an image to be shown in the center when no icon is active. Either upload a new, or choose an existing image from your media library.
fr_FR: Sélectionner une image à montrer au centre quand aucune icône n’est active. Au choix une image à uploader ou une image de votre médiathèque.

en: Select an optional third color for the gradient. Leave empty if not needed.
fr_FR: Choisir une 3e couleur optionnelle pour le dégradé. Laisser vide si non nécessaire.

en: Select an underlying post to display real data. If nothing is selected, pseudo code will be displayed instead. Please save the post to update metabox content in database whenever you add or change a metabox content.
fr_FR: Sélectionner un article implicite pour afficher des données réelles. Si rien n’est sélectionné, un pseudo code sera affiché à la place. Merci de sauvegarder l’article pour mettre à jour le contenu de sa metabox en base de données lorsque vous ajoutez ou modifiez son contenu.

en: Select animation play speed
fr_FR: Sélectionner la vitesse de lecture de l’animation

en: Select approx. length of one effect, larger value slows down
fr_FR: Choisir une longueur approximative pour un effet, des valeurs plus grandes vont ralentir

en: Select background color for your button here
fr_FR: Sélectionner une couleur d’arrière plan pour votre bouton ici

en: Select background color on hover for your button here (translucent and theme colors might not always work properly when using custom border stylings).
fr_FR: Choisir ici une couleur d’arrière plan au survol du bouton (translucide et couleurs du thème peuvent ne pas toujours marcher proprement en utilisant des bordures personnalisées).

en: Select category
fr_FR: Sélectionner une catégorie

en: Select custom image size
fr_FR: Sélectionner une taille personnalisée d’image

en: Select custom preview image size
fr_FR: Sélectionner une taille personnalisée d’image de prévisualisation

en: Select default ALB Elements
fr_FR: Choisir l’élément de l’éditeur de mise en page avancé par défaut

en: Select filter for displaying:
fr_FR: Sélectionner les filtres à afficher :

en: Select font color for your button here
fr_FR: Sélectionner ici la couleur de police de votre bouton

en: Select font color on hover for your button here
fr_FR: Sélectionner ici la couleur de police au survol de votre bouton

en: Select font colors for the search results container
fr_FR: Définir les couleurs de police pour le conteneur des résultats de recherche

en: Select font display behaviour for your uploaded custom fonts and icon fonts
fr_FR: Choisir le comportement de l’affichage de police pour vos polices d’écriture et d’icônes

en: Select from categories only
fr_FR: Sélectionner parmi les catégories seulement

en: Select headlines to include:
fr_FR: Sélectionner les entêtes à inclure :

en: Select here if you want to open the linked page in a new window
fr_FR: Choisissez ici d’ouvrir le lien dans la même fenêtre ou dans une autre

en: Select here to remove the query string from static resources - but be aware the query strings allow browsers to detect changes to files and invalidate the browser cached files. Not doing this might break the layout or function of your site after an update until these files expire in browser cache.
fr_FR: Choisir ici de retirer le query string des ressources statiques - mais soyez conscient(e) que le query string permet au navigateur de détecter les fichiers modifiés et ainsi les purger de leur cache. Ne pas le faire peut impacter votre mise en page ou les fonctions de votre site après une mise à jour jusqu’à ce que ceux-ci expirent dans les caches navigateurs.

en: Select how Enfold will handle this header meta tag (index, follow). If you use a SEO plugin, you should leave this to plugin.
fr_FR: Choisir comment Enfold gèrera cette balise méta (index, follow). Si vous utilisez un plugin SEO, vous devriez lui laisser ce soin.

en: Select how cookies and privacy options should be loaded by default for new visitors. Please remember that it is the responsibility of the website owner to fulfill the local rules for data privacy.
fr_FR: Choisir comment les cookies et les options de confidentialité doivent se charger pour les nouveaux visiteurs. Souvenez-vous qu’il est de la responsabilité du propriétaire du site de se conformer à la législation sur les données personnelles.

en: Select how long the animation should last
fr_FR: Sélectionnez la durée de l’animation

en: Select how long the fold animation should last
fr_FR: Sélectionner combien de temps l’animation de repli doit durer

en: Select how the cells are aligned in the container and the distance between the cells and horizontal borders is assigned. Multiple lines are supported.
fr_FR: Sélectionner comment les cellules sont alignées dans le conteneur et comment la distance entre elles et les bords horizontaux est attribuée. Lignes multiples supportées.

en: Select how to align the form labels and the send button
fr_FR: Sélectionner comment aligner les Labels et le bouton d’envoi

en: Select how to display the countdown numbers
fr_FR: Sélectionner comment afficher les chiffres de compte à rebours

en: Select how to display the icon beside your content
fr_FR: Sélectionner comment afficher l’icône à côté de votre contenu

en: Select how to display the label
fr_FR: Sélectionner comment afficher le Label

en: Select how to display the share buttons bar
fr_FR: Sélectionner comment afficher la barre des boutons de partage

en: Select how to display the social buttons bar
fr_FR: Sélectionner comment afficher la barre des boutons sociaux

en: Select how to display your modal popup window. Country law regulation might enforce you to show the popup on first page load. If user does not accept cookies he will be prompted every time when opening a new window or tab.
fr_FR: Choisir comment afficher votre popup modal. Certaines législations peuvent vous encourager à le faire au 1er chargement de page. Si l’utilisateur refuse les cookies elle s’ouvrira à chaque fois qu’il ouvre une page ou un onglet.

en: Select how to show the fold/unfold text
fr_FR: Sélectionner comment afficher le texte Pliable/Dépliable

en: Select if content is used as FAQ and add schema.org markup to support Google Search. You must enable theme option &quot;Automated Schema.org HTML Markup&quot; (SEO tab). For valid structured HTML only one FAQ section allowed per page - you can activate &quot;Sorting&quot; and group questions if needed.
fr_FR: Définir si le contenu est utilisé comme FAQ avec ajout du marquage schema.org destiné à Google. Cette option doit être activée dans &quot;Automatiser Balisage HTML Schema.org &quot; (onglet SEO). Pour conserver une structure de FAQ valide, une seule autorisée par page - activation de &quot;Tris&quot; et de groupes de questions si besoin.

en: Select if the content of the textblock shall be displayed in 1 block or float in columns.
fr_FR: Sélectionner si le contenu du bloc de texte doit s’afficher dans 1 bloc ou flottant en colonnes.

en: Select if the content slider should rotate by default
fr_FR: Sélectionner si le Slider de contenus doit tourner par défaut

en: Select if the iconbox should receive a border around the content
fr_FR: Sélectionner si le bloc d’icône doit recevoir une bordure autour du contenu

en: Select if the logo slider should rotate by default
fr_FR: Sélectionner si le Slider de logos doit tourner par défaut

en: Select if the slideshow should rotate by default
fr_FR: Sélectionner si le Slideshow doit tourner par défaut

en: Select if the testimonials slider should rotate by default
fr_FR: Sélectionner si le diaporama de témoignages doit tourner par défaut

en: Select if you want all subitems of an element to use the same subitem element template or allow to select it individually for each subitem. The second allows you to create and edit the subitem elements individually. Changing this option will have no effect on existing elements in a page. You must edit these elements and save the page.
fr_FR: Choisir si vous voulez que tous les sous-éléments d’un élément utilisent le même modèle d’élément ou permettre de choisir individuellement pour chaque sous-élément. Ce dernier choix vous permet de créer et modifier les sous-éléments individuellement. Changer cette option n’impacte pas les éléments existants dans une page. Vous devez les modifier et enregistrer la page.

en: Select if you want to block reset of theme options and hide the reset button. You must select activate button before you can reset theme options.
fr_FR: Choisir si vous voulez bloquer le reset des paramètres du thème et masquer le bouton le permettant. Il faudra alors réactiver ce bouton en cas de besoin de réinitialiser les paramètres du thème.

en: Select if you want to display an icon
fr_FR: Sélectionner si vous souhaitez afficher une icône

en: Select if you want to display toggles in modal windows for advanced layout builder elements or you prefer to see all options at once (old style)
fr_FR: Choisir si vous préférez afficher les options des éléments du constructeur de mise en page avancée dans des blocs dépliants ou toutes les voir en une seule fois (ancien style)

en: Select if you want to execute codeblock or display it to the user only.
fr_FR: Sélectionner si vous souhaitez exécuter le bloc de code ou simplement l’afficher à l’utilisateur.

en: Select if you want to grayscale the map. 0% is unchanged, 100% complete gray. This feature is not supported by older browsers.
fr_FR: Sélectionner si vous souhaitez appliquer une échelle des gris à la carte. 0% elle est inchangée, 100% complètement en nuances de gris. Non supporté par les anciens navigateurs.

en: Select if you want to have access to the custom elements via the default WP CPT Screens. Links are added below theme options page link in dashboard and in admin bar &quot;New&quot;. Visibility depends on capability to manage custom elements.
fr_FR: Choisir si vous voulez avoir accès aux éléments personnalisés via les écrans par défaut des CPT WP. Les liens sont ajoutés sous le lien vers la page des paramètres du thème dans le tableau de bord et dans la barre d’administration &quor;Nouveau&quor;. Visible selon les permissions à gérer les éléments personnalisés.

en: Select if you want to have minimal space or equal space based on longest unit text
fr_FR: Sélectionner si vous souhaitez avoir un espacement minimal ou identique basé sur la plus grande unité de texte

en: Select if you want to open the link in a new window and set additional SEO options (needs to be activated in &quot;Theme Options -> Layout Builder&quot;)
fr_FR: Choisir si vous souhaitez ouvrir ce lien dans une nouvelle fenêtre et ajouter des options SEO (activation requise dans &quot;Options du Thème -> Constructeur de mise en page avancée&quot;)

en: Select if you want to see theme custom styles when editing a page/post with the block editor.
fr_FR: Choisir si vous voulez voir les styles personnalisés du thème lors de la modification d’article/page avec l’éditeur de blocs.

en: Select if you want to show all your custom element shortcode buttons in a single tab or grouped like the ALB shortcode buttons, if more than one tab contains elements.
fr_FR: Choisir si vous souhaitez montrer tous vos boutons de shortcodes d’éléments personnalisés dans un seul onglet comme ceux de l’éditeur de mise en page avancée, si plus d’un onglet en contient.

en: Select if you want to show the default Google badge or only a message below the submit button. This is mandatory if you want to use V3.
fr_FR: Choisir si vous souhaitez montrer le badge Google ou seulement un message sous le bouton Submit. Obligatoire pour utilisation de la V3.

en: Select if you want to show the locked options by default when opening the modal popup to edit an element.
fr_FR: Choisir si vous voulez par défaut montrer les options verrouillées à l’ouverture de la fenêtre modale de modification d’un élément.

en: Select if you want to use Google Maps on your site. If it is disabled no Javascript to connect to Google Maps will be loaded in frontend.
fr_FR: Choisir si vous voulez utiliser Google Maps sur votre site. Si désactivé aucune connexion javascript vers Google Maps n’interviendra en partie publique du site.

en: Select if you want to use any of your pages as your custom Error 404 Page. This page will be excluded from page lists and search results. You must deselect the page to make it accessible for public again.
fr_FR: Choisir si vous voulez utiliser l’une de vos pages en tant que page d’erreur 404 personnalisée. Cette page sera exclues du sitemap et des résultats de recherche. Vous devrez la désélectionner pour la rendre à nouveau accessible au public.

en: Select if you want to use cookie logic or only display one time messages to your visitor but do not need the cookie logic. The message bar pops up again whenever you change the displayed text or button labels.
fr_FR: Choisir si vous voulez utiliser le process prévu pour les cookies ou juste afficher une fois un simple message à vos visiteurs. La barre de message apparaitra à nouveau lors de chaque changement de texte ou de label des boutons.

en: Select if you want to use dynamic content (e.g. post data, custom fields) and create modifiable custom layouts for post types.
fr_FR: Sélectionner si vous voulez utiliser un contenu dynamique (ex. post data, champs personnalisés) et créer des mise en pages personnalisées modifiables pour Post Types.

en: Select image size
fr_FR: Choisir la taille d’image

en: Select level of CSS file compression and merging. Minified files are recommended for best performance with HTTP/2.
fr_FR: Sélectionner le niveau compression et de fusion de fichier CSS. Des fichiers minifiés sont recommandés pour une meilleur performance avec HTTP/2.

en: Select level of javascript file compression and merging. Minified files are recommended for best performance with HTTP/2.
fr_FR: Sélectionner le niveau compression et de fusion de fichier javascript. Des fichiers minifiés sont recommandés pour une meilleur performance avec HTTP/2.

en: Select menu to display
fr_FR: Sélectionner le menu à afficher

en: Select mobile size when to switch back to 1 column.
fr_FR: Sélectionner la largeur mobile à laquelle revenir à 1 colonne.

en: Select one or more taxonomies to get the next event for countdown. If none are selected all events are used.
fr_FR: Sélectionner une ou plusieurs taxonomies pour obtenir le prochain événement à fin de compte à rebours. Si plus d’un sélectionnés ils seront tous utilisés.

en: Select options
fr_FR: Sélectionner les options

en: Select order of cells when switched to fullwidth. Individual position must be set in &quot;Advanced Tab -&gt; Responsive Toggle&quot;.
fr_FR: Sélectionner l’ordre des cellules lors de la bascule en plein écran. une position individuelle doit être définie dans leur onglet &quot;Avancé -&gt; Comportement Responsive &quot;.

en: Select order of columns when switched to fullwidth. Individual position must be set in &quot;Advanced Tab -&gt; Responsive Toggle&quot;.
fr_FR: Sélectionner l’ordre des colonnes lors de la bascule en plein écran. une position individuelle doit être définie dans leur onglet &quot;Avancé -&gt; Comportement Responsive &quot;.

en: Select page
fr_FR: Sélectionner la page

en: Select portrait mode if you want to keep mobile menu also if device is used in landscape mode (e.g. high resolution screens might switch back to normal menu in landscape mode)
fr_FR: Choisir le mode portrait si vous souhaitez garder le menu mobile même en mode paysage (note : certains écrans HD peuvent basculer sur le menu normal en mode paysage)

en: Select position of column when switching to fullwidth. Only used when &quot;Column Behaviour&quot; set to individual.
fr_FR: Sélectionner la position de la colonne lors de la bascule en plein écran. Uniquement utilisé quand le &quot; Comportement de colonne &quot; est réglé sur individuel.

en: Select position of the titles
fr_FR: Sélectionner la position des titres

en: Select post
fr_FR: Sélectionner l’article

en: Select post types to be included in the search.
fr_FR: Sélectionner les Post Types qui seront inclus dans la recherche.

en: Select post types...
fr_FR: Sélectionner des Post Types.

en: Select predefined colors or use custom colors for &quot;Numbers only&quot;
fr_FR: Sélectionner des couleurs prédéfinies ou personnalisées pour les &quot;chiffres seulement&quot;

en: Select predefined colors or use custom colors for flip animations
fr_FR: Sélectionner des couleurs prédéfinies ou personnalisées pour les animations de basculement

en: Select predefined pattern
fr_FR: Sélectionner un motif personnalisé

en: Select styling for the navigation arrows. These can be used to scroll through the small thumbnails below.
fr_FR: Sélectionner un style pour les flèches de navigation. Elles peuvent être utilisées pour scroller parmi les vignettes ci-dessous.

en: Select styling for the slider controls. Hiding will also disable all user interaction with the slider.
fr_FR: Sélectionner le style des contrôles du diaporama. Les masquer désactivera également toute interaction de l’utilisateur avec le diaporama.

en: Select styling for the slider controls. Hiding will also disable all user interaction with the slider. Make sure to set the proper behaviour in &quot;Advanced - Animation&quot;.
fr_FR: Sélectionner le style des contrôles du diaporama. Les masquer désactivera également toute interaction de l’utilisateur avec le diaporama. Assurez-vous de définir le bon comportement dans &quot;Animation - Avancé&quot;.

en: Select the 3rd opacity. 1 shows background, 0 hides it.
fr_FR: Sélectionner la 3e opacité. 1 montre le fond, 0 le cache.

en: Select the Carousel Loop Type
fr_FR: Choisir le type de boucle du Carrousel

en: Select the appearance of the icon grid.
fr_FR: Sélectionner l’apparence de la grille d’icônes.

en: Select the available options for button colors. Switching to advanced options for already existing buttons you need to set all options (color settings from basic options are ignored).
fr_FR: Sélectionner les options disponibles pour les couleurs de bouton. En passant aux paramètres avancés pour les boutons déjà existants vous devez régler tous les paramètres (les réglages de base couleurs sont ignorés).

en: Select the background color
fr_FR: Sélectionner la couleur d’arrière plan

en: Select the base element for your new custom element.
fr_FR: Choisir l’élément de base pour votre nouvel élément personnalisé.

en: Select the behavior of the footer when user scrolls the page.
fr_FR: Choisir le comportement du footer au scroll de la page.

en: Select the behavior of the footer when user scrolls the page. Curtain effect will hide or show footer content when page is scrolled.
fr_FR: Choisir le comportement du footer au scroll de la page. L’effet rideau affichera ou masquera la page quand la page est scrollée.

en: Select the behaviour of an open flipbox on mobile devices and touch screens
fr_FR: Sélectionner le comportement d’un flipbox ouvert sur mobile et écrans tactiles

en: Select the behaviour of an open flipbox or tooltip on mobile devices and touch screens
fr_FR: Sélectionner le comportement d’une Flip Box ouverte ou info-bulle sur mobiles ou écrans tactiles

en: Select the behaviour of the drag line arrows on hover
fr_FR: Choisir le comportement au survol des flèches de la ligne de déplacement

en: Select the border color for this element here. Leave empty for theme default setting.
fr_FR: Choisir ici la couleur de bordure de cet élément. Laisser vide pour valeur par défaut.

en: Select the borderwidth of the column here
fr_FR: Définir la largeur de bordure de la colonne ici

en: Select the center position of the radial gradient.
fr_FR: Sélectionner le point central du dégradé radial.

en: Select the color for the sonar shadow. Leave empty for theme default.
fr_FR: Choisir ici la couleur d’ombre du sonar. Laisser vide pour valeur par défaut.

en: Select the color for this divider here. Leave empty for theme default.
fr_FR: Choisir ici la couleur de ce séparateur. Laisser vide pour valeur par défaut.

en: Select the color of your shop description
fr_FR: Sélectionner la couleur pour votre description de la boutique

en: Select the desired Page layout
fr_FR: Sélectionner la mise en page souhaitée

en: Select the direction of playback. Backwards is not supported for all animations.
fr_FR: Sélectionner une direction de lecture. La marche arrière n’est pas supportée par toutes les animations.

en: Select the direction of the drag line. Can be moved by dragging, swipe on touch devices, a click in image or with buttons.
fr_FR: Choisir la direction de la ligne de déplacement. Peut être déplacée par glissement, balayage de l’écran sur terminaux tactiles, au clic sur image ou avec des boutons.

en: Select the distance between the cells in a row.
fr_FR: Sélectionner la distance entre les cellules sur une ligne.

en: Select the distance between the rows.
fr_FR: Sélectionner la distance entre les lignes.

en: Select the entry that should be displayed
fr_FR: Définir la publication qui doit être affichée

en: Select the expand value for the sonar effect
fr_FR: Choisir la valeur d’expansion de l’effet sonar ici

en: Select the first color for the gradient. Please select the first 2 colors, otherwise this option will be ignored.
fr_FR: Choisir la 1ère couleur de dégradé. Merci de choisir les 2 couleurs, sans quoi l’option sera ignorée.

en: Select the fold button/text alignment
fr_FR: Sélectionner l’alignement du bouton/texte activant le repli

en: Select the gap between the elements
fr_FR: Sélectionner l’écart entre les éléments

en: Select the gap between the images
fr_FR: Sélectionner l’écart entre les images

en: Select the general appearance of the slideshow section. The tabs do not have any function.
fr_FR: Choisir l’apparence générale de la section diaporama. Les onglets n’ont aucune fonction.

en: Select the height of the divider
fr_FR: Choisir la hauteur du séparateur

en: Select the height of the folded container. Defaults to 80px.
fr_FR: Sélectionner une hauteur pour le conteneur du texte replié. Par défaut 80px.

en: Select the height of the icon in pixel
fr_FR: Sélectionner la hauteur de l’icône en pixels

en: Select the height of the map in pixel.
fr_FR: Sélectionner la hauteur de la carte en pixels.

en: Select the hotspot styling
fr_FR: Sélectionner le style des Hotspots

en: Select the image mask position
fr_FR: Sélectionner la position de l’image de masque

en: Select the image mask repeat behaviour
fr_FR: Sélectionner le comportement de répétition de l’image de masque

en: Select the image mask size
fr_FR: Sélectionner la taille de l’image de masque

en: Select the image to use as mask shape
fr_FR: Sélectionner l’image à utiliser comme masque de forme

en: Select the initial visibility start point of the drag line for the before image on page load.
fr_FR: Choisir l’état initial de visibilité du point de départ de la ligne de déplacement pour l’image Avant au chargement de page.

en: Select the layout of the buttons
fr_FR: Sélectionner la mise en page des boutons

en: Select the layout of the drag line
fr_FR: Choisir le modèle de la ligne de déplacement

en: Select the left position of the icon anchor in pixel
fr_FR: Sélectionner la position css left de l’icône ancre en pixels

en: Select the list that the user should be added to. The form will be build automatically based on the list that you have set up in mailchimp.
fr_FR: Sélectionner la liste où l’utilisateur doit être ajouté. La construction du formulaire sera basée automatiquement sur la liste que vous avez mis en place dans MailChimp.

en: Select the location for the element. Leave not needed values empty and make sure to use correct combinations and css units. Defaults to px. Do not forget to check responsive appearance.
fr_FR: Sélectionner l’emplacement pour cet élément. Ne laisser aucune valeur requise vide assurez-vous d’utiliser les bonnes combinaisons et unités de valeurs CSS. px par défaut. Ne pas oublier de vérifier le rendu responsive.

en: Select the location for the loaded css file
fr_FR: Sélectionner l’emplacement du fichier css chargé

en: Select the location for the loaded javascript file
fr_FR: Sélectionner l’emplacement du fichier javascript chargé

en: Select the maximum height of the divider
fr_FR: Choisir la hauteur maximum du séparateur

en: Select the maximum screenwidth to use a burger menu button instead of full menu. Above that the full menu is displayed
fr_FR: Définir la largeur d’écran maximale pour l’utilisation du bouton de menu mobile au lieu du menu. Au-delà de celle-ci le menu complet sera affiché

en: Select the metadata you want to display. If empty (or not available) your selection will be skipped.
fr_FR: Sélectionner les métadonnées que vous souhaitez afficher. Si vide (ou non disponible) votre sélection sera ignorée.

en: Select the minimum height of the cells.
fr_FR: Sélectionner la hauteur minimum des cellules.

en: Select the navigation elements to loop through the slides. Default is &quot;Navigation Arrows&quot;
fr_FR: Sélectionner les éléments de navigation pour faire défiler les diapositives. Par défaut ce sont les &quot;Flèches de Navigation&quot;

en: Select the number of cells in a row. Each cell will contain 1 item and additional rows will be added to show all items. Consider the container size (e.g. column size) and the amount of text.
fr_FR: Sélectionner le nombre de cellules sur une ligne. Chaque cellule contiendra 1 élément et des lignes additionnelles seront ajoutées pour montrer tous les éléments. Tenir compte de la taille du conteneur et de la quantité de texte.

en: Select the number of columns to display.
fr_FR: Sélectionner le nombre de colonnes à afficher.

en: Select the number of rows of photos/videos in the carousel
fr_FR: Sélectionner le nombre de lignes de photos/vidéos dans le carrousel

en: Select the opacity for the element on hover (Opacity setting for a possible background gradient color or some effects may have precedence !).
fr_FR: Choisir l’opacité au survol de cet élément (d’éventuels réglages de couleurs de dégradé ou d’effets particuliers peuvent être prioritaire dessus!).

en: Select the opacity for the element. Please keep in mind that other settings might have precedence and overrule this.
fr_FR: Choisir l’opacité de cet élément. Sachez que d’autres réglages peuvent être prioritaire dessus et peuvent y surcharger.

en: Select the opacity of the element when expanding
fr_FR: Choisir l’opacité de l’élément quand il est déplié

en: Select the opacity of the marker (0 = no opacity)
fr_FR: Sélectionner l’opacité du marqueur (0 = transparent)

en: Select the opacity of your colored banner overlay (used for background banner only)
fr_FR: Définir l’opacité de votre superposition de bannière couleur (utilisé pour une bannière d’arrière plan uniquement)

en: Select the playmode. Bounce will play animation forward and then backwards.
fr_FR: Sélectionner le mode de lecture. Rebond lancera la lecture de l’animation en avant puis en arrière.

en: Select the position of the tooltip caret
fr_FR: Sélectionner la position du curseur de la boite info

en: Select the post to show metadata
fr_FR: Sélectionner l’article pour afficher les métadonnées

en: Select the resolution of the images.
fr_FR: Sélectionner la résolution des images.

en: Select the rotation animation
fr_FR: Sélectionner l’animation de rotation

en: Select the rotation axis for the flip box
fr_FR: Sélectionner l’axe de rotation de la flip box

en: Select the scale behaviour of the team member image in surrounding container. Scaling keeps aspect ratio of selected image size.
fr_FR: Sélectionner le comportement de mise à l’échelle de l’image de membre d’équipe dans son conteneur. La mise à l’échelle conserve les proportions de la dimension d’image sélectionnée.

en: Select the second color for the gradient. Please select the first 2 colors, otherwise this option will be ignored.
fr_FR: Choisir la 2e couleur de dégradé. Merci de choisir les 2 couleurs, sans quoi l’option sera ignorée.

en: Select the second opacity. 1 shows background, 0 hides it.
fr_FR: Sélectionner la 2e opacité. 1 montre le fond, 0 le cache.

en: Select the shape of the radial gradient.
fr_FR: Sélectionner la forme du dégradé radial.

en: Select the slide down/slide up speed when opening or closing the toggle. Default is 200 ms
fr_FR: Définir la vitesse de pli / repli lors de l’ouverture ou la fermeture du bloc dépliant. 200 ms par défaut

en: Select the slider controls you want to display. Make sure to set the proper behaviour in &quot;Advanced - Animation&quot; when hiding controls.
fr_FR: Sélectionner les contrôles du diaporama que vous souhaitez afficher. Assurez-vous de définir le bon comportement dans &quot;Animation - Avancé&quot; lorsque vous masquez les contrôles.

en: Select the sort order of the displayed photos/videos.
fr_FR: Sélectionner l’ordre d’affichage des photos/videos.

en: Select the speed the element is moved different to content when the page is scrolled. A positiv value will move it faster, a negative will slow it down.
fr_FR: Sélectionner la vitesse à laquelle l’élément est déplacé différemment par rapport au contenu quand la page est scrollée. Une valeur positive le bougera plus vite, une négative le ralentira.

en: Select the start opacity. 1 shows background, 0 hides it.
fr_FR: Sélectionner l’opacité de départ. 1 montre le fond, 0 le cache.

en: Select the styling of the drag line and circle
fr_FR: Choisir le style de la ligne de déplacement et du cercle

en: Select the styling of the toggles
fr_FR: Sélectionner le style des panneaux dépliants

en: Select the styling of your menu item
fr_FR: Sélectionner le style de votre élément de menu

en: Select the text alignment.
fr_FR: Sélectionner l’alignement du texte.

en: Select the thousands separator
fr_FR: Choisir le séparateur des milliers

en: Select the time to enlarge the image. This should be less than &quot;Slider Autorotation Duration&quot;
fr_FR: Sélectionner le temps d’élargissement de l’image. Il doit être inférieur à la &quot;Durée d’Autorotaion du Slider&quot;

en: Select the timezone of your date.
fr_FR: Sélectionner le fuseau horaire de votre date.

en: Select the top position of the icon anchor in pixel
fr_FR: Sélectionner la position css top de l’icône ancre en pixels

en: Select the transition for your content slider
fr_FR: Choisissez une transition pour votre Slider de contenus

en: Select the transition for your logoslider
fr_FR: Choisissez une transition pour votre Slider de logos

en: Select the transition for your slideshow
fr_FR: Choisissez une transition pour votre diaporama

en: Select the transition for your testimonials
fr_FR: Sélectionner une transition pour vos témoignages

en: Select the type of Highlight for your feed.
fr_FR: Sélectionner le type de mise en avant de votre flux.

en: Select the type of background color for the textblock.
fr_FR: Sélectionner un type de couleur d’arrière-plan pour le bloc de texte.

en: Select the type of background for the column.
fr_FR: Sélectionner un type d’arrière-plan pour la colonne.

en: Select the type of background for the current active toggle title bar.
fr_FR: Sélectionner le type d’arrière plan de la barre de titre de l’onglet actif.

en: Select the type of background.
fr_FR: Sélectionner le type d’arrière plan.

en: Select the type of chart for your datasets.
fr_FR: Sélectionner le type de graphique pour vos jeux de données.

en: Select the type of content for your milestone bullet
fr_FR: Sélectionner le type de contenu pour votre puce de période

en: Select the visibility of WooCommerce products depending on catalog visibility. Can be set independently for each product: Edit Product -&gt Publish panel -&gt Catalog visibility
fr_FR: Définir la visibilité des produits WooCommerce en fonction de la visibilité du catalogue. Peut être réglé indépendamment pour chaque produit : Edit Product -&gt Publish panel -&gt Catalog visibility

en: Select the visibility of WooCommerce products depending on checkbox &quot;This is a featured product&quot; in catalog visibility. Can be set independently for each product: Edit Product -&gt Publish panel -&gt Catalog visibility
fr_FR: Définir la visibilité des produits WooCommerce en fonction de la case à cocher &quot; Il s’agit d’un produit mis en avant &quot; dans la visibilité du catalogue. Peut être réglé indépendamment pour chaque produit : Edit Product -&gt Publish panel -&gt Catalog visibility

en: Select the visibility of WooCommerce products which have a sale price. Variable products are considered on sale, if one of them has a sale price.
fr_FR: Sélectionner la visibilité des produits Woocommerce qui ont un prix de vente. Les produits variables sont considérés comme en vente, si l’un d’eux à un prix de vente.

en: Select the visibility of WooCommerce products. Default setting can be set at Woocommerce -&gt Settings -&gt Products -&gt Inventory -&gt Out of stock visibility
fr_FR: Définir la visibilité des produits WooCommerce. Le paramètre par défaut peut être défini dans Woocommerce -&gt Settings -&gt Products -&gt Inventory -&gt Out of stock visibility

en: Select the visibility of WooCommerce products. Default setting can be set at Woocommerce -&gt Settings -&gt Products -&gt Inventory -&gt Out of stock visibility. Currently it is only possible to hide products out of stock.
fr_FR: Définir la visibilité des produits WooCommerce. Le paramètre par défaut peut être défini dans Woocommerce -&gt Settings -&gt Products -&gt Inventory -&gt Out of stock visibility. Actuellement, il est seulement possible de masquer les produits en rupture de stock.

en: Select the width of the divider.
fr_FR: Choisir la largeur du séparateur.

en: Select the width of the icon in pixel
fr_FR: Sélectionner la largeur de l’icône en pixels

en: Select the width of the map in % of the container containing the map.
fr_FR: Sélectionner la largeur de la carte en % de son conteneur.

en: Select the width of the tooltip. Height is based on the content
fr_FR: Sélectionner la largeur de l’info-bulle. Hauteur basée sur le contenu

en: Select to add a customized box shadow
fr_FR: Sélectionner pour ajouter un effet d’ombrage personalisé

en: Select to animate the box shadow when element comes into viewport
fr_FR: Sélectionner pour animer l’effet d’ombrage quand l’élément arrive dans le viewport

en: Select to change the big preview image to thumbnail when user hovers over small thumbnails below.
fr_FR: Sélectionner pour changer la grande image de prévisualisation en vignette quand l’utilisateur survole les vignettes ci-dessous.

en: Select to deactivate this feature for this element if activated in Theme options.
fr_FR: Sélectionner pour désactiver cette fonctionnalité au niveau de cet élément si activé dans les options du thème.

en: Select to disable or enable the post navigation that links to the next/previous post on single entries (Fullwidth sliders and hierarchical post type will disable it for that post by default).  Setting is also used for portfolio. Use filter avf_post_nav_settings to customize.
fr_FR: Sélectionner pour activer/désactiver la navigation entre articles via les liens suivant/précédent sur les articles seuls (Ceci sera désactivé par défaut en cas d’utilisation de sliders plein écran et de Post Types avec hiérarchie). Paramètres valables également pour le Portfolio. Utiliser filter avf_post_nav_settings pour personnalisation.

en: Select to disable plugin lightbox and link to Instagram page.
fr_FR: Sélectionner pour désactiver le plugin Lightbox et le lien vers la page Instagram.

en: Select to disable the mobile layout
fr_FR: Sélectionner pour désactiver la mise en page mobile

en: Select to display an icon to link to the user account or login/register page.
fr_FR: Sélectionner pour afficher une icône avec un lien vers la page de compte ou de connexion/inscription.

en: Select to display arrows in tab button area if tab buttons are out of screens viewport to draw visitors attention that there are more buttons available.
fr_FR: Sélectionner pour afficher des flèches dans la zone si les boutons d’onglet sont en dehors du viewport pour indiquer aux visiteurs que plus de boutons sont disponibles.

en: Select to display entries within given date boundaries or a period before now? Can be used e.g. to create archives.
fr_FR: Sélectionnez cette option pour afficher les entrées dans les limites d’une date donnée ou d’une période antérieure ? Peut être utilisé par ex. pour créer des archives.

en: Select to display featured image for a single entry.
fr_FR: Sélectionner pour afficher l’image de mise en avant à l’affichage d’une publication seule.

en: Select to display featured image for a single portfolio entry.
fr_FR: Sélectionner pour afficher l’image de mise en avant à l’affichage d’un item de Portfolio seul.

en: Select to display featured image for a single post entry.
fr_FR: Sélectionner pour afficher l’image de mise en avant à l’affichage d’une article seul.

en: Select to display/skip an entry if it is the current page/post/portfolio/... Can be used for pulling related entries on a page/post/custom post type page and skip the entry referencing to current page/post/....
fr_FR: Sélectionner pour afficher/masquer une publication si c’est la page courante page/post/portfolio/... Peut être utilisé pour récupérer les publications relatives à une page/post/custom post type et omettre la publication relative à la page/article/... actuelle.

en: Select to enable carousel autoplay
fr_FR: Sélectionner pour activer la lecture auto du carrousel

en: Select to enable debug output and show ALB shortcodes in a text area below drag/drop canvas. Only recommended for experienced users and developers who need to get access to the generated shortcodes and know, what they are doing. Changes to this field might break the layout editor - so avoid making any changes there.
fr_FR: Sélectionner pour activer le mode Debug et montrer dans un Textarea les shortocodes de l’Editeur de Mise en Forme Avancé sous sa liste d’outils en glisser/déposer. Uniquement destiné aux utilisateurs avancés et développeurs qui souhaitent avoir accès aux shortcodes et savoir ce qu’ils font. Des changements dans ce champ peuvent déstructurer la mise en page, éviter toute modification à ce niveau.

en: Select to enable lazy loading using native HTML. Currently WP only supports images, but this might be extended for iframes in future.
fr_FR: Sélectionner pour définir le lazy loading via du HTML natif. Actuellement WP ne supporte que les images, mais cela pourrait être étendu aux iframes à l’avenir.

en: Select to enable swipe support for posts and portfolio. This is a BETA feature since 5.5 and might cause problems with sliders (see limitations above). Use filter avf_post_nav_settings and avf_post_nav_swipe_support to customize.
fr_FR: Choisir pour activer le support du balayage de l’écran pour les articles et portfolio. Il s’agit d’une fonctionnalité en BETA depuis la V 5.5 et qui peut causer des problèmes avec les sliders (voir limitation ci-dessus). Utiliser les filtres avf_post_nav_settings and avf_post_nav_swipe_support pour personnalisation.

en: Select to extend CPTs (Custom Post Types): show taxonomies and thumbnail in post type edit table, select a default term for CPT posts.
fr_FR: Sélectionner pour étendre les fonctionnalités des CPT (Custom Post Types) : montrer des taxonomies et des vignettes dans le tableau d’édition de ceux-ci, choisir un terme par défaut pour les articles CPT.

en: Select to force a reload of the page when user clicks the &quot;Accept Settings....&quot; or &quot;Do not accept....&quot; button. If you do not use external services a page reload is usually not necessary.
fr_FR: Sélectionner pour recharger la page lorsque l’utilisateur clique sur le bouton &quot;Accepte ....&quot; ou &quot;refuse ....&quot;. Si vous n’utilisez pas de services tiers externes le rechargement n’est généralement pas utile.

en: Select to hide circle on mobile devices (when colums switch to fullwidth)
fr_FR: Choisir pour masquer le cercle sur mobiles (quand les colonnes passent en pleine largeur)

en: Select to hide description text when element is viewed on different devices. Recommended for larger text to avoid overlapping the circle.
fr_FR: Sélectionner de masquer ou non le texte de description quand l’élément est vu sur différents appareils. Recommandé pour les grands textes pour éviter de dépasser le cercle.

en: Select to load more content automatically as the user scrolls down the page.
fr_FR: Sélectionner pour charger automatiquement plus de contenu quand l’utilisateur descend dans la page.

en: Select to loop animation
fr_FR: Sélectionner pour mettre en boucle l’animation

en: Select to play animation on hover only. This will stop autoplay looping after first hover.
fr_FR: Sélectionner pour lire l’animation au survol uniquement. Cela interrompra sa boucle de lecture automatique après le premier survol.

en: Select to rotate the element clockwise
fr_FR: Sélectionnez pour faire pivoter l’élément dans le sens horaire

en: Select to show a badge to reopen the message bar
fr_FR: Sélectionner pour afficher un badge permettant le rappel de la barre de message

en: Select to show a grouped overview of available image thumbnails.
fr_FR: Sélectionner pour montrer une vue groupée des vignettes image disponibles.

en: Select to show a tooltip when moving the mouse over the chart
fr_FR: Sélectionner pour afficher une boite d’info au survol du graphique

en: Select to show an additional icon above headline
fr_FR: Sélectionner pour afficher une icône additionnelle au-dessus du titre

en: Select to show carousel navigation arrows
fr_FR: Sélectionner pour afficher des flèches de navigation du carrousel

en: Select to show carousel pagination
fr_FR: Sélectionner pour afficher la pagination du carrousel

en: Select to show color boxes
fr_FR: Sélectionner pour afficher des boites de couleur

en: Select to show comments in the lightbox.
fr_FR: Sélectionner pour afficher les commentaires dans la Lightbox.

en: Select to show complete container/text or a fold/unfold behaviour. This feature is ignored when nested inside another fold container.
fr_FR: Sélectionner pour montrer le comportement complet d’un conteneur/texte ou celui d’un élément pliable/dépliable.

en: Select to show player controls. Will be hidden, when a link is selected.
fr_FR: Sélectionner pour montrer les contrôles du lecteur. Sera masqué, quand un lien est sélectionné.

en: Select to show the Likes & Comments
fr_FR: Sélectionner pour afficher les Likes & Commentaires

en: Select to show the bio in header.
fr_FR: Sélectionner pour afficher la bio dans le header.

en: Select to show the feed header
fr_FR: Sélectionner pour afficher le flux RSS dans le header

en: Select to show the image copyright info added to the media library.
fr_FR: Sélectionner pour afficher les infos de copyright ajoutées depuis de la médiathèque.

en: Select to size of the header.
fr_FR: Définir la taille du header.

en: Select to strech container for slides fullwidth (remove any margin or padding)
fr_FR: Choisir un conteneur étendu pour les diapositives pleine largeur (retirer tout margin ou padding)

en: Select to switch back to scroll footer content with page when footer height exceeds selected limit.
fr_FR: Choisir pour revenir au scroll du footer avec le contenu de la page quand sa hauteur dépasse la limite définie.

en: Select to synchronise options marked with global layout for all languages. This will also override any settings in the other languages !!
fr_FR: Sélectionner pour synchroniser les options associées à la mise en page globale pour toutes les langues. Cela aura également une incidence sur tous les réglages dans les autres langues !!

en: Select to use AJAX callback or redirect to the default search results page
fr_FR: Sélectionner pour soit utiliser les retours AJAX soit rediriger vers la page de résultats de recherche par défaut

en: Select to use a mask overlay effect
fr_FR: Sélectionnez pour utiliser un effet de superposition de masque

en: Select to use an OR or AND relation. In AND an entry must be in all selected categories/terms to be displayed. Defaults to OR
fr_FR: Choisir d’utiliser une relation avec un OU ou un ET. Avec un ET une publication doit être présente dans toutes les catégories/termes pour être affichée. OU sélectionné par défaut

en: Select to use button as a normal link button - default behaviour - or for a file download
fr_FR: Choisir d’utiliser le bouton en tant que bouton de lien classique - ou pour un téléchargement de ficheir

en: Select to use the locked values of an existing custom element as a base for this element. Any changes to the locked settings of the underlying custom element(s) will be used. When using a cache plugin do not forget to invalidate server cache whenever you make changes to these elements.
fr_FR: Sélectionner pour utiliser les valeurs verrouillées d’un élément personnalisé existant comme base pour cet élément. Tout changement sur les paramètres verrouillés sur cet élément personnalisé de référence sera répercuté. En cas d’utilisation d’un plugin de cache bien penser à purger celui-ci en cas de telle modification.

en: Select to use the themes default color or apply custom ones
fr_FR: Sélectionner l’utilisation des couleurs par défaut du thème ou d’en appliquer des personnalisées

en: Select to use the themes default colors or apply custom ones
fr_FR: Choisir pour utiliser les couleurs par défaut du thème ou appliquez-en des personnalisées

en: Select what content you want to display.
fr_FR: Sélectionner quel contenu vous voulez afficher.

en: Select what information you want to display
fr_FR: Sélectionner les informations que vous souhaitez afficher

en: Select what media you want to display.
fr_FR: Sélectionner quel média vous voulez afficher.

en: Select what template you want to create. If you create an item template any settings for base template you make here will be ignored.
fr_FR: Sélectionner quel modèle vous voulez créer. Si vous créez un modèle d’item tous les paramètres du modèle de base que vous créez ici seront ignorés.

en: Select what you want to do. Social media platform is opened in a new window. Make sure to set the links to your social profiles. Share links are created by theme.
fr_FR: Sélectionner ce que vous souhaitez faire. Le réseau social s’ouvre dans une nouvelle fenêtre. Assurez-vous de renseigner les liens vers vos profils sociaux. Les liens de partage sont générés par le thème.

en: Select when to display the before and after buttons
fr_FR: Sélectionner quand afficher les boutons Avant/Après

en: Select when to display the tooltips
fr_FR: Sélectionner quand afficher les info-bulles

en: Select when to start play animation
fr_FR: Sélectionner quand démarrer l’animation

en: Select where an existing custom link should be opened.
fr_FR: Définir où un lien personnalisé existant devra s’ouvrir.

en: Select where this cell should link to
fr_FR: Définir vers quoi le lien sur cette cellule devra pointer

en: Select where this column should link to
fr_FR: Définir vers quoi doit pointer le lien sur cette colonne

en: Select where to apply the link
fr_FR: Choisir où appliquer le lien

en: Select where to choose the entries from
fr_FR: Sélectionner à partir d’où choisir les entrées

en: Select where to display the tooltip in relation to the hotspot
fr_FR: Sélectionner où sera affichée l’info-bulle par rapport à son hotspot

en: Select where to see the title when toggle is open. Positioning the title below content can e.g. be used to create a &quot;Read More&quot; section.
fr_FR: Définir où voir le titre lorsque le bloc dépliant est ouvert. Positionner le titre sous le contenu peut par ex. être utilisé pour créer une section &quot;En savoir plus&quot;.

en: Select where you want to use the element
fr_FR: Sélectionner où vous voulez utiliser cet élément

en: Select which entries should be displayed by selecting a taxonomy
fr_FR: Sélectionner quelles entrées doivent être affichées en sélectionnant une taxonomie

en: Select which entries should be displayed by selecting a taxonomy. If none are selected all events are shown.
fr_FR: Sélectionner quelles entrées doivent être affichées en sélectionnant une taxonomie. Si aucune de sélectionné tous les événements seront montrés.

en: Select which kind of HTML markup you want to apply to set the importance of the headline for search engines
fr_FR: Sélectionner le type de balise HTML que vous souhaitez appliquer pour définir l’importance du titre pour les moteurs de recherche

en: Select which kind of heading you want to display.
fr_FR: Sélectionner quel type d’entête vous souhaitez afficher.

en: Select which page to display as your blog page. If left blank no blog will be displayed.
fr_FR: Choisir quelle page afficher en tant que page de blog. Si laissé vide aucun blog ne sera affiché.

en: Select which page to display on your Frontpage. If left blank the Blog will be displayed.
fr_FR: Choisir quelle page afficher en tant que page d’accueil. Si laissé vide le Blog sera affiché.

en: Select which post types should be used. Note that your taxonomy will be ignored if you do not select an assign post type. If you don't select post type all registered post types will be used
fr_FR: Définir quels types de contenus doivent être utilisés. Notez que votre taxonomie sera ignorée si vous ne choisissez aucun type de contenu. Dans ce dernier cas tous les types de contenus seront utilisés

en: Select which products should be displayed by selecting a taxonomy
fr_FR: Sélectionner quels produits doivent être affichés en choisissant une taxonomie

en: Select which table styling should be used if the screen is too small for the table.
fr_FR: Sélectionner quel style de tableau devra être utilisé si l’écran est trop petit pour ce tableau.

en: Select which text defined in the media gallery is displayed below the lightbox image.
fr_FR: Sélectionner quel texte défini dans la médiathèque doit s’afficher sous l’image dans la Lightbox.

en: Select your background color. Leave empty for transparent background
fr_FR: Sélectionner votre couleur d’arrière plan. Laisser vide pour un fond transparent

en: Select your border radius(e.g. 5px). Leave empty to use theme default setting.
fr_FR: Choisir votre rayon d’arrondi (ex. : 5px). Laisser vide pour réglage par défaut du thème.

en: Select your border width. Leave empty for theme default setting.
fr_FR: Choisir votre largeur de bordure. Laisser vide pour réglage par défaut du thème.

en: Select your compare action if you have to remove multiple cookies. Be carefull with contains as this removes all cookies that contain the string (except the disabled cookie).
fr_FR: Définir les conséquences si vous devez supprimer de multiples cookies. Attention aux contenus en cas de suppression de cookies incluant une chaîne de caractères (sauf ceux qui sont désactivés).

en: Select, where to show an additional description
fr_FR: Sélectionner où afficher une description supplémentaire

en: Select...
fr_FR: Sélectionner ...

en: Selectbox For Entries
fr_FR: Boite de sélection pour les entrées

en: Selected size from media libary.
fr_FR: Choisir la taille depuis la médiathèque.

en: Selected speed in milliseconds for transition effect.
fr_FR: Sélectionner la vitesse en millisecondes pour l’effet de transition.

en: Selected speed in milliseconds for transition effect. Default for fade is 800, else 400.
fr_FR: Vitesse sélectionnée en millisecondes pour l’effet de transition. Par défaut le fondu se fait en 800, sinon 400.

en: Self Hosted Videos And Audio Features (WP-Mediaelement Scripts)
fr_FR: Paramètres concernant les fichiers vidéo et audio auto-hébergés (Scripts de la médiathèque WP)

en: Send an E-Mail to:
fr_FR: Envoyer un E-Mail à :

en: Send us mail
fr_FR: Envoyez-nous un mail

en: Sending
fr_FR: Envoi

en: Separate Sidebars For Blog And Archive Pages
fr_FR: Séparer les colonnes latérales du Blog et des pages Archive

en: Separator
fr_FR: Séparateur

en: Separator / Whitespace
fr_FR: Séparateur / Espace

en: Separator Between Menu Items
fr_FR: Séparateur entre les éléments de menu

en: Session has expired. Your requested action could not be executed. Please try again or reload the page.
fr_FR: Session expirée. L’action demandée ne peut être exécutée. Merci de réessayer ultérieurement ou de recharger la page.

en: Set Cell Size
fr_FR: Définir la taille cellule

en: Set Manually
fr_FR: Définir manuellement

en: Set Opacity For Color Overlay
fr_FR: Définir l’opacité pour la couleur de superposition

en: Set Privacy Policy
fr_FR: Définir une Politique de Confidentialité

en: Set Zoom level automatically to show all markers
fr_FR: Définir le niveau de Zoom automatiquement pour afficher tous les marqueurs

en: Set a border color for this column
fr_FR: Définir la couleur du bordure pour cette colonne

en: Set a color to display a overlay above the background banner image.
fr_FR: Définir une couleur à superposer au-dessus de la bannière image d’arrière plan.

en: Set a custom background color. Any hex color code.
fr_FR: Définir une couleur d’arrière plan. Code couleur en hexa.

en: Set a custom color of the &quot;Burger&quot; Icon. Leave empty to use the default menu color
fr_FR: Définir une couleur pour l’icône &quot;Burger&quot; de menu mobile. Laisser vide pour utiliser la couleur par défaut du menu

en: Set a custom color. Any hex color code.
fr_FR: Définir une couleur personnalisée. Code couleur en hexa.

en: Set a custom padding. Both pixel and &percnt; based values are accepted. eg: 30px, 5&percnt;. Leave empty for default or inherit desktop setting.
fr_FR: Sélectionner un padding personnalisé. Des valeurs basées à la fois sur des px et des &percnt; sont acceptées. Laisser vide pour les valeurs par défaut ou héritées de la configuration bureau.

en: Set a custom title attribute for the link (used as tooltip on hover by most browsers and by screen reader). Leave empty to use theme default.
fr_FR: Choisir un attribut de titre pour le lien (utilisé comme légende au survol par la plupart des navigateurs modernes et lecteurs d’écrans). Laisser vide pour utiliser les valeurs du thème par défaut.

en: Set a custom top or bottom margin. Both pixel and &percnt; based values are accepted. eg: 30px, 5&percnt;. Leave empty for default or inherit desktop setting.
fr_FR: Sélectionner une mage haut ou bas personnalisée. Des valeurs basées à la fois sur des px et des &percnt; sont acceptées. ex. 30px, 5&percnt;. Laisser vide pour les valeurs par défaut ou héritées de la configuration bureau.

en: Set a custom width for the flyout. Pixel and % values are allowed. Eg: 350px or 70%
fr_FR: Définir une largeur au menu mobile. Valeurs possibles en pixel ou % Ex. 350px ou 70%

en: Set a distance around the headline text and a possible icon. Valid CSS units are accepted, eg: 30px, 5&percnt;. px is used as default unit.
fr_FR: Définir une distance autour du texte d’entête et de sa possible icône. Les valeurs CSS valides sont acceptées, ex. : 30px, 5&percnt;. le px est utilisé comme unité par défaut.

en: Set a distance between the content and slide borders.
fr_FR: Définir une distance mini entre le contenu et les bords de la diapositive.

en: Set a distance between the images - needed when using box shadow outside. Both pixel and &percnt; based values are accepted. eg: 30px, 5&percnt;. Leave empty for none.
fr_FR: Définir une distance entre les images. Requis si utilisation de l’effet Box Shadow externe. Des valeurs en pixel et pourcentage sont acceptées. ex : 30px, 5&percnt;. Laisser vide pour aucune.

en: Set a distance between the slides - needed when using box shadow outside.
fr_FR: Définir une distance mini entre les diapositives - requis lors de l’utilisation de l’effet box shadow externe.

en: Set a margin for the circle to the surrounding container. Due to the layout of the element only px will work for left and right to keep circle inside the container.
fr_FR: Définir une marge pour le cercle par rapport à son conteneur le plus proche. Du fait de la mise en page de cet élément seul les px fonctionnent pour le haut et le bas afin de conserver le cercle à l’intérieur du conteneur.

en: Set a margin to the surrounding container.
fr_FR: Définir une marge au conteneur environnant.

en: Set a position for the animation.
fr_FR: Définir une position pour l’animation.

en: Set a position for the button
fr_FR: Sélectionner une position pour le bouton

en: Set a position for the column.
fr_FR: Sélectionner une position pour la colonne.

en: Set a position for the image.
fr_FR: Sélectionner une position pour l’image.

en: Set a responsive margin and a padding to text for the button.
fr_FR: Définir une marge et un padding responsive au texte du bouton.

en: Set a responsive padding to text for the button.
fr_FR: Définir un padding responsive au texte du bouton.

en: Set a responsive padding to text for the buttons. Used for all buttons, can also be set for each button separate.
fr_FR: Définir un padding responsive au texte des boutons. Utilisé pour tous les boutons, peut aussi être défini séparément pour chaque bouton.

en: Set a responsive top and bottom margin
fr_FR: Définir les marges hautes et basses en responsive

en: Set a tab title
fr_FR: Définir un titre d’onglet

en: Set an animation for this element. The animation will be shown once the element appears first on screen. Animations only work in modern browsers.
fr_FR: Définir une animation pour cet élément. L’animation sera montrée une fois que cet élément apparaitra pour la première fois à l’écran. Ces animations ne fonctionnent que sur les navigateurs modernes.

en: Set an image opacity for the start of the scale animation.
fr_FR: Sélectionner une opacité de départ de l’image au lancement de l’animation de mise à l’échelle.

en: Set preview background:
fr_FR: Définir l’arrière plan de prévisualisation :

en: Set the Portfolio Grid image size automatically based on column or layout width
fr_FR: Définir la taille des images de la grille de portfolio automatiquement en fonction de la largeur de la colonne ou de la mise en page

en: Set the border radius of the column
fr_FR: Définir l’arrondi d’angle pour cette colonne

en: Set the border radius of the input field and the button
fr_FR: Sélectionner le rayon d’angle pour le bouton et le champs texte

en: Set the border style for your column here
fr_FR: Définir le style de bordure pour cette colonne ici

en: Set the bottom padding for the element. Valid CSS units are accepted, eg: 30px, 5&percnt;. px is used as default unit.
fr_FR: Définir le padding du bas pour cet élément. Unités CSS valides acceptées, ex. : 30px, 5&percnt;. le px est utilisé comme unité par défaut.

en: Set the bottom padding for the icon. Valid CSS units are accepted, eg: 30px, 5&percnt;. px is used as default unit.
fr_FR: Définir le padding du bas pour l’icône. Unités CSS valides acceptées, ex. : 30px, 5&percnt;. le px est utilisé comme unité par défaut.

en: Set the colors of your hotspot
fr_FR: Définir les couleurs de votre hotspot

en: Set the column count for this element, based on the device screensize.
fr_FR: Définir le décompte de colonnes pour cet élément, en fonction de l’écran de l’appareil.

en: Set the direction of the diagonal border
fr_FR: Définir la direction de la bordure diagonale

en: Set the distance from the cell content to the border here. Theme default is 30px.
fr_FR: Définir ici la distance depuis le contenu de la cellule jusqu’aux bords. Valeur par défaut du thème : 30px.

en: Set the distance from the column content to the border here.
fr_FR: Définir ici la distance depuis le contenu de la colonne jusqu’au bord.

en: Set the distance from the content to other elements here. Leave empty for default value. Both pixel and &percnt; based values are accepted. eg: 30px, 5&percnt;. px is used as default unit.
fr_FR: Définir la distance entre le contenu et les autres éléments ici. Laisser vide par défaut, valeurs en pixels et &percnt; acceptées. Ex : 30px, 5&percnt;. px utilisé par défaut.

en: Set the distance from the text content to the border of the textblock here.
fr_FR: Définir ici la distance entre le contenu du texte et le bord de son bloc conteneur.

en: Set the end size for the image.
fr_FR: Sélectionner la taille finale de l’image.

en: Set the font size for the content, based on the device screensize.
fr_FR: Définir la police pour le contenu basé sur la taille de l’écran de l’appareil.

en: Set the font size for the heading, based on the device screensize.
fr_FR: Définir la police pour le titre basé sur la taille de l’écran de l’appareil.

en: Set the font size for the number, based on the device screensize.
fr_FR: Définir la taille de police pour le nombre, en fonction de la taille de l’écran.

en: Set the font size for the subheading, based on the device screensize.
fr_FR: Définir la police pour le sous-titre basé sur la taille de l’écran de l’appareil.

en: Set the font size for the text, based on the device screensize.
fr_FR: Définir la taille de police pour le texte basé sur la taille de l’écran de l’appareil.

en: Set the gallery height in relation to the gallery container width
fr_FR: Définir la hauteur de Galerie par rapport à la largeur de son conteneur

en: Set the height of the progress bar
fr_FR: Définir la hauteur de la barre de progression

en: Set the image size of the Portfolio Grid images
fr_FR: Définir la taille des images de la grille de portfolio

en: Set the image size of the preview images
fr_FR: Définir la taille des images d’aperçu

en: Set the margin for the search results container. Valid CSS units are accepted, eg: 30px, 5&percnt;. px is used as default unit.
fr_FR: Définir les marges pour le conteneur des résultats de recherche. Unités CSS valides acceptées, ex. : 30px, 5&percnt;. le px est utilisé comme unité par défaut.

en: Set the margin to other elements here. Valid CSS units are accepted, eg: 30px, 5&percnt;. px is used as default unit.
fr_FR: Définir ici les marges relatives aux autres éléments. Unités CSS valides acceptées, ex. : 30px, 5&percnt;. le px est utilisé comme unité par défaut.

en: Set the minimum height of all the cells in pixel. eg:400px
fr_FR: Définir la hauteur minimale de toutes les cellules : ex. 400px

en: Set the number of the milestones visible at a time
fr_FR: Définir le nombre de périodes visibles à la fois

en: Set the opacity of your overlay: 0.1 is barely visible, 1.0 is opaque
fr_FR: Définir l’opacité de votre calque de superposition : 0.1 est presque invisible, 1.0 est opaque

en: Set the orientation of the cropped preview images
fr_FR: Définir l’orientation des images de mise en avant recadrées

en: Set the orientation of the timeline
fr_FR: Définir l’orientation de la Timeline

en: Set the padding for the chart inside the surrounding container. Valid CSS units are accepted, eg: 30px, 5&percnt;. px is used as default unit.
fr_FR: Sélectionner le padding pour le graphique au sein de son conteneur. Unités CSS valides acceptées, ex. 30px, 5&percnt;. le px est utilisé par défaut.

en: Set the padding for the content of a grid item. Both pixel and &percnt; based values are accepted. eg: 30px, 5&percnt;. Leave empty to use theme default.
fr_FR: Définir la marge interne pour le contenu de cet élément de grille. Des valeurs basées en pixel ou &percnt; sont acceptées. ex : 30px, 5&percnt;. Laisser vide pour utiliser la valeur du thème par défaut.

en: Set the padding for the icongrid container. Both pixel and &percnt; based values are accepted. eg: 30px, 5&percnt;. Leave empty to use theme default.
fr_FR: Sélectionner le padding pour le conteneur de la grille d’icônes. Des valeurs basées en pixel ou &percnt; sont acceptées. ex : 30px, 5&percnt;. Laisser vide pour utiliser la valeur du thème par défaut.

en: Set the padding for the search results container. Valid CSS units are accepted, eg: 30px, 5&percnt;. px is used as default unit.
fr_FR: Définir le padding pour le conteneur des résultats de recherche. Unités CSS valides acceptées, ex. : 30px, 5&percnt;. le px est utilisé comme unité par défaut.

en: Set the padding here. Leave empty for default value. Both pixel and &percnt; based values are accepted. eg: 30px, 5&percnt;. px is used as default unit.
fr_FR: Sélectionner le padding ici. Laisser vide pour la valeur par défaut. Des valeurs basées en pixel ou &percnt; sont acceptées. ex : 30px, 5&percnt;. Le pixel est utilisé comme unité par défaut.

en: Set the padding in px of the chart in the chart area. Only numbers are allowed. Leave empty to use theme default.
fr_FR: Sélectionner le padding en px pour le graphique dans sa zone. Seuls des chiffres sont acceptés. Laisser vide pour utiliser les valeurs du thème par défaut.

en: Set the placement of the milestones on the timeline
fr_FR: Définir l’emplacement des différentes périodes sur la Timeline

en: Set the position of the icons
fr_FR: Définir la position des icônes

en: Set the position of the short ruler
fr_FR: Définir la position de la règle horizontale

en: Set the preview image size automatically based on column or layout width
fr_FR: Définir la taille de l’image d’aperçu automatiquement en fonction de la largeur de la colonne ou de la mise en page

en: Set the preview image size automatically based on column width
fr_FR: Définit la taille de l’image d’aperçu automatiquement en fonction de la largeur des colonnes

en: Set the preview image size automatically based on slider height
fr_FR: Définir la taille d’image de prévisualisation automatiquement en fonction de la hauteur du disporama

en: Set the screen width when cells in a row should switch to fullwidth (or 50%)
fr_FR: Définir la largeur d’écran à laquelle les cellules de tableau doivent basculer en pleine largeur (ou 50%)

en: Set the screen width when cells in this row should switch to full width
fr_FR: Définir la largeur de l’écran quand les cellules dans cette ligne doivent passer à la largeur complète

en: Set the shadow styling values, you can use em or px, negative values move in opposite direction. If left empty 0 px is assumed
fr_FR: Définir les valeurs de style de l’ombrage, utiliser em ou px, les valeurs négative déplace dans la direction opposée. Si vide 0px est appliqué

en: Set the spacing for the search results container
fr_FR: Définir l’espacement du conteneur des résultats de recherche

en: Set the style of the &quot;Burger&quot; Icon
fr_FR: Définir le style de l’icône &quot;Burger&quot; de menu

en: Set the style of the page overlay that appears when the burger menu is clicked
fr_FR: Sélectionner le style de calque superposé qui apparait devant la page lorsque l’icône de menu mobile est cliquée

en: Set the style shadow of the border
fr_FR: Sélectionner le style d’ombre de bordure

en: Set the styling for the testimonial grid
fr_FR: Sélectionner le style de votre grille de témoignages

en: Set the visibility for this element, based on the device screensize.
fr_FR: Définir la visibilité de cet élément, en fonction de l’écran de l’appareil.

en: Set the width of the box shadow
fr_FR: Définir la largeur de l’effet Box Shadow

en: Set the z-index for this element. Leave empty to use default or inherit desktop setting.
fr_FR: Définir le z-index pour cet élément. Laisser vide pour utiliser la configuration bureau par défaut ou hérité.

en: Set your custom margin.  Valid CSS units are accepted, eg: 30px, 5&percnt;. px is used as default unit.
fr_FR: Définir vos marges personnalisées. Unités CSS valides acceptées, ex. : 30px, 5&percnt;. le px est utilisé comme unité par défaut.

en: Set your custom padding. Valid CSS units are accepted, eg: 30px, 5&percnt;. px is used as default unit.
fr_FR: Définir votre padding personnalisé. Unités CSS valides acceptées, ex. : 30px, 5&percnt;. le px est utilisé comme unité par défaut.

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Settings are for users that must opt in for cookies and services
fr_FR: Paramètre pour les utilisateurs qui doivent accepter les cookies et services

en: Several options to change the header transparency and visibility on this page.
fr_FR: Plusieurs options pour changer la transparence et la visibilité d’entête sur cette page.

en: Shadow
fr_FR: Ombrage

en: Shadow Line Color
fr_FR: Couleur de l’ombre de la ligne

en: Shadow and element  - permanent
fr_FR: Ombre et élément - permanent

en: Shadow and element- on hover once
fr_FR: Ombre et élément - une seule fois au survol

en: Shadow and element- on hover permanent
fr_FR: Ombre et élément - permanent au survol

en: Shadow only - on hover once
fr_FR: Ombre uniquement - une seule fois au survol

en: Shadow only - on hover permanent
fr_FR: Ombre uniquement - permanent au survol

en: Shadow only - permanent
fr_FR: Ombre uniquement - permanent

en: Share Button Bar Alignment
fr_FR: Alignement de barre de boutons de partage

en: Share Button Bar Style
fr_FR: Style de barre de boutons de partage

en: Share Entry
fr_FR: Partager la publication

en: Share Links At The Bottom Of Your Blog Post
fr_FR: Liens de partage au bas de votre article de blog

en: Share by Mail
fr_FR: Partager par Mail

en: Share on
fr_FR: Partager sur

en: Share on WhatsApp
fr_FR: Partager sur WhatsApp

en: Share on X
fr_FR: Partager sur X

en: Share this entry
fr_FR: Partager cette publication

en: Shop
fr_FR: Boutique

en: Shop Banner Image
fr_FR: Image de bannière boutique

en: Shop Banner Image Color Overlay
fr_FR: Calque coloré en superposition à la bannière image de la boutique

en: Shop Description
fr_FR: Description de la boutique

en: Shop Description Color
fr_FR: Couleur de police de description de la Boutique

en: Shop Options
fr_FR: Options boutique

en: Shop Page Banner Location
fr_FR: Emplacement de la bannière de la page boutique

en: Shop internal cookie
fr_FR: Cookie interne à la Boutique

en: Shopping Cart
fr_FR: Panier

en: Short Separator
fr_FR: Court séparateur

en: Short description for backend
fr_FR: Courte description pour l’interface d’administration

en: Shortcode Usage Overview
fr_FR: Aperçu d’Utilisation du Shortcode

en: Shortcode does no longer exist or has been deactivated.
fr_FR: Ce Shortcode n’existe plus ou a été désactivé.

en: Shortcode version for ALB element
fr_FR: Version du Shortcode d’élément de l’éditeur de mise en page avancé

en: Shortcodes that are added with filter or used e.g. in plugins are NOT recognised as &quot;in use&quot;.
fr_FR: Les shortcodes ajoutés via filters ou utilisés via plugins ne sont PAS reconnus comme &quot;en service&quot;.

en: Shortcodes you can use in your Privacy Policy
fr_FR: Shortcodes que vous pouvez utiliser dans votre Politique de Confidentialité

en: Should a pagination be displayed to view additional entries? This disables &quot;Display Tabs for each category&quot;.
fr_FR: Une pagination doit-elle être affichée pour voir des entrées supplémentaires ? Cela désactive &quot;Afficher des onglets pour chaque catégorie&quot;.

en: Should a pagination be displayed?
fr_FR: Une pagination doit-elle être affichée ?

en: Should a pagination be displayed? Pagination might not work as expected when there is more than one blog posts element on a page, a post or on the blog page.
fr_FR: Une pagination doit-elle être affichée ? La pagination peut ne pas fonctionner comme prévu en cas d’affichage de plus d’un élément d’articles de Blog par page, ou d’articles sur la page Blog.

en: Should a pagination or load more option be displayed to view additional images?
fr_FR: Une pagination ou une option charger plus doit-elle être affichée pour voir des images supplémentaires ?

en: Should an icon be displayed at the center?
fr_FR: Une icône doit-elle être affichée au centre ?

en: Should an icon be displayed at the left or right side of the button
fr_FR: Une icône doit-elle être affichée à droite ou à gauche du bouton

en: Should an icon be displayed at the left side of the button
fr_FR: Une icône doit-elle être affichée sur le côté gauche du bouton

en: Should an icon be displayed at the left side of the notification message
fr_FR: Une icône doit-elle être affichée à la gauche du message de notification

en: Should an icon be displayed at the left side of the progress bar
fr_FR: Une icône doit-elle être affichée sur le côté gauche de la barre de progression

en: Should an icon be displayed at the left side of the tab title?
fr_FR: Une icône doit-elle être affichée à gauche du titre de l’onglet ?

en: Should an icon or image be displayed at the top of the slide tab title
fr_FR: Une icône ou une image doit-elle être affichée en haut de l’onglet de titre de la diapositive

en: Should an icon or image be displayed at the top of the tab title?
fr_FR: Une icône ou une image doit-elle être affichée au-dessus du titre de l’onglet ?

en: Should only one toggle be active at a time and the others be hidden or can multiple toggles be open at the same time?
fr_FR: Est-ce qu’un seul panneau peut être ouvert à la fois avec les autres fermés, ou est-ce que plusieurs panneaux peuvent être ouverts en même temps ?

en: Should product image be displayed?
fr_FR: Doit-on afficher l’image du produit ?

en: Should sorting options based on the taxonomies above be displayed?
fr_FR: Si les options de tri sur la base des taxonomies sont affichés au-dessus ?

en: Should the first entry be displayed bigger?
fr_FR: La première publication doit s’afficher plus grande ?

en: Should the full entry be displayed or just a small excerpt?
fr_FR: Est-ce que le texte complet doit être affiché ou juste un extrait ?

en: Should the icons appear in an animated way?
fr_FR: Les icônes doivent-elles apparaître de manière animée ?

en: Should the image stretch to fill the available space?
fr_FR: L’image doit-elle être étirée pour remplir tout l’espace disponible ?

en: Should the items appear in an animated way?
fr_FR: Les éléments doivent-ils apparaître de manière animée ?

en: Should the sorting options based on categories be displayed?
fr_FR: Est-ce que les options de tri basées sur les catégories doivent être affichées ?

en: Show
fr_FR: Faire apparaître

en: Show 2px bar
fr_FR: Montrer une barre de 2px

en: Show 4px bar
fr_FR: Montrer une barre de 4px

en: Show 6px bar
fr_FR: Montrer une barre de 6px

en: Show 8px bar
fr_FR: Montrer une barre de 8px

en: Show Advanced Options
fr_FR: Montrer les options avancées

en: Show Blog Sidebar on Archive Pages
fr_FR: Afficher la barre latérale de Blog dans les pages Archives

en: Show Button Icon
fr_FR: Afficher l’icône Bouton

en: Show Carousel Navigation Arrows
fr_FR: Afficher les flèches de navigation du Carrousel

en: Show Carousel Navigation Arrows:
fr_FR: Afficher les flèches de navigation du Carrousel :

en: Show Carousel Pagination
fr_FR: Afficher la pagination du Carrousel

en: Show Carousel Pagination:
fr_FR: Afficher la pagination du Carrousel :

en: Show Custom Styles In Backend Block Editor
fr_FR: Afficher les styles personnalisés dans l’éditeur de blocs de l’interface d’administration

en: Show Details
fr_FR: Voir les détails

en: Show Facebook page widget &quot;Share/Like&quot; directly
fr_FR: Montrez le widget Facebook &quot;Partager/Aimer&quot; directement

en: Show Fullscreen Button (HTML5 videos)
fr_FR: Afficher le bouton plein écran (vidéos HTML5)

en: Show Google Maps immediately
fr_FR: Montrer Google Maps immédiatement

en: Show Locked Options
fr_FR: Afficher les options verrouillées

en: Show On Mouse Hover - Hide On Click
fr_FR: Afficher au survol - Masquer au clic

en: Show Parser Info
fr_FR: Afficher les infos d’analyse

en: Show Progress Bar percentage?
fr_FR: Montrer le pourcentage de la barre de progression ?

en: Show Reopen Badge
fr_FR: Afficher le badge de réouverture

en: Show Theme Custom Styles
fr_FR: Afficher les styles personnalisés du Thème

en: Show Tooltips
fr_FR: Afficher les infobulles

en: Show a list of upcoming events
fr_FR: Afficher une liste des événements à venir

en: Show a message string on contact form page instead
fr_FR: Afficher une phrase sur la page du formulaire de contact à la place

en: Show a preloader when opening a page on your site.
fr_FR: Afficher un preloader à l’ouverture d’une page sur votre site.

en: Show a reading progress bar below header indicating vertical scroll position in document. Only available when top header and sticky header selected.
fr_FR: Afficher une barre de progression au-dessus du header symbolisant la position du scroll vertical au sein du document. Uniquement disponible en configuration avec Header en haut et entête collante.

en: Show all elements
fr_FR: Afficher tous les éléments

en: Show all options without section headers
fr_FR: Afficher toutes les options sans les entêtes de section

en: Show all products
fr_FR: Afficher tous les produits

en: Show artists name
fr_FR: Afficher les noms d’artistes

en: Show author
fr_FR: Montrer l’auteur

en: Show badge at the bottom left of the screen
fr_FR: Afficher une indication en bas à gauche de l’écran

en: Show badge at the bottom right of the screen
fr_FR: Afficher une indication en bas à droite de l’écran

en: Show bio in header
fr_FR: Afficher la bio dans le header

en: Show categories
fr_FR: Montrer les catégories

en: Show comments in the lightbox
fr_FR: Afficher les commentaires dans la Lightbox

en: Show comments in the lightbox:
fr_FR: Afficher les commentaires dans la Lightbox :

en: Show complete container/text
fr_FR: Montrer tout le conteneur/texte

en: Show date and time
fr_FR: Montrer la date et l’heure

en: Show default Google badge on all pages
fr_FR: Afficher le badge Google par défaut sur toutes les pages

en: Show empty Cells
fr_FR: Afficher les cellules vides

en: Show example Screenshot
fr_FR: Voir capture écran d’exemple

en: Show featured products only
fr_FR: Afficher uniquement les produits mis en avant

en: Show feed header
fr_FR: Montrer le flux RSS dans le header

en: Show first gallery image on hover
fr_FR: Montrer la première image de la galerie au survol

en: Show hidden products only
fr_FR: Afficher uniquement les produits cachés

en: Show icon above title
fr_FR: Affiche l’icône au dessus du titre

en: Show in lightbox - loads after user interaction - preview image recommended
fr_FR: Afficher dans la Lightbox - se charge après interaction utilisateur - image de prévisualisation recommandée

en: Show locked options
fr_FR: Afficher les options verrouillées

en: Show locked options to all users
fr_FR: Afficher les options verrouillées à tous les utilisateurs

en: Show media icon/album cover
fr_FR: Afficher le média icône/Pochette d’Album

en: Show message string on contact form page only, hide badge on other pages
fr_FR: Afficher la phrase uniquement dans la page du formulaire de contact, masquer l’indication sur les autres pages

en: Show not on sale products only
fr_FR: Ne pas montrer uniquement sur les produits en vente

en: Show on left bottom of image
fr_FR: Montrer en bas à gauche de l’image

en: Show on right bottom of image
fr_FR: Montrer en bas à droite de l’image

en: Show on single entry
fr_FR: Afficher sur les publications seules

en: Show popup on pageload
fr_FR: Montrer le popup au chargement de page

en: Show products out of stock
fr_FR: Montrer les produits en rupture de stock

en: Show sale products only
fr_FR: Ne montrer que les produits

en: Show separate 'Archive Sidebar' on Archive Pages
fr_FR: Afficher une ’Archive Sidebar’ séparée sur les pages d’archives

en: Show separate Archive Sidebar on Archive Pages
fr_FR: Afficher une ’Archive Sidebar’ séparée sur les pages d’archives

en: Show sidebar on smartphones
fr_FR: Montrer la barre latérale sur les smartphones

en: Show sidebar on smartphones (Sidebar is displayed then below the actual content)
fr_FR: Montrer la barre latérale sur les smartphones (La barre latérale s’affichera alors en dessous du contenu)

en: Show single product page
fr_FR: Voir la fiche du produit

en: Show special options for advanced users or developers, who know what they are doing.
fr_FR: Affiche des options spéciales pour utilisateurs avertis et développeurs qui savent ce qu’ils font.

en: Show the &quot;Follow on Instagram&quot; Button
fr_FR: Afficher le bouton Suivre sur Instagram

en: Show the &quot;Follow on Instagram&quot; Button:
fr_FR: Afficher le bouton &quot;Suivre sur Instagram&quot; :

en: Show the &quot;Load More&quot; Button
fr_FR: Afficher le bouton Charger plus

en: Show the &quot;Load More&quot; Button:
fr_FR: Afficher le bouton &quot;Charger plus&quot; :

en: Show the Likes & Comments
fr_FR: Montrer les Likes & Commentaires

en: Show the animation when user scrolls to the gallery
fr_FR: Lancer l’animation quand l’utilisateur fait défiler la page jusqu’à la galerie

en: Show the bio in Header:
fr_FR: Montrer la bio dans le header :

en: Show the default language flags
fr_FR: Afficher les drapeaux de langue par défaut

en: Show the feed Header:
fr_FR: Montrer le flux RSS dans le header :

en: Show the full Video without cropping
fr_FR: Voir la vidéo complète sans recadrage

en: Show the photo caption
fr_FR: Afficher la légende de l’image

en: Show thumbnail and post title by default
fr_FR: Afficher la vignette et le titre de l’article par défaut

en: Show thumbnails and display post title by tooltip
fr_FR: Afficher les vignettes et montrer le titre de l’article via info-bulle

en: Show tracklist
fr_FR: Afficher la tracklist

en: Show tracknumbers
fr_FR: Afficher les numéros de piste

en: Show/Hide Section
fr_FR: Afficher / Masquer la section

en: Show/Hide Slideshow Section
fr_FR: Afficher/Masquer la section diaporama

en: Show/Hide Tab Section
fr_FR: Afficher/Masquer la Section d’Onglet

en: Shows 2 overlayed images with a moveable divider to show difference between images.
fr_FR: Affiche 2 calques d’images avec un curseur pour montrer la différence entre Avant et Après.

en: Shrinking Amount
fr_FR: Diminution du montant

en: Shrinking Header
fr_FR: Rétrécissement de l’entête

en: Shuffle the playlist randomly
fr_FR: Shuffle la playlist aléatoirement

en: Sidebar Flyout Menu (Classic)
fr_FR: Menu Déroulant Sidebar (Classique)

en: Sidebar Flyout Menu (Minimal)
fr_FR: Menu Déroulant Sidebar (Minimal)

en: Sidebar On Archive Pages
fr_FR: Colonne latérale sur les pages archive

en: Sidebar On Blog Page
fr_FR: Colonne latérale sur la page blog

en: Sidebar On Pages
fr_FR: Colonne latérale des pages

en: Sidebar On Single Post Entries
fr_FR: Colonne latérale sur les article seuls

en: Sidebar On Smartphones
fr_FR: Barre latérale sur Smartphones

en: Sidebar Separator Styling
fr_FR: Style de séparateur de barre latérale

en: Sidebar Setting
fr_FR: Paramètres de barre latérale

en: Sidebar Settings
fr_FR: Paramètres de barre latérale

en: Signup Form Styling
fr_FR: Style du formulaire d’inscription

en: Silver
fr_FR: Argent

en: Simple Fade in
fr_FR: Simple Fondu avant

en: Simple background color
fr_FR: Couleur d’arrière plan simple

en: Simple to use with only a few options
fr_FR: Simple pour n’utiliser qu’avec quelques options

en: Since 4.8.6.4 - support for svg files
fr_FR: Depuis 4.8.6.4 - support des fichiers svg

en: Since 5.6 in active beta. Please check your frontend carefully that it works as expected.
fr_FR: Actif en version Beta depuis la V 5.6. Merci de vérifier consciencieusement en partie publique que cela fonctionne comme prévu.

en: Since 7.0 this is restricted to admins only (vulnerability report by WordFence) !!
fr_FR: Depuis la version 7.0 ceci est limité aux admins uniquement (vulnérabilité rapportée par Wordfence) !!

en: Since these providers may collect personal data like your IP address we allow you to block them here. Please be aware that this might heavily reduce the functionality and appearance of our site.
fr_FR: Depuis que ces FAI sont susceptibles de collecter des données personnelles comme votre adresse IP nous vous permettons de les bloquer ici. merci de prendre conscience que cela peut hautement réduire certaines fonctionnalités de notre site.

en: Since you selected to display submenu items on click or on hover, the parent menu item does no longer navigate to the URL it contains, but toggles the visibility of its submenu items. If you want users to be able to open the parent menu URL the theme can create a clone of that item in the submenu
fr_FR: Étant donné que vous avez sélectionné d’afficher les éléments de sous-menu au clic ou au survol, l’élément de menu parent ne renvoie plus vers l’URL qu’il contient, mais déplie les éléments de son sous-menu. Si vous souhaitez que les utilisateurs puissent ouvrir l’URL du menu parent, le thème peut créer un clone de cet élément dans le sous-menu

en: Single Author, big preview Pic (no author picture is displayed, feature image is big)
fr_FR: Auteur unique, grande photo d’aperçu photo (aucune image auteur n’est affichée, l’image de mise en avant est grande)

en: Single Author, small preview Pic (no author picture is displayed, feature image is small)
fr_FR: Auteur unique, petite photo d’aperçu photo (aucune image auteur n’est affichée, l’image de mise en avant est petite)

en: Single Block
fr_FR: Bloc simple

en: Single Color
fr_FR: Couleur unique

en: Single Entry
fr_FR: Publication unique

en: Single Post
fr_FR: Article unique

en: Single Post Navigation
fr_FR: Navigation d’articles

en: Single Post Options
fr_FR: Options d’Article

en: Single Post Style
fr_FR: Style Article

en: Single Post Swipe Support
fr_FR: Support du balayage de l’écran pour article seul

en: Single Product Added To Cart Message Box For ALB Products
fr_FR: Boite de message d’ajout produit au panier ajoutée pour les produits gérés par l’éditeur avancé

en: Single item for %s:
fr_FR: Item unique pour %s :

en: Single page settings will use the option settings from here when selecting theme default in the metabox options.
fr_FR: Les réglages de page unique utiliseront les options définies ici lors du choix du thème par défaut dans la boite de dialogue.

en: Single post with big preview image (featured image)
fr_FR: Article avec une grande image de prévisualisation (image de mise en avant)

en: Single post with small preview image (featured image)
fr_FR: Article avec une petite image de prévisualisation (image de mise en avant)

en: Site Key Version 2
fr_FR: Clé du site Version 2

en: Site Key Version 3
fr_FR: Clé du site Version 3

en: Size
fr_FR: Taille

en: Size Settings
fr_FR: Paramètres de taille

en: Size of Likes & Comments
fr_FR: Taille des Likes & Commentaires

en: Size of caption text
fr_FR: Taille du texte de légende

en: Size of the header
fr_FR: Taille du header

en: Size of the header:
fr_FR: Taille du header :

en: Size of your caption in pixel
fr_FR: Taille de votre légende en pixel

en: Sketch
fr_FR: Croquis

en: Skewing
fr_FR: Désalignement

en: Skill or Task
fr_FR: Compétence ou tâche

en: Skip all
fr_FR: Tout sauter

en: Skip page content entry
fr_FR: Sauter le contenu de page

en: Skype Link
fr_FR: Lien Skype

en: Skype Profile Link
fr_FR: Lien de profil Skype

en: Skype SVG Link
fr_FR: Lien SVG Skype

en: Skype SVG Profile Link
fr_FR: Lien SVG de profil Skype

en: Slanting from left to right
fr_FR: Inclinaison de gauche à droite

en: Slanting from right to left
fr_FR: Inclinaison de droite à gauche

en: Slide Animations
fr_FR: Animations de Slides

en: Slide Caption
fr_FR: Légende de Slide

en: Slide Content
fr_FR: Contenu du Slide

en: Slide Content goes here
fr_FR: Le contenu du Slide va ici

en: Slide Margin
fr_FR: Marge de diapositive

en: Slide Tab Icon
fr_FR: Icône de l’onglet diapositive

en: Slide Tab Symbol
fr_FR: Symbole de l’onglet diapositive

en: Slide Title
fr_FR: Titre de Slide

en: Slide Title Image
fr_FR: Image de titre de diapositive

en: Slide Title Image Style
fr_FR: Style d’image de titre de diapositive

en: Slide Title Tabs Bar Background Color
fr_FR: Couleur de fond de la barre des onglets de titre de diapositive

en: Slide Title Tabs Colors
fr_FR: Couleurs de titre des onglets diapositive

en: Slide Title Tabs Font Color
fr_FR: Couleur de titre des onglets diapositive

en: Slide Title Tabs Font Color On Hover
fr_FR: Couleur de titre des onglets diapositive au survol

en: Slide Title Tabs Padding
fr_FR: Padding de l’onglet de titre de la diapositive

en: Slide Transition
fr_FR: Transition de diapositive

en: Slide Up/Down
fr_FR: Diapositive haut/Bas

en: Slide sidewards
fr_FR: Faire glisser latéralement

en: Slide title in tabs above slides
fr_FR: Titre de diapositive dans l’onglet au-dessus des diapositives

en: Slide up/down
fr_FR: Slide vers le haut / bas

en: Slider Animation
fr_FR: Animation du Slider

en: Slider Autorotation Duration
fr_FR: Durée de défilement automatique du Slider

en: Slider Control Styling
fr_FR: Style de contrôle du diaporama

en: Slider Controls
fr_FR: Contrôles du Slider

en: Slider Navigation Elements
fr_FR: Eléments de navigation du diaporama

en: Slider Or Grid
fr_FR: Diaporama ou grille

en: Slider Width/Height Ratio
fr_FR: Rapport largeur / hauteur du diaporama

en: Slider minimum height in pixel
fr_FR: Hauteur minimum du Slider en px

en: Slides
fr_FR: Diapositives

en: Slides Content Padding
fr_FR: Padding du contenu des diapositives

en: Slides Height
fr_FR: Hauteur des diapositives

en: Slides Minimum Height
fr_FR: Hauteur minimum des diapositives

en: Slides can either be generated based on images you choose or on recent post entries
fr_FR: Les Slides peuvent être générées à partir d’images de votre choix ou depuis des publications d’articles ou items portfolio

en: Slides only
fr_FR: Diapositives seulement

en: Slides/Images will be shown the selected amount of seconds and then moved to the next
fr_FR: Les diapositives/images seront affichées le nombre de secondes sélectionnées puis déplacées à la suivante

en: Slideshow
fr_FR: Diaporama

en: Slideshow Autorotation
fr_FR: Autorotation du diaporama

en: Slideshow Background
fr_FR: Arrière plan du diaporama

en: Slideshow Background Image
fr_FR: Image d’arrière-plan du diaporama

en: Slideshow Container Width
fr_FR: Largeur du conteneur du diaporama

en: Slideshow Image Size
fr_FR: Taille d’image du diaporama

en: Slideshow Image and Video Size
fr_FR: Taille d’image et vidéo du diaporama

en: Slideshow Image scrolling
fr_FR: Défilement d’image du diaporama

en: Slideshow Section
fr_FR: Section diaporama

en: Slideshow Section Appearance
fr_FR: Apparence de Section diaporama

en: Slideshow Section Top And Bottom Margin
fr_FR: Marges haut et bas de la section du diaporama

en: Slideshow Section content hidden. Click here to show it
fr_FR: Contenu de Section diaporama masqué. Cliquer pour le montrer

en: Slideshow Transition
fr_FR: Transition du diaporama

en: Slideshow autorotation Settings in Seconds
fr_FR: Options d’affichage en boucle en secondes

en: Slideshow button
fr_FR: Bouton du diaporama

en: Slideshow caption
fr_FR: Légende du diaporama

en: Slideshow titles
fr_FR: Titres du diaporama

en: Slightly fade in effect
fr_FR: Effet légèrement fondu

en: Slightly increase the image size
fr_FR: Augmenter légèrement la taille de l’image

en: Slightly oversaturated
fr_FR: Effet légèrement sursaturé

en: Slightly zoom the image
fr_FR: Zoomer légèrement l’image

en: Small
fr_FR: Petit

en: Small Padding
fr_FR: Petit Padding

en: Small Padding (0)
fr_FR: Petit Padding (0)

en: Small Padding (20px 20px)
fr_FR: Petit Padding (20px 20px)

en: Small Padding (20px)
fr_FR: Petit Padding (20px)

en: Small Thumbnails
fr_FR: Petites vignettes

en: Small bar above Main Menu
fr_FR: Petite barre au-dessus du menu principal

en: Small button
fr_FR: Petit bouton

en: Small rounded borders
fr_FR: Petites bordures arrondies

en: Small separator
fr_FR: Petit séparateur

en: Small title
fr_FR: Petit titre

en: Small with border
fr_FR: Petit(e) avec bordure

en: Small: between 480px and 767px - eg: Tablet Portrait
fr_FR: Petit : entre 480px et 767px - ex : Tablette portrait

en: Smallest time unit
fr_FR: Unité temporelle minimale

en: Smooth page transition when navigating from one page to the next. Please disable if this causes problems with plugins when navigating ajax or otherwise dynamical created content
fr_FR: Transition douce de page lors de la navigation d’une page à l’autre. A désactiver si cela provoque des problèmes avec des extensions lors de la navigation ajax ou autre contenu créé dynamiquement

en: Smoothen Animation On Hover
fr_FR: Adoucir l’animation au survol

en: Smoothen Backside Background Image
fr_FR: Adoucir l’image d’arrière-plan du verso

en: Smoothen Front Background Image
fr_FR: Adoucir l’image d’arrière-plan du recto

en: Smoothen Image
fr_FR: Adoucir l’image

en: Smoothen Image On Hover
fr_FR: Adoucir l’image au survol

en: Smoothen image ( blur() )
fr_FR: Adoucir l’image ( css blur() )

en: Social Buttons
fr_FR: Boutons sociaux

en: Social Icon
fr_FR: Icône Sociale

en: Social Icon Hover Text
fr_FR: Texte au survol d’icône Sociale

en: Social Icon URL:
fr_FR: URL icône social :

en: Social Icons
fr_FR: Icônes sociales

en: Social Profile And Share Buttons
fr_FR: Bouton de partage et de profil social

en: Social Profile Buttons
fr_FR: Bouton de profil social

en: Social Profile Links
fr_FR: Liens de profil social

en: Social Profiles
fr_FR: Profils sociaux

en: Social Service Font Color
fr_FR: Couleur de police de réseau social

en: Social Service Font Color On Hover
fr_FR: Couleur de survol de la police des réseaux sociaux

en: Solid
fr_FR: Plein

en: Some SEO plugins need to process shortcodes when building the header. As this is time consuming it is disabled by default. Also if you experience problems you can leave it disabled until you find a solution to fix it.
fr_FR: Certains plugins SEO ont besoin d’exécuter les shortcodes lors de la construction du header. Comme cela ralentit c’est désactivé par défaut. Vous pouvez également laisser cela désactivé en cas de pb. le temps de trouver une solution.

en: Some plugins (e.g. WooCommerce) do not support multiple post types when redirecting result to Search Result page.
fr_FR: Certaines extensions (ex. Woocommerce) ne supportent pas les multiples Post Types lors de la redirection depuis un résultat de la page de recherche.

en: Some server configuration make problems with ssl certificates (mostly self-signed certificates) when we check the readability of created merged files. In that case the files are not created. If you experience such problems try to disable the ssl verification during the creation process. This does not effect the protocol on frontend pageload.
fr_FR: Certaines configurations serveur posent des pb. de certificats SSL (souvent les certificats auto-signés) lorsque nous vérifions la lisibilité des fichiers fusionnés créés. Dans ce cas les fichiers ne peuvent être créés. En cas de tels pb. essayez de désactiver la vérification du SSL durant leur création. Cela ne change rien au protocole du site en partie publique.

en: Some server configurations cache internal WP data and caused by a known but not yet fixed WP bug return wrong information about the existence of a compressed file - resulting in generating a new file again on every pageload and a rapidly growing folder ../wp-content/uploads/dynamic_avia.
fr_FR: Certaines configurations serveur mettent en cache des données internes de WP à cause d’un bug connu mais non résolu d’infos erronées concernant les fichiers compressés - ce qui résulte en la génération d’un nouveau fichier à chaque chargement de page et une augmentation rapide du répertoire ../wp-content/uploads/dynamic_avia.

en: Sometimes the next upcoming event is not queried correctly. This is a known bug. In this case select a number of days to start the query before today. Usually 3-4 days should fix the problem.
fr_FR: Parfois le prochain événement à venir n’est pas appelé correctement. C’est un bug connu. Dans ce cas choisir un nombre de jours précédant aujourd’hui pour démarrer la requête. En général 3 - 4 jours suffisent.

en: Sonar Shadow Color
fr_FR: Couleur d’ombre de Sonar

en: Sonar effect duration
fr_FR: Durée de l’effet Sonar

en: Sonar/Pulsate Effect
fr_FR: Effet de Sonar / pulsation

en: Sorry, a problem occurred trying to communicate with Google reCAPTCHA API. You are currently not able to submit the contact form. Please try again later - reload the page and also check your internet connection.
fr_FR: Désolé, un pb. est survenu en essayant de communiquer avec l’API Google reCAPTCHA. Le formulaire ne peut actuellement pas être envoyé. Merci de réessayer ultérieurement - rechargez la page et vérifiez votre connexion internet.

en: Sorry, but the form could not be submitted - an error was found in your input. Please reload the page and try again.
fr_FR: Désolé, le formulaire ne peut être envoyé - une erreur a été trouvée dans votre champ. Merci de recharger la page et de réessayer.

en: Sorry, but the verification failed. Please reload the page and try again.
fr_FR: Désolé, la vérification a échoué. Merci de recharger la page et de réessayer.

en: Sorry, custom element icon section does not exist currently. Please save page content and reload page to see icon for the new element.
fr_FR: Désolé, l’élément personnalisé de section d’icône n’existe actuellement pas. Merci sauvegarder et de recharger la page pour voir l’icône du nouvel élément.

en: Sorry, no posts matched your criteria
fr_FR: Désolé, aucun article ne correspond à votre recherche

en: Sorry, no posts matched your criteria. Please try another search
fr_FR: Désolé, aucun article trouvé. Essayez une autre recherche

en: Sorry, the post you are looking for is not available. Maybe you want to perform a search?
fr_FR: Désolé, l’article que vous recherchez est introuvable. Faire une autre recherche ?

en: Sorry, we are currently updating our site - please try again later.
fr_FR: Nous sommes désolés, le site est en cours de mise à jour. Veuillez réessayer plus tard.

en: Sorry, you have not enough rights to perform requested action.
fr_FR: Désolé, vos droits sont insuffisants pour cette action.

en: Sort Order
fr_FR: Trier commande

en: Sort Order:
fr_FR: Trier commande :

en: Sort alphabetically
fr_FR: Trier alphabétiquement

en: Sort by
fr_FR: Trier par

en: Sort by Product ID
fr_FR: Trier par ID produit

en: Sort by average rating
fr_FR: Trier par moyenne de votes

en: Sort by menu order and name
fr_FR: Trier par nom et ordre de menu

en: Sort by most recent
fr_FR: Trier par plus récent

en: Sort by popularity
fr_FR: Trier par popularité

en: Sort by price
fr_FR: Trier par prix

en: Sort by relevance
fr_FR: Trier par importance

en: Sort randomly
fr_FR: Trier aléatoirement

en: Sort shortcode buttons by name ascending
fr_FR: Trier les boutons de Shortcode par nom ascendant

en: Sort shortcode buttons by name descending
fr_FR: Trier les boutons de Shortcode par nom descendant

en: Sort shortcode buttons by theme default sorting
fr_FR: Trier les boutons de Shortcode selon la valeur par défaut du thème

en: Sort shortcode buttons by usage
fr_FR: Trier les boutons de Shortcode par usage

en: Sortable?
fr_FR: Peut faire l’objet d’un tri ?

en: Sorting
fr_FR: Trier

en: Sorting Active
fr_FR: Tri actif

en: Soundcloud Link
fr_FR: Lien Soundcloud

en: Soundcloud Profile Link
fr_FR: Lien de profil Soundcloud

en: Soundcloud SVG Link
fr_FR: Lien SVG Soudcloud

en: Soundcloud SVG Profile Link
fr_FR: Lien SVG de profil Soundcloud

en: Space Between Columns
fr_FR: Espace entre les colonnes

en: Space Between Numbers
fr_FR: Ecart entre les nombres

en: Space between buttons
fr_FR: Espace entre les boutons

en: Space between columns (6% - theme default)
fr_FR: Espace entre les colonnes (6% - valeur par défaut du thème)

en: Spacing
fr_FR: Espacement

en: Spacing:
fr_FR: Espacement :

en: Special Advanced Animations
fr_FR: Animation avancées spéciales

en: Special Heading
fr_FR: Entête spéciale

en: Special: Email Icon (add your own URL to link to a contact form)
fr_FR: Special : Icône Email (ajouter votre propre URL pour liaison au formulaire de contact)

en: Special: Email Icon SVG (add your own URL to link to a contact form)
fr_FR: Spécial : Icône Email SVG (et votre propre lien URL vers un formulaire de contact)

en: Special: RSS (add RSS URL, leave blank if you want to use default WordPress RSS feed)
fr_FR: Special : RSS (ajouter une URL RSS, laisser vide si vous souhaitez utiliser le Flux RSS WordPress par défaut)

en: Special: RSS SVG (add RSS URL, leave blank if you want to use default WordPress RSS feed)
fr_FR: Spécial : SVG RSS (et URL RSS, laisser vide pour utiliser le flux RSS par défaut de Wordpress)

en: Specify a favicon for your site.
fr_FR: Spécifier un favicon pour votre site.

en: Split
fr_FR: Découper

en: Spread-Radius
fr_FR: Rayon d’arrondi

en: Square
fr_FR: Carré

en: Square-X-Twitter SVG link
fr_FR: Lien SVG Square-X-Twitter

en: Square-X-Twitter link
fr_FR: Lien Square-X-Twitter

en: Standalone Icon with border and optional caption
fr_FR: Icône autonome avec bordure et légende en option

en: Start Date
fr_FR: Date de départ

en: Start Opacity
fr_FR: Opacité de départ

en: Start animation value
fr_FR: Valeur de départ animation

en: Start by adding columns and rows, then add content and styling to each.
fr_FR: Commencez en ajoutant les colonnes et les lignes, ensuite ajoutez le contenu et les styles de chacune d’elles.

en: Start from beginning again
fr_FR: Recommencer à partir du début

en: Start manually
fr_FR: Démarrage manuel

en: Start on pageload
fr_FR: Démarrage au chargement de page

en: Start when document is loaded
fr_FR: Démarrer quand le document est chargé

en: Start when it comes in viewport
fr_FR: Démarrer quand ça arrive dans le viewport

en: Starting instructions how to work with WP_CLI you can find in our %s documentation %s.
fr_FR: Début des instructions concernant le fonctionnement de WP_CLI disponible dans notre %s documentation %s.

en: Starting with 5.4 you can decide to load your custom fonts from a CDN server. In this case you must include your own @font-face rules in head.
fr_FR: Depuis la V5.4 vous pouvez décider de charger vos propres fontes personnalisées depuis un serveur CDN. Dans ce cas vous devez inclure vos propres règles @font-face dans le head.

en: State
fr_FR: Etat

en: State:
fr_FR: Etat :

en: Static like count:
fr_FR: Compte comme statique :

en: Sticky Header
fr_FR: Entête collante

en: Sticky Sidebar Menu
fr_FR: Menu de colonne latérale collant

en: Sticky Submenu
fr_FR: Sous-menu collant

en: Sticky if Sidebar is smaller than the screen height, scroll otherwise
fr_FR: Collant(e) si la barre latérale est plus petite que la hauteur de l’écran, défilant autrement

en: Sticky with curtain effect
fr_FR: Collant avec effet rideau

en: Stop Autorotation With Last Slide/Image
fr_FR: Arrêter l’autorotation avec la dernière diapositive/image

en: Stop after playing last song
fr_FR: Arrêter après avoir joué la dernière chanson

en: Stored Site Cookies
fr_FR: Cookies du site mémorisés

en: Stores information needed by Google Analytics
fr_FR: Enregistre les infos requises par Google Analytics

en: Stores the shortcode version for the element
fr_FR: Enregistre la version de Shortcode de cet élément

en: Stores the unique ID for the element
fr_FR: Enregistre l’ID unique pour l’élément

en: Strech fullwidth
fr_FR: Largeur étendue

en: Street Address:
fr_FR: Nom de rue :

en: Street address
fr_FR: Nom de rue

en: Street and Number
fr_FR: Rue et numéro

en: Stretch Fullscreen
fr_FR: Etirer plein écran

en: Stretch Video so it covers the whole slideshow (Video must be 16:9 for this option to work properly)
fr_FR: Etire la vidéo qui couvre donc l’ensemble du diaporama (la vidéo doit être au format 16:9 pour que cette option fonctionne correctement)

en: Stretch fullwidth
fr_FR: Etirer pleine largeur

en: Stretch image to fit the slideshow size?
fr_FR: Etirer l’image dynamiquement selon la taille du diaporama ?

en: Stretch to fit = stretch (stretches image to cover the element)
fr_FR: Étirer pour remplir = étirer (étire l’image pour couvrir l’élément)

en: Stretched Or Boxed Layout
fr_FR: Mise en page étirée ou encadrée

en: Stretched layout
fr_FR: Mise en page étirée

en: Striped
fr_FR: Rayé(e)

en: Styling
fr_FR: Design

en: Styling of Marker
fr_FR: Style de marqueur

en: Sub-Title Font Sizes
fr_FR: Tailles de police de sous-titre

en: Subheading
fr_FR: Sous-titre

en: Subheading Font Size
fr_FR: Taille de police du Sous-titre

en: Subheading Font Sizes
fr_FR: Tailles de police du Sous-titre

en: Subheading Text
fr_FR: Texte de sous-titre

en: Subject
fr_FR: Sujet

en: Submit
fr_FR: Valider

en: Submit Action
fr_FR: Action d’envoi

en: Submit Button Label
fr_FR: Libellé du bouton de validation

en: Subscribe
fr_FR: S’inscrire

en: Subscriber
fr_FR: Abonné

en: Subtitle Color
fr_FR: Couleur de sous-titre

en: Subtitle Font Color
fr_FR: Couleur de police de sous-titre

en: Subtitle below name
fr_FR: Sous-titre sous le nom

en: Success (Green)
fr_FR: Succès (vert)

en: Successful check on %s.
fr_FR: Vérification réussie sur %s.

en: Successfull: %d templates could be imported.
fr_FR: Réussi : modèle %d bien importé.

en: Summary of missing tags:
fr_FR: Résumé des étiquettes manquantes :

en: Support ALB Elements To Qualify Links
fr_FR: Eléments du constructeur avancé pour qualifier les liens

en: Support old browsers
fr_FR: Prise en charge des vieux navigateurs

en: Switch at 480px (smartphone portrait)
fr_FR: Bascule à 480px (smartphone portrait)

en: Switch at 768px (tablet portrait)
fr_FR: Bascule à 768px (tablette portrait)

en: Switch at 990px (tablet landscape)
fr_FR: Bascule à 990px(tablette paysage)

en: THESE PLUGINS DO NOT GUARANTEE TO FULFILL ANY LEGAL RULES FOR ACCESSIBILITY !!!
fr_FR: CETTE EXTENSION NE GARANTIT PAS DE RESPECTER LES RÈGLES JURIDIQUES EN MATIÈRE D’ACCESSIBILITÉ !!!

en: THIS OPTION IS IGNORED WHEN WP_DEBUG = true.
fr_FR: OPTION IGNORÉE QUAND WP_DEBUG = true.

en: Tab
fr_FR: Onglet

en: Tab 1
fr_FR: Onglet 1

en: Tab 2
fr_FR: Onglet 2

en: Tab Buttons Out Of Screen Behaviour
fr_FR: Comportement des boutons d’onglet en dehors de l’écran

en: Tab Content
fr_FR: Contenu de l’onglet

en: Tab Content goes here
fr_FR: Le contenu de l’onglet va ici

en: Tab Font Color
fr_FR: Couleur de police de l’onglet

en: Tab Font Color On Hover
fr_FR: Couleur de police de l’onglet au survol

en: Tab Icon
fr_FR: Icône de l’onglet

en: Tab Image
fr_FR: Image d’onglet

en: Tab Image Style
fr_FR: Style de l’image d’onglet

en: Tab Label
fr_FR: Désignation d’Onglet

en: Tab Padding
fr_FR: Padding de l’onglet

en: Tab Position
fr_FR: Position des onglets

en: Tab Section
fr_FR: Section à onglets

en: Tab Section content hidden. Click here to show it
fr_FR: Contenu de Section d’Onglet masqué. Cliquez ici pour l’afficher

en: Tab Symbol
fr_FR: Symbole d’Onglet

en: Tab Title
fr_FR: Titre de l’onglet

en: Tab Title Background Color
fr_FR: Couleur de fond du titre d’onglet

en: Table
fr_FR: Tableau

en: Table Builder
fr_FR: Outil de création de tableau

en: Table Caption
fr_FR: Légende du tableau

en: Table Design
fr_FR: Design du tableau

en: Table Purpose
fr_FR: Objectif du tableau

en: Table Styling
fr_FR: Styles du tableau

en: Table can only be rendered in frontend.
fr_FR: La table ne peut être affichée correctement qu’en partie publique.

en: Table of Contents
fr_FR: Table des contenus

en: Tablet Landscape
fr_FR: Tablette Paysage

en: Tablet Portrait
fr_FR: Tablette Portarit

en: Tabs
fr_FR: Onglets

en: Tabs Item
fr_FR: Item d’onglets

en: Tabs are only rendered in frontend.
fr_FR: Les onglets ne peuvent être affichés correctement qu’en partie publique.

en: Tabs:
fr_FR: Onglets :

en: Tag
fr_FR: Etiquette

en: Tag Archive for:
fr_FR: Archive d’étiquettes pour :

en: Tag Links
fr_FR: Liens d’étiquette

en: Tag Names
fr_FR: Noms d’étiquette

en: Tag cloud
fr_FR: Nuage d’étiquettes

en: Tag: | Tags:
fr_FR[0]: Étiquette :
fr_FR[1]: Étiquettes :

en: Tags
fr_FR: Etiquettes

en: Tags:
fr_FR: Etiquettes :

en: Taxonomy Overview Page
fr_FR: Page de présentation de la taxonomie

en: Team Member
fr_FR: Membre d’équipe

en: Team Member Description
fr_FR: Description du membre d’équipe

en: Team Member Description Font Color
fr_FR: Couleur de police de la description de membre d’équipe

en: Team Member Description Font Sizes
fr_FR: Taille de police de la description de membre d’équipe

en: Team Member Font Color
fr_FR: Couleur de police de membre d’équipe

en: Team Member Image
fr_FR: Photo de membre d’équipe

en: Team Member Item
fr_FR: Item membre d’équipe

en: Team Member Job Font Sizes
fr_FR: Tailles de police du titre de poste de membre d’équipe

en: Team Member Job Title
fr_FR: Titre du poste de membre d’équipe

en: Team Member Job Title Font Color
fr_FR: Couleur de police du titre du poste du membre d’équipe

en: Team Member Name
fr_FR: Nom du membre d’équipe

en: Team Member Name Font Sizes
fr_FR: Tailles de police du nom de membre d’équipe

en: Telegram SVG link
fr_FR: Lien SVG Telegram

en: Telegram link
fr_FR: Lien Telegram

en: Template Name must have at least 3 characters
fr_FR: Le nom du modèle doit faire au moins 3 caractères

en: Template name already in use. Please delete the template with this name first or choose a different name
fr_FR: Ce nom de modèle est déjà utilisé. Veuillez supprimer le modèle avec ce nom avant, ou choisir un nom différent

en: Templates
fr_FR: Modèles

en: Temporarily disable and hide the item without deleting it, if its out of stock
fr_FR: Désactive et masque temporairement l’article sans le supprimer, en cas de rupture de stock

en: Terms of Service
fr_FR: leur conditions d’utilisation

en: Testimonial Content Font Sizes
fr_FR: Tailles de police du contenu de témoignage

en: Testimonial Grid
fr_FR: Grille de témoignages

en: Testimonial Grid Columns
fr_FR: Colonnes de grille de témoignages

en: Testimonial Grid Style
fr_FR: Style de Grille de Témoignages

en: Testimonial Item
fr_FR: Item de Témoignage

en: Testimonial Name Font Sizes
fr_FR: Tailles de police du nom de témoignage

en: Testimonial Slider (Compact)
fr_FR: Slider de témoignages (compacte)

en: Testimonial Slider (Large)
fr_FR: Slider de témoignages (pleine largeur)

en: Testimonial Style
fr_FR: Style des témoignages

en: Testimonial Subtitle Font Sizes
fr_FR: Tailles de police du sous-titre de témoignage

en: Testimonial by
fr_FR: Témoignage de

en: Testimonials
fr_FR: Témoignages

en: Text
fr_FR: Texte

en: Text (HTML escaped)
fr_FR: Texte (HTML échappé)

en: Text (autoformat)
fr_FR: Texte (autoformaté)

en: Text Align
fr_FR: Alignement du texte

en: Text Alignment
fr_FR: Alignement du texte

en: Text Background Color
fr_FR: Couleur de fond du texte

en: Text Block
fr_FR: Bloc de texte

en: Text Block Styling
fr_FR: Styles du bloc de texte

en: Text Color
fr_FR: Couleur du texte

en: Text Decoration
fr_FR: Décoration de texte

en: Text Font Size
fr_FR: Taille de police du texte

en: Text Link
fr_FR: Texte du lien

en: Text Link?
fr_FR: Lien sur le texte ?

en: Text Transform
fr_FR: Transformation du texte

en: Text align
fr_FR: Alignement du texte

en: Text color of the button
fr_FR: Couleur de texte du bouton

en: Text color of the button:
fr_FR: Couleur de texte du bouton :

en: Text color of the caption
fr_FR: Couleur de texte de la légende

en: Text that appears if you place your mouse above the Icon
fr_FR: Texte qui apparaît si vous placez le pointeur de votre souris sur l’icône

en: Text used for the button:
fr_FR: Texte utilisé pour les boutons :

en: Text/icon color when hovering over a photo
fr_FR: Couleur de texte/icône au survol d’une photo

en: Text/icon color when hovering over a photo:
fr_FR: Couleur de texte/icône au survol d’une photo :

en: Textblock
fr_FR: Bloc de texte

en: Textblock Background Color
fr_FR: Couleur d’arrière plan du bloc de texte

en: Textblock Content Styling
fr_FR: Style du contenu du bloc de texte

en: Textblock Font Colors
fr_FR: Couleurs de police du Bloc de texte

en: Textblock Font Sizes
fr_FR: Tailles de police du Bloc de texte

en: Textblock shortcode created around a plain text content to keep it editable: %s
fr_FR: Shortcode de Bloc de Texte créé à partir d’un contenu en texte brut pour le conserver modifiable : %s

en: Textblock shortcode created at index %d around a text content to keep it editable: %s
fr_FR: Shortcode de Bloc de Texte créé à l’index %d à partir d’un contenu en texte brut pour le conserver modifiable : %s

en: Thank you for subscribing to our newsletter!
fr_FR: Merci de vous être inscrit à notre Newsletter !

en: Thank you for your Message!
fr_FR: Merci pour votre message !

en: The &quot;Default&quot; icons cannot be deleted.
fr_FR: Les icônes par &quot;par défaut&quot; ne peuvent être supprimées.

en: The 20 latest Blog Posts
fr_FR: Les 20 derniers articles du blog

en: The 8 latest Portfolio Entries
fr_FR: Les 8 dernières entrées du portfolio

en: The Auto importing script could not be loaded. Please use the wordpress importer and import the XML file <pre>%s</pre> manually.
fr_FR: Le script automatique d’auto-importation ne peut être chargé. Merci d’utiliser l’outil d’import WP et d’importer le fichier <pre>%s</pre> XML manuellement.

en: The Avia Layout Builder allows you to create unique layouts with an easy to use, drag and drop interface.
fr_FR: Le Constructeur de Mise en Page Avia vous permet de créer des mises en pages uniques avec facilité, grâce à une interface en glisser/déposer.

en: The Builder is available on:
fr_FR: Le constructeur est disponible dans :

en: The Events Calendar Plugin is currently not active. Please install and activate it, then reload this page in order to be able to import this demo
fr_FR: L’extension Events Calendar n’est pas activée. Merci de l’installer et de l’activer, puis recharger cette page afin de pouvoir importer cette démo

en: The WooCommerce Plugin is currently not active. Please install and activate it, then reload this page in order to be able to import this demo
fr_FR: L’extension WooCommerce n’est pas active. Merci de l’installer et de l’activer, puis recharger cette page afin de pouvoir importer cette démo

en: The XML file <pre>%s</pre> containing the demo content is not available or could not be read.<br/> You might want to try to set the file permission to chmod 777.<br/>If this doesn't work please use the wordpress importer and import the XML file (should be located in your themes folder: dummy.xml) manually <a href="/wp-admin/import.php">here.</a>
fr_FR: Le fichier XML <pre>%s</pre> contenant la démo n’est pas disponible ou ne peut être lu.<br/>Vérifier ses droits en lecture en chmod 777.<br/>Si ça ne marche pas utiliser alors l’outil d’import/export xml de Wordpress (doit être situé dans le répertoire des thèmes : dummy.xml) manuellement <a href="/wp-admin/import.php">ici.</a>

en: The background image of your
fr_FR: L’image de fond pour votre

en: The background image of your Body
fr_FR: L’image de fond de votre corps de page

en: The bbPress Plugin is currently not active. Please install and activate it, then reload this page in order to be able to import this demo
fr_FR: Le plugin bbPress est actuellement désactivé. Merci de l’installer et de l’activer, puis recharger cette page afin de pouvoir importer cette démo

en: The cells in a row will switch to 50% width or fullwidth at these screen widths
fr_FR: Les cellules sur une même ligne seront basculées à 50 ou 100% de largeur à ces tailles d’écran

en: The cells in this row will switch to fullwidth at this screen width
fr_FR: Les cellules dans cette ligne passeront en pleine largeur à cette largeur d’écran

en: The circle may overlap other elements when not used inside column elements. This is a known restriction. Add spacing around the Animated Number element might help to prevent that depending on your layout.
fr_FR: Le cercle peut se superposer à certains éléments en cas d’utilisation en dehors d’un élément de type colonne. C’est une restriction connue. Ajouter de l’espace autour de l’élément Nombre animé peut aider à prévenir cela selon votre mise en page.

en: The columns in this row will switch to fullwidth at this screen width
fr_FR: Les colonnes dans cette ligne passeront en pleine largeur à cette taille d’écran

en: The current number of cells does not allow any layout variations
fr_FR: Le nombre actuel de cellules ne permet pas de variations de mise en page

en: The domain that should be allowed is:
fr_FR: Le domaine qui devrait être autorisé est :

en: The following buttons currently only support links to a profile.
fr_FR: Les boutons suivants ne supportent que les liens vers un profil.

en: The following buttons support share links (generated by theme) and links to a profile.
fr_FR: Les boutons suivants supportent les liens de partage et les liens vers un profil.

en: The following cookies are also needed - You can choose if you want to allow them:
fr_FR: Les cookies suivants sont également requis - Vous pouvez choisir d’autoriser leur utilisation :

en: The following cookies are currently in use. Due to browser security we are only able to show cookies of your domain.
fr_FR: Les cookies suivants sont actuellement utilisés. La sécurité de votre navigateur nous limite à vous montrer seulement les cookies de votre domaine.

en: The following default text will be applied if you leave the textfields empty:
fr_FR: Le texte par défaut suivant sera appliqué si vous laissez les champs texte vides :

en: The following options activate theme integrated support. With 4.8.8 we are at the beginning of a step by step process to enhance this. Any feedback is appreciated to improve it.
fr_FR: Les options suivantes activent le support intégré du thème. Avec la V 4.8.8. Nous sommes au début du processus d’amélioration pas à pas de cette fonctionnalité. Tout retour de votre part pour amélioration sera apprécié.

en: The heading font allows you to use a wide range of fonts for your headings. Upload your own fonts, use web save fonts (faster rendering, but not mandatory installed on all %1$s) or %2$s (more unique).
fr_FR: Le paramètre de police d’entête vous permet l’utilisation d’une large gamme de polices pour vos titres. Vous pouvez uploader les vôtres, utiliser des polices dites web safe (au rendu plus rapide, mais pas obligatoirement présentes sur tous les %1$s) ou les %2$s (plus particulières).

en: The height of your feed. Any number, add px (= default) or %.
fr_FR: La hauteur de votre flux. Chiffre quelconque, ajouter px (par défaut) ou %.

en: The interval time between slides for autoplay in milliseconds.
fr_FR: La durée d’intervalle en millisecondes entre deux Slides.

en: The interval time between slides for autoplay in milliseconds. Any number.
fr_FR: La durée d’intervalle en millisecondes entre deux Slides. Chiffre quelconque.

en: The key is probably either restricted to the wrong domain or the domain syntax you entered is wrong.
fr_FR: La clé est probablement soit limitée à un mauvais domaine, ou la syntaxe de domaine que vous avez enregistrée est erronée.

en: The largest unit that will be displayed
fr_FR: La plus grande unité sera affichée

en: The last comment and %d other comment(s) need to be approved.
fr_FR: Le dernier commentaire et %d autres commentaires nécessitent d’être validés.

en: The last comment needs to be approved.
fr_FR: Le dernier commentaire nécessite d’être validé.

en: The menu will use the color scheme you select. Color schemes are defined on your styling page
fr_FR: Le menu va utiliser la palette de couleurs choisie. Les jeux de couleurs sont définis sur votre page de styles

en: The mobile menu is usually displayed on smartphone screensize only. If you have a lot of main menu items you might want to activate it for tablet screen size as well so it doesn't overlap the logo on tablets or small screens
fr_FR: Le menu mobile est généralement affiché sur une taille d’écran de smartphone. Si vous avez de nombreux éléments de menu vous pouvez également vouloir l’afficher dès une taille correspondant aux tablettes, ainsi le menu ne se superposera pas sur le logo sur les petits écrans

en: The number of characters of the caption to display. Any number.
fr_FR: Le nombre de caractères de la légende à afficher. Chiffre quelconque.

en: The number of columns in your feed for mobile screens.
fr_FR: Le nombre de colonnes dans votre flux sur écrans mobiles.

en: The number of photos/videos to display initially for mobile screens.
fr_FR: Le nombre de photos/vidéos à afficher initialement sur écrans mobiles.

en: The number of photos/videos to display initially.
fr_FR: Le nombre de photos/vidéos à afficher initialement.

en: The offset determines where the query begins pulling entries. Useful if you want to remove a certain number of entries because you already query them with another element.
fr_FR: Le décalage détermine à partir d’où la requête commence à récupérer les entrées. Utile si vous souhaitez supprimer un certain nombre d’entrées parce que vous les affichez déjà avec un autre élément.

en: The offset determines where the query begins pulling posts. Useful if you want to remove a certain number of posts because you already query them with another blog or magazine element.
fr_FR: Le décalage détermine à partir d’où la requête commence à récupérer les articles. Utile si vous souhaitez supprimer un certain nombre d’articles parce que vous les affichez déjà avec un autre élément de blog ou de magazine.

en: The offset determines where the query begins pulling posts. Useful if you want to remove a certain number of posts because you already query them with another element.
fr_FR: Le décalage détermine à partir d’où la requête commence à récupérer les articles. Utile si vous souhaitez supprimer un certain nombre d’articles parce que vous les affichez déjà avec un autre élément.

en: The offset determines where the query begins pulling posts. Useful if you want to remove a certain number of posts because you already query them with another post slider element.
fr_FR: Le décalage détermine à partir d’où la requête commence à récupérer les articles. Utile si vous souhaitez supprimer un certain nombre d’articles parce que vous les récupérez déjà avec un autre élément de type Slider d’articles.

en: The offset determines where the query begins pulling products. Useful if you want to remove a certain number of products because you already query them with another product grid. Attention: Use this option only if the product sorting of the product grids match and do not allow the user to pick the sort order!
fr_FR: Le décalage détermine à partir d’où la requête commence à récupérer les produits. Utile si vous souhaitez supprimer un certain nombre de produits parce que vous les récupérez déjà avec une autre grille de produits. Attention, n’utilisez cette option que si le tri de produits est le même pour les deux grilles et ne permet pas le tri par l’utilisateur !

en: The offset determines where the query begins pulling products. Useful if you want to remove a certain number of products because you already query them with another product slider. Attention: Use this option only if the product sorting of the product sliders match!
fr_FR: Le décalage détermine à partir d’où la requête commence à récupérer les produits. Utile si vous souhaitez supprimer un certain nombre de produits parce que vous les récupérez déjà avec un autre Slider de produits. . Attention, n’utilisez cette option que si l’option de tri des différents Sliders correspond !

en: The options here allow you to fine tune support of search engines or integration of search engine plugins.
fr_FR: Les présentes options vous permettent d’affiner le support des moteurs de recherche ou l’intégration de plugins SEO.

en: The options here allow you to fine-tune and speed up your theme depending on your needs.
fr_FR: Les présentes options vous permettent d’optimiser et accélérer votre thème selon de vos besoins.

en: The options on this page allow you to activate and use extended features of the theme.
fr_FR: Les options sur cette page vous permettent d’activer ou d’utiliser les options avancées du thème.

en: The request is invalid or malformed.
fr_FR: La requête est invalide ou mal formulée.

en: The response is no longer valid: either is too old or has been used previously.
fr_FR: La réponse n’est plus valide : soit trop ancienne, soit déjà utilisée précédemment.

en: The response parameter is invalid or malformed.
fr_FR: Le paramètre de réponse est invalide ou mal formulé.

en: The response parameter is missing.
fr_FR: Le paramètre de réponse est manquant.

en: The secret parameter is invalid or malformed.
fr_FR: Le paramètre secret est invalide ou mal formulé.

en: The secret parameter is missing.
fr_FR: Le paramètre secret est manquant.

en: The section will use the color scheme you select. Color schemes are defined on your styling page
fr_FR: Cette section va utiliser la palette de couleurs que vous avez sélectionnée. Les palettes de couleurs sont définies sur votre page de styles

en: The size of the caption text. Any number.
fr_FR: La taille du texte de légende. Chiffre quelconque.

en: The size of the text. Any number.
fr_FR: Taille du texte. Chiffre quelconque.

en: The slider will always stretch the full available width. Here you can enter the corresponding height (eg: 4:3, 16:9) or a fixed height in px (eg: 300px)
fr_FR: Le Slider s’étirera toujours sur la plus grande largeur disponible. Ici vous pouvez entrer la hauteur correspondante (ex. : 4:3, 16:9) ou une hauteur fixe en px (ex. : 300px)

en: The smallest unit that will be displayed
fr_FR: La plus petite unité qui sera affichée

en: The spacing around your photos. Any number, add px (= default) or %.
fr_FR: L’espace autour de vos photos. Chiffre quelconque. ajouter px (par défaut) ou%.

en: The stretched layout expands from the left side of the viewport to the right.
fr_FR: La disposition étirée s’étend depuis le côté gauche de la fenêtre d’affichage vers la droite.

en: The text will appear beside your gallery/slideshow
fr_FR: Le texte apparaîtra à côté de votre galerie / diaporama

en: The theme adds generic HTML schema markup to your template builder elements to provide additional context for search engines. If you want to add your own specific markup via plugins or custom HTML code, you can deactivate this setting
fr_FR: Le thème ajoute un balisage sémantique HTML aux éléments de votre constructeur de modèles pour fournir un contexte supplémentaire aux moteurs de recherche. Si vous voulez ajouter votre propre balisage sémantique via des plugins ou code HTML personnalisé, vous pouvez désactiver ce réglage

en: The theme allows you to disable template builder elements that you do not need. This reduces the amount of Javascript and CSS loaded in your frontend
fr_FR: Le thème vous permet de désactiver les éléments de constructeur de mise en page avancée dont vous n’avez pas besoin. Cela réduit la quantité de JavaScript et de CSS chargés dans votre frontend

en: The theme allows you to display share links to various social networks at the bottom of your blog posts. Check which links you want to display.
fr_FR: Le thème vous permet d’afficher des liens de partage vers divers réseaux sociaux au bas de vos articles de blog. Cochez les liens que vous souhaitez afficher.

en: The theme bundles the LayerSlider Plugin which is activated by default if you do not have the original plugin installed.
fr_FR: Le thème inclut le plugin LayerSlider qui est activé par défaut si vous n’avez pas le plugin d’origine installé.

en: The theme supports the creation of custom widget areas. Simply open your
fr_FR: Le thème prend en charge la création de zones de widgets personnalisées. Il suffit d’ouvrir votre

en: The valid access time to Envato has expired. Please login again with your Envato Username. Thank you.
fr_FR: Le temps d’accès valide à Envato a expiré. Merci de vous réidentifier avec votre nom d’utilisateur Envato. Merci.

en: The widget preloads and caches Instagram data for better performance.
fr_FR: Le widget précharge et met en cache les données Instagram pour de meilleures performances.

en: The width of your feed. Any number, add px (= default) or %.
fr_FR: Largeur de votre flux. Chiffre quelconque, ajouter px (par défaut) ou %.

en: Theme ACF shortcode
fr_FR: Shortcode ACF du thème

en: Theme Color
fr_FR: Couleur du thème

en: Theme Color Highlight
fr_FR: Couleur de mise en avant du thème

en: Theme Color Subtle
fr_FR: Couleur alternative du thème

en: Theme Colors
fr_FR: Couleurs du Thème

en: Theme Custom Field Shortcode
fr_FR: Shortcode de champ personnalisé du thème

en: Theme Default
fr_FR: Thème par Défaut

en: Theme Extensions
fr_FR: Extensions du thème

en: Theme Extensions Options
fr_FR: Paramètres des extensions du thème

en: Theme Options
fr_FR: Options du thème

en: Theme Reset All Options Button
fr_FR: Bouton de reset de toutes les options du thème

en: Theme Update
fr_FR: Mise à jour du thème

en: Theme Updates
fr_FR: Mises à jour du thème

en: Theme colors
fr_FR: Thème de couleurs

en: Theme default
fr_FR: Thème par défaut

en: Theme default (=50%)
fr_FR: Valeur du thème par défaut (=50%)

en: Theme default is:
fr_FR: Le thème par défaut est :

en: Theme default location is:  .../themes/enfold/config-leaflet-maps/assets/leafletjs
fr_FR: L’emplacement par défaut est :  .../themes/enfold/config-leaflet-maps/assets/leafletjs

en: Theme layerslider plugin files could not be deleted.
fr_FR: Les fichiers du plugin Layerslider du thème n’ont pu être supprimés.

en: Theme update check started
fr_FR: Recherche de mise à jour du thème démarrée

en: There are no security checks if user is allowed to download the file.
fr_FR: Il n’y a aucune validation de sécurité si l’utilisateur est autorisé à uploader le fichier.

en: There has been no check within the last month.
fr_FR: Il n’y a eu aucune vérification ces derniers mois.

en: Therefore it cannot be accessed directly by the general public in your frontend. (Logged in users who are able to edit this page can still see it)
fr_FR: Par conséquent elle ne peut être accessible via la partie publique du site. (Les utilisateurs ayant droits de modification de cette page eux peuvent toujours la voir)

en: Therefore since 5.7 by default minified files are selected.
fr_FR: Depuis la version 5.7 fichiers minifiés est sélectionné par défaut.

en: Therefore this feature is disabled by default. Please check carefully that everything is working as you expect when you enable this feature for this element.
fr_FR: Par conséquent cette fonctionnalité est désactivée par défaut. Merci de vérifier que tout fonctionne bien quand vous activez cette fonctionnalité pour cet élément.

en: These cookies are strictly necessary to provide you with services available through our website and to use some of its features.
fr_FR: Ces cookies sont strictement nécessaires pour vous délivrer les services disponibles sur notre site et pour utiliser certaines de ses fonctionnalités.

en: These cookies collect information that is used either in aggregate form to help us understand how our website is being used or how effective our marketing campaigns are, or to help us customize our website and application for you in order to enhance your experience.
fr_FR: Ces cookies collectent des informations de manière compilée pour nous aider à comprendre comment notre site est utilisé et combien son performantes nos actions marketing, ou pour nous aider à personnaliser notre site afin d’améliorer votre expérience de navigation.

en: These free plugins provides accessibility support in frontend. You can download and activate the plugin here.
fr_FR: Ces extensions gratuites fournissent un support en Front Office pour l’accessibilité. Vous pouvez télécharger et activer l’une d’elles ici.

en: These open source plugins allow you to easily make your site more accessible for people with disabilities.
fr_FR: Cette extension Open Source vous permet de facilement rendre votre site plus accessible pour les personnes handicapées.

en: These options are only available if you select a layout that has a main menu positioned at the top. You currently have your main menu placed in a sidebar
fr_FR: Ces options ne sont disponibles que si vous sélectionnez une mise en page avec menu principal positionné en haut. Vous avez actuellement votre menu principal placé dans une barre latérale

en: These options are only available if you select the 'boxed' or 'framed' layout. Your currently have a different layout selected
fr_FR: Ces options ne sont disponibles que si vous sélectionnez la mise en page ’boîte’ ou ’encadrée’. Vous avez une disposition différente sélectionnée actuellement

en: These setting apply to all columns in this row and can only be set in the first column.
fr_FR: Ces réglages sont applicables à toutes les colonnes de cette ligne et ne peuvent être définies que dans la première colonne.

en: These settings are only available for layouts with a main menu placed at the top
fr_FR: Ces paramètres ne sont disponibles que pour les mises en page avec un menu principal en entête

en: These settings are only available for stretched layout
fr_FR: Ces réglages ne sont disponibles qu’en mode pleine largeur

en: These settings change the permalinks used for the
fr_FR: Ces paramètres changent les permaliens utilisés pour la

en: This allows you to use your custom elements as a base for another custom element.
fr_FR: Ceci vous permet d’utiliser vos éléments personnalisés comme base pour un nouvel élément personnalisé.

en: This author has not written his bio yet.
fr_FR: Cet auteur n’a pas encore écrit sa bio.

en: This color fills up the progress container to 100 &percnt;. Leave empty for theme default.
fr_FR: Cette couleur remplit le conteneur de progression jusqu’à 100 &percnt;. Laisser vide pour valeurs par défaut du thème.

en: This color is used as the main background color for the progress bar.
fr_FR: Cette couleur est utilisée en tant que couleur principale d’arrière-plan pour la barre de progression.

en: This color is used as the striped color for the progress bar. Only used when option striped bars is selected.
fr_FR: Cette couleur est utilisée en tant que couleur de rayures pour la barre de progression. Uniquement utilisé quand cette option est sélectionnée.

en: This column should start a new row
fr_FR: Cette colonne devrait commencer une nouvelle ligne

en: This contact form is deactivated because you refused to accept Google reCaptcha service which is necessary to validate any messages sent by the form.
fr_FR: Ce formulaire est désactivé dans la mesure où vous refusez d’accepter le service Google reCAPTCHA nécessaire pour valider toute expédition de message depuis celui-ci.

en: This controls how many columns should appear on overview pages
fr_FR: Ceci contrôle combien de colonnes doivent apparaître sur les pages de prévisualisation

en: This controls how many products should appear on overview pages.
fr_FR: Ceci contrôle combien de produits doivent apparaître sur les pages de prévisualisation.

en: This default term will always be set when you save a post without manually selecting a term.
fr_FR: Ce terme par défaut sera toujours sélectionné quand vous enregistrez un article sans en définir un manuellement.

en: This element can only be used on single product pages
fr_FR: Cet élément ne peut être utilisé que sur les pages produit

en: This element currently only supports basic list subscription with basic form fields (text and dropdowns). Please let us know if you would like to see more advanced features.
fr_FR: Cet élément ne supporte actuellement que l’abonnement de base à une liste avec des champs de formulaire basiques (texte et listes déroulantes). S’il vous plaît faites-nous savoir si vous souhaitez avoir des fonctionnalités plus avancées.

en: This element has been disabled in your theme options. You can enable it in Enfold &raquo; Google Services.
fr_FR: Cet élément a été désactivé dans les paramètres de votre thème. Vous pouvez y activer depuis Enfold &raquo; Google Services.

en: This element has been disabled in your theme options. You can enable it in Enfold -&raquo; Theme Extensions -&raquo; Leaflet Maps.
fr_FR: Cet élément à été désactivé dans les options de votre thème. Vous pouvez l’activer dans Enfold -&raquo; Theme Extensions -&raquo; Leaflet Maps.

en: This element is disabled in frontend with theme option
fr_FR: Cet élément a été désactivé coté public avec une option du thème

en: This element is disabled in your theme options. You can enable it in Enfold &raquo; Layout Builder
fr_FR: Cet élément est désactivé dans vos options du thème. Vous pouvez l’activer dans Enfold &raquo;  Constructeur de mise en page avancé

en: This element is disabled in your theme options. You can enable it in Enfold &raquo; Performance
fr_FR: Cet élément est désactivé dans vos options de thème. Vous pouvez l’activer dans Enfold &raquo; Performances

en: This element is kept for backwards compatibility and is no longer maintained. Consider to switch to new element &quot;Custom Layout&quot; which offers the same features.
fr_FR: Cet élément est conservé à des fins de rétrocompatibilité et n’est plus maintenu. Pensez à basculer vers le nouvel élément &quot;Mise en page personnalisée&quot; qui propose les mêmes fonctionnalités.

en: This element only works with activated advanced layout builder
fr_FR: Cet élément fonctionne uniquement avec le Constructeur de mise en page avancé

en: This element title already exists.
fr_FR: Ce titre d’élément existe déjà.

en: This element was disabled in your theme settings. You can activate it here:
fr_FR: Cet élément a été désactivé dans vos paramètres de thème. Vous pouvez l’activer ici:

en: This element was disabled with theme option
fr_FR: Cet élément a été désactivé avec un paramètre du thème

en: This element will stretch across the whole screen by default.
fr_FR: Cet élément s’étirera sur tout l’écran par défaut.

en: This email address is already subscribed, thank you!
fr_FR: Cette adresse courriel est déjà abonnée, merci !

en: This feature is in active BETA! We will constantly add new elements to customize and need your help: If you got any suggestions on what to add please post them here:
fr_FR: Cette fonctionnalité est active en BETA ! Nous allons ajouter constamment de nouveaux éléments de personnalisation et nous avons besoin de votre aide : si vous avez des suggestions sur ce qu’il faut ajouter merci de les poster ici :

en: This feature started with version 4.8.2.
fr_FR: Cette fonctionnalité à démarré avec la version 4.8.2.

en: This free plugin provides the necessary interface to interact with the Leaflet javascript library and OSM. You can download and activate the plugin here.
fr_FR: Ce plugin gratuit fournit l’interface nécessaire pour interagir avec la librairie javascript Leaflet et OSM. Vous pouvez télécharger et activer le plugin ici.

en: This installation is connected to the Mailchimp account:
fr_FR: Cette installation est raccordée au compte Mailchimp :

en: This is a notification of some sort.
fr_FR: C’est une notification en quelque sorte.

en: This is helpful on smaller screens if you got a lot of text in your slider
fr_FR: C’est utile sur les écrans plus petits si vous avez beaucoup de textes dans votre Slider

en: This is the color that is displayed behind your boxed content area
fr_FR: Ceci est la couleur qui est affichée derrière votre zone de boîte de contenu

en: This is the small title at the top of your notification.
fr_FR: Ceci est le petit titre en haut de votre notification.

en: This is the text that appears in your notification.
fr_FR: Ceci est le texte qui apparaît dans votre notification.

en: This is the text that appears on your button.
fr_FR: Texte qui apparait sur votre bouton.

en: This is the text that appears on your second button.
fr_FR: Ceci est le texte qui apparaît sur votre second bouton.

en: This page is currently selected to be displayed as custom 404 page. (Set in Enfold &raquo; Theme Options).
fr_FR: Cette page est actuellement définie pour affichage en tant que page d’erreur 404 personnalisée. (Voir Enfold &raquo; Options du Thème).

en: This page is currently selected to be displayed as footer. (Set in Enfold &raquo; Footer).
fr_FR: Cette page est actuellement définie pour affichage en tant que footer. (Voir Enfold &raquo; Pied de page).

en: This page is currently selected to be displayed as maintenance mode page. (Set in Enfold &raquo; Theme Options).
fr_FR: Cette page est actuellement définie pour affichage en tant que page de maintenance. (Voir Enfold &raquo; Options du Thème).

en: This page is selected to be displayed as custom 404 page but is not active at the moment. (Set in Enfold &raquo; Theme Options).
fr_FR: Cette page est définie pour affichage en tant que page d’erreur 404 personnalisée mais n’est pas active actuellement. (Voir Enfold &raquo; Options du Thème).

en: This page is selected to be displayed as footer but is not active at the moment. (Set in Enfold &raquo; Footer).
fr_FR: Cette page est définie pour affichage en tant que footer mais non active actuellement. (Voir Enfold &raquo; Pied de page).

en: This page is selected to be displayed as maintenance mode page but is not active at the moment. (Set in Enfold &raquo; Theme Options).
fr_FR: Cette page est définie pour affichage en tant que page de maintenance mais non active actuellement. (Voir Enfold &raquo; Options du Thème).

en: This page is set as the default WooCommerce Shop Overview and therefore does not support the Enfold advanced layout editor
fr_FR: Cette page est définie comme page Boutique WooCommerce par défaut et ne peut pas utiliser le Constructeur de mise en page avancée d’Enfold

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
fr_FR: Cet article est protégé par un mot de passe. Saisissez le mot de passe pour consulter les commentaires.

en: This removes the ability to move or delete existing template builder elements, or add new ones, for everyone who is not an administrator. The content of an existing element can still be changed by everyone who can edit that entry.
fr_FR: Pour ceux qui ne sont pas administrateur cela supprime la possibilité de déplacer ou de supprimer des éléments existants du constructeur de mise en page, ou d’en ajouter de nouveaux. Le contenu d’un élément existant peut toujours être modifié par tous ceux qui peuvent modifier cette publication.

en: This site is protected by reCAPTCHA and the Google %1$s and %2$s apply.
fr_FR: Ce site est protégé par reCAPTCHA et la %1$s de Google et %2$s s’appliquent.

en: This site uses cookies. By continuing to browse the site, you are agreeing to our use of cookies.
fr_FR: Ce site utilise des cookies. En continuant à parcourir ce site, vous acceptez leur utilisation.

en: This will allow you to disable loading the default font &quot;Entypo Fontello&quot; in theme option &quot;SVG Iconset and Iconfont Manager&quot; to speed up page loading.
fr_FR: Ceci vous permettra de désactiver le lazy loading par défaut pour la police &quot;Entypo Fontello&quot; dans l’option du thème &quot;SVG Iconset and Iconfont Manager&quot; afin d’accélérer le chargement de page.

en: This will load animation file when element comes into viewport. This might cause the layout to shift down when the animation is displayed.
fr_FR: Ceci chargera le fichier d’animation quand l’élément arrivera dans le viewport. Cela peut causer un problème de mise en page quand l’animation est affichée.

en: This will lock the elements for all administrators including you, to prevent accidental changing of a page layout. In order to change a page layout later, you will need to uncheck this option first
fr_FR: Cela verrouillera les éléments pour tous les administrateurs, y compris vous, pour éviter toute modification accidentelle d’une mise en page. Pour modifier une mise en page plus tard, vous devrez décocher cette option auparavant

en: Those icons can then be used in the &quot;Layout Builder&quot; elements.
fr_FR: Ces icônes peuvent être utilisées dans les éléments du constructeur de mise en page.

en: Threads Link
fr_FR: Lien Threads

en: Threads Profile Link
fr_FR: Lien de profil Threads

en: Threads SVG Link
fr_FR: Lien SVG Threads

en: Threads SVG Profile Link
fr_FR: Lien SVG de profil Threads

en: Thumbnail
fr_FR: Vignette

en: Thumbnail Columns
fr_FR: Colonnes de vignettes

en: Thumbnail Image
fr_FR: Image vignette

en: Thumbnail fade in effect
fr_FR: Effet de fondu de vignette

en: Thumbnail size
fr_FR: Taille de Vignette

en: TikTok Link
fr_FR: Lien TikTok

en: TikTok Profile Link
fr_FR: Lien de profil TikTok

en: TikTok SVG Link
fr_FR: Lien SVG TikTok

en: TikTok SVG Profile Link
fr_FR: Lien SVG de profil TikTok

en: Tile Horizontally
fr_FR: Mosaïque horizontale

en: Tile Horizontally = repeat-x
fr_FR: Mosaïque horizontale = repeat-x

en: Tile Vertically
fr_FR: Mosaïque verticale

en: Tile Vertically = repeat-y
fr_FR: Mosaïque verticale = repeat-y

en: Tilt
fr_FR: Inclinaison

en: Tilt Opacity
fr_FR: Opacité de l’inclinaison

en: Time Unit Color
fr_FR: Couleur d’unité de temps

en: Time Unit Font Sizes
fr_FR: Tailles de police d’unité de temps

en: Timeline Item
fr_FR: Elément de Timeline

en: Timeline Orientation
fr_FR: Orientation de Timeline

en: Timeout occurred connecting to V2 API on verifying you as human. Please try again and check your internet connection. It might be necessary to reload the page.
fr_FR: Un Timeout s’est produit lors de la connexion à l’API V2 pour vérifier que vous êtes un humain. Merci de réessayer et de vérifier votre connexion internet. Un rechargement de page peut être nécessaire.

en: Timeout occurred connecting to V3 API on initial pageload
fr_FR: Un Timeout s’est produit lors de la connexion à l’API V3 au chargement de page

en: Timeout occurred connecting to V3 API on verifying submit
fr_FR: Un Timeout s’est produit lors de la connexion à l’API V3 à la soumission

en: Timezone
fr_FR: Fuseau horaire

en: Title
fr_FR: Titre

en: Title + Excerpt + Read More Button
fr_FR: Titre + Extrait + Bouton « Lire la suite »

en: Title + Read More Button
fr_FR: Titre + Bouton « Lire la suite »

en: Title 1
fr_FR: Titre 1

en: Title 2
fr_FR: Titre 2

en: Title 3
fr_FR: Titre 3

en: Title Attribut
fr_FR: Attribut de titre

en: Title Attribute
fr_FR: Attribut de titre

en: Title Background Color
fr_FR: Couleur d’arrière-plan du titre

en: Title Bar Custom Background Color
fr_FR: Couleur de fond personnalisée de Barre de Titre

en: Title Bar Settings
fr_FR: Paramètres de la barre titre

en: Title Color
fr_FR: Couleur de titre

en: Title Font Color
fr_FR: Couleur du titre

en: Title Font Size
fr_FR: Taille de police du titre

en: Title Font Sizes
fr_FR: Tailles de police du titre

en: Title Link
fr_FR: Titre du lien

en: Title Link?
fr_FR: Lien sur le titre ?

en: Title Text Color
fr_FR: Couleur de texte du titre

en: Title and Excerpt
fr_FR: Titre et extrait

en: Title and Excerpt + Read More Link
fr_FR: Titre et extrait + lien Lire la suite

en: Title and Read More Link
fr_FR: Titre et lien Lire la suite

en: Title below
fr_FR: Titre en dessous

en: Title on top
fr_FR: Titre en haut

en: Title will be changed to:
fr_FR: Le titre sera changé en :

en: Title, Excerpt and Read More Link
fr_FR: Titre, extrait et lien Lire la suite

en: Title, Excerpt, Read More Button
fr_FR: Titre, extrait, bouton Lire la suite

en: Title:
fr_FR: Titre :

en: To 50% at a screen width of 767px or lower
fr_FR: A 50% à la largeur d’écran de 767px ou moins

en: To 50% at a screen width of 989px, to fullwidth on 767px
fr_FR: A 50% à la largeur d’écran de 989px ou moins, pleine largeur à 767px

en: To add a toggle for that cookie use the following shortcodes:
fr_FR: Pour utiliser une activation/désactivation de ce cookie utiliser ce Shortcode :

en: To avoid this you can select here to fix this WP bug. You can also supress adding the timestamp - if you wish. Depending on your hoster it may still take some time till this setting will work correctly. Disable file merging, select &quot;Delete old CSS and JS files&quot; - wait for some time, clear server cache and then reactivate your settings.
fr_FR: Pour éviter cela vous pouvez choisir ici de corriger ce bug WP. Vous pouvez également choisir d’omettre le timestamp - si vous le souhaitez. Selon votre hébergeur ce paramètre peut mettre un certain temps avant de marcher correctement. Désactiver la fusion de fichiers, sélectionner &quot;Effacer les anciens fichiers CSS & JS&quot; - peut prendre du temps, purgez le cache puis réactivez vos réglages.

en: To be independent from any external hoster we bundle the necessary basic Leaflet js library with the theme and store it on your server.
fr_FR: Pour être indépendants de tout hôte externe nous packageons la librairie de base Leaflet.js avec le thème et la stockons sur votre serveur.

en: To disable this message in the page list please change your page selection to &quot;Select Page&quot; so no page is selected and then disable "Page Based Footer" option.
fr_FR: Pour désactiver ce message dans la liste de pages merci de changer votre sélection de page vers &quot;Choisir Page&quot; ainsi aucune page n’est choisie et cela désactive l’option "Footer basé sur une page".

en: To disable this message in the page list please change your page selection to &quot;Select Page&quot; so no page is selected and then disable this option.
fr_FR: Pour désactiver ce message dans la liste de pages merci de changer votre sélection de page vers &quot;Choisir Page&quot; ainsi aucune page n’est choisie et cela désactive cette option.

en: To few parameters provided - a download is not possible.
fr_FR: Trop peu de paramètres fournis - un téléchargement n’est pas possible.

en: To fullwidth at a screen width of 767px or lower
fr_FR: En pleine largeur à la largeur d’écran de 767px ou moins

en: To fullwidth at a screen width of 989px or lower
fr_FR: En pleine largeur à la largeur d’écran de 989px ou moins

en: To functions.php add: add_theme_support( &quot;avia_options_extended_typography&quot; );
fr_FR: Dans functions.php ajouter : add_theme_support( &quot;avia_options_extended_typography&quot; );

en: To hide text on this device enter &quot;hidden&quot;.
fr_FR: Pour masquer le texte sur ce type d’appareil saisir &quot;hidden&quot;.

en: To insert an Element either click the insert button for that element or drag the button onto the canvas
fr_FR: Pour insérer un élément, cliquez sur le bouton Insérer ou glisser le bouton sur la page

en: To reduce size of modal popup window locked options and their values are hidden when using element templates. Select if you want to add a checkbox to the customize tab to show the locked values when editing an element.
fr_FR: Pour réduire les valeurs et options verrouillées de fenêtre modale popup lors de l’utilisation de modèle d’élément. Définir si vous souhaitez ajouter une case à cocher à l’onglet personnalisé afin d’afficher ces valeurs verrouillées lors de la modification d’un tel élément.

en: To reflect your cookie selections we need to reload the page.
fr_FR: Pour s’adapter votre sélection de cookies nous devons recharger la page.

en: To search the site please enter a valid term
fr_FR: Pour rechercher sur le site, veuillez entrer une expression valide

en: To see real custom field data during designing select an &quot;Underlying Entry ID&quot; in metabox &quot;Enfold Custom Layout Settings&quot;
fr_FR: Pour voir les données réelles d’un champ personnalisé durant sa création sélectionner un &quot;ID d’entrée implicite&quot; dans la metabox &quot;Enfold Réglages de mise en page personnalisée&quot;

en: To skip responsive font settings in ALB elements you can use %s this filter %s
fr_FR: Pour passer outre les réglages typographiques dans les éléments personnalisés vous pouvez utiliser %s ce filtre %s

en: To sort and arrange your elements just drag them to a position of your choice and release them
fr_FR: Pour trier et ranger vos éléments, glissez-les où vous souhaitez les positionner

en: To translate Custom Elements and Pages/Posts containing Custom Elements always use the Translation Editor. Do not switch the option &quot;Use WPMLs Translation Editor&quot; to off. This might break translations.
fr_FR: Pour traduire les éléments personnalisés et les pages/articles en contenant, utilisez toujours l’éditeur de traductions. Ne pas basculer l’option&quot;Utiliser l’éditeur de traduction WPML&quot; sur off. Cela briserait vos traductions.

en: To translate Custom Elements you need %s. Your current version is %s. Please update.
fr_FR: Pour traduire les éléments personnalisés vous avez besoin de %s. Votre version actuelle est %s. Merci de mettre à jour.

en: To translate and work with Custom Elements you must install and activate %s.
fr_FR: Pour traduire et travailler avec les éléments personnalisés vous devez installer et activer %s.

en: To use cookie logic without showing a message bar please check our documentation:
fr_FR: Pour gérer le process lié aux cookies sans affichage de barre de message merci de consulter notre documentation :

en: To which page do you want the user send to?
fr_FR: Quelle page que vous voulez envoyer à l’utilisateur ?

en: Today
fr_FR: Aujourd’hui

en: Toggle 1
fr_FR: Panneau 1

en: Toggle 2
fr_FR: Panneau 2

en: Toggle Content
fr_FR: Contenu du panneau

en: Toggle Content Slide Speed
fr_FR: Vitesse de défilement du contenu dépliable

en: Toggle Content goes here
fr_FR: Le contenu masqué vient ici

en: Toggle Font Sizes
fr_FR: Taille de police des titres de panneau

en: Toggle Sorting Tags
fr_FR: Etiquettes de tri de panneaux

en: Toggle Title
fr_FR: Titre du panneau

en: Toggle Title Position
fr_FR: Position du titre dépliable

en: Toggle Title Tag (Theme Default is &lt;%s&gt;)
fr_FR: Etiquette de titre de panneau (La valeur par défaut du thème est &lt;%s&gt;)

en: Toggle Titles
fr_FR: Titres d’accordéon

en: Toggles
fr_FR: Panneaux

en: Toggles Styling
fr_FR: Styles des panneaux

en: Token to validate form already expired.
fr_FR: Le jeton pour valider le formulaire a déjà expiré.

en: Token to validate form is not valid.
fr_FR: Le jeton pour valider le formulaire n’est pas valide.

en: Too many requests at once, please refresh the page to complete geocoding
fr_FR: Trop de requêtes simultanées, merci de rafraichir la page pour compléter le codage géographique

en: Too many requests at once, please wait a few seconds before requesting coordinates again
fr_FR: Trop de demandes à la fois, s’il vous plaît attendre quelques secondes avant de demander à nouveau les coordonnées

en: Tooltip
fr_FR: Info-bulle

en: Tooltip On Hover
fr_FR: Boite d’info au survol

en: Tooltip Position
fr_FR: Position de l’info-bulle

en: Tooltip Style
fr_FR: Style de l’info-bulle

en: Tooltip Width
fr_FR: Largeur de l’info-bulle

en: Tooltip will always be in a square shape.
fr_FR: Les info-bulles seront toujours dans une forme carrée.

en: Top
fr_FR: Haut

en: Top &amp; Bottom margin
fr_FR: Marge haute &amp; basse

en: Top Card Background Color
fr_FR: Couleur d’arrière plan de la carte supérieure

en: Top Card Numbers Color
fr_FR: Couleur des nombres de la carte supérieure

en: Top Center
fr_FR: En haut centré

en: Top Centered
fr_FR: Centré en haut

en: Top Header
fr_FR: Entête supérieur

en: Top Left
fr_FR: En haut à gauche

en: Top Left Corner
fr_FR: Coin haut à gauche

en: Top Margin
fr_FR: Marge du haut

en: Top Margin in px
fr_FR: Marge supérieure en px

en: Top Padding
fr_FR: Padding du haut

en: Top Right
fr_FR: En haut à droite

en: Top Right Corner
fr_FR: Coin haut à droite

en: Top SVG Divider
fr_FR: Séparateur SVG supérieur

en: Top To Bottom
fr_FR: De bas en haut

en: Top to Bottom
fr_FR: Du haut vers le bas

en: Top to bottom
fr_FR: Du haut vers le bas

en: Top-Left-Radius
fr_FR: Arrondi haut-gauche

en: Top-Right-Radius
fr_FR: Arrondi haut-droit

en: Touch Zoom
fr_FR: Zoom tactile

en: Trackbacks &amp; Pingbacks
fr_FR: Trackbacks (rétroliens) &amp; Pingbacks

en: Tracknumbers
fr_FR: Numéros de piste

en: Transform
fr_FR: Transformer

en: Transform Rules
fr_FR: Règles de transformation

en: Transient to verify form was missing or expired.
fr_FR: Le processus de vérification du formulaire est manquant ou expiré.

en: Transition Speed
fr_FR: Vitesse de transition

en: Translate
fr_FR: Traduire

en: Translate Coordinates
fr_FR: Translation des coordonnées

en: Translate Custom Element with WPML
fr_FR: Traduire l’élément personnalisé avec WPML

en: Translate Element Template:
fr_FR: Modèle de traduction d’élément :

en: Translate: %s
fr_FR: Traduire %s

en: Translucent Buttons
fr_FR: Boutons translucides

en: Transparency Logo
fr_FR: Logo Transparent

en: Transparency Menu Color
fr_FR: Couleur de transparence du menu

en: Transparency Menu Color On Hover
fr_FR: Couleur de transparence du menu au survol

en: Transparency Options
fr_FR: Options de Transparence

en: Transparent & Glassy Header
fr_FR: Transparence et superposition de l’entête

en: Transparent Dark
fr_FR: Transparent Foncé

en: Transparent Header
fr_FR: Haut de page transparent

en: Transparent Header with border
fr_FR: Haut de page transparent avec bordure

en: Transparent Light
fr_FR: Transparent clair

en: Triangle Asymmetrical
fr_FR: Triangle asymétrique

en: Troubleshooting:
fr_FR: Anomalie :

en: Try a similar keyword, for example: tablet instead of laptop.
fr_FR: Essayez un terme de recherche synonyme.

en: Try similar keywords, for example: tablet instead of laptop.
fr_FR: Utilisez des mots clés plus génériques.

en: Try to match the default slideshow size (Video will not be cropped, but black borders will be visible at each side)
fr_FR: Essaye de faire correspondre la taille par défaut du diaporama (la vidéo ne sera pas recadrée, mais des bandes noires seront visibles de chaque côté)

en: Try to match the default slideshow size but stretch the video to fill the whole slider (video will be cropped at top and bottom)
fr_FR: Essaye de faire correspondre la taille par défaut du diaporama, mais étire la vidéo pour remplir l’ensemble du Slider (la vidéo sera rognée en haut et en bas)

en: Try using more than one keyword.
fr_FR: Essayez d’utiliser plusieurs termes de recherche.

en: Trying to access protected/private property: %s::%s - will become unavailable in a future release. Check for a get method or a filter.
fr_FR: Tentative d’accéder aux propriétés protégées/privées : %s::%s - ne sera plus possible dans une prochaine mise à jours. Cocher pour une méthode GET ou un filtre.

en: Trying to read non existing property in class %s: %s
fr_FR: Tentative de lecture d’une propriété inexistante dans la classe %s: %s

en: Trying to set non existing property in class %s: %s - please consider to define all properties before using
fr_FR: Tentative d’appliquer une propriété inexistante dans la classe %s: %s - merci de définir toutes les propriétés avant de les utiliser

en: Trying to set protected/private property: %s::%s - will become unavailable in a future release. Check for a set method or a filter.
fr_FR: Tentative de définir des propriétés protégées/privées : %s::%s - ne sera plus possible dans une prochaine mise à jours. Cocher pour une méthode GET ou un filtre.

en: Tumblr Profile Link
fr_FR: Lien vers profil Tumblr

en: Tumblr SVG Profile Link
fr_FR: Lien SVG de profil Tumblr

en: Tumblr SVG link
fr_FR: Lien SVG Tumblr

en: Tumblr link
fr_FR: Lien Tumblr

en: Tutorial: How to create an API key
fr_FR: Tutoriel : Comment créer une clé API

en: Type Of Chart
fr_FR: Type de Graphique

en: Type of Highlight:
fr_FR: Type de surbrillance :

en: Typewriter
fr_FR: Machine à écrire

en: Typography
fr_FR: Typographie

en: Typography Input Fields
fr_FR: Champs texte Typographie

en: URL:
fr_FR: URL :

en: Unable to communicate with Instagram.
fr_FR: Impossible de communiquer avec Instagram.

en: Unable to communicate with gRECAPTCHA: <br /><br />%s
fr_FR: Impossible de communiquer avec gRECAPTCHA: <br /><br />%s

en: Unable to copy the file content.
fr_FR: Impossible de copier le contenu du fichier.

en: Unable to create cache folder "%s". Files will be loaded directly from instagram
fr_FR: Impossible de créer un dossier cache "%s". Les fichiers seront directement téléchargées d’Instagram

en: Unable to create folder %s.
fr_FR: Impossible de créer le dossier %s.

en: Unable to create the download folder <pre>%s</pre> for demo files.
fr_FR: Impossible de créer le répertoire de téléchargement <pre>%s</pre> pour les fichiers de démo.

en: Unable to create the file.
fr_FR: Impossible de créer le fichier.

en: Unable to delete file %s.
fr_FR: Impossible de supprimer le fichier %s.

en: Unable to extract the file
fr_FR: Impossible d’extraire le fichier

en: Unable to extract the file.
fr_FR: Impossible d’extraire le fichier.

en: Unable to rename/move file %s to %s
fr_FR: Impossible de renommer/déplacer le fichier %s vers %s

en: Unchecked for all users
fr_FR: Décoché pour tous les utilisateurs

en: Unchecked for non admins only
fr_FR: Décoché pour non administrateurs seulement

en: Under the search form - overlay other content
fr_FR: Sous le formulaire de recherche - se superpose aux autres contenus

en: Under the search form - push down other content
fr_FR: Sous le formulaire de recherche - pousse vers le bas les autres contenus

en: Underline
fr_FR: Souligné

en: Underlying Entry ID (Used Only For Preview !!)
fr_FR: ID d’entrée implicite (Utilisé uniquement pour prévisualisation !!)

en: Undo
fr_FR: Annuler

en: Unformatted text
fr_FR: Texte non formaté

en: Unique ID for ALB element
fr_FR: ID unique pour l’élément de l’éditeur de mise en page avancé

en: Unique Timestamp Of Merged Files And WP Object Cache Bug
fr_FR: Timestamp unique pour les fichiers fusionnés et le bug WP Object Cache

en: Unit
fr_FR: Unité

en: Unit Before
fr_FR: Unité avant

en: Unit for the spacing
fr_FR: Unité pour l’espacement

en: Unknown
fr_FR: Inconnu(e)

en: Unknown Custom Element Type
fr_FR: Type d’élément personnalisé inconnu

en: Unknown WP key
fr_FR: Clé WP inconnue

en: Unknown element name
fr_FR: Nom d’élément inconnu

en: Unknown error code
fr_FR: Code d’erreur inconnu

en: Unlock %s
fr_FR: Déverrouiller %s

en: Unset values default to rotate3d( 0, 0, 1, 0 ).
fr_FR: Réinitialiser les valeurs par défaut à rotate3d( 0, 0, 1, 0 ).

en: Unset values default to scale3d( 1, 1, 1 ).
fr_FR: Réinitialiser les valeurs par défaut à scale3d( 1, 1, 1 ).

en: Unset values default to skew( 0, 0 ).
fr_FR: Réinitialiser les valeurs par défaut à skew( 0, 0 ).

en: Unset values default to translate3d( 0, 0, 0 ).
fr_FR: Réinitialiser les valeurs par défaut à translate3d( 0, 0, 0 ).

en: Unstick Topbar
fr_FR: Détacher la barre supérieure

en: Upcoming
fr_FR: A venir

en: Upcoming Events
fr_FR: Évènements à venir

en: Update Available!
fr_FR: Mise à jour disponible !

en: Update Custom Element Template Data
fr_FR: Mettre à jour les données du modèle d’élément personnalisé

en: Update Element
fr_FR: Mettre à jour l’élément

en: Update Now!
fr_FR: Mettre à jour maintenant !

en: Update Your Theme From The WordPress Dashboard
fr_FR: Mettre à jour votre thème depuis le tableau de bord WordPress

en: Upload Layout Builder Templates File
fr_FR: Uploadez un fichier de modèles du constructeur de mise en page

en: Upload Theme Settings File
fr_FR: Uploadez le fichier paramètres du thème

en: Upload a BG image for your
fr_FR: Uploadez une image de fond pour votre

en: Upload a BG image for your Body
fr_FR: Uploadez une image de fond pour votre corps de page

en: Upload a Layout Builder Templates file here. The uploaded templates will be added to the existing templates. Same named templates will not be overwritten.
fr_FR: Uploadez un fichier de modèles du constructeur de mise en page. les modèles téléchargés seront ajoutés aux modèles existants. Ceux avec le même nom seront écrasés.

en: Upload a banner image or enter the URL
fr_FR: Uploadez une image bannière ou indiquez son URL

en: Upload a custom marker icon or enter the URL
fr_FR: Uploadez une icône de marqueur personnalisée ou entrez son URL

en: Upload a fallback image or enter the URL to an image to replace Google Maps or until Google Maps is loaded
fr_FR: Uploadez une image alternative ou entrez l’URL d’une image pour remplacer Google Maps le temps qu’il se charge

en: Upload a large banner image which will be displayed as a background to the shop description or as a responsive image. Select the size in media library.
fr_FR: Télécharger une large image bannière qui sera affichée en tant qu’arrière plan à la description de la boutique ou comme image responsive. Choisir la taille dans la médiathèque.

en: Upload a logo image, or enter the URL or ID of an image if its already uploaded. (Leave empty to use the default logo)
fr_FR: Uploadez une image de logo, ou entrez l’URL ou l’ID d’une image si elle est déjà téléchargée. (Laissez vide pour utiliser le logo par défaut)

en: Upload a logo image, or enter the URL or ID of an image if its already uploaded. The themes default logo gets applied if the input field is left blank
fr_FR: Uploadez une image de logo, ou entrez l’URL ou l’ID d’une image si elle est déjà téléchargée. Le logo par défaut du thème sera utilisé si le champ est laissé vide

en: Upload a logo or enter the URL
fr_FR: Uploadez un logo ou indiquer son URL

en: Upload a theme configuration file here. Note that the configuration file settings will overwrite your current configuration and you can't restore the current configuration afterwards.
fr_FR: Uploadez un fichier de configuration de thème ici. Notez que les paramètres du fichier de configuration écraseront votre configuration actuelle et vous ne pourrez pas restaurer la configuration actuelle par la suite.

en: Upload an optional logo image for your preloader page
fr_FR: Uploadez un logo optionnel pour le préchargèrent de page

en: Upload custom icon
fr_FR: Uploader une icône personnalisée

en: Upload custom image
fr_FR: Uploadez une image personnalisée

en: Upload or select a fallback image that is displayed instead of Google Maps or until the map is loaded
fr_FR: Uploadez ou sélectionnez une image alternative affichée au lieu de Google Maps ou jusqu’à ce que la carte soit chargée

en: Upload your own seamless pattern
fr_FR: Uploadez votre propre motif

en: Upload/Select Font Zip File
fr_FR: Uploadez/Sélectionnez un Zip Fontello

en: Upload/Select SVG or Fontello Font Zip
fr_FR: Uploadez/Sélectionnez un SVG ou un Zip de police Fontello

en: Uploaded Fonts (located at Enfold -> Import/Export)
fr_FR: Polices Uploadées (situées dans Enfold - > Import/Export)

en: Uppercase
fr_FR: Majuscule

en: Usage unknown
fr_FR: Usage inconnu

en: Use Block Editor
fr_FR: Utiliser l’éditeur de blocs

en: Use Block Editor Default Styles
fr_FR: Utiliser les styles par défaut de l’éditeur de blocs

en: Use Blog Metadata theme options (overrides above settings)
fr_FR: Utiliser les options du thème pour les Metadatas du Blog (Surcharge les paramètres ci-dessus)

en: Use Default
fr_FR: Utiliser par défaut

en: Use Default (400/800 ms)
fr_FR: Utiliser la valeur par défaut (400/800 ms)

en: Use Default (= 0)
fr_FR: Utiliser par défaut (=0)

en: Use Default Link
fr_FR: Utiliser le lien par défaut

en: Use Enfold Numeric Captcha
fr_FR: Utiliser le Captcha numérique d’Enfold

en: Use Enfold default settings
fr_FR: Utiliser les réglages par défaut Enfold

en: Use Enfold default settings (recommended)
fr_FR: Utiliser les réglages par défaut Enfold (recommandé)

en: Use File
fr_FR: Utiliser le fichier

en: Use Google Maps
fr_FR: Utiliser Google Maps

en: Use Google reCAPTCHA V2 if activated
fr_FR: Utiliser Google reCAPTCHA V2 si activé

en: Use Google reCAPTCHA V3 if activated (fallback is V2)
fr_FR: Utiliser Google reCAPTCHA V3 si activé (solution de secours avec V2)

en: Use Image
fr_FR: Utiliser l’image

en: Use Image as Favicon
fr_FR: Utiliser l’image comme Favicon

en: Use Image as banner
fr_FR: Utiliser l’Image comme bannière

en: Use Image as logo
fr_FR: Utiliser l’Image comme logo

en: Use This Element
fr_FR: Utiliser cet élément

en: Use Toggle Feature
fr_FR: Utiliser la fonctionnalité de panneau dépliant

en: Use Video
fr_FR: Utiliser la vidéo

en: Use WP Classic Editor
fr_FR: Utiliser l’éditeur classique WP

en: Use a custom Image as marker. (make sure that you use a square image, otherwise it will be cropped)
fr_FR: Utilisez une image personnalisée comme marqueur. (assurez-vous que vous utilisez une image carrée, sinon elle sera recadrée)

en: Use a custom link
fr_FR: Utiliser un lien personnalisé

en: Use a custom set
fr_FR: Utilisez un jeu personnalisé

en: Use a default generated link depending on the meta element (if a link exists), set a custom link or display only as text
fr_FR: Utiliser un lien généré par défaut basé sur le méta-élément (si lien existant), définir un lien personnalisé ou afficher seulement comme texte

en: Use and storage of Cookies has been accepted - restrictions set in other cookies
fr_FR: L’usage et la mémorisation des cookies ont été acceptés - restrictions concernant les autres cookies

en: Use as FAQ Page (SEO improvement)
fr_FR: Utiliser comme page FAQ (Améliore le SEO)

en: Use as Mega Menu
fr_FR: Utiliser comme Méga-menu

en: Use as a simple message bar without cookie logic
fr_FR: Utiliser une simple barre de message sans process concernant les cookies

en: Use both frontend and e-mail
fr_FR: Utiliser à la fois le Front Office et l’e-mail

en: Use current mode screen width
fr_FR: Utiliser la largeur d’écran du mode en cours

en: Use custom link (fallback is image link)
fr_FR: Utiliser un lien personnalisé (solution de repli avec lien sur image)

en: Use custom link (fallback is no link)
fr_FR: Utiliser un lien personnalisé (solution de repli sans lien)

en: Use default
fr_FR: Utiliser par défaut

en: Use default (defined at Dashboard -&gt; Customize -&gt; WooCommerce)
fr_FR: Utiliser par défaut (défini dans le tableau de bord-&gt; Personnaliser -&gt; WooCommerce)

en: Use default - Shop Catalog (%d*%d)
fr_FR: Utiliser par défaut - Catalogue produits (%d*%d)

en: Use default - WooCommerce Thumbnail (%d*%d)
fr_FR: Utiliser par défaut - Vignette Woocommerce (%d*%d)

en: Use default WooCommerce Setting (Settings -&gt; Products -&gt; Out of stock visibility)
fr_FR: Utiliser les Paramètres WooCommerce par défaut (Paramètres -&gt; Produit -&gt; Visibilité de rupture de stock)

en: Use default portfolio layout
fr_FR: Utiliser la mise en page de portfolio par défaut

en: Use default setting
fr_FR: Utiliser les valeurs par défaut

en: Use defaults that are also used for your blog (share entry)
fr_FR: Utiliser les réglages par défaut également définis pour le blog (partage de publication)

en: Use div tag
fr_FR: Utiliser une balise div

en: Use either the default or minimal design
fr_FR: Utiliser soit la valeur par défaut ou le style minimal

en: Use existing menu
fr_FR: Utiliser le menu existant

en: Use filters
fr_FR: Utiliser les filtres

en: Use first slides caption as permanent caption
fr_FR: Utiliser la légende de la première diapositive comme légende permanente

en: Use image as Google Maps fallback image
fr_FR: Utiliser l’image comme image alternative pour Google Maps

en: Use image as banner
fr_FR: Utiliser l’image comme bannière

en: Use image as custom marker icon
fr_FR: Utiliser l’image comme icône de marqueur

en: Use image as logo
fr_FR: Utiliser l’image comme logo

en: Use manual added URL in settings page
fr_FR: Utiliser l’URL ajoutée manuellement dans les paramètres de page

en: Use minified theme CSS files without merging
fr_FR: Utiliser les fichiers CSS du thème minifiés sans fusion

en: Use minified theme javascript files without merging
fr_FR: Utiliser les fichiers JS du thème minifiés sans fusion

en: Use order of playlist as selected
fr_FR: Utiliser l’ordre de la Playlist comme sélectionné

en: Use plugin default library
fr_FR: Utiliser la librairie par défaut du plugin

en: Use plugin lightbox
fr_FR: Utiliser le plugin Lightbox

en: Use portrait mode screen width
fr_FR: Utiliser la largeur d’écran du mode portrait

en: Use section tag
fr_FR: Utiliser une balise section

en: Use selected page to display as footer (no socket)
fr_FR: Utilisez la page sélectionnée pour afficher comme footer (sans socket)

en: Use selected page to display as footer and socket
fr_FR: Utilisez la page sélectionnée comme footer et socket

en: Use selected page to replace both footer and socket
fr_FR: Utiliser la page sélectionnée pour remplacer à la fois footer et socket

en: Use selected page to replace footer and keep socket
fr_FR: Utiliser la page sélectionnée en tant que footer et conserver le socket

en: Use selected size or decrease to 100% width if too large
fr_FR: Utiliser la taille sélectionnée ou descendre à 100% de largeur si trop large

en: Use size from media libary &quot;Attachment Display Settings&quot;
fr_FR: Utilisez la taille issue des options de médiathèque &quot;taille d’affichage de média&quot;

en: Use special 1 column layout (side by side)
fr_FR: Utiliser une disposition spéciale 1 colonne (côte à côte)

en: Use ssl verification if needed for site (= default)
fr_FR: Utiliser la vérification SSL si besoin (valeur par défaut)

en: Use the advance layout editor to build your own blog layout (simply edit the page you have chosen in Enfold->Theme Options as a blog page)
fr_FR: Utiliser l’éditeur avancé de présentation pour construire votre propre modèle de blog (suffit de modifier la page que vous avez choisi dans ENFOLD-> Options du thème comme une page de blog)

en: Use the description to create a Text Block. Dont display this item as a link. (note: dont remove the label text, otherwise wordpress will delete the item)
fr_FR: Utiliser la description pour créer un bloc de texte. Ne pas afficher cet élément en tant que lien. (note : ne pas enlever le texte de label, sans quoi Wordpress supprimera cet élément)

en: Use the media manager to add/edit the copyright info.
fr_FR: Utiliser le manager de médias pour ajouter/éditer l’info de copyright.

en: Use the table as a Pricing Table
fr_FR: Utilisez le tableau pour afficher des prix

en: Use the table to display tabular data
fr_FR: Utilisez le tableau pour afficher des données classiques

en: Use theme bundled library
fr_FR: Utiliser la librairie packagée avec le thème

en: Use theme default
fr_FR: Utiliser les valeurs du thème par défaut

en: Use theme default (1 column)
fr_FR: Utiliser la valeur du thème par défaut (1 colonne)

en: Use theme default (2 columns)
fr_FR: Utiliser la valeur du thème par défaut (2 colonnes)

en: Use theme default (3 columns)
fr_FR: Utiliser la valeur du thème par défaut (3 colonnes)

en: Use theme setting for responsive images
fr_FR: Utiliser les réglages du thème pour les images responsives

en: Use urls in captions for the photo link instead of linking to instagram.com.
fr_FR: Utiliser les urls dans les légendes comme lien photo au lieu de renvoyer sur Instagram.

en: Use with caution, be sure to have a unique value on the page and also make sure to only use allowed characters (latin characters, underscores, dashes and numbers, no special characters can be used).
fr_FR: Utiliser avec prudence, assurez-vous d’avoir une valeur unique dans la page et de n’utiliser que des caractères autorisés (alphabet latin, _ , tirets et chiffres, aucun caractère spéciaux ni espaces ne peuvent être utilisés).

en: User Name
fr_FR: Nom d’utilisateur

en: User Name:
fr_FR: Nom d’utilisateur :

en: User is Admin
fr_FR: L’utilisateur est administrateur

en: User is Author
fr_FR: L’utilisateur est auteur

en: User is Contributor
fr_FR: L’utilisateur est contributeur

en: User is Editor
fr_FR: L’utilisateur est éditeur

en: User is Subscriber
fr_FR: L’utilisateur est souscripteur

en: User is logged in
fr_FR: Utilisateur connecté sous

en: User is logged out
fr_FR: Utilisateur déconnecté

en: User must accept and can opt out, all selected by default
fr_FR: L’utilisateur doit accepter et peut refuser, tout sélectionné par défaut

en: User must accept and must opt in, only essential cookies selected
fr_FR: L’utilisateur doit accepter, cookies essentiels sélectionnés seulement

en: User must accept to show Facebook page widget &quot;Share/Like&quot;
fr_FR: L’Utilisateur doit accepter l’affichage du widget Facebook &quot;Partager/Aimer&quot;

en: User must accept to show Google Maps
fr_FR: L’Utilisateur doit accepter l’affichage de Google Maps

en: Username
fr_FR: Nom d’utilisateur

en: Username could not be accessed (needed for your information only)
fr_FR: Le nom d’utilisateur n’a pu être trouvé (requis pour votre information seulement)

en: Username:
fr_FR: Nom d’utilisateur :

en: Using ALB elements with page specific content (e.g. like share links for social media like facebook, X, ..) or custom field content will use data of this page and NOT from the page where this footer page is used.
fr_FR: Utiliser l’éditeur avancé avec un contenu spécifique de page (ex. comme les liens de partage sur les réseaux sociaux, comme Facebook, X, …) sinon le contenu du champ personnalisé utilisera les données de cette page ET NON celles de la page où cette page footer sera utilisée.

en: Using a caching plugin: Whenever you make changes here please clear server cache to allow a rebuild of the pages to reflect the changed options.
fr_FR: Utilisation d’un plugin de cache : Dès que vous modifiez quelque chose ici pensez à purger votre cache pour que les pages/articles … affichent vos changements.

en: Using external services like Youtube or Vimeo is currently disabled. You can enable it in Enfold &raquo; Performance
fr_FR: L’utilisation de services externes comme YouTube ou Vimeo est actuellement désactivée. Vous pouvez l’activer dans Enfold &raquo; Performances

en: Using self hosted videos is currently disabled. You can enable it in Enfold &raquo; Performance
fr_FR: L’utilisation de vidéos auto-hébergées est actuellement désactivée. Vous pouvez l’activer dans Enfold &raquo; Performances

en: Using this feature is reserved for Super Admins. You unfortunately don't have the necessary permissions.
fr_FR: L’utilisation de cette fonctionnalité est réservée aux Admins Supérieurs. Malheureusement, vous n’avez pas les autorisations nécessaires.

en: VK Profile Link
fr_FR: Lien vers profil VK

en: VK SVG Profile Link
fr_FR: Lien SVG de profil VK

en: VK SVG link
fr_FR: Lien SVG VK

en: VK link
fr_FR: Lien VK

en: Valid E-Mail address
fr_FR: Une adresse mail valide

en: Valid E-Mail address with German Umlaut
fr_FR: Une adresse mail valide avec tréma Allemand

en: Valid E-Mail address, extended characterset
fr_FR: Une adresse mail valide, jeu de caractères étendu

en: Valid Number
fr_FR: Nombre valide

en: Valid Phone Number
fr_FR: Numéro de téléphone valide

en: Valid Positive Number including 0
fr_FR: Nombre positif valide incluant 0

en: Valid drop targets will be highlighted. Some elements like fullwidth sliders and color section can not be dropped onto other elements
fr_FR: Les zones où vous pouvez glisser les éléments sont en surbrillance. Certains éléments comme les Sliders pleine largeur et les sections de couleur ne peuvent pas être déposés à l’intérieur d’autres éléments

en: Valid values Angle: e.g. 45deg
fr_FR: Valeurs valides Angle: ex. 45deg

en: Valid values x,y,z: 0-1, Angle: e.g. 45deg
fr_FR: Valeurs valides x,y,z : 0-1, Angle : ex. 45deg

en: Variable fonts can be uploaded, but currently only %s are supported by default.
fr_FR: Diverses polices peuvent être uploadées, mais pour le moment seules ces %s sont supportées par défaut.

en: Verify....
fr_FR: Vérification….

en: Vertical
fr_FR: Verticale

en: Vertical Align
fr_FR: Alignement vertical

en: Vertical Alignment
fr_FR: Alignement vertical

en: Vertical Alignment Title and Content
fr_FR: Alignement vertical du Titre et du Contenu

en: Vertical align
fr_FR: Alignement vertical

en: Very Small
fr_FR: Très petit

en: Very Small: smaller than 479px - eg: Smartphone Portrait
fr_FR: Très petit : inférieur à 479px - ex: Smartphone Portrait

en: Video
fr_FR: Vidéo

en: Video Aspect Ratio
fr_FR: Aspect Ratio de la vidéo

en: Video Display
fr_FR: Affichage de la vidéo

en: Video File
fr_FR: Fichier Vidéo

en: Video Format
fr_FR: Format de la vidéo

en: Video Settings
fr_FR: Paramètres vidéo

en: Video Size
fr_FR: Taille Vidéo

en: Video Slide
fr_FR: Diapositive Vidéo

en: Video height
fr_FR: Hauteur de la vidéo

en: Video on most mobile devices can't be controlled properly with JavaScript, so you can upload a fallback image which will be displayed instead. This image is also used if lazy loading is active.
fr_FR: Sur la plupart des appareils mobiles la vidéo ne peut être contrôlée correctement via JavaScript, vous pouvez donc sélectionner ici une image alternative qui sera affichée à la place, elle sera aussi utilisée en cas de mode chargement différé.

en: Video thumbnail already exist in the media library (Attachment ID: %d)
fr_FR: La vignette vidéo existe déjà dans la médiathèque (ID relative : %d)

en: Video thumbnail is now available in the media library:
fr_FR: La vignette vidéo est maintenant disponible dans la médiathèque :

en: Video width
fr_FR: Largeur de la vidéo

en: Videos only
fr_FR: Uniquement les vidéos

en: View ALB Custom Element
fr_FR: Voir l’élément personnalisé de l’éditeur avancé

en: View Custom Layout
fr_FR: Voir la Mise en page Personnalisée

en: View Order
fr_FR: Voir la commande

en: View Portfolio Entry
fr_FR: Voir l’item du portfolio

en: View all results
fr_FR: Voir tous les résultats

en: View results on search page
fr_FR: Voir les résultats sur la page de recherche

en: Vimeo Link
fr_FR: Lien Viméo

en: Vimeo Profile Link
fr_FR: Lien vers profil Viméo

en: Vimeo SVG Link
fr_FR: Lien SVG Vimeo

en: Vimeo SVG Profile Link
fr_FR: Lien SVG de profil Vimeo

en: Vimeo and Youtube video embeds:
fr_FR: Intégrations de vidéo Vimeo et Youtube :

en: Visibility
fr_FR: Visibilité

en: Visible on hover only
fr_FR: Visible au survol seulement

en: Visit us on Yelp
fr_FR: Suivez-nous sur Yelp

en: Visual layout editor
fr_FR: Editeur de mise en page visuel

en: WE DO NOT GUARANTEE TO FULFILL ANY LEGAL RULES FOR ACCESSIBILITY !!!
fr_FR: NOUS NE GARANTISSONS PAS DE RESPECTER LES RÈGLES JURIDIQUES EN MATIÈRE D’ACCESSIBILITÉ !!!

en: WP Cron jobs are disabled. To assure a regular update of cached data and an optimal pageload in frontend and backend we recommend to activate this.
fr_FR: Les tâches Cron WP sont désactivées. Pour assurer une mise à jour régulière des données mises en cache et un chargement optimal en frontend et backend, nous vous conseillons d’activer cette fonction.

en: WP Custom Fields
fr_FR: Champs personnalisés WP

en: WP Post Advanced
fr_FR: Champs avancés WP

en: WP default size
fr_FR: Taille par défaut WP

en: WP result:
fr_FR: Résultat WP :

en: WPML Options Management
fr_FR: Gestion des options WPML

en: WPML Specific Options
fr_FR: Otions spécifiques WPML

en: Wait for user interaction or for a slide with active autoplay to load the video
fr_FR: Attendre l’interaction de l’utilisateur ou un Slide à lecture automatique pour charger la vidéo

en: Wait for user interaction to load the video
fr_FR: Attendre l’interaction de l’utilisateur pour charger la vidéo

en: Want to join the discussion?
fr_FR: Rejoindre la discussion?

en: Warning (Red)
fr_FR: Warning (rouge)

en: Warning: Characters %1$s might break ALB backend or frontend. %2$s if you want to use them. You can use valid HTML markup.
fr_FR: Attention : Les caractères  %1$s peuvent impacter le rendu de l’éditeur de mise en page avancé (interface d’administration ou publique). %2$s si vous tenez à les utiliser.

en: Was not able to create ZIP subfolder
fr_FR: Il a été impossible de créer le sous-répertoire ZIP

en: Was not able to create temp folder
fr_FR: Il a été impossible de créer le répertoire temporaire

en: Was not able to remove font
fr_FR: Echec à la suppression de cette police d’écriture

en: Was not able to retrieve the font name from your uploaded folder
fr_FR: Echec à retrouver le nom de la police d’écriture depuis votre répertoire uploadé

en: Was not able to work with Zip Archive
fr_FR: Il a été impossible de travailler avec l’archive ZIP

en: Was not able to write a config file
fr_FR: Echec à l’écriture d’un fichier de configuration

en: Was not able to write a config file for svg icon set
fr_FR: Il a été impossible d’écrire un fichier de configuration pour le jeu d’icônes svg

en: Wasn't able to create sub-folder for font files
fr_FR: Impossible de créer le sous-répertoire pour les fichiers de fontes

en: Wasn't able to create temp folder
fr_FR: Le dossier temporaire n’a pu être créé

en: Wasn't able to create the folder for font files
fr_FR: Impossible de créer le répertoire pour les fichiers de fontes

en: Wasn't able to read demo files from downloaded zip file.
fr_FR: Impossible de lire la démo depuis le fichier zip.

en: Wasn't able to work with Zip Archive
fr_FR: N’a pu marcher avec l’Archive Zip

en: Waves
fr_FR: Vagues

en: Waves Brush
fr_FR: Brosse vagues

en: Waves Pattern
fr_FR: Motif vagues

en: We also use different external services like Google Webfonts, Google Maps, and external Video providers.
fr_FR: Nous utilisons également différents services externes comme Google Webfonts, Google Maps, autres hébergeurs de vidéo.

en: We are
fr_FR: Nous sommes

en: We are unable to get the download URL for your products.
fr_FR: Impossible d’obtenir l’URL de téléchargement de vos produits.

en: We are very sorry but something went wrong. Please try again later.
fr_FR: Nous sommes désolés mais quelque chose a mal tourné. Veuillez réessayer plus tard.

en: We checked the token on %s and we were able to connect to Envato and could access the following information:
fr_FR: Votre jeton a été vérifié sur %s et nous pouvons nous connecter à Envato et accéder au informations suivantes :

en: We could not find any lists that your customers can subscribe to. Please check if the API key you have entered in your Enfold Theme Panel is valid and also check if you have at least one list created on mailchimp
fr_FR: Nous n’avons pu trouver de listes auxquelles vos clients puissent s’inscrire. Merci de vérifier si la clé API que vous avez entrée dans votre panneau de thème Enfold est valide et également vérifier si vous avez au moins une liste créée sur MailChimp

en: We do not recommend to change any plugin settings unless you know what you are doing. All supported settings can be changed per map.
fr_FR: Nous vous conseillons de ne modifier aucun réglage du plugin à moins de bien savoir ce que vous faites. Tous les réglages peuvent être modifiés par carte.

en: We fully respect if you want to refuse cookies but to avoid asking you again and again kindly allow us to store a cookie for that. You are free to opt out any time or opt in for other cookies to get a better experience. If you refuse cookies we will remove all set cookies in our domain.
fr_FR: Nous respectons votre choix de refuser les cookies mais pour éviter de vous le demander à chaque page laissez nous en utiliser un pour mémoriser ce choix. Vous êtes libre de revenir sur ce choix quand vous voulez et le modifier pour améliorer votre expérience de navigation. Si vous refusez les cookies nous retirerons tous ceux issus de ce domaine.

en: We have detected that you are using a Child Theme. That's Great!. If you want to, we can import the settings of your Parent theme to your Child theme. Please be aware that this will overwrite your current child theme settings.
fr_FR: Nous avons détecté que vous utilisez un thème enfant. C’est génial !. Si vous voulez, nous pouvons importer les paramètres de votre thème Parent dans votre thème enfant. Notez bien que cela va écraser vos paramètres actuels du thème de enfant.

en: We may request cookies to be set on your device. We use cookies to let us know when you visit our websites, how you interact with us, to enrich your user experience, and to customize your relationship with our website. <br><br>Click on the different category headings to find out more. You can also change some of your preferences. Note that blocking some types of cookies may impact your experience on our websites and the services we are able to offer.
fr_FR: Nous pouvons demander que les cookies soient mis en place sur votre appareil. Nous utilisons des cookies pour nous faire savoir quand vous visitez nos sites Web, comment vous interagissez avec nous, pour enrichir votre expérience utilisateur, et pour personnaliser votre relation avec notre site Web. <br> <br> Cliquez sur les différentes rubriques de la catégorie pour en savoir plus. Vous pouvez également modifier certaines de vos préférences. Notez que le blocage de certains types de cookies peut avoir une incidence sur votre expérience sur nos sites Web et les services que nous sommes en mesure d’offrir.

en: We need a lightbox to show the modal popup. Please enable the built in lightbox in Theme Options Tab or include your own modal window plugin.\n\nYou need to connect this plugin in JavaScript with callback wrapper functions - see avia_cookie_consent_modal_callback in file enfold\js\avia-snippet-cookieconsent.js
fr_FR: Une Lightbox est requise pour afficher le popup modal. Merci donc d’activer la Lightbox fournie avec le thème ou une autre fournie par vos soins via plugin.\n\nVous devrez connecter votre plugin en Javascript avec des fonctions de callbacks - voir avia_cookie_consent_modal_callback dans le fichier enfold\jsvia-snippet-cookieconsent.js

en: We provide you with a list of stored cookies on your computer in our domain so you can check what we stored. Due to security reasons we are not able to show or modify cookies from other domains. You can check these in your browser security settings.
fr_FR: Nous vous fournissons une liste de cookies déposés sur votre ordinateur via notre domaine, vous pouvez ainsi voir ce qui y est stocké. Pour des raisons de sécurité nous ne pouvons montrer ou afficher les cookies externes d’autres domaines. Ceux-ci sont accessibles via les options de votre navigateur.

en: We recommend that you use SVG icons on new sites and switch to the SVG icons on existing sites because the default icon font might get deprecated in a future version.
fr_FR: Nous recommandons que vous utilisiez des icônes SVG sur les nouveaux sites et de remplacer les icônes existantes en SVG sur les sites existants car les icônes par défaut pourraient être dépréciées dans les versions ultérieures.

en: We recommend to enter each option in a new line like:
fr_FR: Nous recommandons d’entrer chaque option sur une nouvelle ligne comme :

en: We recommend to make changes here only for CPTs that you add e.g. with ACF plugin to get a WP similar behaviour that you are used from WP posts. Making changes to CPTs from other plugins might lead to unexpected results.
fr_FR: Nous recommandons de faire ces changements ici uniquement pour les CPT que vous avez ajouté avec le plugin ACF pour obtenir un comportement similaire à ceux utilisés dans les post WP. Effectuer des changements dans les CPT depuis d’autres plugins peut mener à des effets inattendus.

en: We recommend to use &quot;SVG Iconset: Entypo Fontello&quot; instead of &quot;Iconfont: Entypo Fontello&quot; for new sites and to switch to SVG iconset for existing sites.
fr_FR: Nous recommandons d’utiliser des &quot;jeux d’icônes Entypo Fontello SVG&quot; au lieu des &quot;jeux de polices Entypo Fontello&quot; pour les nouveaux sites et de les remplacer pour leur version SVG sur les sites existants.

en: We recommend to use ACF (Advanced Custom Field) plugin for a user friendly way to manage content of custom fields and custom post types:
fr_FR: Nous vous recommandons d’utiliser le plugin ACF (Advanced Custom Field) pour une façon conviviale de gérer le contenu des champs personnalisés et des Custom Post Types :

en: We recommend to use a clean WP installation for importing a demo to avoid conflicts with existing content.
fr_FR: Nous recommandons l’import d’une démo sur une installation vierge de WP, pour éviter tout conflit avec des contenus existants.

en: We strongly recommend to export your current settings now to have a fallback.
fr_FR: Nous recommandons vivement d’exporter les réglages courants maintenant pour avoir une solution de secours.

en: We were able to connect to your Mailchimp account
fr_FR: Nous avons pu nous connecter à votre compte Mailchimp

en: We were able to detect a caching plugin. Great! Nothing left to do here ;)
fr_FR: Nous avons pu détecter un plugin de mise en cache. Excellent! Il ne reste plus rien à faire ici;)

en: We were able to detect an image optimization plugin. Great! Nothing left to do here ;)
fr_FR: Nous avons pu détecter un plugin d’optimisation d’image. Excellent! Il ne reste plus rien à faire ici;)

en: We were able to detect multiple active accessibility plugins. It is recommended to use only one!
fr_FR: Nous sommes à même de détecter de multiples extensions d’accessibilité. Il est recommandé de n’en garder qu’une !

en: We were able to detect multiple active caching plugins. It is recommended to use only one!
fr_FR: Nous avons pu détecter plusieurs plugins actifs de mise en cache. Il est recommandé d’utiliser un seul!

en: We were able to detect multiple active image optimization plugins. It is recommended to use only one!
fr_FR: Nous avons pu détecter plusieurs plugins d’optimisation d’image actifs. Il est recommandé d’en utiliser un seul!

en: We were able to detect this plugin. Nothing left to do here. <a href="%s" rel="noopener noreferrer">Plugin Settings</a>. Please keep your plugin up to date.
fr_FR: Nous avons bien détecté ce plugin. Rien de plus à faire ici. <a href="%s" rel="noopener noreferrer">Réglages du plugin</a>. Merci de le tenir à jour.

en: We were able to detect this plugin. Nothing left to do here. Please keep your plugin up to date.
fr_FR: Nous sommes à même de détecter cette extension. Rien de plus à faire. Merci de la maintenir à jour.

en: We were able to properly connect and verify your API keys with Google reCAPTCHA
fr_FR: Nous avons pu nous connecter correctement et vérifier vos clés API avec Google reCAPTCHA

en: We were able to properly connect to google maps with your API key
fr_FR: Nous avons pu nous connecter à Google Maps avec votre clé API

en: We were not able to detect an active caching plugin. It is recommended to use one to speed up your site. Here are a few suggestions:
fr_FR: Nous n’avons pu détecter aucun plugin de mise en cache actif. Il est recommandé d’en utiliser un pour accélérer votre site. Voici quelques suggestions :

en: We were not able to detect an active image optimization plugin. It is recommended to use one to speed up your site. Here are a few suggestions:
fr_FR: Nous n’avons pu détecter aucun plugin d’optimisation d’image actif. Il est recommandé d’en utiliser un pour accélérer votre site. Voici quelques suggestions :

en: We were not able to detect this plugin.
fr_FR: Nous n’avons pas pu détecter ce plugin.

en: We were not able to find any Newsletter List on your Mailchimp that your visitors can subscribe to. Please create at least one in your Mailchimp back-end and refresh the list data here to use Mailchimp with this theme.
fr_FR: Nous ne sommes pas en mesure de trouver une mailing-liste sur votre compte MailChimp, à laquelle vos visiteurs puissent souscrire. Merci d’en créer au moins une dans votre administration Mailchimp et de rafraîchir les données listées ici pour pouvoir utiliser Mailchimp avec ce thème.

en: Web Safe Fonts (* &gt;90% availability)
fr_FR: Polices Web Safe (* disponibles à plus de 90%)

en: Website Link
fr_FR: Lien du site web

en: Website Name
fr_FR: Nom du site web

en: Website Performance And Optimization
fr_FR: Performances et optimisation du site

en: Week
fr_FR: Semaine

en: Week %1$s
fr_FR: Semaine %1$s

en: Weeks
fr_FR: Semaines

en: Welcome Stranger! This is an example Text for your fantastic Promo Box! Feel Free to delete it and replace it with your own fancy Message!
fr_FR: Salut étranger ! Ceci un texte d’exemple pour votre boîte de promotion ! Remplacez-le par votre propre message !

en: Welcome to version %1$s of %2$s - version update was successful
fr_FR: Bienvenue dans la version %1$s depuis la %2$s - La mise à jour s’est bien passée

en: What Is Header Transparency
fr_FR: Qu’est-ce que la transparence du haut de page

en: What is a custom element?
fr_FR: Qu’est-ce qu’un élément personnalisé ?

en: What is a favicon
fr_FR: Ce qu’est une favicon

en: What should be displayed once the message is sent?
fr_FR: Que doit-il être affiché une fois le message envoyé ?

en: What should happen if a user clicks the product link?
fr_FR: Que doit-il se produire si un utilisateur clique sur le lien du produit ?

en: What should happen once the form gets sent
fr_FR: Que doit-il se passer quand le formulaire est envoyé

en: What should happen once the form gets sent?
fr_FR: Que doit-il se produire une fois le formulaire envoyé ?

en: What you get:
fr_FR: Ce que vous obtenez :

en: WhatsApp Profile Link
fr_FR: Lien de profil WhatsApp

en: WhatsApp SVG Profile Link
fr_FR: Lien SVG de profil WhatsApp

en: WhatsApp SVG link
fr_FR: Lien SVG WhatsApp

en: WhatsApp link
fr_FR: Lien WhatsApp

en: When clicking on a portfolio item you can choose to open the link to the single entry, open a preview (aka AJAX Portfolio) or show a bigger version of the image in a lightbox overlay
fr_FR: En cliquant sur un élément de Portfolio, vous pouvez choisir d’ouvrir le lien vers la publication unique, ouvrir une prévisualisation (aka portfolio AJAX) ou afficher une version plus grande de l’image dans une Lightbox

en: When creating a new custom element you can set default values for each option. You can also lock an option so it will no longer be possible to change it once you add a new instance of the new custom element to the page canvas.
fr_FR: Lors de la création d’un nouvel élément personnalisé vous pouvez définir des valeurs par défaut pour chaque option. Vous pouvez aussi verrouiller une option, ainsi il ne sera plus possible de la modifier lors de l’ajout d’une instance de ce nouvel élément personnalisé dans une mise en page.

en: When creating/editing a page you can select to have the header be transparent and display the content (usually a fullwidth slideshow or a fullwidth image) beneath. In those cases you will usually need a different Logo and Main Menu color which can be set here.
fr_FR: Lors de la création / modification d’une page, vous pouvez choisir d’avoir le haut de page transparent et afficher le contenu (généralement un Slider pleine largeur ou une image pleine largeur) en dessous. Dans ce cas, vous aurez sans doute besoin d’un logo différent et d’une autre couleur du Menu principal, ce qui peut être défini ici.

en: When refusing all cookies this site might not be able to work as expected. Please check our settings page and opt out for cookies or functions you do not want to use and accept cookies. You will be shown this message every time you open a new window or a new tab.\n\nAre you sure you want to continue?
fr_FR: En refusant tous les cookies le site peut ne pas fonctionner tout à fait comme prévu. Merci de bien ajuster vos réglages et de ne refuser que les cookies ou services vous posant pb. ce message apparaitra à chaque changement de page ou d’ouverture d’une nouvelle fenêtre ou onglet.\n\nVoulez-vous vraiment continuer ?

en: When selecting &quot;Valid E-Mail address with German Umlaut&quot; or &quot;Valid E-Mail address, extended characterset&quot; keep in mind, that not all E-Mail systems support these characters properly.
fr_FR: En sélectionnant &quot;Une adresse mail valide avec tréma Allemand&quot; or &quot;Une adresse mail valide, jeu de caractères étendu&quot; ayez conscience que tous les systèmes emails ne les supportent pas forcément.

en: When should the element be displayed?
fr_FR: Quand l’élément doit-il être affiché ?

en: When to display the caption?
fr_FR: Quand afficher la légende ?

en: When to start the highlight pattern.
fr_FR: Quand démarrer le motif de mise en avant.

en: When to start the highlight pattern. Any number.
fr_FR: Quand démarrer le motif de mise en avant. Chiffre quelconque.

en: When using &quot;Responsive Section&quot; and background image use aspect ratio of the image for &quot;Minimum Height&quot; (e.g. 1200 * 200 = 16%).
fr_FR: Lors de l’utilisation d’une &quot;Section Responsive&quot; et d’une image d’arrière plan, définir un ratio pour l’image adapté à la &quot;hauteur minimum&quot; (ex. 1200 * 200 = 16%).

en: When using ACF fields select &quot;Format&quot; to display e.g. links, images, ... and not only text or attachment ids.
fr_FR: Lorsque vous utilisez les champs ACF choisissez un &quot;Format&quot; pour afficher par ex. des liens, des images, … et pas seulement du texte ou des ID de pièces jointes.

en: When using ACF plugin to add custom post types the post type is set in option &quot;Post Type Key&quot; and it must be set to public.
fr_FR: Lorsque vous utilisez le plugin ACF pour ajouter des Custom Post Types le post type est défini par l’option &quot;Post Type Key&quot; et doit être réglé sur public.

en: When using gradient colors it is only possible to select the opacity when you hover over the button. Background colors are not supported. This setting will override any other opacity settings.
fr_FR: En choisissant des couleurs de dégradé il est uniquement possible de choisir l’opacité de l’état de survol du bouton. Couleurs d’arrière plan non supportées. Ce réglage écrasera tout autre réglage d’opacité.

en: Whenever you create or make changes to a custom element it is important that you always translate it into all languages even if you only made changes to non translateable settings, because WPML must copy all your settings, translateable and non translateable, to the destination languages.
fr_FR: Lorsque vous créez ou modifiez un élément personnalisé il est important de toujours le traduire dans toutes les langues, même si vous modifiez des réglages non traduisibles, car WPML doit copier absolument tous vos réglages, traduisibles ou non, à destination des autres langues.

en: Where Do You Want To Display The Blog
fr_FR: Où voulez-vous afficher le blog

en: Where do you want to apply the link?
fr_FR: Où voulez-vous appliquer le lien ?

en: Where do you want to display the first entry?
fr_FR: Où voulez-vous afficher la première publication ?

en: Where on the page should the message bar appear?
fr_FR: Où sur la page la barre de message doit-elle apparaitre ?

en: Where should the Image link to?
fr_FR: Où le lien sur cette l’image doit il pointer ?

en: Where should the button link to
fr_FR: Vers où le bouton doit être lié

en: Where should the heading text link to?
fr_FR: Vers où le titre d’entête doit-il pointer ?

en: Where should the icon be displayed?
fr_FR: Où doit être affichée l’icône ?

en: Where should the icon link to?
fr_FR: Vers où le lien sur l’icône doit-il pointer ?

en: Where should the image link to
fr_FR: Vers où doit pointer le lien sur l’image

en: Where should the image link to?
fr_FR: Où doit pointer le lien de l’image ?

en: Where should the image/logo link to?
fr_FR: Quel est l’adresse cible du lien de l’image/logo ?

en: Where should the tabs be displayed
fr_FR: Où doivent être affichés les onglets

en: Where should your button link to?
fr_FR: Cible du lien de votre bouton ?

en: Where should your hotspot link to?
fr_FR: Vers quoi est lié votre point localisé ?

en: Where should your icon link to?
fr_FR: Vers où doit pointer le lien sur votre icône ?

en: Where should your image link to?
fr_FR: Cible du lien de votre image ?

en: Where should your item link to?
fr_FR: Vers où devrait pointer le lien de votre publication ?

en: Where should your lottie animation link to. Selecting a link will hide the controls.
fr_FR: Vers où votre animation Lottie doit-elle pointer. Définir un lien masquera les contrôles.

en: Where should your title link to?
fr_FR: Cible de votre lien sur le titre ?

en: Where to display the search results?
fr_FR: Où afficher les résultats de recherche ?

en: Which Categories Should Be Used For The Blog
fr_FR: Quelles catégories doivent être utilisées pour le blog

en: Which Categories Should Be Used For The Portfolio
fr_FR: Quelles catégories doivent être utilisées pour le Portfolio

en: Which Entries Should Be Used
fr_FR: Quelles publications doivent être utilisées

en: Which Entries?
fr_FR: Quelles entrées ?

en: Which Entry?
fr_FR: Quelle publication ?

en: Which Social Buttons do you want to display? Defaults are set in
fr_FR: Quels boutons sociaux voulez-vous afficher ? Les valeurs par défaut sont définies dans

en: Which categories should be used for the portfolio?
fr_FR: Quelles catégories doivent être utilisées pour le portfolio ?

en: Which kind of menu do you want to display
fr_FR: Quel type de menu voulez-vous afficher

en: Which post types should be included in the search
fr_FR: Quels types de contenus doivent être inclus dans la recherche

en: Which type of media is this?
fr_FR: Quel type de média est-ce ?

en: Which type of slide is this?
fr_FR: Quel type de Slide est-ce ?

en: Which type of slider is this?
fr_FR: Quel type de Slider est-ce ?

en: White
fr_FR: Blanc

en: Whitelist Content
fr_FR: Contenu en liste blanche

en: Whitespace
fr_FR: Espace vide

en: Wide Landscape
fr_FR: Paysage étendu

en: Widget Area
fr_FR: Zone de widget

en: Widget Google Maps is disabled in theme options &quot;Google Services&quot;.
fr_FR: Le widget Google Maps est désactivé dans les options du thème  &quot;Google Services&quot;.

en: Widget Links
fr_FR: Widget Liens

en: Widget Title:
fr_FR: Titre du Widget :

en: Widget Usage - which elements are used in the sidebar widgets
fr_FR: Utilisation de Widget - quels éléments sont utilisés dans les Widgets de la barre latérale

en: Widget based footer options
fr_FR: Options de pied de page basées sur Widget

en: Widget content only rendered in frontend.
fr_FR: Contenu de widget restitué uniquement en partie publique.

en: Widget that displays a table of contents genereated from the headlines of the page it is viewed on
fr_FR: Widget qui affiche une table des matières générée à partir des titres de la page sur laquelle il est affiché

en: Widget title
fr_FR: Titre du Widget

en: Widgets Page
fr_FR: Page Widgets

en: Width
fr_FR: Largeur

en: Width:
fr_FR: Largeur :

en: Will be displayed if you selected a header layout that supports a submenu
fr_FR: Sera affiché si vous avez sélectionné une mise en page d’entête qui prend en charge un sous-menu

en: Will be used to separate multiple metadata
fr_FR: Sera utilisé pour séparer les multiples métadonnées

en: Will only be used for Individual Height Colums (see Row Settings tab) !!!
fr_FR: Ne sera utilisé que pour des colonnes à hauteur individuelle (voir onglet Paramètres de ligne) !!!

en: With 4.8.7 we started to support stylings in menus.
fr_FR: Avec 4.8.7 nous avons commencé à supporter les styles dans les menus.

en: With 5.6.3 we removed vendor prefixed CSS that is no longer needed for modern browsers. If you still want to support older browsers, you can load these removed CSS rules for elements added till 5.6.3.
fr_FR: Depuis la version 5.6.3 nous avons retiré les préfixes CSS qui ne sont plus requis pour les navigateurs modernes. Si vous souhaitez continuer de prendre en charge les anciennes versions de navigateurs, vous pouvez charger ces règles CSS pour les éléments ajoutés depuis la v5.6.3.

en: With Border
fr_FR: Avec Bordure

en: With border
fr_FR: Avec bordure

en: Without border
fr_FR: Sans bordure

en: WooCommerce 3.0 product gallery
fr_FR: Galerie produits WooCommerce 3.0

en: WooCommerce Featured Products visibility
fr_FR: WooCommerce - Visibilité des Produits mis en avant

en: WooCommerce Hidden Products visibility
fr_FR: WooCommerce - Visibilité des Produits Masqués

en: WooCommerce On Sale Products Visibility
fr_FR: Visibilité des produits Woocommerce en vente

en: WooCommerce Out of Stock Product visibility
fr_FR: WooCommerce - Visibilité des produits hors stock

en: WooCommerce Product visibility?
fr_FR: WooCommerce - Visibilité de Produit ?

en: WooCommerce Sidebar Filters
fr_FR: WooCommerce - Filtres de barre latérale

en: WooCommerce Sorting Options
fr_FR: WooCommerce - Options de tri

en: WooCommerce Sorting Order
fr_FR: WooCommerce - Tri des commandes

en: WooCommerce displays a message box after a product had been added to cart on single product pages. Select the behaviour on single ALB product pages.
fr_FR: WooCommerce affiche une boite de dialogue après l’ajout d’un produit dans le panier sur la page single product. Sélectionner ce comportement sur les pages produit faites avec l’éditeur avancé.

en: WordPress Media Library
fr_FR: Bibliothèque de médias WordPress

en: WordPress will convert the html tags to readable text.
fr_FR: WordPress convertira les balises HTML en texte lisible.

en: Wordpress Default Editor enabled
fr_FR: Editeur WP par défaut activé

en: Wordpress Editor
fr_FR: Editeur WordPress

en: Working examples Youtube & Vimeo:
fr_FR: Exemples fonctionnels Youtube et Vimeo :

en: Working examples, in case you want to use an external service:
fr_FR: Exemples fonctionnels, au cas où vous souhaiteriez utiliser un service externe :

en: Working examples:
fr_FR: Exemples fonctionnels :

en: Wrap your code into a html tag (i.e. pre or code tag). Insert the tag without <>
fr_FR: Encadrer votre code dans une balise html (c’est à dire une balise pre ou code). Insérer la balise sans <>

en: Wrong link - page does not exist
fr_FR: Mauvais lien - la page n’existe pas

en: Wrong parameter $which for get_userdata:
fr_FR: Mauvais paramètre $which pour get_userdata :

en: X Profile Link
fr_FR: Lien vers profil X

en: X SVG Profile Link
fr_FR: Lien SVG de profil X

en: X SVG link
fr_FR: Lien SVG X

en: X Username:
fr_FR: Nom d’utilisateur X :

en: X link
fr_FR: Lien X

en: X-Alignment
fr_FR: X-Alignement

en: X-Axis
fr_FR: Axe des X

en: X-Axis Labels
fr_FR: X-Axe labels

en: X-Axis Legend Color
fr_FR: X-Axe Couleur de Légende

en: X-Axis distortion Angle
fr_FR: Angle de distorsion de l’axe des X

en: X-Large button
fr_FR: Bouton extra large

en: Xing Link
fr_FR: Lien Xing

en: Xing Profile Link
fr_FR: Lien de profil Xing

en: Xing SVG Link
fr_FR: Lien SVG Xing

en: Xing SVG Profile Link
fr_FR: Lien SVG de profil Xing

en: Y-Alignment
fr_FR: Y-Alignement

en: Y-Axis
fr_FR: Axe des Y

en: Y-Axis Legend Color
fr_FR: Y-Axe Couleur de Légende

en: Y-Axis distortion Angle
fr_FR: Angle de distorsion de l’axe des Y

en: Year
fr_FR: Année

en: Years
fr_FR: Années

en: Yelp Profile Link
fr_FR: Lien de profil Yelp

en: Yelp SVG
fr_FR: SVG Yelp

en: Yelp SVG Profile Link
fr_FR: Lien SVG de profil Yelp

en: Yelp SVG Share Link
fr_FR: Lien SVG de partage Yelp

en: Yelp Share Link
fr_FR: Lien de partage Yelp

en: Yes
fr_FR: Oui

en: Yes - display everywhere
fr_FR: Oui - afficher partout

en: Yes - display, but remove title on mobile devices
fr_FR: Oui - afficher, mais enlever le titre sur les appareils mobiles

en: Yes, always display copyright info
fr_FR: Toujours afficher les infos de copyright

en: Yes, display Icon
fr_FR: Oui, afficher une icône

en: Yes, display Icon to the left
fr_FR: Oui, afficher l’icône à gauche

en: Yes, display Icon to the left of the title
fr_FR: Oui, afficher l’icône à gauche du titre

en: Yes, display Icon to the right
fr_FR: Oui, afficher l’icône à droite

en: Yes, display Icon to the right of the title
fr_FR: Oui, afficher l’icône à droite du titre

en: Yes, display a close button - set cookie for the current Session
fr_FR: Oui, afficher un bouton de fermeture - Génère un Cookie pour la Session en cours

en: Yes, display a close button - set cookie with a custom Lifetime
fr_FR: Oui, afficher un Bouton de Fermeture - Génère un cookie avec une durée de vie personnalisée

en: Yes, display an icon after the number
fr_FR: Oui, afficher une icône après le nombre

en: Yes, display an icon in front of number
fr_FR: Oui, afficher une icône en face du nombre

en: Yes, display icon and reveal copyright info on hover
fr_FR: Oui, afficher l’icône et montrer le copyright au survol

en: Yes, display sort options
fr_FR: Oui, afficher les options de tri

en: Yes, display sort options and currently active categories
fr_FR: Oui, afficher les options de tri et catégories actuellement actives

en: Yes, display sort options and currently active taxonomy
fr_FR: Oui, afficher les options de tri et la taxonomie active

en: Yes, force same size on all Big Preview images, even if they use a different aspect ratio
fr_FR: Oui, forcer la même taille sur toutes les grandes images d’aperçu, même si elles utilisent un ratio différent

en: Yes, stretch the image
fr_FR: Oui, étirer l’image

en: You added a Custom Layout Element to this entry that tries to display itself. This would result in an infinite loop. Please select a different entry or remove the element.
fr_FR: Vous avez ajouté à cette entrée un élément de mise en page personnalisée qui tente de l’afficher elle-même. Cela va provoquer une boucle infinie. Merci de choisir une autre entrée ou de supprimer cet élément.

en: You added a Post/Page Content Element to this entry that tries to display itself. This would result in an infinite loop. Please select a different entry or remove the element.
fr_FR: Vous avez ajouté un élément de contenu Page/Article à cette publication qui essaye de s’auto afficher. Cela va provoquer une boucle infinie. Merci de sélectionner une publication différente ou retirez cet élément.

en: You are free to choose an entry of any post type.
fr_FR: Vous êtes libre de choisir une entrée de tout type.

en: You are here:
fr_FR: Vous êtes ici :

en: You can add a link to any (external) page here.
fr_FR: Vous pouvez ajouter un lien vers n’importe quelle page (externe) ici.

en: You can add a scale animation to the image (enlarge or reduce the image) once the slide is visible. This is the starting size. 0&percnt; is unscaled image.
fr_FR: Vous pouvez ajouter une animation jouant sur l’échelle de l’image (agrandit ou réduit l’image) une fois la diapositive visible. C’est la dimension de départ. 0&percnt; correspond à une image non mise à l’échelle.

en: You can also place a video as background for your section. Enter the URL to the Video. Currently supported are Youtube, Vimeo and direct linking of web-video files (mp4, webm, ogv)
fr_FR: Vous pouvez également placer une vidéo comme arrière-plan de votre section. Entrez l’URL de la vidéo. Actuellement sont pris en charge Youtube, Vimeo et les liens de fichiers vidéo web (mp4, webm, ogv)

en: You can also upload additional Iconfont packages generated with
fr_FR: Vous pouvez également télécharger des packs Iconfont supplémentaires générés avec

en: You can also use filter avf_font_display.
fr_FR: Vous pouvez aussi utiliser le filtre avf_font_display.

en: You can also use the message bar to display a one time message not related to cookies if you do not need to inform your customers about the use of cookies.
fr_FR: Vous pouvez aussi utiliser la barre de message pour afficher quelque chose sans rapport avec les cookies si ce type d’information n’est pas nécessaire dans votre cas.

en: You can change that setting
fr_FR: Vous pouvez modifier ce paramètre

en: You can change the scale direction to reverse when you move to the next image. This only works when moving with arrows or swipe, not with dots when switching randomly.
fr_FR: Vous pouvez changer la direction de la mise à l’échelle ou l’inverser quand vous allez à l’image suivante. Cela fonctionne uniquement lors du déplacement avec les flèches ou par balayage de l’écran, pas avec les points lors d’un changement aléatoire.

en: You can choose if you want a sticky sidebar that does not scroll with the content
fr_FR: Vous pouvez choisir si vous voulez une barre latérale collante qui ne défile pas avec le contenu

en: You can choose if you want to display title and/or excerpt
fr_FR: Vous pouvez choisir si vous souhaitez afficher le titre et/ou l’extrait

en: You can choose the appearance of the cart icon here
fr_FR: Vous pouvez choisir l’apparence de l’icône du panier ici

en: You can choose the appearance of your product gallery here
fr_FR: Vous pouvez choisir l’apparence de votre galerie produits ici

en: You can choose the appearance of your products here
fr_FR: Vous pouvez choisir l’apparence de vos produits ici

en: You can choose the styling for the title and excerpt here
fr_FR: Vous pouvez choisir le style pour le titre et l’extrait ici

en: You can choose to apply the link to the whole image
fr_FR: Vous pouvez choisir d’appliquer le lien à l’image entière

en: You can choose to apply the link to the whole image or to add 'Call to Action Buttons' that get appended to the caption
fr_FR: Vous pouvez choisir d’appliquer le lien à l’image entière ou d’ajouter des ’Boutons d’appel à action’ qui s’ajoutent à la légende

en: You can choose to display a fullwidth banner with description on the shop page. For responsive image select the size in media library.
fr_FR: Vous pouvez choisir d’afficher une bannière pleine largeur avec la description sur la page boutique. Pour une image responsive choisir la taille dans la médiathèque.

en: You can choose to hide the video entirely on Mobile devices and instead display the Section Background image
fr_FR: Vous pouvez choisir de masquer entièrement la vidéo sur les appareils mobiles et à la place afficher l’image de fond de la Section

en: You can choose to show or hide some of the default blog meta elements here:
fr_FR: Vous pouvez choisir de montrer ou de cacher certaines des métadonnées par défaut du blog ici :

en: You can choose to use the main menu area to also display widget areas
fr_FR: Vous pouvez choisir d’utiliser la principale zone de menu pour y afficher également des zones de widget

en: You can choose various different logo and main menu positions here
fr_FR: Vous pouvez choisir le logo et le menu principal dans diverses positions différentes ici

en: You can choose where to display the shop page banner.
fr_FR: Vous pouvez choisir où afficher la bannière de la page boutique.

en: You can choose whether to always display Title and Excerpt or only on hover
fr_FR: Vous pouvez choisir de toujours afficher le titre et l’extrait ou seulement au survol

en: You can create any number of buttons/links for your message bar here:
fr_FR: Vous pouvez créer des boutons/liens en nombre pour votre barre de message ici :

en: You can create new menus in
fr_FR: Vous pouvez créer de nouveaux menus dans

en: You can define a custom E-Mail Subject for your form here. If left empty the subject will be
fr_FR: Vous pouvez définir ici un sujet de mail personnalisé pour votre formulaire. Si laissé vide le sujet sera

en: You can edit more and advanced color and styling options for the overlay/slideout menu items in
fr_FR: Vous pouvez éditer plus d’options de styles et de couleurs pour les éléments du menu de superposition/déroulement dans

en: You can either choose a predefined layout or build your own blog layout with the advanced layout editor
fr_FR: Vous pouvez soit choisir une mise en page prédéfinie, soit créer votre propre mise en page de blog avec l’éditeur de mise en page avancée

en: You can either define a fixed height in pixel like '300px' or enter a width/height ratio like 16:9
fr_FR: Vous pouvez soit définir une hauteur fixe en pixels comme ’300px’ ou entrer un rapport largeur/hauteur comme le format 16:9

en: You can either make sure that the whole video is visible and no cropping occurs or that the video is stretched to display full screen
fr_FR: Vous pouvez soit faire en sorte que l’ensemble de la vidéo soit visible sans qu’aucun recadrage ne se produise ou que la vidéo soit étirée pour un affichage en plein écran

en: You can enable the shop banner for all categories as well. You can also set individual banners by editing the category
fr_FR: Vous pouvez activer la bannière de la boutique pour toutes les catégories. Vous pouvez également définir des bannières individuelles en modifiant la catégorie

en: You can enter a link to a video on youtube or vimeo that will open in a lightbox when the fallback image is clicked by the user. Links to self hosted videos will be opened in a new browser window on your mobile device or tablet
fr_FR: Vous pouvez entrer un lien vers une vidéo YouTube ou Vimeo qui sera ouverte dans une Lightbox lorsque l’image alternative est cliquée par l’utilisateur. Les liens vers des vidéos auto-hébergées seront ouverts dans une nouvelle fenêtre de navigateur sur mobile ou tablette

en: You can enter links to your social profiles here. Afterwards you can choose where to display them by activating them in the respective area
fr_FR: Vous pouvez entrer des liens vers vos profils sociaux ici. Ensuite, vous pouvez choisir où les afficher en les activant dans la section respective

en: You can enter up to 22 colors, enter each color in a new line in the order you like, either &quot;#efefef&quot; or &quot;rgba(0,0,0,0.3)&quot;.
fr_FR: Vous pouvez entrer jusqu’à 22 couleurs, entrer chaque couleur sur une nouvelle ligne, dans l’ordre que vous souhaitez, sous forme &quot;#efefef&quot; ou &quot;rgba(0,0,0,0.3)&quot;.

en: You can enter your API key here
fr_FR: Vous pouvez entrer votre clé API ici

en: You can find your API key here
fr_FR: Vous pouvez trouver votre clé API ici

en: You can hide it depending on the device: Tab Advanced -&gt; Responsive
fr_FR: Vous pouvez le masquer selon le type d’appareil : Onglet Avancé -&gt; Responsive

en: You can learn more about Responsive Images and SVG Files support in the documentation
fr_FR: Vous pouvez en apprendre plus à propos de l’utilisation des images responsive et des fichiers SVG dans la documentation

en: You can only hide form fields that are not required
fr_FR: Vous ne pouvez cacher que les champs de formulaire qui ne sont pas nécessaires

en: You can order the result by various attributes like creation date, title, author etc
fr_FR: Vous pouvez trier le résultat via divers attributs, comme la date de création, titre, auteur, etc

en: You can place your logo and main menu at the top of your site or within a sidebar
fr_FR: Vous pouvez placer votre logo et le menu principal en haut de votre site ou dans une barre latérale

en: You can read a description on how to create and enter that key here:
fr_FR: Vous pouvez lire une description sur comment créer et entrer cette clé ici :

en: You can read about our cookies and privacy settings in detail on our Privacy Policy Page. <br><br> [av_privacy_link]
fr_FR: Vous pouvez lire plus de détails à propos des cookies et des paramètres de confidentialité sur notre Page Mentions Légales. <br> <br> [av_privacy_link]

en: You can remove the default space between columns here or select a custom space (not used when fullwidth breakpoint active)
fr_FR: Vous pouvez retirer l’espace par défaut entre les colonnes ici ou sélectionner une valeur d’espace personnalisée (non actif quand le point de bascule pleine largeur est activé)

en: You can select multiple categories here
fr_FR: Vous pouvez sélectionner plusieurs catégories ici

en: You can select multiple categories here. The page will then show posts from only those categories
fr_FR: Vous pouvez sélectionner plusieurs catégories ici. La page présentera les articles de ces seules catégories

en: You can set when the gallery thumbnail animation starts
fr_FR: Vous pouvez définir quand l’animation de vignette de galerie démarre

en: You can upload additional SVG iconset zip packages (added with 7.0). Also colored svg can be used. For more detailed information check our
fr_FR: Vous pouvez uploader des packs zip d’icônes SVG (depuis la version 7.0). Des icônes svg couleur peuvent également être utilisées. Pour plus d’information consulter notre

en: You can upload your custom type font zip files. Intended for %s.
fr_FR: Vous pouvez uploader vos propres fichiers zip de police. Destinés au %s.

en: You can use the default font colors or use a custom font colors for the element (in case you use a background image for example)
fr_FR: Vous pouvez utiliser les couleurs et les styles de police par défaut ou utiliser des couleurs de police personnalisées pour cet élément (dans le cas où vous utilisez une image de fond par exemple)

en: You cannot select the current edited element as a template. Please use another template or no template. Your selection has been reset.
fr_FR: Vous ne pouvez définir l’élément actuellement éditer en tant que modèle. Merci d’utiliser un autre modèle ou aucun modèle. Votre sélection a été réinitialisée.

en: You did not enter an address. Please enter at least a City to fetch the coordinates.
fr_FR: Vous n’avez pas renseigné d’adresse. Merci d’indiquer au moins une ville pour définir les coordonnées.

en: You got content in your editor that can't be convert to Layout Builder content. Click OK if you want to proceed and lose this content.
fr_FR: Il y a du contenu dans votre éditeur qui ne peut être converti pour le constructeur de mise en page avancée. Cliquez sur OK pour confirmer et perdre ce contenu.

en: You have not sufficient rights to perform this operation.
fr_FR: Droits insuffisants pour procéder à cette opération.

en: You have to enter a site key and a secret key to verify it.
fr_FR: Vous devez entrer une clé et une clé secrète de site pour y vérifier.

en: You might also like
fr_FR: Vous aimerez peut-être aussi

en: You might also want to check your internet connection and make sure that mailchimp.com is available
fr_FR: Vous pourriez aussi vérifier votre connexion Internet et vous assurer que mailchimp.com est disponible

en: You might want to consider some of our suggestions to get better results:
fr_FR: Suggestions pour de meilleurs résultats :

en: You must acknowledge and agree to the privacy policy
fr_FR: Vous devez comprendre et accepter notre politique de confidentialité

en: You must acknowledge and agree to the privacy policy to register
fr_FR: Vous devez comprendre et accepter notre politique de confidentialité pour vous inscrire

en: You need to add at least one cell
fr_FR: Vous devez ajouter au moins une cellule

en: You need to add at least one element to the canvas to save this entry as a template
fr_FR: Vous devez ajouter au moins un élément au tableau pour enregistrer cette publication en tant que modèle

en: You need to remove at least one cell
fr_FR: Vous devez supprimer au moins une cellule

en: You need to specify an Instagram username.
fr_FR: Vous devez fournir un nom d’utilisateur Instagram.

en: You selected to use the social share buttons used for your blog selected on theme options page . No options available here at the moment.
fr_FR: Vous avez choisi d’utiliser les boutons de partage définis dans les options du blog. De fait aucune option disponible ici.

en: YouTube Link
fr_FR: Lien YouTube

en: YouTube Profile Link
fr_FR: Lien de profil YouTube

en: YouTube SVG Link
fr_FR: Lien SVG YouTube

en: YouTube SVG Profile Link
fr_FR: Lien SVG de profil YouTube

en: Your E-Mail Address
fr_FR: Votre adresse E-Mail

en: Your E-Mail:
fr_FR: Votre E-Mail :

en: Your From Address
fr_FR: Votre adresse From

en: Your Instagram User Name. This must be from a connected account on the &quot;Configure&quot; tab of the plugin.
fr_FR: Votre nom d’utilisateur Instagram. Il doit être issu d’un compte connecté dans l’onglet &quot;Configure&quot;  du Plugin.

en: Your Message:
fr_FR: Votre Message :

en: Your PHP version: %s
fr_FR: Votre version de PHP : %s

en: Your Social Profiles
fr_FR: Vos Profils Sociaux

en: Your Themeforest API Key
fr_FR: Votre clé API Themeforest

en: Your Themeforest API Key (will be deprecated and removed in future) - hidden
fr_FR: Votre clé API Themeforest (Dépréciation à venir) - masqué

en: Your Themeforest User Name (will be deprecated and removed in future) - hidden
fr_FR: Votre nom d’utilisateur Themeforest (Dépréciation à venir) - masqué

en: Your Themeforest User Name:
fr_FR: Votre nom d’utilisateur Themeforest :

en: Your comment is awaiting moderation.
fr_FR: Votre commentaire est en attente de modération.

en: Your message has been sent!
fr_FR: Votre message a bien été envoyé !

en: Your private token is invalid.
fr_FR: Votre jeton privé est invalide.

en: Your purchases
fr_FR: Vos achats

en: Your selected entry MUST not contain a &quot;Custom Layout&quot; element. To avoid endless loops and broken layout it will be ignored in the selected entry in frontend.
fr_FR: Votre entrée sélectionnée ne peut pas contenir un élément &quot;Mise en page personnalisée&quot;. Pour éviter une boucle infinie et de rompre la mise en page elle sera ignorée dans l’entrée sélectionnée lors de son affichage en front office.

en: Your selected entry should be built using ALB (Advanced Layout Builder). In active beta also non ALB entries can be used.
fr_FR: Votre entrée sélectionnée doit être conçue ave l’éditeur avancé. En version béta des entrées non faites avec l’éditeur avancé peuvent être utilisées.

en: Your session timed out. Simply reload the page and try again
fr_FR: Votre session a expiré. Actualisez la page et essayez de nouveau

en: Your username:
fr_FR: Votre nom d’utilisateur :

en: Z-Axis
fr_FR: Axe des Z

en: Z-Index For Fold Overlay
fr_FR: Z-Index pour le calque de Pliage

en: Zoom Control
fr_FR: Zoom Contrôle

en: Zoom Level
fr_FR: Niveau du Zoom

en: Zoom Level:
fr_FR: Niveau de zoom :

en: Zoom in
fr_FR: Zoomer

en: [av_privacy_custom_cookie cookie_name=""]Your text here[/av_privacy_custom_cookie]
fr_FR: [av_privacy_custom_cookie cookie_name=""]Votre texte ici[/av_privacy_custom_cookie]

en: a new version %s is available.
fr_FR: une nouvelle version %s est disponible.

en: a subitem of %s
fr_FR: un sous-élément de %s

en: activated here
fr_FR: activé ici

en: added by a plugin
fr_FR: ajouté par un plugin

en: added by theme
fr_FR: ajouté par le thème

en: allow to preprocess shortcodes
fr_FR: autorise la pré-exécution des shortcodes

en: allows a user to opt out from essential theme and all other cookies (except 2 from av_privacy_allow_cookies)
fr_FR: permet à l’utilisateur de refuser les cookies essentiels et ceux du thème (sauf les 2 issus de av_privacy_allow_cookies)

en: allows a user to refuse cookies and hides message bar (needs 2 cookies for that, others are removed)
fr_FR: permet à l’utilisateur de refuser les cookies et de masquer la barre de message (induit 2 cookies pour mémoriser ce choix, les autres sont effacés)

en: an E-Mail containing @, may start with &quot;mailto:&quot; (e.g. mailto:test@admin.com)
fr_FR: un E-Mail contenant une @, peut commencer par &quot;mailto:&quot; (ex. mailto:test@admin.com)

en: an URL starting with http://, https:// (e.g. https://your-domain.com)
fr_FR: une URL commençant avec http://, https:// (ex. https://your-domain.com)

en: and add a new Sidebar Area. Afterwards you can choose to display this Widget Area in the Edit Page Screen.
fr_FR: et ajouter une nouvelle zone de barre latérale. Ensuite, vous pouvez choisir d’afficher cette zone de Widgets dans l’écran Modifier la page.

en: at General Layout
fr_FR: à la mise en page générale

en: auto (= default)
fr_FR: auto (= defaut)

en: available add-ons
fr_FR: extensions disponibles

en: avia_font_added:
fr_FR: avia_font_added :

en: below the menu
fr_FR: en dessous du menu

en: block
fr_FR: bloc

en: built in
fr_FR: inclus

en: by
fr_FR: par

en: by:
fr_FR: par :

en: change log
fr_FR: notre change log

en: columns
fr_FR: colonnes

en: couldn't be found by Google, please add them manually
fr_FR: n’ont pas pu être trouvé(e)s par Google, merci de les ajouter manuellement

en: currently updating database
fr_FR: base de données en cours de mise à jour

en: custom pixel value
fr_FR: valeur personnalisé en pixel

en: default or valid CSS
fr_FR: css par défaut ou valide

en: default setting - used for all screen sizes (no media query)
fr_FR: réglage par défaut - utilisé pour toutes tailles d’écran (pas de media query)

en: devices
fr_FR: appareils

en: display title and excerpt
fr_FR: afficher titre et extrait

en: draft
fr_FR: brouillon

en: e.g:
fr_FR: ex. :

en: edit
fr_FR: modifier

en: fallback
fr_FR: alternative

en: fast
fr_FR: rapide

en: fat
fr_FR: épais

en: for large screens (wider than 990px - Desktop)
fr_FR: pour grands écrans (au-delà de 990 px - Ordinateur de bureau)

en: for medium sized screens (between 768px and 989px - eg: Tablet Landscape)
fr_FR: pour écrans de taille moyenne (entre 768px et 989px - ex. Tablettes en mode paysage)

en: for small screens (between 480px and 767px - eg: Tablet Portrait)
fr_FR: pour petits écrans (entre 480px and 767px - ex. Tablettes en mode portrait)

en: for very small screens (smaller than 479px - eg: Smartphone Portrait)
fr_FR: pour très petits écrans (inférieur à 479px - ex. Smartphone en mode portrait)

en: for:
fr_FR: pour :

en: gRECAPTCHA returned error %d (= %s).
fr_FR: gRECAPTCHA a retourné l’erreur %d (= %s).

en: great
fr_FR: génial

en: here
fr_FR: ici

en: host your own OpenStreetMap Tiles
fr_FR: d’héberger vos propres OpenStreetMap Tiles

en: if
fr_FR: si

en: image with no title
fr_FR: image sans titre

en: in
fr_FR: dans

en: in your socket
fr_FR: dans votre socket

en: in:
fr_FR: dans :

en: is up to date
fr_FR: est à jour

en: left sidebar
fr_FR: barre latérale gauche

en: link Relationship (XFN)
fr_FR: relation du lien (XFN)

en: link Target
fr_FR: cible du lien

en: link to a post: &quot;{post_type},{postID}&quot; (e.g. post,1058)
fr_FR: lien vers un article : &quot;{post_type},{postID}&quot; (ex. post,1058)

en: link to a taxonomy: &quot;{taxonomy_slug},{termID}&quot; (e.g. category,8)
fr_FR: lien vers une taxonomie : &quot;{taxonomy_slug},{termID}&quot; (ex. categorie,8)

en: minimum Version %s
fr_FR: version minimum %s

en: missing svg file for this icon
fr_FR: svg manquant pour cette icône

en: more options
fr_FR: plus d’options

en: move down
fr_FR: déplacer vers le bas

en: move left
fr_FR: déplacer vers la gauche

en: move right
fr_FR: déplacer vers la droite

en: move up
fr_FR: déplacer vers le haut

en: named instances
fr_FR: instances nommées

en: needed to remove cookie %s (%s)
fr_FR: requis pour supprimer le cookie %s (%s)

en: no
fr_FR: non

en: no repeat
fr_FR: ne pas répéter

en: no sidebar
fr_FR: aucune barre latérale

en: none
fr_FR: aucun

en: on X
fr_FR: sur X

en: optional
fr_FR: optionnel

en: or the Enfold Child theme.
fr_FR: ou le thème enfant Enfold.

en: or use monocolored icon sets from
fr_FR: ou utilisez des jeux d’icônes monochromes issus de

en: pending review
fr_FR: en attente de relecture

[ctx: portfolio]
en: Add New
fr_FR: Ajouter

[ctx: post type general name]
en: Portfolio Items
fr_FR: Items de Portfolio

[ctx: post type singular name]
en: Portfolio Entry
fr_FR: Publication de portfolio

en: reCAPTCHA V2 Theme Color
fr_FR: couleur du thème du reCAPTCHA V2

en: reCAPTCHA V2 Theme Size
fr_FR: taille du thème pour reCAPTCHA V2

en: reCAPTCHA Version 3 (needs V2 as fallback verification)
fr_FR: reCAPTCHA Version 3 (nécessite la V2 comme solution alternative de vérification)

en: reCAPTCHA version in transient differs from selected version in element.
fr_FR: la version temporaire de reCAPTCHA diffère de celle sélectionnée dans l’élément.

en: read more
fr_FR: lire la suite

en: replies
fr_FR: réponses

en: reply
fr_FR: réponse

en: required
fr_FR: requis(e)

en: right sidebar
fr_FR: barre latérale droite

en: says:
fr_FR: dit :

en: search result for:
fr_FR: résultat de recherche pour :

en: search results for:
fr_FR: résultats de recherche pour :

en: sent by contact form at
fr_FR: envoyé via le formulaire de contact depuis

en: show title only
fr_FR: afficher le titre seulement

en: slim
fr_FR: mince

en: smart
fr_FR: intelligent

en: subitem of an unknown Custom Element type
fr_FR: sous-élément d’un type d’élément personnalisé inconnu

en: swap
fr_FR: permutation

en: thin
fr_FR: fin

en: this option
fr_FR: cette option

en: to RSS Feed
fr_FR: vers flux RSS

en: trashed
fr_FR: mis à la corbeille

en: unknown
fr_FR: inconnu(e)

en: unknown iconname
fr_FR: nom d’icône inconnu

en: viewBox
fr_FR: boîte de visualisation

en: was added to the cart
fr_FR: a été ajouté au panier

en: were detected parsing the shortcodes.
fr_FR: ont été détecté(e)s lors de l’analyse des Shortcodes.

en: yes
fr_FR: oui

en: € 100,-
fr_FR: 100 €, -

en: € 200,-
fr_FR: 200 €, -

en: € 300,-
fr_FR: 300 €, -
